Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Data: 03.04.2024
Unitatea școlară: Școala Gimnazială nr. 29, Galați
Clasa: I D
Profesor mentor: Prof. înv. primar Burghiu Nicoleta
Profesor coordonator: Conf. dr. Anghelache Viorica
Student propunător: Bercea Delia
Unitatea tematică: În lumea animalelor
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Domenii integrate: Comunicare în limba română
Subiectul lecției: Unități de măsură pentru lungime
Tipul lecției: Consolidare de cunoștințe
Durata: 45 min.
Competențe specifice:
 Matematică și explorarea mediului:
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau
reprezentări schematice;
6.1. Utilizarea unor măsuri neconvenţionale pentru determinarea şi compararea capacităţilor şi a lungimilor;
6.4. Identificarea unităţilor de măsură uzuale pentru lungime, capacitate (centimetrul, litrul) şi a unor instrumente adecvate.
 Comunicare în limba română:
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare.
Obiective operaționale:
a. Cognitive: -O1:Să efectueze corect operații matematice de adunare sau scădere în concentrul 0-100;
-O2:Să utilizeze unele măsuri neconvenționale pentru a măsura lungimea unor obiecte;
-O3:Să identifice unitățile de măsură uzuale pentru lungime (centimetrul);
-O4:Să formuleze corect propoziții dezvoltate;
b. Afective: -OA:Să manifeste o atitudine pozitivă față de colegi și față de activitatea propriu-zisă;
c. Psiho-motorii: -OM:Să rezolve corect în scris sarcinile de lucru urmărind explicațiile date.
Bibliografie:
1. Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului- Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a;
2. Matematică și explorarea mediului- Manual pentru clasa I- Adriana Briceag, Editura Paralela 45
Desfășurarea activității

Etapele lecției Ob. ELEMENTE DE CONȚINUT ALE LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE Evaluare
Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare
1. Moment -Asigur condițiile optime pentru -Își pregătesc Conversația Frontal
organizatoric desfășurarea lecției. materialele necesare.
1 min. -Pregătesc materialele necesare
pentru lecție.
2. Captarea -Pregătesc o surpriză elevilor, le -Ascultă cu atenție. Conversația Frontal
atenției spun o ghicitoare și după ce -Răspund întrebărilor
5 min. O4 cu ridicare de mână.
răspund le împart câte o
rândunică pentru a o desena în
timpul liber:
Coada-i ca o furculiţă
Roşie e-a sa bărbiţă.
Vine când se încălzeşte
Primăvara ea vesteşte!
(Rândunica)
3. Atenționarea -Prezint elevilor că astăzi vom -Ascultă cu atenție. Conversația Tabla Frontal
temei și a face o lecție de consolidare a -Scriu data și titlul Caietele
obiectivelor cunoștințelor anterioare „Unități lecției în caiete.
1 min. de măsură pentru lungime”.
-Scriu data și titlul pe tablă.
4. Consolidarea Activitatea 1: -Ascultă cu atenție. Conversația Anexa 1 Frontal
cunoștințelor -Reamintesc elevilor cunștințele -Răspund întrebărilor Individual
anterioare, doresc să aflu de la ei cu ridicare de mână. Demonstrația
O3 unitatea de măsură pentru -Măsoară cu rigla.
lungime și că 1m=100cm, și
împreună măsurăm cu rigla
O2 gradată aripile rândunicii
înmânate anterior.
Activitatea 2: Exercițiul
-Propun elevilor să calculeze -Împart colegilor Explicația Tabla
O1 exercițiile de adunare și scădere, câte o fișă. Caietele
O individual, apoi la tablă. -Ascultă cu atenție. Anexa 2.
M „Calculează, apoi marchează x -Calculează și aleg
în dreptul exerciţiilor cu răspunsul corect.
rezultatul 1 m.
74 cm + 26 cm =………….
45 cm - 27 cm =………….
43 cm + 56 cm =…………..
35 cm + 65 cm =………….
95 cm - 48 cm =…………..
64 cm + 36 cm =…………..”
Anexa 2- Tablă
5. Obținerea O1 -Propun elevilor rezolvarea unei -Ascultă cu atenție. Problematizarea Tabla
performanței O4 probleme: „Andrei își dorește să -Ies la tablă pentru Caietele
construiască o casă pentru rezolvare.
rândunică. El are nevoie de 45
cm de lemn pentru bază și 39 cm
de lemn pentru acoperiș. De câți
cm de lemn are nevoie Andrei în
total?” Problema se va rezolva la
tablă de către un copil, iar ceilalți
vor scrie în caiete.
6. Încheierea OA -Fac aprecieri generale și -Elevii ascultă. Conversația Aprecieri
activității individuale privind modul în care verbale
1 min. s-au comportat elevii de-a lungul
lecției.
7. Activități -Propun colorarea rândunicii. -Elevii colorează Conversația Anexa 1
recreative rândunica după
5 min. bunul plac.
Anexa 2

Anexa 1

Calculează, apoi marchează x în dreptul exerciţiilor cu rezultatul 1 m.


74 cm + 26 cm =………….
45 cm - 27 cm =………….
43 cm + 56 cm =…………..
35 cm + 65 cm =………….
95 cm - 48 cm =…………..
64 cm + 36 cm =…………..
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și