Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor:

Școala Gimnazială

Data:

Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii

Disciplina: Matematică

Unitate de învățare: Unități de măsură

Tema lecției: Unitatea de măsură pentru capacitate. Transformări

Tipul lecției: Însușire de noi cunoștiințe

Durata: 50 min

Conpetențe specifice:

1.3 Identificarea unor unități de măsură în diferite contexte.


6.3 Analizarea unor probleme practice care includ elemente de geometrie studiate, cu referire la unităţi de măsură şi la interpretarea
rezultatelor

Obiective operaționale

1. Să scrie de măsură pentru capacitate


2. Să citească unitățile de măsură pentru capacitate
3. Să efectueze transformări cu multiplii şi submultiplii litrului.
4. Să estimeze măsuri ale unor obiecte din mediul apropiat.
STRATEGII DIDACTICE
 Metode și procedee didactice: conversația euristică, Brainstorming, rezolvarea de exerciții, explicația, demonstrația.
 Mijloace de învățământ: fișa de lucru, instrumente de măsurare a capacității.
 Metode de evaluare: evaluare frontală, aprecieri verbale, observația.
 Forme de oganizare: frontală, pe grupe și individuală.

Desfășurarea lecției

Comp. Conținut și sarcini de instruire Forme de Modalități


Structura Strategia
specifice Conținut esențial organizare de
lecției didactică
evaluare
1 2 3 4 5
Asigurarea liniștii și ordinei. Asigurarea condițiilor optime pentru
I. desfășurarea lecției
Conversația
Moment Elavii au pe bănci caietele, manualele și instrumentele de scris și
euristică
organizatoric se pregătesc pentru lecție

II. Elevilor li se adresează întrebări despre cunoștințele dobândite în


Conversația Aprecieri
lecția anterioră. Frontal
Reactualizarea euristică verbale
cunoștiințelor
Observația
Se
III. Profesorul scrie pe tablă cuvântul „măsurare”. apreciază
Captarea Copii găsesc cuvinte care au legătură cu cuvântul scris pe tablă. Brainstorming Frontal gradul de
atenției implicare
al elevilor.
Profesorul anunţă elevii că pentru volumul unor vase se mai
foloseşte noţiunea de capacitate a vaselor.

IV. “Astazi mi-am propus să vă invăţ unităţi de măsură pentru


Conversaia
Anunțarea capacitate. La finalul orei veţi sti să efecuaţi transformări între Frontal
euristică
temai și a multiplii şi submultiplii litrului.”
obiectivelor Profesorul scrie titlul lecției pe tablă.
Elevii sunt atenți și notează titlul lecției în caiete

Unităţile de măsură au apărut încă din cele mai vechi timpuri ca o


necesitate al activităţilor umane , îndeosebi cele comerciale.
Capacitatea exprimă volumul corpurilor lichide şi al celor care pot
“curge”, care se pot “turna” dintr-un vas în altul, ca de exemplu:
V.
zahăr, orez, nisip etc. Termenul de capacitate se referă la volumul
Prezentarea
unor vase (sticle, butoaie, bidoane, etc.) Conversația
conținutului și Frontal
Unitatea principala pentru capacitate este litrul (l). euristică
dirijarea
Submultiplii litrului sunt: mililitru (ml), centilitru(cl), decilitru(dl)
învățării
Multiplii litrului sunt: dacalitru (dal), hectolitru(hl), kilolitru(kl)
Avantajul folosirii litrului , cu multiplii şi submultiplii lui , provine
şi din faptul că transformările se fac din 10 în 10.
Copii notează în caiete noile cunoștințele transmise de profesor
Se solicită elevilor să lucreze în caiete cât și să vină la tablă pentru
a rezolva execițiile din fișa de lucru. (Anexa 1)
Elevii lucrează la tablă și în caiete sub îndrumarea profesorului Aprecieri
VI. Fixarea
1.3 Participă activ la discutarea exercițiilor prezentate la tablă notând Exercițiul Frontal individuale
cunoștințelor
eventualele observații sau idei. și frontale

Fiecare grupă va primi câte un bilețel cu rețeta de Limonada și


meteriale necesare pentru realizare limonadei.
VII. Realizarea Aprecieri
6.3 Prin tragere la sorți se vor forma 5 grupe. Fiecare grupa va face Demonstrația Pe grupe
feedback-ului verbale
limonada dupa rețeta primită și vor calcula cantitatea de lichid
obținută
Profesorul formează aprecieri, observații și recomandări cu privire
VIII.
la noțiunile prezentate.
Evaluarea Conversația Individual
Elevii își însușesc recomandările prmite de la profesor
performanței
IX. Asigurarea Profesorul indică tema pentru acasă
transferului de Copii notează în caiete tema Conversația
cunoștiițe

S-ar putea să vă placă și