Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 17-X-2011
Clasa: a VII-a
Instituţia: Şcoala cu clasele I-VIII Nr.1 Ştefan Vodă
Profesor: Petre Mirela
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Unitatea de învăţare: Mulţimea numerelor raţionale
Subiectul: Ordinea efectuării operaţiilor şi folosirea parantezelor
Tipul lecţiei: Lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelor

Competenţe specifice:
CG3-1. Utilizarea proprietăţilor operaţiilor în efectuarea calculelor cu numere raţionale
CG5-1. Determinarea regulilor eficiente de calcul în efectuarea operaţiilor cu numere
raţionale

Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O1: Să efectueze corect adunări, scăderi, înmulţiri, împărţiri şi ridicări la putere cu
numere raţionale
O2: Să aplice corect ordinea efectuării operaţiilor cu numere raţionale în rezolvarea
exerciţiilor
O3: Să utilizeze proprietăţile operaţiilor în efectuarea calculelor cu numere raţionale
O4: Să utilizeze un limbaj matematic adecvat

Strategia didactică: Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia,


exerciţiul, observaţia, munca individuală,
metoda ciorchinelui
Material didactic : manual pentru clasa a-VII-a editura
Radical, culegere de exerciţii – Matematică
clasa a VII-a, Editura Universal Pan, cretă
albă, colorată,caiete de notiţe;fişă de lucru
Tipul de activitate : activităţi frontale,individuale;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele Obiective Activitaţi ale lecţiei


lecţiei Activitatea elevilor Strategii Modalităţi
didactice de evaluare
1.Moment -Verificarea prezenţei elevilor şi notarea
organizatoric absenţelor în catalog; Elevii vor avea pe bănci
-Verificarea ţinutei elevilor şi celor necesare caietele şi manualul.
defăşurării orei; Pregătirea caietelor de temă în
- Asigurarea unei atmosfere adecvate pentru clasă
buna desfaşurare a orei;
2.Verificarea -Verificarea temei elevilor prin sondaj , Elevii citesc rezolvările din Activitate
temei/ captarea utilizând dialogul profesor –elev,elev- caiete, corectând acolo unde comună
atenţiei elev,prin confruntarea rezultatelor. În cazul este cazul.
în care apar diferenţe mari la rezultat se
rezolvă exerciţiul la tablă;

- Profesorul le spune elevilor o ghicitoare:


„Numărătoru-i număr par,
Imediat mai mic ca 10, R: o doime(jumătate)
Iar numitorul il întrece,
Fiindcă este dublul lui.
Cum mă cheamă? Poţi să-mi
spui?”
3.Verificarea O1 Metoda folosită cu scopul reamintirii Elevii vor răspunde la
cunoştinţelor O3 elevilor a diferitelor noţiuni legate de operaţii întrebări.
anterioare O4 cu numere raţionale este metoda ciorchinelui, În cazul în care un elev va
plecând de la cuvintele scrise în centrul tablei răspunde greşit , un alt elev îl Conversaţia Aprecieri
“OPERAŢII CU NUMERE RAŢIONALE” va corecta, iar cel ce a răspuns verbale
, iar elevii împreună cu profesorul vor nota pe greşit va repeta definiţia
tablă toate ideile care le vin în minte în acel corectă.
moment despre operaţii cu numere raţionale.
4. Anunţarea Se anunţă şi se scrie titlul lecţiei pe tablă:
temei şi a „Ordinea efectuării operaţiilor şi folosirea
obiectivelor parantezelor” Elevii vor nota în caiete
La sfârşitul acestei ore va trebui să ştiţi să Explicaţia
efectuaţi adunări, scăderi, înmulţiri,împărţiri
cu numere raţionale,să ridicaţi la putere un
număr raţional şi să respectaţi ordinea
efectuării operaţiilor.
5.Dirijarea O1 Pana acum am învăţat următoarele operaţii: Sunt atenţi la explicaţiile Activitate Aprecieri
învăţării O2 adunarea, scăderea, înmulţirea şi ridicarea la profesorului,răspund la individuală verbale
O3 putere a numerelor raţionale. întrebări. Analiza
O4 De la operaţii cu numere naturale ştim că: răspunsurilor
- adunarea şi scăderea sunt operaţii de ordinul Exerciţiul
I
- înmulţirea este operaţie de ordinul II
- ridicarea la putere este operaţie de ordinul
III.
Ordinea efectuarii operatiilor:
 Cand avem operatii de acelasi ordin
acestea se efectuează în ordinea în
care sunt scrise.
 Cand avem operatii de ordine diferite
operatiile de ordin II

se fac astfel  operatiile de ordin I .
 Cand avem paranteze   efectuam
operatiile dintre parantezele rotunde
  operatiile dintre parantezele drepte
 operatiile dintre parantezele acolade .
Observaţie: În paranteze se respectă ordinea
efectuării operaţiilor.

Profesorul scrie următorul exemplu pe tablă


şi îl rezolvă împreună cu clasa: Elevii rezolvă împreună cu
Calculaţi: profesorul şi notează în caiet.
2
2,5  + (-3)2 : (-3) -0,1
5
6.Asigurarea Profesorul propune elevilor desfăşurarea Activitate Aprecieri
feed-back-ului unei activităţi frontale intercative de rezolvare Elevi lucrează în caietele de individuală verbale
a exerciţiilor din culegere(pag. 51) clasă şi se corectează Analiza
Pe rând , câte un elev rezolvă la tablă câte un reciproc. Exerciţiul răspunsurilor
exerciţiu.
Dacă e nevoie profesorul sau elevii pot
interveni.
O1 Se va reaminti ordinea efectuării operaţiilor
O2 în cazul în care apar în exerciţiu operaţii de Probe orale
7.Retenţia şi O3 adunare, scădere şi înmulţire, eventual Elevii vor răspunde pe rând la Notarea
transferul O4 paranteze fiecare intrebare răspunsurilor
Se repetă cu elevii regulile de calcul Conversaţia
învăţate

-Se notează elevii ce s-au evidenţiat în timpul


orei
8.Tema pentru -exerciţii din manual şi din culegere Conversaţia
acasă -indicaţii la temă;

S-ar putea să vă placă și