Sunteți pe pagina 1din 3

Plan de lecție

Profesor: Stănescu Oana Maria


Școala: Şcoala Gimnazială nr. 1 Moara Vlăsiei
Data: 18 mai 2022
Titlul lecției: Relative pronouns, defining and non-defining relative clauses
Unitatea: What a story!
Clasa: a VIII-a
An de studiu: 9
Număr de ore pe săptămână: 2
Tipul lecției: Mixtă

Competențe generale: 1. Receptarea de mesaje orale simple


2. Exprimarea orală în situaţii de comunicare uzuală
3. Receptarea de mesaje scrise simple
4. Redactarea de mesaje simple în situaţii de comunicare uzuală
Competențe specifice: 1.2. Identificarea semnificaţiei dintr-o conversaţie obișnuită de zi cu zi atunci când interlocutorii
reformulează sau repetă la cerere anumite cuvinte/ expresii;
2.2. Participarea la scurte conversaţii în contexte obișnuite, asupra unor subiecte generale;
3.1. Deducerea din context a semnificaţiei cuvintelor necunoscute;
3.3. Identificarea sensului global al unor articole sau interviuri;
Obiective: La finalul lecției toți elevii vor fi capabili să:
O1 – identifice pronumele relative;
O2 – utilizeze corect pronumele relative;
O 3 – distingă între defining și non-defining relative clauses și să le marcheze corect;
O 4 – formuleze propoziții utilizând pronumele relative pentru a descrie obiecte, persoane etc.;
Metode: conversația, explicația, exercițiul, deducția, exemplul
Mijloace: manualul/ manualul digital (Limba modernă 1, Manual pentru clasa a VIII-a, ed. Art Klett), tabla, creta, laptop, tablă inteligentă,
tablete
Organizarea clasei: lucrul individual, pe echipe
Time: 50 minute

Tipul de
Etapele lecției Obiective Activități Metode Mijloace Timp Evaluare
interacțiune

- profesorul trece absențele și verifică - verificare


Momentul tema; Exercițiul temei;
organizatoric și - profesorul anunță tema și obiectivele Frontală
captarea atenției lecției. Conversația 5 minute
Individuală
- elevii citesc textul de la pagina 63;
- profesorul pune câteva întrebărie pe Prezentarea Manual
baza textului; digital/
Comunicarea - elevii rezolvă exercițiul 1/ 64 și manuale Frontală
15
noilor cunoștințe completează, cu ajutorul profesorului, Deducția Laptop Orală
minute
regula de utilizare a pronumelor Tablă Individuală
relative. Explicația Caiete

Fixarea noțiunilor - elevii rezolvă exercițiul 2/64; Exercițiul


- profesorul notează pe tablă două Manual Frontală Scrisă
propoziții și elevii fac observații;
- profesorul definește tipurile de digital 15
propoziții subordonate; Individuală minute Observația
- elevii rezolvă exercițiul 5/65. Tablete
Laptop
- profesorul împarte clasa în echipe de În echipe 15 Orală
4 și pune la dispoziția elevilor un set de Exercițiul minute
cartonașe cu nume de persoane, de
obiecte etc.; un elev alege un cartonaș Dialogul
Verificare și descrie obiectul, folosind un
pronume relativ, fără a numi obiectul,
dacă echipa ghicește cuvântul în 20 de
secunde, aceasta primește cartonașul.

- rezolvare exercițiilor online 1 minut Tema pentru


Tema
acasă
Bibliografie:
- Cadrul European Comun de Referință pentru Limbi;
- teach-this.com

S-ar putea să vă placă și