Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DE LECTIE

DATA: 26-02-2020 DATA: 26-02-2020


SCOALA GIMNAZIALA COZIENI SCOALA GIMNAZIALA COZIENI
CLASA: a II-a CLASA: a III-a
PROF.INV.PRIMAR: Petrisor Florentina-Elena PROF.INV.PRIMAR: Petrisor Florentina-Elena
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii ARIA CURRICULARA: Om si societate
DISCIPLINA: Matematica si explorarea mediului DISCIPLINA: Educatie civica
UNITATEA TEMATICA: Cea mai frumoasa poveste UNITATEA TEMATICA: Raporturile noastre cu animalele si
SUBIECTUL LECTIEI: Recapitulare.Inmultirea si impartirea plantele
numerelor naturale in concentrul 0-100. SUBIECTUL LECTIEI: Atitudinea fata de plante si animale
TIPUL LECTIEI: Recapitularea cunostintelor dobandite anterior TIPUL LECTIEI: Predare-invatare-evaluare
SCOPUL LECTIEI: SCOPUL LECTIEI:
- Consolidarea si sistematizarea cunostintelor despre operatiile de - Insusirea unor informatii referitoare la atitudinea corespunzatoare
inmultire si impartire; fata de plante si animale;
- Dezvoltarea limbajului cu notiuni si elemente matematice. - Activizarea si imbogatirea vocabularului specific disciplinei;
COMPETENTE SPECIFICE: - Cultivarea unor atitudini pozitive fata de plante si animale, prin
1.5. Efectuarea de inmultiri si impartiri in concentrul 0-1000 prin sensibilizarea elevilor.
adunari/scaderi repetate;
1.6. Utilizarea unor denumiri si simboluri matematice(suma, termini, COMPETENTE SPECIFICE:
diferenta,descazut,scazator,produs factorii unui produs, cat, 2.1. Recunoasterea unor atitudini in raport cu lucrurile , cu plantele si
deimpartit,impartitor, <, >, =,+,-, x,:) in rezolvarea sau compunerea de animalele;
probleme; 2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive in raport cu lucrurile, cu
5.2.Rezolvarea de problem de tipul a+/-b=x; a+/-b+-c=x in concentrul plantele si animalele.
0-1000; axb=x; a:b=x, in concentrul 0-100, cu sprijin in obiecte,
imagini sau reprezentari schematice. OBIECTIVE OPERATIONALE:
OBIECTIVE OPERATIONALE: O1: Sa citeasca cursiv, expresiv, coherent, in ritm propriu diferite texte
O1: Sa calculeze corect operatii de impartire in concentrul 0-100; si poezii;
O2: Sa descopere codul de culori potrivit raspunsurilor date; O2: Sa raspunda corect la intrebarile date in chestionar, cu
O3: Sa afle catul, produsul, jumatatea si sfertul unor numere naturale argumente;
de doua cifre; O3: Sa aleaga afirmatiile potrivite in cadrul jocului ,,Eu asa fac”;
O4: Sa micsoreze de atatea ori triplul sfertului unui numar natural de O4: Sa intoneze, sub forma dramatizarii, un dialog intre om si o
doua cifre; planta/animal preferat prezentand o anumita situatie;
O5: Sa afle numarul necunoscut pe baza inmultirilor si impartirilor O5: Sa participle cu interes la jocul de rol si in cadrul intregii lectii.
date.
1
STRATEGII DIDACTICE:
STRATEGII DIDACTICE: - Metode si procedee didactice: conversatia euristica, explicatia,
- Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, munca in exercitiul, munca independent si in echipa, povestirea, joc de rol,
echipa si individual,exercitiul, problematizarea, jocul didactic. dramatizarea.
- Mijloace de invatamant: cartonase cu operatii de inmultire si - Mijloace de invatamant: fise de lucru, auxiliar, cartonase intrebari
impartire, cartonase raspunsuri,umbrela, boxe, cantec ritmat ,,Dance si raspunsuri,umbrela,boxe, cantec ritmat ,,Dance
Monkey”, telefon, fise de lucru, culori/carioca,fise de lucru diferentiat Monkey”,telefon,chestionar, poezii.
pentru CES, creioane. - Forme de organizare:frontal, individual, pe grupe de cate 2 si 3 elevi
- Forme de organizare: integrat, frontal si pe grupe de cate 2 elevi RESURSE:
RESURSE: - Umane: 5 elevi
- Umane: 7 elevi - Temporale: 50 minute
- Temporale: 50 minute -Bibliografice:
-Bibliografice: - Programa scolara pentru disciplina Educatie civica, clasa a III-a si a
- Programa scolara pentru disciplina Matematica si explorarea IV-a, Bucuresti, 2014;
mediului, Bucuresti, 2013; - Olga, Piriala, manual de Educatie civica, clasa a III-a, Semestrul al
- Ghidul cadrului didactic, clasa a II-a, Ed. Ars Libri, 2014; II-lea, Ed. Aramis,2016;
- www.didactic.ro; - Auxiliar de Educatie civica, clasa a III-a, Ed. Sinapsis, Cluj-Napoca,
- www. twinkl.ro; 2015;
- www.clasamea.eu - www.google.com;
- www.google.com - www.didactic.ro

2
DESFASURAREA LECTIEI
Momentele Ob. CLASA A II-A Str. Ob. CLASA A III-A Str.did/mijloace
lectiei op. did/mijloace op.
Moment - Activitate directa - - Activitate directa -
organizatoric
1 min Se asigura conditiile necesare Se asigura conditiile necesare
desfasurarii, in conditii optime, a desfasurarii, in conditii optime, a lectiei
lectiei de Matematica si explorarea de Educatie civica: aerisirea clasei,
mediului: aerisirea clasei, aranjarea aranjarea bancilor si scaunelor,
bancilor si scaunelor, impartirea impartirea materialului didactic.
materialului didactic.
Reactualizarea - Activitate directa Conversatia - Activitate directa Conversatia
cunostintelor examinatoare examinatoare
5 min Se verifica tema pentru acasa. Se frontala si Se verifica tema pentru acasa. Se frontala si
corecteaza eventualele greseli si se individuala corecteaza eventualele greseli si se individuala
completeaza spatiile incomplete. completeaza spatiile incomplete.

Captarea Activitate directa Conversatia Activitate directa Conversatia


atentiei frontala si frontala si
5 min Captarea atentiei se realizeaza cu individuala Captarea atentiei se realizeaza cu individuala
ajutorul unei umbrele pe care vor fi ajutorul unei umbrele pe care vor fi
lipite cartonase colorate cu sarcini Cantec ,,Danc lipite cartonase color cu intrebari si Cantec ,,Dance
si raspunsuri despre operatia de e Monkey’’ raspunsuri despre Planta. Monkey’’
inmultire si impartire. Umbrela, Umbrela, boxe,
boxe, telefon, Elevii vin dansand spre umbrela pe telefon,
Elevii vin dansand spre umbrela cartonase melodia ,,Dance Monkey’’ pentru a cartonase
pe melodia ,,Dance Monkey’’ colorate alege raspunsul corect la sarcina aleasa: colorate
pentru a alege raspunsul corect
sarcinii alease.

3
Anuntarea - Activitate directa Conversatia - Activitate directa Conversatia
titlului si frontala si frontala si
prezentarea Se anunta titlul noii lectii: individuala Se anunta titlul noii lectii: individuala
obiectivelor Recapitulare. Inmultirea si Atitudinea noastra fata de plante si
2 min impartirea numerelor naturale. animale.
Se va scrie la tabla si copiii in Se va scrie la tabla si copiii in caiete.
caiete.
Elevii vor citi in ritm propriu anumite
Astazi vom recapitula operatiile texte si poezii referitoare la atitudinea
de inmultire si impartire cu ajutorul unor persoane fata de plantele si
personajelor din povestea de la animalele din jur, vor raspunde cu
Comunicare in limba argumente la intrebari pe baza unui scurt
romana: ,,Vrajitorul din Oz’’. chestionar, vor alege afirmatiile potrivite
in cadrul unui joc ,,Eu asa fac’’, vor
Elevii vor calcula operatii de dramatiza in cadrul unui joc de rol un
impartire in concentrul o-100 pe dialog intre om si o planta/un animal
baza fisei in care se afla Leul din preferat prezentand o anumita situatie.
povestea noastra. El trebuie sa
descopere codul de culori
rezolvand corect.

O alta sarcina este aceea in care


elevii vor afla catul, produsul,
jumatatea si sfertul unor numere
naturale de doua cifre cu ajutorul
4
personajului Sperie Ciori din
povestea citita anterior la CLR.

Elevii vor trebui sa si micsoreze


de un anumit numar de ori triplul
sfertului unui numar de doua cifre
si sa afle numarul necunoscut pe
baza inmultirilor si impartirilor
date. Aceste sarcini vor fi rezolvate
in echipe de cate 2 si 3 elevi.
Dirijarea Activitate indirecta Activitate directa
invatarii si
obtinerea Elevii sunt asezati in grupe de Elevii vor citi cu intonatie textele si
performantelor cate 2 si 3 elevi. Vor primi cate o O1 versurile de pe fisa de lucru si se va
25 min O1 fisa cu operatii de impartire pentru discuta cu elevii aspecte pozitive si
a afla pe baza rezultatelor codul de negative cu privire la atitudinea fata de
culori adecvat. plante si animale.

TEXTE

1.
Munca in Eu am numai trei picioare
echipa Şi de-abia mă mişc : ţop , ţop!
Râd ,când mă-ntâlnesc, copiii ,
Fise de lucru Şi mă cheamă „ cuţu şchiop”.
Conversatia
Dar copiii răi la suflet euristica frontala
Sunt urâţi, precum e-acel si individuala
Care m-a lovit pe mine,
Şi nu-i pot iubi defel...

M-a lovit din răutate


Cu o piatră în picior,
Şi-am zăcut, şi-am plâns atâta,
De credeam că am să mor...

Acum vine şi-mi dă zahăr


5
O2 Şi ar vrea să fie bun,
Munca in Şi-aş putea să-l muşc o dată
echipa De picior, să mă răzbun,
Fise de lucru
O3 Dar îl las aşa, să vadă
Răul că un biet căţel
Are inimă mai bună
O4 Decât a avut-o el.
O5 Conversatia
euristica frontala
2.
si individuala
Aşa plângea un gândăcel
În pumnul ce-l strângea să-l rupă.
Şi l-a deschis copilul după
Ce n-a mai fost nimic din el!
A încercat să-l mai învie
Elevii cu dificultati de invatare Suflându-i aripile-n vânt,
vor primi fise de lucru separat cu Exercitiul Dar a căzut în ţărnă frânt
operatii de adunare si numeratie de individual Şi-nţepenit pentru vecie!....
la 0 la 100.
Fise de lucru Scârbit de fapta ta cea rea
diferentiat Degeaba plângi acum,copile,
Ci du-te-n casă acum şi zi-le
Părinţilor isprava ta;
Şi zi-le că de-acum ai vrea
O5 Să ocroteşti cu bunătate,
În cale-ţi orice vietate,
Oricât de făr-de-nsemnătate
Şi –oricât de mică ar fi ea !.

3.
Atunci fetei i se făcu milă şi,
luând căţeluşa, o spălă ş-o îngriji foarte
bine. Apoi o lăsă acolo şi-şi căută de
drum, mulţumită fiind în suflet că a
putut săvârşi o faptă bună.

6
4.
Exercitiul - Fată frumoasă şi harnică,
individual curăţă-mă de omizi că ţi-oi prinde şi eu
bine vreodată!
Fise de lucru - Da, cum nu! Că nu mi-oi feşteli Conversatia
diferentiat O2 eu mânuţele tătucuţii şi a mămucuţii! frontala si
Multe slugi aţi avut ca mine? individuala

Elevii vor raspunde cu argumente la Exercitiul


intrebarile din chestionar. individual

Chestionar
Chestionar
Atitudinea fata de plante si animale

1. Găseşti un pui de vrabie rănit.


Ce faci?
a) îl loveşti cu piciorul să vezi dacă
mai trăieşte şi îl laşi acolo;
b) îl aşezi undeva la umbră;
c) îl iei acasă şi-l îngrijeşti;

2. Eşti în parc cu un coleg. Acesta


culege flori de pe straturile de
flori. Ce faci ?
a) culegi şi tu ;
b) te prefaci că nu-l cunoşti ,ca să
nu vă certe cineva;
c) îi atragi atenţia că nu are voie
să culeagă flori din parc ;

3. Întâlneşti un căţel rănit ,care te-

7
a speriat odată:
a) arunci cu o piatră în el ca să-l
înveţi minte ca altă dată să nu te
mai sperie ;
b) treci pe lângă el fără să-l ajuţi ;
c) îl ajuţi ;

4. O furnică s-a urcat pe piciorul


tău
a) o prinzi şi o omori ;
b) o arunci scârbit jos ;
c) o iei încetişor şi o aşezi pe o
crenguţă ;

O5 Interpretare

a=1p
b=2p
c=3p
Dacă ai obţinut între 4 şi 6 puncte
înseamnă că nu-ţi pasă de
animalele şi plantele din jurul tău
şi îţi place să le faci să sufere. Nu
te-ai pus niciodată în locul lor?

Dacă ai obţinut între 7 şi 9 puncte


înseamnă că îţi sunt indiferente
O4 animalele şi plantele. Nu sunt Conversatia
persoane, dar au viaţă! frontala si
individuala
O5 Dacă ai obţinut între 10 şi 12 Jocul de rol
puncte înseamnă că iubeşti , Dramatizare
ocroteşti şi respecţi animalele şi
plantele din jurul tău, cu toate că
ele nu sunt persoane, dar ai înţeles
8
faptul că şi ele au dreptul la viaţă .

Elevii vor dramatiza sub forma unui


joc de rol un dialog intre om si o
planta/animal preferat prezentand o
situatie data.

Evaluare Activitate directa Conversatia O3 Activitate indirecta Munca


7 min frontal si individuala
Elevii vor prezenta fisele cu individuala Elevii vor primi o fisa de lucru sub
raspunsurile, se vor corecta forma unui joc( Eu asa fac) in care vor Fisa joc ,,Eu asa
eventualele greseli si se vor alege afirmatiile potrivite unei atitudini fac’’
completa spatiile incomplete. corecte fata de plante si animale.
Enunţuri pentru jocul: Eu aşa fac

Bifeaza raspunsul tau:

1. Îngrijesc animalele şi plantele.


2. Chinui animalele.
3. Respect animalele.
4. Rup florile de pe marginea
drumului.
5. Ocrotesc animalele şi plantele.
6. Construiesc adăposturi păsărilor.
7. Tai pădurea pentru a construi un
oraş în locul ei.
8. Împuşc toţi lupii pentru că
mănâncă oi.
9. Pedepsesc animalele atunci când
vreau să le dresez.
10.Scrijelesc copacii .
11.Arunc hârtiile pe jos deoarece nu

9
sunt coşuri.
12.Arunc gunoaie în apă.
13.Rup crengile de tei pentru a
culege florile.
14.Trag cu praştia în vrăbii deoarece
mănâncă mâncarea găinilor.
15.Stric cuiburile păsărilor.
16.Ud florile o dată pe lună.
17.Bat pisica pentru că nu a prins
şoareci.
18.Lovesc un câine ca să-l enervez.
19.Fac curat papagalului o dată pe
săptămână.
20.Ud florile zilnic.

Aprecieri si Activitate directa Conversatia Activitate directa Conversatia


recomandari frontala, frontala si
5 min Se fac aprecieri pozitive individuala si Se fac aprecieri pozitive frontale, individuala
frontale, individuale si pe echipe. pe echipe individuale si pe echipe. Se discuta Aprecieri verbale
Se discuta asupra sarcinilor Aprecieri asupra sarcinilor incomplete sau gresite.
incomplete sau gresite. Se da tema verbale Se da tema pentru acasa din auxiliar.
pentru acasa din auxiliar.

ANEXE

10
11
12
13
14
15
16
Chestionar
Atitudinea fata de plante si animale

1. Găseşti un pui de vrabie rănit. Ce faci?


a) îl loveşti cu piciorul să vezi dacă mai trăieşte şi îl laşi acolo;
b) îl aşezi undeva la umbră;
c) îl iei acasă şi-l îngrijeşti;

2. Eşti în parc cu un coleg. Acesta culege flori de pe straturile de flori. Ce faci ?


a) culegi şi tu ;
b) te prefaci că nu-l cunoşti ,ca să nu vă certe cineva;
c) îi atragi atenţia că nu are voie să culeagă flori din parc ;

3. Întâlneşti un căţel rănit ,care te-a speriat odată:


a) arunci cu o piatră în el ca să-l înveţi minte ca altă dată să nu te mai sperie ;
b) treci pe lângă el fără să-l ajuţi ;
c) îl ajuţi ;

4. O furnică s-a urcat pe piciorul tău


a) o prinzi şi o omori ;
b) o arunci scârbit jos ;
c) o iei încetişor şi o aşezi pe o crenguţă ;

Interpretare

a=1p
b=2p
c=3p
Dacă ai obţinut între 4 şi 6 puncte înseamnă că nu-ţi pasă de animalele şi plantele din jurul tău şi îţi place să le faci să sufere. Nu te-ai pus
niciodată în locul lor?

Dacă ai obţinut între 7 şi 9 puncte înseamnă că îţi sunt indiferente animalele şi plantele. Nu sunt persoane, dar au viaţă!

Dacă ai obţinut între 10 şi 12 puncte înseamnă că iubeşti , ocroteşti şi respecţi animalele şi plantele din jurul tău, cu toate că ele nu sunt
persoane, dar ai înţeles faptul că şi ele au dreptul la viaţă .

17
Enunţuri pentru jocul: Eu aşa fac

Bifeaza raspunsul tau:

1. Îngrijesc animalele şi plantele.


2. Chinui animalele.
3. Respect animalele.
4. Rup florile de pe marginea drumului.
5. Ocrotesc animalele şi plantele.
6. Construiesc adăposturi păsărilor.
7. Tai pădurea pentru a construi un oraş în locul ei.
8. Împuşc toţi lupii pentru că mănâncă oi.
9. Pedepsesc animalele atunci când vreau să le dresez.
10.Scrijelesc copacii .
11.Arunc hârtiile pe jos deoarece nu sunt coşuri.
12.Arunc gunoaie în apă.
13.Rup crengile de tei pentru a culege florile.
14.Trag cu praştia în vrăbii deoarece mănâncă mâncarea găinilor.
15.Stric cuiburile păsărilor.
16.Ud florile o dată pe lună.
17.Bat pisica pentru că nu a prins şoareci.
18.Lovesc un câine ca să-l enervez.
19.Fac curat papagalului o dată pe săptămână.
20.Ud florile zilnic.

18
TEXTE

1.
Eu am numai trei picioare
Şi de-abia mă mişc : ţop , ţop!
Râd ,când mă-ntâlnesc, copiii ,
Şi mă cheamă „ cuţu şchiop”.

Dar copiii răi la suflet


Sunt urâţi, precum e-acel
Care m-a lovit pe mine,
Şi nu-i pot iubi defel...

M-a lovit din răutate


Cu o piatră în picior,
Şi-am zăcut, şi-am plâns atâta,
De credeam că am să mor...

Acum vine şi-mi dă zahăr


Şi ar vrea să fie bun,
Şi-aş putea să-l muşc o dată
De picior, să mă răzbun,

Dar îl las aşa, să vadă


Răul că un biet căţel
Are inimă mai bună
Decât a avut-o el.

2.
Aşa plângea un gândăcel
În pumnul ce-l strângea să-l rupă.
Şi l-a deschis copilul după
Ce n-a mai fost nimic din el!
A încercat să-l mai învie
Suflându-i aripile-n vânt,
Dar a căzut în ţărnă frânt
19
Şi-nţepenit pentru vecie!....

Scârbit de fapta ta cea rea


Degeaba plângi acum,copile,
Ci du-te-n casă acum şi zi-le
Părinţilor isprava ta;
Şi zi-le că de-acum ai vrea
Să ocroteşti cu bunătate,
În cale-ţi orice vietate,
Oricât de făr-de-nsemnătate
Şi –oricât de mică ar fi ea !.

3.
Atunci fetei i se făcu milă şi, luând căţeluşa, o spălă ş-o îngriji foarte bine. Apoi o lăsă acolo şi-şi căută de drum, mulţumită fiind în suflet că a
putut săvârşi o faptă bună.

4.
- Fată frumoasă şi harnică, curăţă-mă de omizi că ţi-oi prinde şi eu bine vreodată!
- Da, cum nu! Că nu mi-oi feşteli eu mânuţele tătucuţii şi a mămucuţii! Multe slugi aţi avut ca mine?

TEXTELE 1, 2, 3 si 4

POZITIV NEGATIV
PERSONAJUL
(Numele lui)►

FAPTELE SALE
(Ce a făcut?) ►

20
21

S-ar putea să vă placă și