0% au considerat acest document util (0 voturi)
377 vizualizări6 pagini

Proiect Clasa A VII-a

Documentul prezintă un proiect didactic pentru o lecție de arte vizuale la clasa a VII-a. Lecția se concentrează pe efectul spațial al culorilor în reprezentarea peisajelor, cu obiective precum descoperirea noțiunii de perspectivă cromatică și realizarea unei lucrări plastice aplicând aceste concepte.

Încărcat de

Mihaela Vatamanu
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
377 vizualizări6 pagini

Proiect Clasa A VII-a

Documentul prezintă un proiect didactic pentru o lecție de arte vizuale la clasa a VII-a. Lecția se concentrează pe efectul spațial al culorilor în reprezentarea peisajelor, cu obiective precum descoperirea noțiunii de perspectivă cromatică și realizarea unei lucrări plastice aplicând aceste concepte.

Încărcat de

Mihaela Vatamanu
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Liceul Teoretic ”O. C.

Tăslăuanu” Toplița

Prof. Vatamanu Mihaela

PROIECT DIDACTIC

Data: 27.01.2022
Clasa: a VII-a
Durata: 50 min.
Tema plastică: Efectul spațial al culorilor
Subiectul: Peisaj
Tipul lecției: Formarea de priceperi și deprinderi
Scopul: Redarea perspectivei prin culoare
Obiective operaționale:
1- Să descopere noțiunea de perspectivă cu ajutorul culorilor;
2- Să își reamintească noțiunea de perspectivă liniară;
3- Să observe iluzia de apropiere și depărtare pe care o oferă culorile;
4- Să realizeze o lucrare plastică punând în aplicare perspectiva cromatică;
5- Să evalueze lucrările conform criteriilor stabilite.
Criterii de evaluare:
1-respectarea temei plastice propuse;
2-realizarea lucrării plastice respectând etapele de lucru;
3-finalizarea lucrărilor in timpul acordat.
Evaluarea: Se face pe tot parcursul activității și este atât una individuală cât și frontală. Se face de asemenea apel la autoevaluare sub
îndrumarea profesorului, care se desfășoară în cea mai mare parte la finalul activității cu scopul de a-i obișnui pe elevi cu criteriile de
evaluare. Elevii trebuie să-și susțină cu argumente lucrarea, iar acestea trebuie să se bazeze pe noțiunile învățate și pe limbajul plastic
adecvat.
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, lucrul manual, munca individuală.
Mijloace didactice: tabla, laptop, manual, hârtie, creion, radieră, pensule, tempera, paletă, pahar cu apă, lucrările elevilor.
Desfășurarea activității didactice
Obiective
Etapele Metode și Mijloace
operațion Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecției procedee didactice
ale
[Link] Verifică pregătirea materialelor de lucru pentru lecția Pregătesc materialele necesare conversația
organizatoric respectivă. desfășurării activității.

[Link] O2 Reactualizează informațiile dobândite anterior, prin Elevii răspund la întrebări: tabla
rea întrebări: ”Termenul de perspectivă se referă la o manualul
cunoștințelor ”Ce este perspectiva?” reprezentare tridimensională a unor
dobândite ”Care sunt noțiunile învățate la perspectivă ?” obiecte pe o suprafață plană, ținând cont
anterior de distanța dintre cel ce privește
obiectele și poziția lui față de obiecte.”
”Noțiunile învățate sunt: linia
orizontului, spațiu aerian, spațiu
terestru, linii de fugă, punctul principal
de vedere.”

[Link]țarea O1 Se anunță tema plastică și subiectul orei. Elevii sunt atenți. conversația tabla
temei și a ”Astăzi vom învăța despre efectul spațial al culorilor. Vom manualul
obiectivelor observa că și culorile pot oferi iluzii de apropiere și
depărtare. ”

[Link] O1 ”Pe lângă perspectiva liniară avem și o perspectivă Elevii ascultă profesorul și explicația tabla
ea noilor O2 cromatică. Astfel, culorile calde din prim-plan creează acolo unde nu înțeleg pun întrebări. demonstrați manualul
cunoștințe efectul apropierii, iar cele reci folosite în plan secund a laptop
sugerează depărtarea. Culorile închise par mai grele, iar
culorile deschise mai ușoare. Tentele pure par mai
apropiate, în timp ce tentele rupte mai depărtate.”

[Link] de O1 Se alege aplicația din manual, de la sfârșitul lecției. Elevii se apucă de lucrul practic. Sunt demonstrați manualul
creație și O2 Li se explică elevilor etapele de lucru pentru realizarea unei atenți la toate etapele. Lucrează a hârtie
formare a O3 lucrări corecte: realizarea unor schițe premergătoare, conștiincios și întreabă profesorul dacă conversația creioane
deprinderilor O4 folosirea creionului pentru un desen premergător aplicării este bine ceea ce fac, pe măsură ce explicația radieră
O5 culorilor. înaintează în lucru. lucrul tempera
Profesorul revine cu explicații acolo unde este cazul și manual paletă
supraveghează activitatea elevilor. munca pensule
individuală pahar cu
apă

[Link] și O5 Profesorul expune elevilor lucrări alese aleatoriu din clasă, Elevii analizează lucrările conform observația
evaluarea întrebându-i pe aceștia dacă cerințele formulate la începutul cerințelor formulate. Evaluează și explicația
activității practice au fost îndeplinite: folosirea culorilor autoevaluează produsele finite. conversația
calde în prim-plan, a celor reci în plan secund, utilizarea
culorilor închise și deschise în funcție de ceea ce elevii au
vrut să redea în lucrările lor.

[Link] O5 Se fac aprecieri generale pozitive privind desfășurarea Elevii ascultă și conversația lucrările
și activității. rețin elementele pozitive care sunt elevilor
aprecieri Se evidențiază elevii cu realizări deosebite. evidențiate.

S-ar putea să vă placă și