Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor:
Data :5.11.2019
Disciplina: Analiza matematica
Clasa :XI
Unitatea de invatare: Limite de functii
Lecția :Limitele functiilor elementare,limite fundamentale
Tipul lectiei :de comunicare/însuşire de noi cunoştinţe .
Durata : 50 min

COMPETENȚE GENERALE :
a) Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite;
b) Cunoașterea și înțelegerea conceptelor, a terminologiei și a procedurilor de calcul ;
c) Dezvoltarea capacităților de comunicare utilizând limbajul matematic;
d) Dezvoltarea capacităților de rezolvare de probleme.

COMPETENTE SPECIFICE:
a) Exprimarea cu ajutorul noţiunilor de limită, continuitate, derivabilitate, monotonie, a unor proprietăţi cantitative şi
calitative ale unei funcţii..
b) Studierea unor funcţii din punct de vedere cantitativ şi calitativ utilizând diverse procedee: majorări, minorări pe un
interval dat, proprietăţile algebrice şi de ordine ale mulţimii numerelor reale în studiul calitativ local, utilizarea
reprezentării grafice a unei funcţii pentru verificarea unor rezultate şi pentru identificarea unor proprietăţi.

COMPETENȚE DERIVATE:
a) Să cunoasca limitele remarcabile;
b) Să cunoasca diferite tehnici de lucru pentru eliminarea nedeterminărilor în calculul limitelor pentru diferite categorii
de funcţii;

STRATEGII DIDACTICE:
▪ Forme de organizare a activității elevilor:
Frontală, alternative cu individuală
▪ Mijloace de învățare
⋅ Manual
⋅ Schemă pe tablă
⋅ Fișe de lucru în clasă
⋅ Portofoliile elevilor
▪ Resurse procedurale:
⋅ Conversația euristică
⋅ Problematizarea
⋅ Explicația
⋅ Exercițiul
⋅ Învățarea prin descoperire
▪ Resurse:
⋅ Timp : 50 min
⋅ Tablă, cretă, fișe de lucru, flipchart,markere colorate, culegere, manual

BIBLIOGRAFIE
⋅ Programa școlară pentru clasa a XI-a ;
⋅ Manual pentruclasa a XI-a, Editura Prior&Books Educațional, București, 2011, Marius Burtea, Georgeta Burtea
⋅ Culegere pentru bacalaureat, Editura Carminis și Clubul matematicienilor
⋅ Burtea M, Burtea G. -“Culegere de matematica, clasa a XI-a ”, Ed. Campion, 2011.

Etapele Strategiile didactice Evaluare


lecţiei Conţinutul lecţiei
Metode Forme de Mijloace
activitate
Activitatea profesorului Activitatea elevului
1 2 3 4 5 6
Profesorul face prezenţa. Elevii raspund la salut si se pregatesc pentru
Momen Stabilește liniștea și atmosfera propice începerea orei. Conversa Frontală Catalog
t învăţării ţia
organiz
atoric

- Se verifică tema şi cunoştinţele dobândite


anterior. Se rezolvă exerciţiile la care elevii au Elevii răspund la întrebările puse de Tabla, Observarea
întîmpinat dificultăţi. profesor, îşi însuşesc observaţiile şi portofolii, sistematică
Actuali - Profesorul pune câteva întrebări Conversa Frontală manualul, a elevilor şi
recomandările primite
zarea elevilor pentru a face o scurtă recapitulare a ţia şi flipchart, aprecierea
cunoști cazurilor de nedeterminare. Explicaţi individuală markere verbală
n - Se reamintesc şi se notează pe flipchart a colorate
ţelor cazurile de nedeterminare exerciţiul
Profesorul anunţă titlul lecţiei „Limite - elevii noteză titlul lecţie pe caiete. Tema de
Captare fundamentale în calculul limitelor de funcţii “, - elevii urmaresc obiectivele Conversa Frontală fișe de lucru în
a precizează obiectivele pe care dorește să le ţia lucru clasă
atenţiei atingă şi prezintă elevilor fişele de lucru
1. Limite de funcții trigonometrice
Exerciţiul Identificare
Pentru solutionarea cazului de nedeterminare Elevii participă activ la lectie, notând Expunere a tipului de
in calculul limitelor de functii trigonometrice rezultatele pe caiete. a prin Frontală și Tabla exerciţiu
Desfăşu se pot folosi urmatoarele limite fundamentale: explicatie individuală fișe de din fişă
rarea Observaţi lucru Alegerea
lecţiei ; si extinderea a algoritmului
Învăţarea adecvat
acestora in cazul functiilor compuse: prin
descoperi
;
re

Profesorul calculeaza limita unei functii


Elevii își notează pe caiete și participă activ
la lecţie.
trigonometrice in cazul de nedeterminare
Frontală și
drept exemplu, aratand cum se prelucreaza individuală Tabla
limita astfel incat sa se puna in evidenta limite fișe de
fundamentale, explicand si evidentiind lucru Analiza
secventele. răspunsurilo
r
a)

=1 = :
b) = .

=
2. Limite de funcții logaritmice
se utilizează limitele fundamentale:
Cu ajutorul profesorului, elevii calculeaza
limite de functii logaritmice in cazul de

nedeterminare , prelucrand limita astfel


incat sa se puna in evidenta limite
fundamentale:
Exemplu:

=2 Câte un elev iese la tablă pentru a rezolva


exerciţiile.
Elevii confruntă rezultatele obţinute
Profesorul propune spre rezolvare mai multe
individual cu cele de la tablă.
exerciţii cu grade diferite de dificultate, în
urma cărora verifică deprinderile dobândite de Elevii participă activ la lectie, notând
elevi. calculele pe caiete.
Se identifică şi se corectează greşelile de
calcul şi de raţionament
Se asigură feed-back-ul :se punctează cele
Obţiner învățate în această oră ; se discută greșelile
ea tipice ce pot apărea în rezolvarea Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului Conversa Frontală Aprecieri
perfor ţia tabla asupra
problemelor.Se identifica si corecteaza
manţei explicaţia modului de
şi greselile tipice de calcul si rationament, caiete
participare a
asigura
Profesorul urmăreşte activitatea elevilor,dă fişe de elevilor la
rea
feed- indicaţii unde este cazul, verifică lucru lecție
back- corectitudinea autoevaluării elevilor
ului Explică noţiunile care nu au fost însuşite de
către toţi elevii
Se notează elevii, ţinând cont şi de tema pentru
acasă, răspunsurile şi activitatea din timpul
orei
Tema Fișa de lucru . Elevii își notează tema pe caiete si sunt Conversa Frontală
pentru atenti la explicatiile profesorului. ţia
acasă

S-ar putea să vă placă și