Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Şcoala
Data:
Ora:
Propunător:
Clasa: pregătitoare; Clasa I Clasa a II-a Clasa a III-a
Aria curiculară: Matematică şi ştiinţe ale Aria curriculară: Matematică Aria curriculară: Tehnologii; Aria curriculară: Tehnologii;
naturii; şi ştiinţe ale naturii; Disciplina: Abilităţi practice; Disciplina: Educaţie tehnologică;
Disciplina: Matematică şi explorarea Disciplina: Matematică; Unitate de învăţare: Activităţi Unitatea de învăţare: Activităţi cu
mediului; Unitatea de învăţare: cu materiale diverse materiale diverse;
Unitatea tematică: Salutare primăvară”! Adunarea şi scăderea Subiectul Lucrări cu materiale Subiectul: Pălăria primăverii;
Forma de realizare: activitate integrată; numerelor naturale în obţinute prin prelucrare- hârtia; Tipul lecţiei:formare de priceperi şi
Mijloc de realizare: exerciţii cu material concentrul 0-100, fără trecere Tema: ,,Coroniţa primăverii” deprinderi;
concret; peste ordin; Tipul lecţiei: formare de Obiective fundamentale:
Subiectul lecţiei: Adunarea şi scăderea Subiectul: Adunarea şi priceperi şi deprinderi; Proiectarea, confecţionarea şi
cu 1-5 unităţi în concentrul 0-10; scăderea numerelor naturale Obiective fundamentale: evaluarea unor produse simple;
Tipul lecţiei:predare –învăţare; ăn concentrul 0-100; proiectarea, confecţionarea şi dezvoltarea capacităţii de cooperare
Competenţe specifice: Tipul lecţiei: consolidarea şi evaluarea unor produse simple în scopul realizării unui produs.
Matematică şi explorarea mediului sistematizarea cunoştinţelor; Dezvoltarea capacităţii de Obiective de referinţă:
1.1.Recunoaşterea numerelor în Obiectivul fundamental: cooperare în scopul realizării -să recunoască şi să utilizeze operaţii
concentrul 0-10; Consolidarea priceperilor şi unui produs. simple de lucru cu materiale din
1.2.Compararea cardinalelor unor mulţimi deprinderilor de a rezolva Obiective de referinţă: natură şi sintetice;
având cel mult 10 obiecte; exerciţii şi probleme prin -să observe caracteristici ale -să participe în grupuri de lucru la
5.1.Sortarea/clasificarea pe baza unui adunarea şi scăderea numerelor unor modele date; realizarea componentelor unui
criteriu dat; naturale de la 0 la 100, fără -să aplice tehnici de lucru produs simplu;
5.2.Rezolvarea unor situaţii problemă în trecere peste ordin; dezvoltarea învăţate în realizarea unor Obiective operaţionale:
care intervin operaţii de adunare şi limbajului şi a gândirii compoziţii combinate; Cognitive:
scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0-10; matematice; -să participe, în grupuri de OC1:să dea răspunsuri corecte
3.3.Manifestarea grijii pentru comportarea Obiective operaţionale: lucru, la realizarea întrebărilor introductive;
corectă în relaţie cu mediul natural şi Pe parcursul şi la sfârşitul componentelor unui produs OC2: -să să identifice materialele din
social. lecţiei elevii vor fi capabili: simplu. care a fost realizată pălăria model;
Muzică şi mişcare Cognitive: Obiective operaţionale: OC3: -să decupeuze corect duoă
2.1.Cântarea în colectiv a cântecelor, OC1:-să opereze cu noţiunile Cognitive: contur;
asociind mişcarea sugerată de matematice învăţate: termeni, OC1:-să dea răspunsuri corecte OC4:-să liupească corespunzător
text ,,Elefanţii”; sumă, diferenţă; întrebărilor introductive; pentru a obţine forme propuse;
Comunicare în limba română OC2:-să rezolve corect, oral şi OC2:-să descrie materialele OC5:-să asambleze corect
1.1.Formarea întrebărilor şi răspunsurilor în scris, adunări şi scăderi cu folosite şi utilizarea lor; elementele decupate pe pălăria
clare şi corect gramaticale; numerele naturale în concentrul OC3:-să precizeze etapele de Primăverii;
1.2.Înţelegerea conţinutului întrebării; 0-100, fără trecere peste ordin; lucru ale tehnicilor utilizate; Afective:
Obiectve operaţionale: OC3:-să rezolve probleme cu o OC4:-să realizeze lucrările OA1- să participe cu atenţie şi interes
Cognitive: singură operaţie; propuse respectând etapele pe tot parcursul activităţii;
OC1:-să identifice operaţia de adunare şi OC4:-să compună probleme precizate; OA2: -să manifeste un comportament
scădere care rezolvă situaţia problemă în după exerciţii date; Afective: adecvat în relaţiile cu colegii;
concentrul 0-10; Motrice: OA1:-să participe cu atenţie şi OA3:- sî aprecieze corect lucrările
OC2:-să numere în concentrul 0-10; OM1:-să-şi dirijeze efortul interes pe tot parcursul realizate de colegi.
OC3:-să ordoneze numerele oculomotor către centrul de activităţii; Psiho-motorii:
date ,crescător sau descrescator; interes vizat de învăţător; OA2:-să manifeste un OM1:- să execute mişcări în
OC5:-să compare numerele date; OM2:-să păstreze poziţia comportament adecvat în conformitate cu cerinţele disciplinei;
OC6:-să efectueze adunări şi scăderi cu corectă a corpului, a caietului şi relaţiile cu colegii din grup; OM2:- să mânuiască şi să utilizeze
1,2,3..5 unităţi în concentrul 0-10; a stiloului în timpul scrierii; OA3:-să aprecieze corect corect mijloacele de învăţământ.
Psiho-motorii: Afective: lucrările realizate de colegi; Strategia didactică:
OM1-să-şi coordoneze mişcările pentru a OA1:-să dovedească interes Psiho-motorii: Metode şi procedee: observaţia,
stabili corespondenţe, pentru a scrie pe pentru lecţie, concretizat în OM1:-să execute mişcări în conversaţia, exerciţiul, munca
caiete; participare activă; conformitate cu cerinţele independentă, expunerea,
OM2-să-şi dirijeze efortul oculomotor OA2:-să manifeste spirit de disciplinei; demonstraţia, analiza, evaluarea..
către centrul de interes sugerat de iniţiativă şi cooperare în cadrul OM2:-să mânuiască şi să Mijloace de învăţământ: lucrarea
învăţător; grupului. utilizeze corect mijloacele de model, foarfeci, lipici, coli colorate,
Afective: Resurse: învăţământ. şabloane
OA1:să manifeste interes pentru Metode şi procedee: Strategia didactică: Forme de organizare: frontal,
înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor conversaţia, problematizarea, Metode şi procedee: individual;
învăţate; exerciţiul, explicaţia, jocul observaţia, explicaţia, dialogul, Evaluare: iniţială – prin analiza
OA2:-să manifeste interes pentru didactic, braistorming-ul, demonstraţia, exerciţiul practic cunoştinţelor însuşite; continuă – prin
decodificarea mesajului scris cu ajutorul munca independentă. Mijloace de învăţământ: analiza răspunsurilor date de elev pe
unui sistem de simboluri; Mijloace de învăţământ: fişe lucrare model, şablon, lipici, parcursul activităţii şi a muncii
Strategia didactică: de lucru, ,,personaje” de acuarele, hârtie glasată, carton individuale; finală - prin analiza
Metode şi procedee: jocul didactic, primăvară (floare, copac, colorat, activităţii desfăşurate.
explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, barză) Forme de organizare: frontal, Resurse temporale: 50 minute;
conversaţia, problematizarea, munca Forme de organizare: frontal, individual, Bibliografie:
independentă; individual; Evaluare:iniţială – prin analiza Programa şcolară, Educaţie
Forme de organizare: frontal, individual; Umane: elevii clasei I; cunoştinţelor însuşite; continuă tehnlogică, Bucureşti, 2005.
Resurse materiale: material distributiv Bibliografie: – prin analiza răspunsurilor
pentru fiecare copil, planse cu imagini, Dumitru D. Pârâială, Viorica date de elev pe parcursul
jetoane cu cifre, fişă de muncă Pârâială, Cristian George activităţii şi a muncii
independentă, cariocă Pârâială, ,,Matematică- manual independente; finală – prin
Resurse temporale:35 minute + 15 pentru clasa I”, Editura analiza activităţii desfăşurate;
minute activităţi în completare; Euristica, Iaşi, 2008; Resurse temporale: 50
Forme şi tehnici de evaluare: observarea Ministrul Educaţiei şi minute;
sistematică a comportamentului elevilor, Cercetării, Programa şcolară Bibliografie:
aprecieri verbale, stimulente (floricele) clasele I şi a II-a, Ed.Didactica Programa şcolară, Educaţie
pomişorul –machetă; Press S.R.L,Bucureşti, 2004; tehnologică, Bucureşti, 2005
Bibliografie: Roşu, Mihail-Metodica predării
MECTS-,,Programa pentru disciplina matematicii, Editura Credis,
Matematica şi explorarea mediului, Bucureşti, 2004
aprobată prin ordin al ministrului
nr.3656/29.03.2012”,Bucureştri 2012.
Ghidul cadrului didactic clasa
pregătitoare, Editura Diana 2012.
Lupu,C.,Metodica predării matematicii,
Manual pentru licee pedagogice clasa a
XII-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 1998
SCENARIU DIDACTIC
CLASA PREGĂTITOARE CLASA I CLASA A II-A CLASA A III-A
1.Moment organizatoric 1.Moment organizatoric 1.Moment organizatoric 1.Moment organizatoric
Asigur condiţiile necesare pentru Se creează condiţiile optime Se pregătesc materialele didactice Se pregătesc materialele
desfăşurarea lecţiei. Se distribuie pentru buna desfăşurare a lecţiei necesare unei bune desfăşurări a didactice necesare unei bune
materialul individual.(fişa de lucru, (climat psihoafectiv, materiale activităţii. Se asigură liniştea în desfăşurări a activităţii. Se asigură
caiete speciale, material mărunt, didactice). sala de clasă. liniştea în sala de clasă.
coşuleţe, creion şi crioane colorate). 2.Captarea atenţiei
2.Captarea atenţiei Activitate directă
2.Verificarea cunoştinţelor 2.Verificarea cunoştinţelor Activitate directă Se realizează pe baza unei ghicitori:
Activitate independentă Activitate independentă Se realizează pe baza unei Ziua s-a mărit
Fiecare elev va primi o fişă de lucru Fiecare elev va primi o fişă de ghicitori: Zăpada s-a topit,
(Anexa 1) lucru.(Anexa 2) Ziua s-a mărit Totul a înverzit,
Zăpada s-a topit, Cine a sosit?
Totul a înverzit, (Primăvara)
Cine a sosit? Se enumeră sărbătorile de
(Primăvara) primăvară. ,,De ce vă place
Se enumeră sărbătorile de anotimpul primăvară?”
primăvară. ,,De ce vă place Zâna Primăverii vă roagă să îi
anotimpul primăvară?” realizaţi o pălărie pe care s-o
folosească în zilele însorite de
primăvară şi care să-i amintească de
activitatea minunată a elevilor din
această zi.
Elevii deduc subiectul acestei
3.Anunţarea temei şi a activităţi.
obiectivelor 3.Anunţarea temei şi a
Elevii sunt anunţaţi să realizeze obiectivelor
un dar anotimpului Se anunţă subiectul lecţiei: ,,Pălăria
reînvierii: ,,Coroniţa primăverii”. Primăverii”. Se prezintă câteva
Elevoilor li se explică faptul dintre obiectivele operaţionale
că ,în această oră, vor confecţiona urmărite în cadrul acestei activităţi .
din carton şi hârtie colorată o 4.Dirijarea învăţării
coroniţă, îmbinând tehnica Se prezintă pălăria model, intuind
decupării cu cea a colajului; la fiecare element constitutiv al
final vor aprecia calitatea acesteia. (Anexa 3)
lucrărilor, în funcţie de criteriile - Demonstrarea şi explicarea
de realizare enunţate şi notate la modului de lucru
vedere, dar şi prin comparare cu Prezintă elevilor etapele de realizare
produsul model cât şi cu cele ale ale lucrării:
celorlaţi colegi. -decuparea după conturul desenat a
4.Dirijarea învăţării elementelor componente: flori mari
-Intuirea instrumentelor şi a şi mici, frunze;
materialelor aflate pe bănci . -asamblarea prin lipire a florilor
-Prezentarea produsului model şi mari cu cele mici şi se lipesc toate
expunerea acestuia în faţa clasei pe pe margine pălăriei;
pentru a putea fi uşor vizualizat. -lipirea benzilor de carton de
(Anexa 4) aceeaşi culoare pe discul de carton
-Se intuiesc fazele lucrării de (borul pălăriei);
către elevi, fiind -Împodobirea cu florile şi frunzele
adusecompletările necesare de borul pălăriei după propria
către învăţătoare. imaginaţie.
-Se decupează un cerc din carton; Activitate independentă
-se lipeşte cercul din hârtie pe o -Realizarea lucrărilor de către elevi
suprafaţă cartonată albă; Şi oferirea de informaţii acolo unde
-cu ajutorul şabloanelor se este nevoie.
realizează conturile unor flori, Le cer elevilor să lucreze cât mai
păsări, pe hârtie colorată; corect şi estetic, respectând etapele
-apoi toate acestea se decupează, de lucru.
se îmbină şi se lipesc pe
jumătatea de jos a coroniţei;
-în partea de sus aceasta poate fi
ornată cu o fundiţă obişnuită,
confecţionată din acelaşi carton
ca şi coroniţa.
-se enunţă regulile ce trebuie
respectate în realizarea lucrării:
utilizarea corectă şi atentă a
instrumentelor de lucru, plăcuta
îmbinare a materialelor şi
culorilor, aspectul estetic al
produselor finale, cooperarea cu
colegii, încadrarea în timpul de
lucru.
2.Captarea atenţiei Activitate independentă
Se citeşte o scrisoare de la Zâna Confecţionarea coroniţelor de
Primăverii prin care îi laudă pe copii către elevi, sub îndrumarea
că au fost harnici la orele precedente şi învăţătoarei, cu grad de
vă roagă să o ajutaţi si ora aceasta, voi independenţă în lucru a elevilor
trebuie să rezolvaţi toate sarcinile, iar în continuă creştere.
la fiecare sarcină corectă, veţi primi
floricele pentru pomişor.
3.Reactualizarea cunoştinţelor
Copiii, pentru ca, Zâna Primăverii să
nu mai fie supărată haideţi să-i
dovedim că ştim multe despre numere
şi cifre. Ştim să numărăm crescător,
descrescător, cunoaştem vecini, ştim să
adunăm şi să scădem, etc.
4.Anunţarea temei
Ei, astăzi noi vom învăţa să adunăm şi
să scădem jucându-ne cu flori şi
insecte de primăvară, vom rezolva şi
compune probleme. La câte răspunsuri
corecte veţi da, o ve-ţi bucura pe zâna
primăverii cu o floricică pentru
pomişor.
5.Însuşirea noilor cunoştinţe
Se realizează intuirea materialului
demonstrativ. Urmează un joc care se
va desfăşura la panou pe coli.
Joc: De versuri ne ajutăm, probleme
rezolvăm, adunare şi scădere învăţăm!
Elevii vor calcula prin numărare apoi
vor da răspunsul, vor afla ca operaţia
de adunare se scrie folosind semnul
plus iar cea de scădere folosind semnul
minus. Pentru a putea scrie răspunsul
folosim semnul egal. (Anexa 5)
6.Obţinerea performanţei 2.Captarea atenţiei
Activitate independentă Activitate directă
Se va da copiilor o fişă spre rezolvare; Primăvara le mulţumeşte elevilor
se intuieşte fişa, se explică cerinţele pentru ajutorul primit la orele
fişei. precedente şi-i roagă să o ajute în
continuare. Ea a trimis în clasă
câţiva vestitoricare le cere
copiilor să îndeplinească mai
multe sarcini. Haideţi să vedem
ce sarcini ne propune spre
rezolvare Zâna Primăverii.
3.Anunţarea temei şi a
obiectivelor
Se anunţă elevii că vor rezolva
exerciţii şi probleme de adunare
şi scădere fără trecere peste ordin
cu numerele de la 0 la 100.
4.Reactualizarea cunoştinţelor
anterioare
SOARELE:Pentru a calcula bine
azi la matematică, ,,încălziti-vă
mintea”.
-Verificarea oral-teoretică a
cunoştinţelor
-Cum se numesc numerele care
se adună? Dar rezultatul
adunării?
-Cum se numeşte numărul din
care scădem? Dar pe care îlm
scădem? Cum se numeşte
rezultatul scăderii?
-Care este succesorul numărului
99? Dar predecesorul numărului
70?
Calcul mintal
3+6=; 30+60=; 8-5=;80-50=.
38-8=; 25-3=; ?+20=27
Aflaţi numărul cu 7 mai mare
decât 50!
Aflaţi diferenţa numerelor 22 şi
10!
Ghicitori matematice
15 vrăbii stau pe-o creangă / Şi
se ceartă şi se-mpacă. / Dacă 4 au
zburat / Câte sunt la numărat?
5.Dirijarea învăţării
7.Asigurare feedback-ului Activitate independentă
Activitate directă FLOAREA: Calculaţi adunările
Fişa se corectează de învăţătoare la şi scăderile de pe petalele mele
panou cu ajutorul copiilor. Copiii îşi ( fiecare elev are de efectuat
vor corecta fişa,apreciindu-se. propriile operaţii).(Anexa 6)
8.Evaluare
Apreciez răspunsurile şi le ofer
stimulente – flori pentru pomişor.
9. Încheiere lecţiei
Fac aprecieri verbale asupra modului
de participare a elevilor. Activitate directă
,,Dragi copii, v-am privit de la geam în BARZA propune elevilor
timpul orei de matematică şi am văzut rezolvarea unei probleme la tablă
că v-aţi descurcat minunat, aţi fost la tablă şi pe fişe:
activi la lecţii, v-aţi mobilizat foarte Flori dacă vreţi să câştigaţi
bine la munca pe echipe şi aţi obţinut O problemă repede să rezolvaţi!
o mulţime de flori. Mă bucur că iubiţi În parc au răsărit 32 lalele şi cu 6
atât de mult anotimpul primăvara!” mai multe narcise.
(Biletul a fost lipit pe geam ânainte de Câte narcise au răsărit?
oră) (Anexa 7)
10. Activitate recreativă 6. Obţinerea performanţei
Elevii vor rezolva ex nr.8 din fişă . Se dă exerciţiul:
Joc muzical: ,,Elefanţii” 41 + 23 =
Se cere elevilor să alcătuiască o
problemă.
Se rezolvă la tablă şi în caiete.
7. Asigurarea retenţiei şi a
transferului
Se calculează câte floricele au
câştigat fiecare şi se stabileşte
locul pe care îl ocupă fiecare.
Se fixează tema pentru acasă: de 5.Asigurarea feedback-ului 5.Analiza şi evaluarea lucrărilor
alcătuit probleme după Activitate directă Se expun pălăriile pe un panou,
exerciţiile: -Se cere o expoziţie cu lucrările discutând despre modul în care au
17 – 5 =? 42 + 3 =? elevilor. fost realizate cele mai bune dintre
8. Activitate transdisciplinară -Elevii apreciază aspectul ele, dar şi cele mai puţin bune.
Se împodobeşte pomişorul cu coroniţelor confecţionate de Stabilirea criteriilor de evaluare şi
floricelele primite şi se cântă colegi, ghidându-se după analiză a pălăriilor după
cântecul : ,,Copăcelul” criteriile de realizare. confecţionarea acestora:
6.Evaluarea -ansambul compoziţiei;
Se autoapreciază şi caută -decuparea după contur şi realizarea
utilitatea propriului produs. tuturor elementelor;
Strângerea materialelor şi -se notează originalitatea tehnicii de
cărăţarea locului de lucru. lucru, toţi elevii, primind
7.Încheierea activităţii calificative.
Elevii interpretează 6.Încheierea activităţii
cântecul ,,Înfloresc grădinile” Elevii interpretează
cântecul ,,Înfloresc grădinile”

Completaţi caseta liberă cu unul


dintre semnele <, >, =
29 56
56 99
12 21
43 34
12+23 56-11
Anexa 6

Calculează
35 – 43 = Încercuieşte rezultatul
64 + 23= corect:
16 + 23= 35, 67,39
57-45= 12, 34, 11

La suma numerelor
62 şi 12 adaugă nr. Adunarea şi Află nr. necunoscut
33. scăderea
32 – a = 11
Numerelor
naturale de la a+16=48
0 la 100

Calculează:
29 + 10 – 3 = Află suma numerelor
45 – 10 + 22= Află diferenţa 21 şi 57.
numerelor 98 şi
42.
ANEXA 7

Flori dacă vreţi să câştigaţi,


O problemă repede să rezolvaţi!

În parc au răsărit 32 şi cu 26 mai

multe narcise.

Câte narcise au răsărit?

S-ar putea să vă placă și