Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: a II-a A
Prof. Înv.:
Propunător:
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: Ordinea efectuării operațiilor și folosirea parantezelor rotunde
SUBIECTUL LECŢIEI: Ordinea efecturării operațiilor. Exerciții și probleme recapitulative.
TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să efectueze exerciții de calcul mintal, utilizând terminologia specifică înmulțirii și împărțirii;
O2 – să aplice regulile de calcul a operațiilor ce conțin ordine diferite, cu sau fără paranteze rotunde;
O3 – să completeze rebusul matematic, cu cel puțin 5 răspunsuri corecte;
O4 – să afle numărul necunoscut dintr-o operație de tipul 9x4:a=6 sau (13+a):8=7;
O5 – să compare rezultatele obținute cu rezultatele date utilizând semnele =, <, > sau A (adevărat) și F (fals);
O6 – să utilizeze, într-un exercițiu, parantezele rotunde;
O7 – să calculeze 1, 2 exerciții cu mai multe operații.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea, explicaţia, jocul didactic, floarea de lotus, metoda cadranelor.
2. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
3. RESURSE MATERIALE: fișe de lucru, instrumente de scris, leptop, video-proiector.
4. RESURSE TEMPORALE: 50 minute
5. FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.
BIBLIOGRAFIE:
✔ Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii din clasele I-IV” - program de
formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar.
1
✔ MECTS - Programa pentru disciplina Matematică
✔ Manual de Matematică, clasa a III-a, Editura Litera;
✔ Caiet auxiliar, Matematică. Modalități de lucru diferențiate. Clasa a III-a, Editura Paralele 45.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenim.
Mijloace Forme de
didactic OB. OP. Conţinutul ştiinţific Evaluare
şi metode organizare
Moment Asigurarea unui climat educaţional favorabil. Se pregătesc Frontală Observarea
oragnizatoric materialele necesare desfăşurării lecţiei. Conversaţia sistematică
2
Fiecare elev va primi câte un rebus cu 8 întrebări referitoare la Rebus, video- Frontală
Captarea O3 terminologiile specifice adunării, scăderii, înmulțirii și proiector Observarea
atenţiei împărțirii. (anexa 1) Conversația sistematică
şi Pe tabla voi proiecta rebusul și voi numi câte un elev pentru Problematizarea
reactualizare fiecare întrebare, pentru a veni să completeze răspunsul corect. Jocul didactic Aprecieri verbale
a
cunoştinţelor Individuală
Anunţarea Voi spune elevilor că vom rezolva exerciții și probleme cu toate
temei operațiile. Notăm titlul lecției: Ordinea efectuării operațiilor. Explicaţia Frontal Observarea
Exerciții și probleme recapitulative. sistematică

Dirijarea CALCUL MINTAL: Planșa cu floare


activităţii O1 de lotus Observarea
● Care este produsul numerelor 8 si 9? Petale cu Frontal sistematică
O2 ● Dar câtul numerelor 63 si 7? exerciții
● Care este triplul lui 4? Caiete de
O4 ● Dar treimea lui 12? matematică, Individual
● Dublul lui 8? instrumente de Aprecieri verbale
O5 ● Dar jumatatea lui 8? scris
● Impătritul lui 5? Problematizarea Frontal
O6 ● Dar pătrimea lui 20? (sfertul)
● „Câte roti au 2 maşini şi 3 biciclete?’’ Exercițiul
O7 ●
● „Un număr de 56 lalele se pun in buchete de câte 7 Explicația Individual
O8 lalele. Câte buchete se fac?’’
● „Deîmpărţitul este 56, iar câtul 8. Cât este Jocul didactic
O9 împărţitorul?’’
● Într-un exerciţiu care cuprinde toate operaţiile invăţate, Floarea de lotus
rezolvăm mai întâi……….şi……….în ordinea in care
sunt scrise, apoi………şi………în ordinea în care apar.

3
Voi afișa pe tablă o planșă cu mijlocul unei flori desenat.
Le voi spune copiilor ca această floare poate sa fie completă, cu
petalele, doar dacă vom rezolva cerințele de pe petalele aflate pe
catedră. (anexa 2)
Voi scoate la tablă câte un elev, care va extrage o petală. El va
rezolva exercițiul pe tablă. Ceilalți îl vor rezolva pe caietele de
matematică. Fiecare elev va atașa, la finalul rezolvării
exercițiului, petala.
Petala 1: elevul va rezolva un exercițiu cu înmulțiri și împărțiri,
respectând ordinea lor.
Petala 2 : elevul va rezolva o problemă printr-o operație cu
necunoscută.
Petala 3: elevul va afla un termen necunoscut dintr-o operație
cu paranteze rotunde.
Petala 4 : elevul va efectua un exercițiu cu toate operațiile.
Petala 5: elevul va compara rezultatele obținute, folosind
semnele =, <, >.
Petala 6: elevul va afla numerele a și b, apoi va afla suma și
produsul lor.
Petala 7: elevul va afla diferența numerelor, produsul, apoi
suma dintre diferență și produs.
Petala 8: elevul va afla intui numărul;
Obținerea Se va realiza printr-o fișă de lucru individuală, cu metoda Observarea
performanței cadranelor, care va conține exerciții. (anexa 3) Exercițiul sistematică
Exercițiul 1: elevii vor rezolva un exercițiu care va conține Explicaţia Individual
toate operațiile și paranteze rotunde. Jocul didactic Aprecieri verbale
Exercițiul 2: elevii vor afla necunoscuta dintr-un exercițiu. Problematizarea
Exercițiul 3: elevii vor rezolva o problemă printr-un singur
exercițiu.
Exercițiul 4: elevii vor compune o problemă.
Frontal
Individual Autoevaluarea

4
Încheierea Se fac aprecieri verbale asupra muncii elevilor.
lecției Frontal
Conversația

5
Anexa 2 Floarea de lotus

Mă gândesc

la un număr. Îl împart la 8 şi
obţin 6. La ce număr m-am
gândit?

Ionuț are în colecție 18 imagini


cu plante exotice, ceea ce
înseamnă că are de 2 ori mai multe
decât Florin. Câte imagini cu plante
exotice are Florin?

Află numarul
necunoscut:

81 2
10 x 9 : a =9

Pune semne de operaţie şi

7 3
paranteze rotunde pentru a obţine
egalităţile:
Calculează, respectând
2 2 2 2 = 5 La diferenţa nr. 400 şi ordinea efectuării operaţiilor:

200, adaugă produsul numerlor 8 Ordinea efectuării 4 x(9-6)+ 6 x (42 : 7)x0=


Se dau numerele.:

65 4
şi 9. operaţiilor şi
folosirea a=(36:6+42:7)-(2x2)
parantezelor
rotunde şi b=24:6+15:3

Calculează: axb
Compară :

9 x 9 – 6 x 6 și 9 x 5
Calculează:
10+ 2 x 4 și 38 – 2 x
4 1. suma şi produsul lor.

ANEXA 1

LUCEAFĂRUL POEZIEI
6
A
1
2
3
4
5
6
7
8
B
1. Numărul care se împarte.
2. Rezultatul adunării.
3. Numerele care se înmulţesc.
4. Rezultatul scăderii.
5. Numerele care se adună.
6. Numărul din care se scade.
7. Rezultatul împărţirii.
8. Rezultatul înmulţirii.

7
ANEXA 3 METODA CADRANELOR
REZOLVĂ CORECT EXERCIȚIILE DIN CADRANE

1. Calculează: 2. Află numărul necunoscut:


73 – 4 x 3 + (53 – 24 : 8 x 6) = 9x4:a=6

=…………………………………………………. .......................................

=………………………………………………….. a=..................................
=………………………………………………….
a=..................................
=…………………………………………………..
Proba: ............................................................
=……………………………………………………

3. Află suma dintre produsul numerelor 26 și 8 și câtul 4. Compune o problemă după exercițiul :
numerelor 48 și 6. (rezolvă într-un singur exercițiu) 232 + 232 x 5 =

8
(Jocul m-am gândit să în realizez cu elevii dacă îmi va rămane timp )

JOC DIDACTIC

18 : 3 + 8 = A

A : 2 + 8 = V

V + 32 : 4 = B

B - 20 : 2 = R

R + 15 : 5 = O

9
Descoperă cuvântul!

A R B V O
14 13 23 15 16

10

S-ar putea să vă placă și