Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Inv.Matcovici Marinela
Data:11.04..2018 Data:11.04.2018
Ora:10:10 Ora:10.10
Clasa: Pregătitoare Clasa:I
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematică:Universul Unitatea: Secretele planetei albastre
Forma de realizare: activitate integrată Subiectul lecţiei: Scaderea numerelor naturale formate din zeci din numere
Subiectul lecţiei: Compararea şi ordonarea numerelor de la 10 la 20 naturale formate din zeci
Tipul lecţiei : dobândire de noi cunoștințe Forma de realizare: activitate integrată
Competenţe specifice: Tipul de activitate:dobândire de noi cunoștințe
DOMENII INTEGRATE:
Matematică și explorarea mediului Comunicare în limba română
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în Dezvoltare personală
concentrul 0-31
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31 Scopuri educaţionale:
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31,folosind poziţionarea pe axa  Dezvoltarea gândirii și a limbajului matematic;
numerelor,  Formare de deprinderi intelectuale;
Muzică şi miscare:  Stimularea capacităților cognitive și practic-utilitare.
3.1.Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de
exprimare Competenţe specifice:
Dezvoltare personală Matematică și explorarea mediului
1.2. Identificarea unor reguli de comportare în clasă. 1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100;
Obiective operaţionale: 1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, recurgând mereu la
OC1: să identifice corect numărul de elemente din fiecare mulţime; numărare;
OC2: să utilizeze corect simbolurile <, = , > ; 1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total,
OC3:să compare numerele din concentrul 10-20; diferență…) în rezolvarea și/sau compunerea de probleme;
OC4:să ordoneze crescător numerele de la 10 la 20; 4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în
OC5: să-şi coordoneze mişcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor urma observării unor relaţii, fenomene, procese simple
de lucru; 5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau
O6: să manifeste interes pentru desfăşurarea lecţiei scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări
O7: să colaboreze cu ceilalţi membri ai grupei pentru rezolvarea sarcinilor schematice;
de lucru. Comunicare în limba română
RESURSE: 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de
I.Metodologice comunicare cunoscute;
Strategii didactice: 2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
a)Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, Dezvoltare personală
exerciţiul, , jocul didactic; 1.2. Identificarea unor reguli de comportare în clasă.
b)Mijloace de învăţământ:manual, scrisoare de la Hărnicel, planşe
PROIECT DIDACTIC

Inv.Matcovici Marinela
cu căsuţele piticilor, jetoane cu numere,fluturaşi cadou de la
Hărnicel.
c)Forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală. Obiective operaţionale:
II.Temporale: 35 minute activitatea propriu-zisă şi 15 minute activităţi a) cognitive
recreative; O1:să opereze cu noţiunile matematice învăţate:
III.Umane – clasa are un număr de 9 elevi, care se caracterizează printr-o descăzut, scăzător, diferenţă;
dezvoltare psihică şi fizică normală, corespunzătoare vârstei. O2:să rezolve corect, oral şi în scris, scăderi cu numerele
IV. Bibliografice: naturale formate din zeci din concentrul 0-100, fără trecere
Ştiinţifice: auxiliare didactice-clasa pregătitoare, editura Diana peste ordin;
Oficiale: Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, nr.3418 / 19. 03. 2013, O3:să verbalizeze operaţiile efectuate, motivând alegerile
Bucureşti 2013 făcute în rezolvarea exerciţiilor ;
O4:să facă corect proba scăderii;
O5:să rezolve corect sarcinile de lucru primite;

b) afectiv-atitudinale
O6:să manifeste interes pentru lecţie;
c) psiho-motrice
O7:să mânuiască materialul intuitiv;
O8:să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat
de învăţător

Domenii de dezvoltare personală vizate:


 dezvoltarea cognitivă: dezvoltare de deprinderi intelectuale,
dezvoltarea gândirii logice și a gândirii sistemice, dezvoltarea
capacității de a sesiza și rezolva situații-problemă;
 dezvoltarea limbajului şi a comunicării: dezvoltarea capacităţilor
de receptare a mesajelor orale în contexte de comunicare variate
şi exprimarea corectă a mesajelor verbale în diferite situaţii de
comunicare;
 dezvoltarea psihomotorie: dezvoltarea deprinderilor motrice
implicate în timpul jocurilor propuse;
 dezvoltarea socio-emoţională: dezvoltarea competențelor
comunicative, creșterea stimei de sine prin implicarea în
rezolvarea sarcinilor individuale și de grup.
Strategia:

 Tipuri de experiențe de învățare: active și interactive - de exersare,


aplicare;
PROIECT DIDACTIC

Inv.Matcovici Marinela
 Sistemul metodologic: conversația euristică, explicația,
observația,demonstrația, exercițiul, jocul didactic.
 Sistemul resurselor curriculare: planul de învățământ, programa
școlară, documentele de proiectare curriculară;
 Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală.

Resurse:

 Umane: 5 elevi;
 Materiale:manuale,caiete, tabla, , fişe de lucru.
 Spațiale: sala de clasă;
 Temporale: 50min.
 Bibliografice:
1 .Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea
mediului(clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Matematica si explorarea mediului – manual pentru clasa 1, Ed. Aramis
3. Roşu, Mihail- Metodica predării matematicii, Editura Credis,
Bucureşti, 2004.

Evaluare:

 Strategii, metode și instrumente de evaluare:observarea sistematică


a activității și a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,
autoevaluare.
PROIECT DIDACTIC

Inv.Matcovici Marinela
Scenariul didactic
Clasa pregătitoare Clasa I
Nr. Secvenţe Ob. Activitatea învăţătoarei Forme de Met. Mat. N Secvenţe Ob. Activitatea Forme de Met. Mat. Ev.
crt pedagogice Op. organizare şi didactice Ev. r. pedagogice Op. învăţătoarei organizare şi didactice
. proce. cr proce.
t.
1. .Momentul Se creează un climat Frontal OB 1. .Momentul Se creează un climat Frontal OBS.
organizato- favorabil desfăşurării S. organizatoric favorabil desfăşurării SIST.
ric(1min) lecţiei. Se pregăteşte şi se SI (1min) lecţiei. Se pregăteşte
distribuie materialul ST şi se distribuie
didactic.(1min) . materialul
didactic.(1min)

2. Captarea Doamna învăţătoare le 2. Reactualizarea Are loc o scurtă


atenţiei O6 citeşte elevilor o scrisoare Frontal Conversa cunoştiinţelor conversaţie cu elevii Frontal OBS.
(5min) de la spiriduşul Zânei -ţia Scrisoare de (3min) O6 legat de lecţia Conver- Manual SIST
Primăverii numit Frontal la Hărnicel precedent si saţia
Hărnicel.Acesta îi roagă OB verificarea temei Frontal
O6 să ajute puţin piticii. Frontal S. pentru acasă.
Explicaţi SI O8 Caiete OBS.
a ST SIST
.

Jocul
didactic
3. Anunţarea Învăţătoarea le explică 3. Captarea Se va face prin Frontal
temei şi a elevilor că pentru a-i Frontal Explicaţi atenţiei intermediul unei
obiectivelor putea ajuta pe piticii a OB (5min) O6 ghicitori: Conver- OBS.
(1min) O6 Zânei Primăverii vor Frontal Manual S. La un numar ma Frontal saţia SIST
trece la o lecţie nouă la SI gandesc
matematică şi explorarea Frontal Explicaţi ST Tu incearca sa-l Frontal
mediului şi anume a Manual O8 gasesti.
,,Compararea şi Decat 30 e mai mare, OBS.
O6 ordonarea numerelor de OB Decat 40 ,mai mic. Exerciţi SIST
la 10 la 20,,.Vor numara Explicaţi S. Unitati doar patru ul
elementele unor multimi, a SI are
vor nota numărul ST Iara zeci, în fine,
acestora, vor compara Stiti ca-s mai putine.
numere cuprinse in Explicaţi La ce număr m-am
concentrul 10-20 şi se vor a gândit?
împărți pe grupe pentru (34)
a-i ajuta pe spiriduşii
Zânei.
4. Dirijarea O1 Elevii vor efectua 4. Anunţarea Doamna învăţătoare Frontal Explica- OBS.
învăţării exercitiile din Individual temei şi a O6 anunţă elevii că vor ţia SIST
PROIECT DIDACTIC

Inv.Matcovici Marinela
(15min) manuale.Vor avea de Exerciţiul Manual obiectivelor trece la o nouă lectie Frontal Manual
O2 comparat numere în (1 min) la MEM si Frontal
concentrul 10-20 la O8 anume:,,Scăderea
exercitiile 1, 2 şi 3 . Individual Exerciţiul Manual numerelor naturale Frontal OBS.
O3 formate din zeci din SIST
Individual numere naturale Explica-
formate din zeci ,,.vor ţia Manual
efectua scăderi pe
caiet , apoi vor aşeza Explica- OBS.
în ordine crescătoare ţia SIST
rezultatele. Vor
efectua scaderi şi vor
face proba si vor
compune exerciţii.
5. Obţinerea Joc concurs:elevii vor fi 5. Dirijarea Elevii vor avea de Manual
performanţe O4 împărţiţi pe două grupe învăţării O1 efectuat exerciţiile Exerciţi
i .Fiecare grupă va primi o Pe grupe OB (20 min) 1,2,3 şi 4 din manual. Individual ul OBS.
(10min) planşă în care sunt S. O2 SIST
reprezentate căsuţele Planşe SI Manual
O6 piticilor.Ei vor avea de Joc în care este ST O3
asezat pe fiecare căsuţă Pe grupe didactic reprezentat Individual Exerciţi OBS.
numărul corect astfel satul O4 ul SIST
încât Zâna să recunoască piticilor Manual
O7 casuţa fiecăruia. OB
Joc Planşe S. OBS.
didactic în care este SI Individual Exerciţi Manual SIST
reprezentat ST ul
satul
piticilor
6. Retenţia şi O6 Elevii vor aşeza la panou Frontal 6. Obţinerea O5 Joc
transferul planşele cu căsuţele Conversa Panou cu performanţei matematic:Labirintul Exerciţi
(15min) O7 piticilor ţia planşele (10min) O6 buclucaş. Individual ul Fişă de
Vor observa că s-au Frontal elevilor Fiecare elev primeşte Joc lucru Prob
folosit numerele de la 10 O8 o fişă cu un Individual didactic a
la 20 pentru a-i ajuta pe Explicaţi labirint.Ei trebuie să scrisă
pitici. Frontal a ajute cloşca să ajungă Individual Exerciţi Fişă de
la ou înainte ca acesta ul lucru
Activitate în completare să se răcească..Pe Individual Prob
Se va audia cântecul drumul pe care Munca a
,,Numărătoarea,,. cloşca îl are de Individual individu scrisă
parcurs sunt scrise ală
scăderi, ei trebuie să
noteze rezultatul
acestor scăderi.
7. Evaluarea O6 Are loc o conversaţie cu Frontal Conversa Manual OB 7. Asigurarea O6 Are loc o conversaţie Frontal Convers Manual OBS.
(3min) clasa despre ce au învăţat ţia S. feed – back- legată de continutul aţia SIST
elevii astazi.Ce anume le- SI ului(5min) O8 lecţiei.
a plăcut cel mai mult.Se Explicaţia ST
PROIECT DIDACTIC

Inv.Matcovici Marinela
fac aprecieri verbale
asupra modului în care
s-a desfăşurat lecţia.
8 Evaluarea O6 Are loc o conversaţie Frontal Convers Manual OBS.
(5min) O8 cu clasa despre ce au aţia SIST
învăţat elevii
astazi.Ce anume le-a
plăcut cel mai
mult.Se fac aprecieri
verbale asupra
modului în care s-a
desfăşurat lecţia

S-ar putea să vă placă și