Sunteți pe pagina 1din 6

ŞCOALA GIMNAZIALĂ CACICA

CLASA PREGĂTITOARE ŞI CLASA A IV-A


PROF. ÎNV. PRIMAR: BĂLĂCIAN MIHAELA
DATA: 29 IANUARIE 2015

PROIECT DIDACTIC
Clasa Clasa pregătitoare a IV- a
Disciplina CLR Matematică
Unitatea de Toamnă mândră, darnică Ordinea efectuării operațiilor
învǎţare
Subiectul Sunetul și litera V Exerciții și probleme
Tipul lecţiei Predare – învǎţare Recapitulare
CLR Pe parcursul activităţii didactice, elevii vor fi capabili:
Obiective O1-să identifice sunetul [v] și literele ,,v/V” în cuvintele O1 să efectueze exerciţii de calcul mintal;
operaţional prezentate oral și în scris; O2 să utilizeze corect termeni matematici;
e O2- să scrie corect litera ,,V” și cuvinte ce conțin această O3 să respecte ordinea operaţiilor;
literă; O4 să afle valoarea unei necunoscute;
O3-să reprezinte grafic cuvintele, silabele și sunetele, O5: să participe cu plăcere şi interes la oră.
marcând poziția sunetului [v];
O4-să alcătuiască cuvinte cu sunetul ,,v/V”
MEM
O5 – să adune animalele din imagini și să scrie cifrele
corespunzătoare;
AVAP
O6 – să coloreze corespunzător spațiul plastic oferit în fișa
dată.
Strategii de Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,
învăţare: demonstraţia, problematizarea, munca independentă; demonstraţia, problematizarea, munca independentă;
Mijloace de învăţământ: caiet de semne grafice; fișe de Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, cretă, tablă,
lucru, litere. manual.
Modul de organizare a învăţării: frontal, individual, Modul de organizare a învăţării: frontal, individual,
activitate directă, activitate independentă activitate directă, activitate independentă
Metode de Observare curentǎ, chestionare oralǎ, scrisă Observare curentǎ, chestionare oralǎ, scrisă
evaluare

Bibliografie Şerdean, Ioan: Metodica predării limbii române la clasele I- Matematica pentru învăţători
IV, Editura Didactică şi Pedagogică Bucureşti, 1993; Programa şcolară pentru clasa a IV-a
Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și clasa a
II-a aprobată prin ordin al ministrului Nr.3418/ 19.03.2013;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

CLASA PREGĂTITOARE CLASA A IV-A

OB. OB.
OP. CONȚINUT ȘTIINȚIFIC OP. CONȚINUT ȘTIINȚIFIC

MOMENTUL ORGANIZATORIC MOMENTUL ORGANIZATORIC


Activitate directǎ 2’ Activitate directǎ 2’
Asigur un climat adecvat orei de comunicare în limba romînă Creez condiţii optime pentru buna desfăşurare a orei de
matematică. Verific dacă elevii şi-au pregătit materialele necesare.

REACTUALIZAREA CUNOȘTINTELOR REACTUALIZAREA CUNOȘTINTELOR


Activitate indirectǎ 5’ Activitate directǎ 5’
O6 Elevii vor primi o fișă și vor colora imagini cu sunetul u Verific tema pentru acasă d.p.d.v. calitativ şi cantitativ
(Anexa 1) O1 Voi împărţi fişele de calcul mintal şi le cer elevilor să completeze cu
O2 rezultatele exerciţiilor pe care le dictez oral

ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR


Astăzi la ora de matematică vom rezolva exerciții și probleme respectând
ordinea efectuării operațiilor.
Scriu data şi titlul la tablă, iar elevii vor scrie în caiete.

RECAPITULAREA ȘI SISTEMATIZAREA CUNOȘTINȚELOR

FIȘĂ DE LUCRU
Activitate directǎ 5’ Activitate indirectǎ 25’
CAPTAREA ATENȚIEI O3 Elevii lucrează la tablă și în caiete exrcițiile de pe fișa de lucru. (Anexa 2)
Prezint câteva ghicitori despre animale sălbatice.
Discut cu elevii despre animalele sălbatice și despre modul lor de
viață.

ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR


Anunț tema și obiectivele lecției pe înțelesul copiilor.

DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
Activitate directǎ 15’
O1 Se vor găsi cuvinte ce conțin sunetul u la începutul, în interiorul
sau sfârșitul cuvântului.

O5 Se vor rezolva exerciţii din caietul auxiliar și se vor face exrciții de


O4 încălzire a mușchilor mâinii.

O2 Vor scrie litera U în caietele de semne grafice.

Identific şi remediez greşelile de câte ori este cazul.

Activitate indirectǎ 10’ Activitate directǎ 5’


O2 Elevii vor scrie în continuare în caiete, litera U O5 Verific cum au rezolvat elevii exercițiile depe fișă.
O4 Explic elevilor dacă este necesar exercițiile de aflare a trmenului
necunoscut dintr-un exercițiu cu mai multe operații.

Activitate directǎ 5’ Activitate indirectǎ 5’


OBȚINEREA PERFORMANȚELOR O3 Elevii vor termina de rezolvat exercițiile de pe fișă.
Verific cum au scris elevii în caietele cu semne grafice.
O4 Joc didactic: Cine spune mai mult cuvinte cu sunetul u.

ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII


Activitate directǎ 2’ Activitate directǎ 2’
Se fac aprecieri generale și individuale asupra desfăşurării Apreciez cum au rezolvat elevii exercițiile și problema de pe fișă.
activităţii. Temă pentru acasă: din culegere, pag.31 ex: 15

S-ar putea să vă placă și