Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Iovescu Maria Diana


Şcoala Gimnazială “Nicolae Labiş”
Clasa a VI-a
Disciplina: Limba română
Unitatea de învăţare: Structuri narative. Schiţa
Subiectul: Schiţa. Caracteristicile speciei
Text suport: “D-l Goe...” de Ion Luca Caragiale
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe
Timp: 50 de minute
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1- să definească schiţa şi să argumenteze apartenenţa textului studiat la această specie
literară;
O2- să rezume subiectul operei;
O3- să identifice personajele care participă la acţiune şi să surprindă câteva trăsături ale
personajului principal;
O4- să identifice modurile de expunere utilizate în text;
Obiective psihomotorii:
O1- să utilizeze corect mijloacele auxiliare (fişele de lucru).
Obiective afective:
O1- să dovedească receptivitate faţă de exerciţiile primite, implicându-se emoţional în
atmosferă şi în rezolvarea acestora;.
Competenţe generale vizate:
C1- Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
C2- Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale și
scrise.
C3- Receptarea mesajului scris

Competenţe specifice:
2.1- Înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral;
2.4- Adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare;
3.1- Identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text;
3.2- Recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ;
4.1- Redactarea unor lucrări scurte.
Valori şi atitudini vizate:
- Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului și simțului estetic
în domeniul literaturii;
- Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje
receptate;
- Conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi folosirea acestuia într-o
manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social.
a. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicația, expunerea, problematizarea,
ciorchinele.
b. Materiale didactice: manualul, fişa de lucru.
c. Forme de organizare: activitate frontală, activitate în echipe, activitate individuală.
d. Resurse şi managementul timpului:
- spaţiul de lucru: sala de clasă;
- capacitatea de învăţare a elevilor: medie;
- timpul: 50 de minute.
e. Modalităţi de evaluare: evaluare frontală, evaluare orală, evaluare scrisă.
Bibliografie:
-Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea, Limba română, Manual pentru clasa a VI-a, Editura
Didactică și Pedagogică
-Matei Cerkez, Flori Lupu, Victoria Pădureanu, Limba română, Manual pentru clasa a V-a ,
Editura All
-Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara:Limbă şi comunicare, Bucureşti
2009

SCENARIU DIDACTIC

Timp Momentele Conţinuturi Forme de Metode şi Resurse Probe de


lecţiei şi organizare procedee evaluare
obiectivele
operaţionale
2` Moment -verificarea Activitate Conversaţia Caietele
organizatoric prezenţei frontală elevilor
-asigurarea
condiţiilor
optime pentru
desfăşurarea în
mod eficient a
învățării
5` Verificarea -verificarea temei Activitate Conversaţia Caietele Evaluare
temei şi a prin sondaj frontală şi elevilor orală
cunoştinţelor individuală Elevii citesc
anterioare selectiv tema
5` Captarea -profesorul scrie Activitate Conversaţia Tabla
atenţiei pe tabla titlul frontală Observaţia
lecţiei şi anunţă Descoperirea
obiectivele

30` Dirijarea -elevii fac o Activitate Conversaţia Orală


învăţării scurtă prezentare frontală Frontală
a operei epice Elevii definesc
O1 -profesorul Tabla opera epică.
defineşte schiţa Caietele
elevilor
O2, O3, O4 -elevilor li se Activitate Conversaţia Fişa de
împart fişe de în echipe Problematizarea lucru
lucru şi li se cere Exerciţiul
să lucreze în Lucrul în echipă
echipe pentru a
rezolva sarcinile
primite(Anexa 1)
-grupele prezintă Activitate Descoperirea Tabla Orală
ce au lucrat frontală Schematizarea Caietele Frontală
elevilor
- profesorul
schematizează
6` Asigurarea -elevilor li se Activitate Exerciţiul Fişa de Elevii răspund
feedbackului cere să frontală şi Conversaţia lucru cerinţei..
O2 argumenteze că individuală
opera literară
“D-l Goe...” de I.
L. Caragiale este
schiţă.(Anexa 2)
2` Asigurarea -profesorul dă Frontală Conversaţia Caietele
retenţiei şi a indicaţii elevilor
transferului. referitoare la
Tema pentru temă
acasă (Anexa 3)

ANEXA 1 -FIŞĂ DE LUCRU


D-l Goe...
de I.L.Caragiale

Echipa 1

1. Ce întâmplare semnificativă este prezentată în opera literară „D-l Goe...” de Ion Luca
Caragiale?

2. Cum îşi exprimă autorul gândurile şi sentimentele?

Echipa 2

1. Care sunt personajele din această operă literară?


2. Ce moduri de expunere sunt folosite în text?
Echipa 3

1. Realizați o scurtă caracterizare a personajului principal.


2. Care este explicația comportamentului tânărului Goe ?
Echipa 4

1. Realizați un rezumat al operei.


2. La ce persoană sunt prezentate evenimentelele? Care este poziţia naratorului faţă de
întâmplările relatate: de participant sau de simplu martor?

ANEXA 2 -FIŞĂ DE LUCRU


D-l Goe...
de I.L.Caragiale

Argumentaţi că opera D-l Goe... de I. L. Caragiale este o schiţă.

ANEXA 3- TEMĂ
D-l Goe...
de I.L.Caragiale

Realizați povestirea pe momentele subiectului a operei D-l Goe de I. L. Caragiale.

S-ar putea să vă placă și