Sunteți pe pagina 1din 21

Proiect didactic

Data: 05.05.2020
Clasa: a I-a A
Unitatea de învățământ : Ș coala cu clasele I-VIII „ Nicolae Iorga ”, Focșani
Propunătoare: Petrovici (Ț uchel) Cornelia - Florentina
Profesor coordonator: Lect. Univ. Dr. Cornelia Ș tefă nescu
Profesor învățământ primar : Apopei Elena
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina de învățămât: Matematică și explorarea mediului (MEM)
Discipline integrate :
Arte vizuale și abilități practice (AVAP)
Comunicare în limba română (CLR)
Unitatea tematică: Vine vara
Subiectul lecției: Figuri geometrice
Tipul lecției: Fixare și sistematizare
COMPETENȚE SPECIFICE:
 Matematică și explorarea mediului:

2.2. Recunoaşterea unor figuri şi corpuri geometrice în mediul apropiat şi în reprezentă ri plane accesibile (incluzâ nd
desene, reproduceri de artă , reprezentă ri schematice);
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularită ţi din mediul apropiat.

Discipline integrate:
 Comunicare în limba română:

1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute.
 Arte vizuale şi abilităţi practice:
2.2. Exprimarea ideilor şi tră irilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Toți elevii vor fi capabili:
1. Să recunoască 3 din cele 4 figuri geometrice, pe baza cunoștințelor dobândite.
2. Să compare toate figurile geometrice, două câte două, cu referire la asemănările și deosebirile acestora.
3. Să asocieze corect câte un obiect din mediul înconjurător cu forma fiecărei figuri geometrice studiate.
4. Să continue corect și integral toate modelele repetitive de șiruri cu figuri geometrice, pe baza unui model dat.
5. Să formeze corect un cuvânt, pe baza literelor prezentate.
6. Să coloreze/construiască corect toate figurile geometrice, în funcție de cerința dată.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația, jocul-exercițiu.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Mijloace de învățământ: figuri geometrice, laptop, videoproiector, fişe de lucru, stilou, creion, riglă , foi A4, culori.
Resurse temporale: 40 minute
Resurse umane: 37 de elevi

BIBLIOGRAFIE:
1. Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi Explorarea Mediului Clasa pregă titoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin
ordin al ministruluiNr. 3418/19.03.2013;
2. Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în Limba Română Clasa pregă titoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al
ministruluiNr. 3418/19.03.2013;
3. Programa şcolară pentru Arte Vizuale şi Abilităţi Practice Clasa pregă titoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al
ministruluiNr. 3418/19.03.2013;
4. Purcaru, M. (2008). Metodica activităților matematice și a aritmeticii pentru institutori/profesori din învățământul primar și
preșcolar. Brașov: Editura Universită ții Transilvania.
Strategii didactice
Etapele lecţiei Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Obiectiv
Resurse Resurse Forme de
e
procedurale materiale organizare
operaţi-
onale

Moment Pregă tesc materialele necesare Se pregă tesc pentru lecţie. Conversaţia Frontală
organizatoric desfă şură rii lecţiei. (își scot pe bancă caietele și
Întâ lnirea de dimineaţă se realizează instrumentele de scris).
astfel:
– Bună dimineața, copii!
Numele meu este Ț uchel Cornelia și
astazi vom face împreună ora de
Matematică și Explorarea Mediului.
Mă îndrept spre panoul cu
calendarul naturii și le adresez
copiilor câ teva întrebă ri:
În ce dată și zi suntem astă zi, copii? Elevii imi vor ră spunde că
Dacă astă zi este 5 Mai, ieri în ce dată astă zi este Marți, 5 Mai.
a fost/ mâ ine în ce dată vom fi? Ieri am fost în data de 4,
Dacă luna Mai are 31 de zile și din mâ ine vom fi în data de 6
ele au trecut deja 5, câ te zile mai Mai.
avem din luna Mai? Din luna Mai, ră mâ n 26 de
Cum ați aflat acest lucu? zile.
31-5=26
Captarea Le spun copiilor că avem patru Conversaţia Figurine cu Frontală
atenţiei invitați. Dar acești invitați nu-și vor Elevii ascultă cu atenţie şi O2 forme
Reactualizarea face apariția decâ t dacă ei știu să -mi așteaptă ghicitorile. Explicaţia geometrice Aprecieri verbale
cunoștințelor dea ră spunsul corect la 4 ghicitori. invă ţate
1. SALUT! Mă laud tuturor că am 4 Copii ră spund Dreptunghiul Observaţia Observarea
VÂRFURI şi 4 LATURI EGALE 2 câte 2! sistematică a
Știi cine sunt? comportamentului
După primirea ră spunsului corect, elevilor
își face apariția (îl scot eu și îl arat)
frumos decorat, Dreptunghiul. Așa o
să procedez cu fiecare figură
geometrică adusă în discuție.
2. PERMITEŢI-MI să mă prezint şi eu! Copiii ră spund Tringhiul
Am 3 VÂRFURI şi 3 LATURI! Mă
recunoașteți?
3. BINE V-AM GĂSIT! Ca şi vărul meu ,
am 4 VÂRFURI şi 4 LATURI, numai că
ale mele sunt egale . Cine sunt eu? Copiii ră spund Pă tratul
4. Bună!!! Eu NU am VÂRFURI, NU am
LATURI, dar îmi place să mă
rostogolesc mult, mult de tot! Sper că Copiii ră spund Cercul
știți cine sunt!
Toate cele 4 figuri geometrice au
lipite pe ele literele cuvâ ntului pe
care îl formează , doar că nu sunt
puse în ordine.
Copii, dacă ați fost atenți , ați
observat că invitații noștri erau Figurile sunt frumos
decorați. Cu ce erau decorați aceștia? colorate și au lipite pe ele
Copii, ce litere apar pe dreptunghiul diverse litere. O6 Observația
nostru? Ei o să ră spundă : R, P T, U, G, Explicația
De ce credeți că a venit dreptunghiul H, I, D, E, N.
așa decorat? Haideți să încercă m să Elevii rezolvă oral sarcină ; o
punem aceste litere în ordine să să ajungă la concluzia că
vedem ce cuvâ nt descoperim. acele litere formează
Astfel, o să procedez și cu celelalte cuvâ ntul Dreptunghi.
figuri geometrice, sarcina de lucru
fiind identică .
Anunţarea Anunț elevii că astă zi la ora de Elevii ascultă şi reţin Conversaţia Frontală
temei şi a matematică ne vom juca și figurile informaţiile primite.
obiectivelor geometrice le vom recapitula. Îi rog
să fie atenți pentru ca la finalul orei
toți să fie capabili să recunoască
toate figurile geometrice despre care
am vorbit, să știe să le compare între
ele, să asocieze lucruri din jurul lor
cu forma figurilor în discuție, și să
continue corect un șir de figuri date.
Caietul de
Scriu pe tablă data (05.05.2020) și Toți elevii scriu în caiete,
matematică
titlul lecției Figuri geometrice. data și titlul lecției.
Dirijarea O să readuc în discuție, figurile Conversaţia figuri Frontală
învăţării geometrice invitate și o să le geometrice
transmit copiilor că acestea o să stea
toată ora cu noi pentru a vedea câ t Figurile
de bine le cunoaștem. Iau fiecare geometrice
figură pe râ nd și întreb copiii dacă Conversaţia
recunosc culoarea cu care aceasta Elevii vor ră spunde pentru Explicaţia
este decorată și dacă pot să -mi fiecare figură în parte ce O2 Sarcini de
spună pentru fiecare figură în parte culoare are și în ce categorie O6 lucru
ce culoarea am folosit: o culoare rece se încadrează . Observarea
sau o culoare caldă . Îi întreb dacă au sistematică a
cunoștințe despre aceste categorii de comportamentului
culori sau dacă își amintesc despre Figurine cu elevilor
ele. Dacă ră spunsul va fi negativ, o să figure
le explic succint care sunt aceste geometrice
culori, urmâ nd ca la lecția de AVAP
să aprofundeze aceste cunoștințe.
(culori calde: roșu, oranj și galben; Aprecieri verbale
culorile reci: verde, albastru, indigo, O6
violet). Triunghiul are o culoare
Copii, ce culoare are triunghiul? rece, respectiv albastru.
Dar dreptungiul, ce culori are? Dreptunghiul are culorile O1
portocaliu și roșu, și anume, O2 Verificarea
Cercul, fiind roșu în ce categorie de culori calde. O3 corectitudinii
culori îl încadră m? Roșul este o culoare caldă . O4 ră spunsurilor
Dar pă tratul, ce culoare are și în ce Pă tratul este albastru, care O6
categorie se află acesta? reflectă o culoare rece.
În continuare, distribui câ te o fișă Elevii vor rezolva individual Tablă
individuală de lucru și dau indicațiile fișa. Creion
necesare rezolvă rii ei. (Anexa1) Stilou Individual
Le transmit elevilor câ t timp au la Creioane
dispoziție pentru rezolvarea fișei. O2 colorate Observarea
Trec printre bă nci și intervin acolo O3 sistematică a
unde este cazul. Fișa va fi proiectată Câ te un elev vine la tablă și O6 comportamentului
și pe tablă și acolo va ră mâ ne pe scrie ră spunsul corect; Conversaţia elevilor
toată durata rezolvă rii ei. După ce ceilalți își verifică rezultatul
copiii au terminat de rezolvat fișa, obținut sau modul de lucru Explicaţia
luă m fiecare exercițiu în parte și îl și fac modifică ri acolo unde Exerciţiul
discută m. ră spunsul lor cu coincide cu Jocul Aprecieri verbale
Voi propune urmă torul joc: Să varianta corectă .
gândim, să învăţam şi să fim
creativi. Formez 4 grupe, fiecare
grupă avâ nd sarcini diferite :
I. Grupa scriitorilor: Pe grupe
Scrieţi denumirile figurilor
geometrice desenate. (Anexa 2 )
II.Grupa Matematicienilor:
Rezolvaţi urmă toarea problemă .
(Anexa 3) Câ te un membru desemnat
III. Grupa pictorilor:
de fiecare grupă vine pe
Desenaţi figurile geometrice,
conform cerinței. (Anexa 4) râ nd în față , arată lucrarea
IV.Grupa constructorilor:
colegilor și argumentează
Construiţi o casă cu ajutorul figurilor
geometrice studiate. (Anexa 5) modul de lucru. Colegii sunt
Voi supraveghea întregul demers şi
atenți la cele prezentate și
voi interveni cu explicaţii acolo unde
va fi cazul. vin cu eventuale completă ri
Se va face evaluarea produselor
sau pun întrebă ri acolo
realizate.
unde au neclarită ți.
Obţinerea Pentru fixarea cunoștințelor, mă voi Elevii desenează pe foaie Conversaţia Frontală
performanţei folosi de o poezie. Eu o voi citi tare, figurile geometrice, ținâ nd O4 Foaie A4 Observarea
şi fixarea rar și clar, timp în care elevii vor cont de forma și ordinea O7 Explicaţia sistematică a
cunoștințelor desena pe o foaie albă reprezentarea acestora auzită în fiecare Exerciţiul comportamentului
fiecă rui vers. (dacă este nevoie vers. elevilor
recitesc acolo unde nu s-a înțeles sau Aprecieri verbale
vin cu informații ajută toare) Anexa6
Dintr-un cerc mai mic
Fac capul unui pitic.
Din triunghi îi fac coif,
Şi îl decorez frumos.
Fac un dreptunghi mai mare,
Gata corpul, ca oricare.
Braţe şi picioare două,
Din dreptunghiuri, câte două.
Două cerculeţe, mâini,
Din triunghiuri papucei,
Să poată alerga cu ei.
Fișa după ce va verificată , va fi
anexată la portofoliul personal al
fiecă rui elev.
Încheierea Felicit toți copiii pentru modul în Conversaţia Frontală
Activităţii care au ră spuns la întrebă ri, au
lucrat fișele și au participat la lecție.
Anexa1

Fiºã de lucru
Figuri geometrice

1. Coloreazã caseta cu denumirea corectã a fiecã rei figuri geometrice, folosind douã culori calde și douã culori reci.

triunghi cerc triunghi cerc


dreptunghi pătrat dreptunghi pătrat

triunghi cerc triunghi cerc

dreptunghi pătrat dreptunghi pătrat


2. Uneşte imaginea cu figura geometrică cu care se aseamă nă :
3. Irina, Daniel ºi Radu au avut ca sarcinã sã realizeze un desen în care sã aparã : 4 cercuri, un triunghi, un dreptunghi ºi un
pã trat.
Care dintre cei trei copii au desenat corect ? Bifeazã caseta. Coloreazã cã suța realizatã corect, folosindu-te doar de culori reci.

Ana
Marius
Emil

4. Trasează figurile geometrice, urmă rind linia punctată . Continuă şirul cu încă două elemente.
5. Notează cu A dacă afirmaţia este adevă rată sau cu F, dacă afirmația este falsă :

Pă tratul are 3 laturi.

Dreptunghiul are toate laturile egale.

Cercul este o linie curbă închisă .

Un pă trat şi un triunghi au împreună 7 laturi.

6. Colorează desenul. Completează tabelul cu numă rul de figuri geometrice conţinute în desen:

Triunghiuri
Dreptunghiur
i
Pă trate
Cercuri
Anexa2
GRUPA SCRIITORILOR

Scrieţi pe spațiul punctat denumirea fiecă rei figuri geometrice:

...………………………………………………….

…………………………………………………..

…………………………………………………
…………………………………………………..

Anexa3

GRUPA MATEMATICIENILOR

Rezolvaţi urmă toarea problemă :

Maria a desenat 10 triunghiuri. Dan a desenat 15 dreptunghiuri şi Vlad a desenat 20 de pătrate. Câte figuri
geometrice au desenat în total cei trei copii?
……………………………………………………………………………

Anexa4

GRUPA PICTORILOR

Colorați cu roşu pă tratele, cu verde cercurile, cu galben dreptunghiurile şi cu albastru triunghiurile. Gă siți
intrusul:
Anexa5

GRUPA CONSTRUCTORILOR

Construiţi o casă folosind figurile geometrice studiate.


Anexa6

PITICUL

Dintr-un cerc mai mic


Fac capul unui pitic.
Din triunghi îi fac coif,
Şi îl decorez frumos.
Fac un dreptunghi mai mare,
Gata corpul, ca oricare.
Braţe şi picioare două,
Din dreptunghiuri, câte două.
Două cerculeţe, mâini,
Din triunghiuri papucei,
Să poată alerga cu ei.

Acordarea calificativului final


Calific. FOARTE BINE BINE SUFICIENT
Item

I1 Reprezintă corect toate cele Reprezintă corect 7 figuri Reprezintă corect 2-3
11figuri geometrice ce geometrice din totalul de figuri geometrice din 11
formează piticul 11 posibile posibile

Anexa7: Figurile geometrice create de mine

S-ar putea să vă placă și