Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor:
Disciplina de învăţământ: Matematică
Clasa: a 5-a
Data:
Numărul lecţiei în sistemul de lecţii:
Durata lecţiei: 45 min
Capitolul /Modulul/Unitatea de învățare: Mulțimi. Criterii de divizibilitate
Subiectul lecţiei: Criteriile de divizibilitate cu 2.
Unitățile de competenţă:

UC1 Identificarea și aplicarea în situații reale și/sau mode-late a terminologiei aferente noțiunii de număr, mulțime, divizibilitate.
UC2 Identificarea, scrierea, citirea numerelor naturale în contexte variate.
UC3 Reprezentarea pe axă, clasificarea, compararea, ordonarea și rotunjirea numerelor naturale.
UC4 Aplicarea algoritmilor, a proprietăților operațiilor, pentru efectuarea și optimizarea calculelor cu numere naturale.
UC5 Utilizarea criteriilor de divizibilitate cu 10, 2 și 5 în rezolvări de probleme.
Obiectivele lecţiei: La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 Să identifice în diverse contexte divizorii numerelor naturale;
O2 Să definească criteriul de divizidilitate cu 2.
O3 Să utilizeze criteriul de divizibilitate cu 2 în rezolvări de exerciții și probleme.
O4 Să investigheze valoarea de adevăr a unor afirmații simple prin argumentări.
Tipul lecţiei: Lecţia de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
Tehnologii didactice:
a) Forme: frontală, individuală;
b) Metode: explicația, conversație, lucrul cu manualul, metoda exercițiului;
c) Mijloace de învăţământ: fișe, cretă, tablă, Manual matematică cl. a V-a, Ghidul profesorului; V. Iavorschi. Matematica Culegere de ex și
probleme cl. A 5-a
Evaluarea: curentă, întrebări și exerciții orale, exerciții în scris, lucru individual, lucru în grup
Nr. Secvenţele Obiectivele Activitatea Activitatea Evaluarea

Timp
crt. lecţiei lecţiei profesorului elevului (de proces)

Evocarea Salută profesorul.


Salutarea.Verificarea pregătirii elevilor pentru - activitate frontală
M/nt organiz. lecție.
Verificarea
temei pentru Răspund la întrebările adresate de elevi Dacă au neclarități la tema de acasă
acasă; referitoare la tema de acasă. adresează întrebări.
Reactualizarea - curentă, prin
cunoştinţelor şi Verific tema de acasă (selectiv). răspunsurile date de
a capacităţilor. Prezintă tema de acasă. elevi;
1.

 Ce numim divizor?
 Ce numim multiplu? - activitate frontală
Dau răspuns la întrebările adresate

Anunț subiectul și obiectivele lecției Elevii notează data și subiectul lecției:

Realizarea Explic tema nouă venind la fiecare etapă cu - curentă,


sensului exemple : -instructivă
Elevii notează in caiete exemplele aduse,
2. Predarea-
Dacă ultima cifră a unui număr este după situați adresează întrebări -prin răspunsurile
învăţarea
materiei noi 0,2,4,6,8 atunci acest număr este divizibil date de elevi;
cu 2. - activitate frontală
Reflecția Sunt atenţi și răspund oral la întrebările din
3. Cer să realizăm: curentă,
Consolidarea exerciții, concomitent scriind și în caiete;
materiei şi
instructivă,
formarea Ex1,2, 3,4 g p. 59 culegere întrebări și exerciții
capacităţilor. Realizează insărcinarea la tablă.
Evaluarea. orale,
Bilanțul lecției.
exerciții în scris,
lucru individual
Nr. Secvenţele Obiectivele Activitatea Activitatea Evaluarea

Timp
crt. lecţiei lecţiei profesorului elevului (de proces)

Rea lizăm bilanțul lecției.


Realizează insărcinarea din ex 4 individual

Extindere De completat
Anunţarea
temei pentru
Ex.1 p.78
4. acasă. Notează T.P.A.

S-ar putea să vă placă și