Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

UNITATEA DE INVATAMANT:Scoala Gimnazială Nr.1 Toflea


DATA:
CLASA: Pregătitoare
PROF. ÎNV.PRIMAR: Drăgan Liliana
ARIA CURICULARA:Matematica si Stiinte ale naturii
DISCIPLINA: Matematică si Explorarea Mediului
UNITATEA TEMATICĂ: ,, Vreau să am o meserie”
SUBIECTUL LECTIEI:Figuri geometrice plane:triunghi,pătrat.dreptunghi,cerc
TIPUL LECIEI: consolidare
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata
DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română
Arte vizuale și abilități practice

COMPETENTE SPECIFICE:
Matematică si explorarea mediului M.E.M.
 1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31 ;
 1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31:
 1.4. Efectuarea de adunări și scăderi în concentrul 0-31,prin adăugare/extragere a1-5 elemente dintr-o mulțime data:
 2.2. Identificarea unor forme geometrice plane(pătrat,triunghi,dreptunghi,cerc) și a unor corpuri geometrice(cub,cuboid,sferă)în
obiecte manipulate de copii și în mediul înconjurător:

Comunicare în limba română C.L.R


1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar

Arte vizuale şi abilităţi practice A.V.A.P.


2.3. Realizarea de aplicații /compoziții/obiecte/construcții simple,pe baza interesului direct;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
MEM:

•O1 – să numească figurile geometrice plane;


•O2 – să recunoască elementele caracteristice ale figurilor geomtrice plane învățate
•O3 – să identifice asemănări între figurile geometrice plane și diverse obiecte din mediul înconjurător;
•O4—să identifice numărul de figuri geometrice în desenele date;
O5 – să calculeze corect exercițiile de adunare si scadere cu 1-5 unități in concentrul 0-10 ;
O6 – să reproducă prin desen mulțimea ( pătrate) cu tot atâtea elemente ca mulțimea dată( cercuri );

CLR:

•O7- să recunoască titlul poveștii,personajele din scrisoarea primită;


AVAP:

• O8 – să realizeze căsuța din figuri geometrice plane ;

STRATEGIA DIDACTICA:
1.METODE SI PROCEDEE: - jocul didactic, explicaţia, exerciţiul, conversaţia, problematizarea, munca independentă;
2.MIJLOACE DIDACTICE: fișe individuale, fișe pe grupe,figure geometrice decupate din polestiren,aracet, foi albe markere,flichard
Săculeț cu figure geometrice,numărători,creioane ,carioci
2
3.FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual;
4.RESURSE TEMPORALE:45 minute ( 35 minute+10minute activităti recreative),
5.FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, stimulente.

BIBLIOGRAFIE:

 „ MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și Abilităţi
Practice, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/19.03.2013”, București, 2013;
 „Ghidul învățătorului pentru clasa pregătitoare”, Editura Delta 2013;
 Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV” -
program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar.
 Auxiliar,, Matematica și explorarea mediului,, ,editura Delta Cart, Pitești,2015
 www.didactic.ro.

3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

4
Ob Conţinutul informaţional şi demersul didactic Strategii didactice

Etapele op. Eva-


Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Procedu- Materiale Forme de
lecţiei luare
rale organizare

1 Moment Asigurare climatului socio-afectiv favorabil Pregătesc materialele


organiza- desfăşurări orei necesare în timpul
desfăşurări activităţii. Conversa- Frontal
toric Pregătesc materialele necesare în timpul tia
desfăşurări activităţii.
1 min

2 O1 Adresez întrebări elevilor pentru a verifica Elevii răspund: Conversa- Săculeț cu Frontal Obs.
Reactuali- cunoștințele anterioare: tia figuri
zarea cu- O2 ....figurile geometrice geometri Individual sist.
noştinţelor -Ce am învățat noi ora trecută? Exercițiul
..pătrat,dreptunghi,pă ce Aprec
anterior -Care sunt figurile geometrice învățate? ciorchinele
trat,cerc planșe verba
dobândite În timp ce sunt enumerate figurile geometrice la
-...triunghiul are 3 suport
vor fi recunoscute de elevi prin extragerea lor
dintr-un săculeț ,realizând astfel ciorchinele . laturi,iar pătratul 4
4 min laturi.
-Care este deosebirea dintre triunghi și pătrat?
-....pătratul are toate
laturile egale iar
dreptunghiul 2 câte 2
-Dar dintre pătrat și dreptunghi? egale

Anunț sosirea unei scrisori pentru clasa Elevii ascultă cu Frontal


3 Captarea noastră,pe care o voi citi interes
atenţiei scrisoarea
5
2 min

4 Anunţ tiltul şi obiectivele lecţiei în manieră


Anunţarea accesibilă elevilor :
Anexa 1

Dragi copii,

Am auzit că sunteți harnici,isteți și ascultători și de


aceea ne-am hotărât să vă rugăm să ne ajutați.Și
pentru că nu v-am găsit în clasă,v-am lăsat acest bilet.
Dar vai ,ce nepoliticoși suntem !
Am uitat să ne prezentăm.Suntem Puf și Paf,purcelușii….,frați cu Pif. Noi
am rămas fără căsuțe,ni le-a stricat lupul cel rău.
Nu ne pricepem la nimic! Așa ne spune mereu fratele nostrum mai
mare,Pif.
Dacă am fi știut figurile geometrice, am fi construit căsuțe mai trainice,mai
rezistente.Dar așa…!
Vreți voi să ne ajutați?

Semnat Puf și Paf


Anexa 2

Numele..............................

FIȘĂ DE LUCRU

A) Desenează în a doua mulțime tot atâtea pătrate câte cercuri ai numărat

B) Numără figurile geometrice și completează tabelul

CASĂ DE VÂNZARE

7
Anexa 3A

BALOANE ZBURĂTOARE

Calculați

2 +2 =

4+3 =

10 – 5 =

8
Anexa 3B

BALOANE ZBURĂTOARE

Calculați:

3 +3 =
9- 4=
6+2=

9
Anexa 3 C

BALOANE ZBURĂTOARE

Calculați:

4 +3 =

6+2=

9- 4=

10

S-ar putea să vă placă și