Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

DATA:
ŞCOALA GIMNAZIALA SITA
Prof.în înv. Primar : COTUT VIOLETA CRISTINA
AN ȘCOLAR: 2013-2014

CLASA: a II- a CLASA: a IV- a


Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale
Obiectul: Matematică naturii
An şcolar: 2009-201 DISCIPLINA: Matematică
Subiectul: Numerele naturale de la 100 la 1000 SUBIECTUL LECTIEI: Exerciţii şi probleme
Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare de cunoştinţe recapitulative
Scopul lecţiei: TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
 Consolidarea cunoştinţelor referitoare la citirea, OBIECTIVE CADRU:
scrierea, compararea, ordonarea şi determinarea  cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice
matematicii;
numerelor naturale de la 100 la 1000.
 dezvoltarea capacităţilor de explorare/ investigare şi
rezolvare de probleme;
Obiective operaţionale:  formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica
Matematică: utilizând limbajul matematic;
O1- să scrie numerele cu ajutorul reprezentărilor date, fără  dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi
nicio greşeală; aplicarea matematicii în contexte variate
O2- să citească numerele în concentrul 100 – 1000, cu nu mai OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
mult de patru greşeli;  să efectueze operaţii de înmulţire şi de împǎrţire ;
O3- să identifice numerele pare şi impare, dintr-un şir de  să foloseascǎ simboluri pentru a pune în evidenţǎ numere
numere, cu cel mult două greşeli; necunoscute în rezolvarea de probleme;
O4- să formeze numere diferite cu cifrele propuse, fără nicio  să exprime clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în
greşeală; rezolvarea unor probleme;
O5- să ordoneze crescător şi descrescător numerele date, cu  sǎ manifeste un comportament adecvat în relaţiile cu
cel mult trei greşeli; colegii dintr-un grup de lucru în cadrul activitǎţilor
O6- să scrie numere consecutive, fiind date un număr practice de rezolvare de probleme.
respectiv o cifră ajutătoare, cu cel mult două greşeli; OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O7- să compare numerele date şi găsite, cu cel mult trei Matematică:
greşeli; a ) cognitive :
O8- să stabilească valoarea de adevăr, argumentând alegerea  O1 – să efectueze exerciţii aplicând tabla înmulţirii şi a
făcută, cu cel mult două greşeli; împărţirii;
Limba română:  O2 – să cunoască legătura dintre înmulţirea si împărţirea
-să gasească mesajul prin înlocuirea numerelor cu litere: numerelor naturale
-Să precizeze câteva titluri de povești:  O3 – să-şi însuşească şi să aplice procedee rapide de
Educație civică: calcul mintal ;
- să manifeste atitudini pozitive față de animale:  O4 – să aplice în calcul înţelegând semnificaţia relaţiei
-sa se adapteze la cerințele de grup: matematice „de atâtea
ori mai mare „
Strategii didactice:  O5 – să scrie rezolvarea unei probleme sub forma de
exerciţiu cu mai multe operaţii
a) metode şi procedee: conversaţia, conversaţia euristică,
 O6 – să alcatuiască probleme dupa exerciţii date ;
observaţia, explicaţia, exerciţiul, cubul,
 O7 - să rezolve probleme cu doua sau mai multe
munca în echipă, munca
operaţii ;
independentă.
b) afective :
b) mijloace de învăţământ: scrisoare pentru clasa a II-a,
cub, planşă didactică, fişe;  O8 – să participe cu interes la lecţie :
c) forme de organizare: frontal, grupe de 2-3 elevi,  O9 – să dorească să dea răspunsuri logice în timpul
individual. lecţiei ;
c) psiho – motorii :
 O10 – să-şi coordoneze mişcările în timpul lecţiei ;
Educație civică:
- să manifeste atitudini pozitive față de animale:
-sa se adapteze la cerințele de grup:
Limba română:
-să gasească mesajul prin înlocuirea numerelor cu litere:
-Să precizeze câteva titluri de povești:

METODE ŞI PROCEDEE: conversatia, explicatia,


demonstratia, exerciţiul
problematizarea, instructajul, dialogul dirijat
MIJLOACE SI MATERIALE: planşe, fişǎ de lucru,
DURATA: 50 minute
RESURSE PEDAGOGICE
 „ Manual de matematicǎ clasa a III-a”, Viorica şi
Dumitru Pârâialǎ, Editura Euristica, Iaşi, 2005;
 Culegere de probleme – „Paralela 45”.

SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecţiei Ob. Activitatea Strategii didactice Evaluare


Op. învăţătorului
Resurse Materiale Moduri de
procedurale organizare
Moment Stabileşte climatul necesar desfăşurării Concersaţia Fişe de lucru Frontal
organizatoric orei şi pregăteşte materialele didactice Planşe
1. Captarea -Ştiu că vă plac poveştile. Conversaţia
atenţiei O4 Tocmai de aceea, vă rog să precizaţi
câteva poveşti care conţin în titlu un
număr. Unul dintre personajele cunoscute
de voi vă transmite un mesaj, dar pentru Observare
a-l descifra trebuie să rezolvaţi un sistematică
exerciţiu-joc,
“Literele-prietenele numerelor”.
Înlocuind numerele obținute cu litere,
veţi afla mesajul despre care v-am vorbit. Frontal
8 sute și 1 zece...................
2 sute și 9 unutați................ Flippchart Aprecieri
Cel mai mare număr de trei cifre format verbale
Ob 3 doar din sute..............
9 x 100 =
50 x 10 = Exerciţiul-
405 x 2 = joc
S= 810; U= 209; C=900; E=500;
*Verifică temele scrise în timp ce elevii
rezolvă exerciţiul-joc.
Face aprecieri asupra corectitudinii
efectuării exerciţiului-joc, personajul care
a transmis urarea este un animal trei
sferturi lup și un sfert câine numit Frontal
Colț -Alb. Observare
*Face aprecieri Conversaţia sistematică
2.Enunţarea *Anunţă elevii că vor face o lecţie de Conversaţia Frontal
temei şi a consolidare a cunoştintelor prin
obiectivelor exerciţii şi probleme flippchart
Scrie titlul pe tablă
-Vom pătrunde în lumea poveștilor și-l
vom salva pe Colț -Alb de suferința pro-
-dusă din cauza pierderii stăpânului său .
O2 Pentru a-i aduce stăpânul înapoi
trebuie să descifrăm un cod secret
care presupune mai multe probe de Observare
matematică. Exerciţiul sistematică
Colț-Alb are nevoie de ajutor.
-Ce ziceţi, îi ajutaţi?
Să vedem care sunt probele?
PROBA 1 Frontal
“Prima dată socotiţi
Mintal, să vă chinuiţi. Conversaţia
Ob 4 Dar terminologia Frontal Aprecieri
O mai stăpâniţi?” verbale
Verificarea terminologiei specifice:termeni
, sumă, total, descăzut, scăzător, rest,
diferenţă, cu..mai mult, cu... mai puţin Exerciţiul Aprecieri
(Anexa 1) verbale
GR.1 Care este cel mai mic număr de
3.Actualizarea trei cifre identice ?
cunoştinţelor Care este cel mai mare număr de trei cifre identice? Evaluare
GR.2 reciprocă
Spuneţi 3 numere consecutive începând
cu 699.
4 Care este cel mai mare număr de trei Frontal Aprecieri
cifre diferite? Verbale
GR.3
Jumătatea numărului 18; Observare
Sfertul numărului 36; sistematică
O treime din numărul 27.
Pentru că au răspuns corect, elevii află
prima cifră a codului secret: 5
4.Dirijarea Ob 2 Proba 2
consolidării “Aţi crezut că aţi scăpat?
cunoştintelor O1 Mai aveţi de rezolvat...” Exerciţiul Flippchart Frontal Aprecieri
Verificarea, identificarea rezultatelor Verbale
corecte, efectuarea corectă a adunărilor şi Fişe de lucru În perechi
scăderilor, verificarea prin operaţia
Ob 3 inversă, aflarea termenului necunoscut şi
rezolvarea de probleme care presupun mai
multe operaţii. Rezolvare de
(Anexa 2) probleme
Dacă au calculat corect elevii află a doua Observare
O3 cifră a codului secret: 1 Sistematică
Proba 3
“Aţi trecut de-al doilea caz,
Dar n-aţi scăpat de necaz; Aprecieri
O5 Probleme, ştiţi să rezolovaţi?” Verbale
5.Obţinerea Ob5 Rezolvarea în scris a unei probleme cu
performanţei elaborarea planului de rezolvare
(Anexa 3)- 3 grupe- Fişe de lucru Activitate
Metoda cadranelor Flippchart pe grupe Evaluare
Ob7 Dacă au calculat corect elevii află a treia reciprocă
cifră a codului secret: 7
6.Feedbackul Proba 4
O6 Anexa 4 Compunerea Fişă
Ob 6 Pentru o problemă corect compusă (oral), elevii
de probleme Frontal Aprecieri
vor afla a patra cifră a codului secret: 9 verbale
7.Evaluarea Anexa 5-Fişa de evaluare Autoevalu-
O7 Ultima cifră a codului secret este 3 . Are
Ob1 Codul secret:5-1-7-9-3 Fişă Individual Evaluare
reciprocă
8-9.Retenţia şi O8 Face aprecieri asupra activităţii desfăşurate, Fişă Frontal
transferul asupra implicării elevilor în rezolvarea
sarcinilor primite, reaminteşte subiectul
lecţiei, precizează tema pentru acasă.

O –obiective operaționale cls.a II-a


Ob - obiective operaționale cls.a IV-a

METODA CADRANELOR
1.Ce cunoaştem? 2.Ce nu cunoaştem?
.............................................................................................................................................. ..............................................................................................................................................

............................................................................................................................................. ..............................................................................................................................................

............................................................................................................................................. ..................................................................................................................................................

............................................................................................................................................... .................................................................................................................................................

................................................................................................................................................ ....................................................................................................................................................

................................................................................................................................................ ...................................................................................................................................................

................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................

................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................

3. Rezolvare 4.Răspuns
................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................

................................................................................................................................................. ..................................................................................................................................................

................................................................................................................................................. .....................................................................................................................................................

............................................................................................................................................... .................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................
Calcul oral „Gimnastica minţii”

GR.1

Care este cel mai mic număr de trei cifre identice ?


Care este cel mai mare număr de trei cifre identice?

GR.2

Spuneţi 3 numere consecutive începând cu 699.


Care este cel mai mare număr de trei cifre diferite?

GR.3

Jumătatea numărului 18;


Sfertul numărului 36;
O treime din numărul 27.

Clasa a II-a
Numerele naturale de la 100 la 1000
recapitulare

1. Observă, scrie, apoi spune din ce sunt formate numerele reprezentate:

S Z U S Z U S Z U

2. Observă fiecare tabel, apoi scrie numerele care se pot forma.


Numărul Numărul Numărul Numărul Numărul Numărul Numărul Numărul
de sute de zeci de unitaţi format de sute de zeci de
unitaţi
9 8 1 145
3 4 6 702

a) 276 296 b) 328 456 274


925 529 265 265 657
426 426 541 415 154

4. Scrie:
a) cel mai mare număr natural par, de trei cifre;

b) cel mai mare număr natural de trei cifre pare;

c) compară numerele găsite.

5. Încercuieşte cu numerele impare şi cu numerele pare din şirul următor:

426, 275, 122, 323, 917, 163, 279, 458, 211, 264.

6. Scrie câte trei numere diferite cu cifrele propuse:

8 1 5 7 6 2
7. Scrie trei numere consecutive care:

a) urmează după 412;

b) să aibă la zeci cifra 8.

8. Adevărat (A) sau fals (F)?


Citeşte cu atenţie propoziţiile date, scrie valoarea de adevăr şi argumentează.

a) Răsturnatul lui 385 este 853. (....)

b) Răsturnatul lui 198 este 891. (....)

c) Numărul 520 este mai aproape de 600. (....)

d) Numărul 760 este mai aproape de 800. (....)

e) Numărul format din sute şi zeci mai apropiat de 937 este 930. (....)
Clasa aIV-a

a. 120+25:5;
32+14:2x4+36:2;
3x20+25x2-6:3+27:9;
141-141x0:10+216:2
b. 9x13-7;
9x(13-7);
{[(3x9+15):6+12]x2+7}:9.
c. [10+2x(3:3+9:3)]:9+2;

1893-(1927-1873)x31:9.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
ANEXA 3

 Rezolvaţi următoarea problemă prin metoda cadranelor:

GR.1- La o ferma sunt 23 vaci, cu 20 mai multi cai.


Câți cai sunt la ferma ?

GR.2- La o ferma sunt 93 de oi cu 22 mai puține vaci.


Câte vaci sunt la ferma ?

GR.3- Bunica are în curte : 33 de gaini, cu 18 mai putine rate, cu 14 mai putine gâste decât gaini, iar restul pâna la 100
sunt curci.Câte curci i-au ramas bunicii, daca le-a dat parintilor mei 7 dintre ele ?

ANEXA 4
 Compuneţi o problemă după imaginea următoare şi datele prezentate :
s-au adus 57 94
s-au vândut 25 ? 23
au rămas ? 41 54

Numele şi prenumele:

Fişă de evaluare

1. Lupul a încurcat numerele. Ajută-l să le ordoneze crescător, apoi descrescător!

431, 762, 674, 109, 863, 132,

____________________________________________

__________________________________________

1. Compară umătoarele numere folosind semnele < , = , >.

253 523 364 346 765 675.


2. Colorează dreptunghiurile ale căror numere se rotunjesc la 800.

801 830 890 860 790

FISA DE EVALUARE

1. Efectuează:

a) 76 + 895 – 96 =

= ---------------------

= ---------------------

b) 97 – 3 x 14 + 36 : 4 =

= ------------------

= ------------------

c) 609 : 3 x 4 =

= -----------------
= -----------------

= -----------------

2.Efectuează ,tinand cont de ordinea efectuarii operatiilor:

[40+(6 x 100 )] : 10=


= -----------------------------
= -----------------------------
= -----------------------------

3. Într-o piaţă s-au vândut 204 kg ardei, de 2 ori mai putine kg vinete.
Ce cantitate de legume s-a vândut în total ?
Rezolva problema, apoi scrie rezolvarea sub forma unui exerciţiu .

Plan şi rezolvare
1.

2.

Răspuns :

Exercitiul

S-ar putea să vă placă și