Sunteți pe pagina 1din 4

Plan de lecție

Profesor: Stănescu Oana Maria


Școala: Şcoala Gimnazială nr. 1 Moara Vlăsiei
Data: 29 octombrie 2020
Titlul lecției: Family members - vocabulary
Unitatea: Are they twins?
Clasa: a V-a
An de studiu: 6
Număr de ore pe săptămână: 2
Tipul lecției: Mixtă

Competențe generale: 1. Receptarea de mesaje orale simple


2. Exprimarea orală în situaţii de comunicare uzuală
3. Receptarea de mesaje scrise simple
4. Redactarea de mesaje simple în situaţii de comunicare uzuală
Competențe specifice: 1.1. Identificarea sensului global al unor mesaje și dialoguri uzuale, clar articulate
1.2. Identificarea semnificaţiei unor schimburi verbale uzuale și clar articulate, în situaţia în care interlocutorul oferă ajutor pentru a facilita
înţelegerea
2.1. Prezentarea simplă a unei persoane/ a unui persoane
3.2. Extragerea informaţiilor dintr-un text scurt, însoţit de ilustraţii
4.2. Descrierea unor aspecte ale vieţii cotidiene (oameni, locuri, școală, familie, hobby-uri), folosind propoziţii scurte
Obiective: La finalul lecției toți elevii vor fi capabili să:
O1 – identifice registrul stilistic din care fac parte cuvintele învățate;
O2 – identifice membrii familiei pe baza unor imagini și a unui mesaj audiat;
O 3 – poarte o conversație despre membrii unei familii fictive, pe baza unui suport vizual;
O 4 – aleagă termenul potrivit din câmpul lexical al familiei în cadrul unei propoziții;
O 5 – își descrie familia, după un model dat;
Vocabular: membrii familiei
Metode: conversația, explicația, exercițiul, deducția, exemplul
Mijloace: manualul/ manualul digital (Limba modernă 1, Manual pentru clasa a V-a, ed. Art Klett), tabla, creta, laptop, tablă inteligentă
Organizarea clasei: lucrul individual
Time: 45 minute

Tipul de
Etapele lecției Obiective Activități Metode Mijloace Timp Evaluare
interacțiune

- profesorul trece absențele și verifică - verificare


tema; temei;
Momentul - elevii sunt solicitați să noteze pe Conversația Frontală
organizatoric și caiete cât mai multe cuvinte pe care și 5 minute
captarea atenției le amintesc din câmpul lexical al Individuală
familiei în 30 de secunde;
- profesorul anunță tema lecției.
Comunicarea -profesorul le cere elevilor să-și
noilor cunoștințe O1 deschidă caietele și manualele (p.32); Prezentarea Manual Frontală
- elevii notează titlul lecției (Are they digital/ 15
twins? Family members); Deducția manuale Individuală minute Orală
- elevii ascultă pronunția cuvintelor noi
și repetă; Explicația Laptop
- profesorul notează pe tablă cuvintele
noi, explicând termenii noi și diferența
între registrele stilistice și îi solicită pe
elevi să încercuiască, la tablă și în
caiete, cuvintele pe care le-ar folosi
într-o discuție informală cu prietenii Tablă
sau în cadrul familiei; Dialogul
- profesorul le cere elevilor să scrie
marcheze cu un marker verde acele Caiete
cuvinte neutre, care fac referire atât la
persoane de sex feminine, cât și la
persoane de sex masculin.
O2 - elevii studiază imaginile de la pagina
32 și li se cere să noteze pe caiete Manual Frontală Scrisă
relațiile de rudenie dintre membrii digital 10
familiei fictive (ex.1); Individuală minute Observația
- exercițiul este verificat prin audierea Exercițiul
Fixarea noțiunilor unei înregistrări; Laptop
- elevii studiază arborele genealogic
completat și rezolvă un exercițiu de
listening ce presupune identificarea
personajelor care discută (ex.3);

Verificare O3 - elevii poartă o conversație pe baza Manualul În perechi 13 min Orală


unui exemplu dat (ex. 4)
- elevii selectează cuvintele date la Exercițiul
O4 alegere în cadrul a patru propoziții
(ex.5)
O5 - redactarea unui text scurt pe baza unui Fișa 2 min Tema pentru
model dat și încărcat pe platforma acasă
online despre propria familie; Paltforma
Tema
- realizarea unui afiș cu propriul arbore Edu24
genealogic (bunici, părinți, unchi,
mătuși și veri).

Bibliografie:
- Cadrul European Comun de Referință pentru Limbi;
- https://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/writing/beginner-a1-writing/about-my-family

S-ar putea să vă placă și