Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE LECTIE

CLASA PREGATITOARE CLASA I

Prof. înv. primar: Sicobean Adina Dorina Prof. înv. primar :Sicobean Adina Dorina
UNITATEA DEÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Tăureni UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Scoala Gimnazială Tăureni
DATA: 06.12.2023 DATA: 06.12.2023
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii ARIA CURRICULARĂ:Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice DISCIPLINA: Matematica si explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Bucuriile iernii UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Toți cei mici, la bunici
SUBIECT: Cizmulița lui Moș Nicolae SUBIECT: Recapitulare. Numerele naturale de la 0 la 31 –
„Exercitii si jocuri cu numere naturale de la 0 la 31”.

SCOP: Formarea priceperilor și deprinderilor de asamblare și SCOP: Consolidarea si sistematizarea cunoștintelor despre
lipire a elementelor care compun lucrarea dată. numerele naturale de la 0 la 31.

TIPUL LECTIEI: Formare și exersare de priceperi și deprinderi TIPUL LECTIEI: Recapitularea si sistematizarea cunostintelor
DURATA: 45 minute DURATA: 35+15 min activități recreative
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
Discipline integrate: Discipline integrate:
 A.V.A.P  M.E.M
 D.P.  C.L.R
 C.L.R.
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE: COMPETENTE SPECIFICE VIZATE:

A.V.A.P M.E.M
2.1 Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite 1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100
în mediul familiar; 1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100
2.3 Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/construcții simple, 1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0 -100, folosind
pe baza interesului direct; poziţionarea pe axa numerelor, estimări, aproximări
2.4 Transformarea unui material prin tehnici simple. 1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în
concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare
D.P. 1.6.Utilizarea unor denumiri simbolice matematice(termen,
1.1 Identificarea unor obiecte și activități simple de igiena sumă, total, diferență „<”, „>”,=, „+”, „-”).
personală;
C.L.R
C.L.R 1.1. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, claritate
rostit cu claritate; 1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
claritate 1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte contexte de comunicare cunoscute
de comunicare. OBIECTIVE OPERATIONALE:

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: OO1– să ordoneze în ordine crescătoare un șir de numere date:


OO2 să lipească pe cadourile numerotate succesorii și
OO1: să identifice materialele și ustensilele folosite; predecesorii numărului respectiv;
OO2: să verbalizeze și să respecte acţiunile care definesc OO3- să compare două sau mai multe numere naturale formate
etapele realizării produsului dat; din zeci şi unităţi stabilind relaţia dintre ele;
OO3: să identifice obiecte de igienă a cizmuliței și să explice OO4- să aplice algoritmul de compunere si descompunere a unor
modul de folosire a acestora; numere formate din zeci şi unităţi;
OO4: să aprecieze calitatea produselor finite, în funcţie de OO5- să efectueze adunări și scăderi mental și în scris,
criterii simple date, prin raportare la produsul model; respectând așezarea corectă a zecilor și unităților;
OO5- să manifeste interes pentru participarea la ora de Arte OO6- să manifeste interes pentru participarea la ora de
vizuale și abilități practice. Matematică și explorarea mediului.
STRATEGII DIDACTICE: STRATEGII DIDACTICE:
 METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicaţia,  METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicaţia,
observaţia sistematică, demonstrația, munca independentă, observaţia sistematică, jocul didactic, exercițiul.
exercițiul.  MIJLOACE DE INVATAMANT: tabla, șabloane -
 MIJLOACE DE INVATAMANT: foarfecă, lipici, șablon cadouri cu numere, fundițe cu vecinii numerelor, fişă de
ghetuță, fulgi, steluțe, vată, șnur. muncă independentă, tăblițe cu numere, caiet de creație.
 FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal.  FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, munca
 RESURSE UMANE: 6 elevi colectivă, perechi, individuală.
 RESURSE UMANE: 12 elevi

BIBLIOGRAFIE:
*Programa pentru disciplina Avap, aprobată prin ordinul BIBLIOGRAFIE:
ministrului Nr.3418/19.03.2013; *Programa pentru disciplina Matematica si explorarea mediului,
https://jocuripentrucopiimarisimici.blogspot.com aprobată prin ordinul ministrului Nr.3418/19.03.2013;

www.dodactic.ro MANUALE ȘCOLARE:


Matematica şi explorarea mediului
https://www.scribd.com/ Autori: Corina Istrate, Dora Măcean,
Manuela Koszorus, Nicoleta Todoran, Editura EDU – Tg Mureș

AUXILIARE DIDACTICE: O călătorie distractivă spre


cunoaștere - Caiet de creație 1, 2, 3, 4; Caiet de scriere, Mapa
elevului
Autori: Corina Istrate, Dora Măcean,
Manuela Koszorus, Editura EDU – Tg. Mureș
CLASA PREGATITOARE CLASA I
Etapele O Activitatra învățătorului Activitatea Strategi Metod O Activitatea învățătorului Activitatea Strategii Metod
lectiei b.
elevului i e de b. elevului didactice/ e de
O
p. didactic evalua O Forme de evalua
e re p. organizar re
e
O Pregătirea elevilor pentru Elevii iși Conversa Observ O Pregătirea elevilor pentru Conversatia Frontal observa
Moment 5
lecţie şi crearea atmosferei pregătesc ția area 6 lecţie şi crearea atmosferei Explicația rea
organizat
oric (2 necesare pentru materialele Explicați sistema necesare pentru sistema
min)
desfăşurarea activităţii. și ascultă cu a tică desfăşurarea activităţii. tică
atenție.
ACTIVITATE ACTIVITATE Frontal
Captarea O
DIRECTĂ Muncă DIRECTĂ Observația
atenției 1
O colectivă Explicația Observ
2 min) 3
Le voi capta atenția cu Elevii Conversa Observ Le comunic elevii că Elevii sunt Conversați area
ajutorul lucrării model. răspund la ția acomp astăzi, la lecția de atenți la a sistema
Solicit elevilor să observe întrebări. Explicați ortame matematică, explicații. tică
din ce materiale este a ntului Moș Nicolae vrea să vadă
realizată lucrarea și care Brainstor copilul O cât de buni suntem noi la
sunt pașii parcurși în ming ui 6 matematică.
realizarea lucrării. Dacă rezolvați corect
cerințele și sunteți atenți,
veți reuși să desfaceți
ultimul nod al sacului.
0 ACTIVITATE Elevii Frontal Observ ACTIVITATE Elevii rezolvă Muncă observa
Actualiz 3 DIRECTĂ răspund la Observaț area O INDIRECTĂ exercițiile: individual rea
area
Port o scurtă conversaţie întrebări. ia sistema 1 Se cere elevilor să 3.Completeaz ă in sistema
cunoștinț
elor cu elevii legată de Conversa tică O deschidă caietul de creație ă cu unul auxiliarul tică
dobândit
sărbătoarea de azi. tia 3 la pg 67, unde vor rezolva dintre didactic Modul
e
anterior Expuner ex. 3, 4. (Anexa 1) semnele „<”, de
(10 min
 Unde ne lasă nouă ea O „>” , „=” , rezolva
moș Nicolae 5 sau cu nr. re a
cadourile? potrivit. exerciți
 Cum trebuie să fie 4. Ordonează ilor
cizmulițele? crescător
 Cum se poate numerele
curăța o cizmuliță? pare și
descrescător
numerele
impare.
Calculează
suma și
diferența
numerelor.
0 Voi explica clar și pe Elevii Frontal observa Anunt obiectivele Frontal observa
Anuntare 5
înțelesul elevilor analizează Conversa rea operationale într-o forma Elevii Conversati rea
a
subiectul O obiectivele operaționale: materialele tia sistema accesibilă lor. observă a sistema
ui si a 1
Astazi vom realiza puse la Explicați tică cadourile Explicația tică
obiective
lor cizmulița lui Moș Nicolae, dispoziție a La tablă voi lipi câteva matematice
cu ajutorul materialelor Elevii sunt 0 cadouri, pe fiecare fiind afișate la
4 min
pe care vi le-am pregătit. atenți la 6 scris câte un număr de la tablă.
*Cer elevilor să explicațiile 0-31. Cu ajutorul lor, noi Elevii sunt
denumească materialele și oferite vom ordona crescător atenți la
instrumentele aflate pe numerele, vom afla explicațiile
bănci. (Șablon-Anexa 3) Elevii predecesorul /succesorul oferite
denumesc numerelor, apoi vom
materialele: descompune numerele în
lipici. zeci și unități.
șablon cu Anunt subiectul lectiei:
cizmulița, Numerele naturale de la
diverse 0 la 31 – Exercitii si
decorațiuni jocuri cu numere
de lipit, naturale de la 0 la 31”.
vată. Reamintesc elevilor că
dacă suntem harnici și
ascultători, vom putea
desface și al treilea nod.
O ACTIVITATE Frontal observa ACTIVITATE observa
Dirijarea 1
INDIRECTĂ Elevii Muncă rea DIRECTĂ rea
invatarii
analizează Individu sistema Pentru început trebuie să Elevii Explicaţia sistema
Demonst
Explic pașii de lucru: componente ală tică ordonați numerele în observă Conversaţi tică
rarea și
explicar Haideti să vedem cum le ordine crescătoare. cadourile a
ea
puteți realiza cizmulița lui lucrării( cul Demonst O matematice Joc
modului
de lucru O Moș Nicolae? ori, forme, rația 1 Veți afla vecinii acestor afișate la didactic Apreci
2
elemente), Explicaţi O numere, adică tablă. Muncă eri
10 min  Pasul 1: observă a 2 predecesorul și Sunt atenți la colectivă globale
Veți lipi diverse șabloane materialele Conversa Activit succesorul, adăugând explicații.Vin /
(fulgi de zăpadă, steluțe) și participă ţia ate două fundițe pe cadoul pe e pe rând câte individ
pe Cizmuliță. la discuție. practic care se potrivesc, una un elev la uale
 Pasul 2: ă pentru predecesor și una tablă și
Veți lipi vata în partea pentru a afla succesorul. ordonează nr.
superioară; Fundițele sunt expuse pe
 Pasul 3: catedră, cu fața în sus. Lipesc pe
Executar
ea Veți introduce un șnur în cadoul afișat
lucrării
orificiul din mijloc, pentru Descompune numerele în succesorul și
de către
elevi a le putea agăța. O zeci și unități, precizând predecesorul;
15
Vom executa exerciții de 4 cifra zecilor și cifra
incălzire a mușchilor mici unităților. Descompun
ai mîinii: „Ploaia”, „Ne Elevii Comparați numerele, numerele,
spălăm pe degețele” respectă O folosind semnul „<”, „>” , compară
*Explic elevilor faptul că pașii, lipesc 3 „=”. numerele.
tehnica de lucru se află în pe cizmuliță
strânsă legătură cu materialele, Elevii
respectarea etapelor de apoi compară
lucru. Dacă etapele de introduce numerele
lucru sunt respectate pas snurul. folosind
cu pas, produsul final va fi semnele de
foarte reușit. comparare
*Voi supraveghea munca potrivite.
elevilor și voi da
indicațiile necesare,
individuale, sau colective.
Le voi atrage atenția
elevilor să păstreze
curățenia la locul de
muncă.
Frontal Apreci
Obținere
ACTIVITATE ACTIVITATE Individual eri
a
performa INDIRECTĂ Elevii Frontal DIRECTĂ Elevii Explicatia globale
nței O
ascultă cu Individu Activit analizează Conversati /
și 4
asigurare Se vor fixa criteriile pe atenție. al ate 0 Elevii primesc o tăbliță pe foarte bine a individ
a feed-
care trebuie să le practic 6 care sunt scrise numerele numărul, iar uale
backului
îndeplinească o lucrare ă cuprinse intre 0-31. Eu voi dacă Explicatia
5 min
foarte bună: corectitudinea Munca spune câteva afirmații, iar afirmația se Conversati
execuției, acuratețea independ dacă afirmația se potrivește, va a
lucrării, gradul de entă potrivește, ei trebuie ridica tăblița
finalizare. Exercițiu sa ridice tăblița, afișând cu numărul
Elevii care termină mai l numărul. corespunzăto Joc:
repede, mai pot primi încă Explicati Numerele sunt: 1, 3,11, 12, r. „Parada
o cizmuliță de decorat. a 31, 30, 2, 22, 29; numerelo
Conversa O Afirmațiile sunt: r
ția 4 Se afișează în paradă:
-Toate numerele pare;
-Toate numerele mai mici
decât 10;
-Toate numerele care au la
cifra zecilor un număr par;
-Numerele care au două
cifre identice;
-Toate numerele impare;
-Cel mai mic număr impar,
format din 2 cifre.
-Răsturnatul lui 21;
-Predecesorul lui 30;
-Succesorul lui 2;
-Toate numerele formate
din zeci și unități;
-Doar numerele formate
din unități;
-Suma numerelor 20 si 9;
-Diferența numerelor 3 și
1. (Anexa2)
0 Propun elevilor un Elevii care Frontal Recom Se fac aprecieri verbale Elevii sunt Frontal Recom
Evaluare 4
exerciţiu de autoevaluare. au respectat expunere pense asupra modului în care s-a atenți la Conversati pense
Aprecieri 0
finale 5 Realizez evaluarea după cerințele și a și Stimule 0 desfăşurat lecţia. explicații. a Apreci
următoarele etape: au lucrat analiza nte 6 Se desface al treilea nod Elevii care au Explicația eri
4 min
- modul de realizare al frumos, lucrărilor Apreci al sacului. respectat verbale
lucrării; primesc Conversa eri cerințele Calific
- corectitudinea aplicării; recompene tia verbale Se acordă calificative primesc ative
- originalitatea decorării. în Explicați acelor elevi care au fost calificative Analiza
Aplaudăm elevii care au borcănele. a activi la oră și s-au sau produs
respectat etepele și s-au Autoeval remarcat prin recompense elor
încadrat în timp, apoi voi uarea corectitudinea rezolvării în borcănele.
deschide și al treilea nod sarcinilor.
al sacului.
Lucrările vor fi expuse,
pentru a putea fi ușor
vizualizate.

PROCES TEHNOLOGIC
Nr.crt Operaţii de lucru Îndrumări tehnologice Materiale

1. - elementele componenete ale colajului

- ghetuţe din carton xerox color

Organizarea Ergonomic - vată


lucrului
- lipici

-Șnur

2. Realizarea colajului prin lipirea fulgilor,


steluțelor
Decorarea Pe faţa obiectului
Lipirea vatei

Prinderea șnurului

3. Evaluarea Autocontrol Colajele realizate de elevi.

Anexa 1 – Caiet de creație, Clasa 1


ANEXA 2-Joc „Parada numerelor” Clasa I
-Toate numerele pare;
-Toate numerele mai mici decât 10;
-Toate numerele care au la cifra unităților un număr par;
-Numerele care au două cifre identice;
-Toate numerele impare;
-Cel mai mic număr impar, format din 2 cifre.
-Răsturnatul lui 21;
-Predecesorul lui 29;
-Succesorul lui 2;
-Toate numerele formate din zeci și unități;
-Doar numerele formate din unități;
-Suma numerelor 20 si 9;
-Diferența numerelor 3 și 1.
-Numărul cu 2 mai mare decât 1.

Anexa 3
Clasa 1- Fișă suplimentară (unde este cazul)

S-ar putea să vă placă și