Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Liceul Teoretic „Adrian Paunescu” Barca


DATA:13.05.2021
CLASA: a-I-a B
PROF. ÎNV. PRIMAR:Țarălungă Oana-Maria(Bătrînei)
ARIA CURRICULARĂ: Matematica și știinte ale naturii
DISCIPLINA: Matematica și explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Jocurile copilariei-jucarii
DOMENIUL: Figuri și corpuri geometrice
SUBIECTUL:Forme plane: triunghi, pătrat, dreptunghi, cerc- denumire, conturare
TIPUL LECTIEI: Consolidare și sistematizare de cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: MEM, AVAP, CLR, MM.
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:
MEM

2.2. Identificarea unor forme geometrice plane (pătrat, triunghi, dreptunghi, cerc)  în obiecte manipulate de copii şi în mediul înconjurător;


3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropit, în scopul  identificării unorregularităţi;

COMPETENTE INTEGRATE:

AVAP
2.3. Realizarea de aplicații/ compoziții/ obiecte/ construcții simple, pe baza interesului direct;
CLR
1.1. Identificarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
MM:
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
O1: să recunoască forme geometrice (pătrat, dreptunghi, cerc, triunghi);
O2: să asocieze obiectele din mediul înconjurător cu formele plane învăţate;
O3: să coloreze forme geometrice după un cod al culorilor;
O4: să deseneze forme geometrice (pătrat, dreptunghi, cerc, triunghi);
Afective:
O5-să participe cu interes  la activitate;

Psiho-motrice:
O6-  să realizeze o jucărie din forme geometrice;
O7- să manipuleze rapid materialele dispuse pentru realizarea sarcinilor matematice;
O8- să păstreze o poziție adecvată în bancă pe parcursul activității.

STRATEGII DIDACTICE
RESURSE
Procedurale:  
 Metode şi procedee:   conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul,  ciorchinele, jocul, jocul de mișcare;
 Forme de organizare: frontal, independent, pe grupe;
Materiale:
 Figuri geometrice, marker,bolduri,  planşe , creioane colorate, fişe de lucru,  fişe de  evaluare
Umane:copiii ,cadrul didactic
Temporale: 45 minute
Bibliografice:
   - Curriculum Naţional,  Programe şcolare pentru învăţământul primar, Matematică și explorarea mediului - Clasa a-I-a, Bucureşti, 2013;
              - Neagu, Mihaela, Mocanu, Mioara, Metodica predării matematicii la ciclul primar,  Ed. Polirom, 2007.
- "Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la școlarii din clasele I-IV - program de formare
continua de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învatamântul primar"- suport de curs – 2013;
DEMERSUL DIDACTIC

Strategii didactice

Nr. Secvențele Timp Ob. Conţinut lectiei


lecţiei
op. Metode şi Resurse Forme de Evaluare
crt. procedee materiale organizare

1. Moment Voi crea condiţii optime pentru desfăşurarea Resursele Observarea


organizatoric lecţiei, pregătind ceea ce voi folosi în timpul materiale comportamentului
3 min
activităţii. personale elevilor în timpul
Conversaţia Frontal pregătirii pentru
Se va asigura un climat de ordine şi disciplină necesare lecţie
în vederea desfăşurării în bune condiţii a lecţiei.
pentru
activitate

2. Captarea Se realizeaza prin diverse intrebari despre literele Stimularea


invatate care se aseamana cu figurile geometrice: interesului şi a
atenţiei Conversaţia Frontal
curiozităţii pentru
La ora de comunicare ne-am jucat cu litera lecţie
3 min V. Cu ce formă geometrică credeți că seamănă
această literă, copii?
Credeți că mai seamănă vreo literă din cele Capacitatea de a
învățate cu altă formă geometrică? răspunde la
Copiii dau raspunsul la intrebarile adresate de întrebări
cadrul didactic.

Anunţarea 2 min Anunț  elevii că  astazi vom continua să ne jucăm Explicatia Frontal Observarea
temei dar si a cu formele geometrice, le vom colora după un
obiectivelor anumit cod, vom alcătui mulțimi cu ele și le vom
operationale număra,iar acestia asculta cu atentie explicatia
3. cadrului didactic

4. Reactualizarea 2 min Voi solicita exemple și de alte forme geometrice Conversatia Frontal Aprecieri verbale
cunoştinţelor cunoscute, în afară de triunghi și cerc.
Elevii raspund cerintelor cadrului didactic.
Capacitatea de a
răspunde la
întrebări

Incurajarea
participării active
5. Dirijarea 25 min La panou vor fi expuse 4 forme geometrice și le Exercitiul Forme a tuturor elevilor
invatarii cer elevilor să le denumească. geometrice
O1
realizate din
 Observaţi următoarele forme geometrice.
hartie,decupa Frontal Capacitatea de a
Denumiţi fiecare formă.
                                      -te si prinse răspunde corect la
Elevii raspund intrebarilor cadrului cadrului in panou cu întrebări
didactic. bolduri

Pe tablă voi realiza un ciorchine având în centru Exercitiul


scris ,,forme geometrice”, din care voi desena 4 Observarea
O2 ramuri în dreptul cărora voi desena cele 4 forme
geometrice despre care învățăm: atentă a activităţii
-pătrat, Individual elevilor
-cerc, Fise de
- triunghi, lucru:Anexel
-dreptunghi.
e 1,2,3
Individual Evaluarea şi
O3 completarea
Le cer elevilor să-mi spună diferite obiecte din răspunsurilor
mediul înconjurător care seamănă cu formele elevilor
geometrice amintite. Exercitiul Pe grupe
Le cer elevilor în acest moment al lecției să
lucreze în echipă cu colegul de bancă.

Ei vor primi o fișă unde este desenată o casă


alcătuită din forme geometrice, iar ei trebuie să le
coloreze după un cod al culorilor: triunghiurile cu
O4 albastru, cercurile cu galben, dreptunghiurile cu
roșu, iar pătratele sa sa fie verzi. Scrie numărul
acestora. (Anexa 1)

A doua sarcină din fișa de lucru (Anexa 2) are Observarea


următoarea cerință: atenta a
O8 Exercitiul Pe grupe activitaii
“Desenează în diagramă atâtea forme elevilor
geometrice câte arată cifra.”

Elevii rezolvă sarcina primită pe fișe, iar elevii


numiți sunt  invitați să rezolve la tablă cerințele
din această fișă.

Elevii sunt atenti,observa,raspund,si rezolva Evaluarea si


individual sau in echipa cerintele cadului completarea
didactic,singuri sau cu ajutorul acestuia. raspunsurilor
elevilor

Le adresez elevilor urmatoarea intrebare:

6. Realiazarea O4 - Ce forme geometrice am invatat noi astazi? Exercitiul Marker Frontal


feedback-ului 10 min
si evaluarea Apoi,invit patru elevi la tabla să deseneze :
-un triunghi, Aprecieri verbale
Individual
-un cerc,
-un pătrat,
-un dreptunghi.
Elevii raspund ,iar cei numiti ies la table si
deseneaza formele geometrice invatate . Exercitiul

Distribui elevilor o fișă de evaluare, având


următoarea cerință.
O5 “Numără câte forme geometrice de fiecare fel Fisa de
conţine  desenul de mai jos și scrie numărul evaluare Individual Autoevaluarea
acestora pe foie:”
O3
(Anexa 3)

Diferențiat:  Contureaza si colorează următoarele


O8 forme geometrice: (Anexa 4)   

Stikere

7. Încheierea 5 min O7 Elevii care s-au remarcat în timpul lecției vor „Excelent Frontal Aprecieri verbale
activității fi recompensaţi prin aprecieri verbale si cu câte
O8 un stikere „ Excelent,Super,Good etc.”. Super

Good „etc
ANEXA 1
ANEXA 2

DIAGRAME FIGURI GEOMETRICE


7 PATRATE

8 CERCURI

10 TRIUNGHIURI 4 DREPTUNGHIURI

ANEXA 3
ANEXA 4

S-ar putea să vă placă și