Sunteți pe pagina 1din 32

ȘCOALA

Prof.pentru înv. primar:


Clase simultane: Pregătitoare / I
DATA: 8.04. 2022
ABORDARE INTEGRATĂ

UNITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: Clasa Pregătitoare „ SĂRBĂTOAREA PAȘTELUI ”


Clasa I „ EROI DE POVESTE ”

ORA CLASE DISCIPLINE SUBIECTUL LECŢIEI


8.00- 8.45 PREGĂTITOARE Dezvoltare personală Programul unei zile de Paști

8.00-8.45 I Dezvoltare personală Avem nevoie unii de alții

9.00-9.45 PREGĂTITOARE Comunicare în limba română Sunetul „h” și litera „h/H” de tipar

9.00-9.45 I Comunicare în limba română Consolidare - sunetul și litera „f/F”

10.00- PREGĂTITOARE Matematică și explorarea Numerele naturale în concentrul 0 – 20. Recapitulare


10.45 mediului
10.00- I Matematică și explorarea Figuri geometrice: triunghi, pătrat, dreptunghi, cerc-
10.45 mediului reprezentsre
11.00- PREGĂTITOARE Arte vizuale și abilități practice Oul de Paști
11.45
11.00- I Arte vizuale și abilități practice Cufărul fetei moșneagului- colaj
11.45
PROIECT DIDACTIC

CLASA: Pregătitoare CLASA: I


PROF. ÎNV. PRIMAR: Șteiu Mihaela Carmen PROF. ÎNV. PRIMAR: Șteiu Mihaela Carmen
DATA: 8.04.2021 DATA: 8.04.2022
ARIA CURRICULARA: Consiliere și orientare ARIA CURRICULARA: Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Sărbătoarea Paștelui UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Eroi de poveste
SUBIECTUL LECȚIEI: Programul unei zile de Paști SUBIECTUL LECȚIEI: Avem nevoie unii de alții
TIPUL LECȚIEI: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi TIPUL LECȚIEI: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: DISCIPLINE INTEGRATE:
Comunicare în limba română – CLR Arte vizuale și abilități practice – AVAP
Arte vizuale și abilități practice – AVAP Comunicare în limba română - CLR
COMPETENȚE GENERALE: COMPETENȚE GENERALE:
2. Exprimarea adecvată a emoțiilor în interacțiune cu copii și adulți 1. Manifestarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii positive față de
cunoscuți. sine și față de ceilalți.
3. Utilizarea abilităților și a atitudinilor specific înățării în context școlar. 2. Exprimarea adecvată a emoțiilor în interacțiune cu copii și adulți cunoscuți.
COMPETENȚE SPECIFICE: 3. Utilizarea abilităților și a atitudinilor specific înățării în context școlar.
Dezvoltare personală COMPETENȚE SPECIFICE:
2.3. Explorarea caracteristicilor ființelor și obiectelor preferate și a Dezvoltare personală
interacțiunii simple cu acestea 1.1. Prezentarea unor trăsături personale elementare, în context variate.
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învățarea și succesul 2.1. Asocierea emoțiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și
școlar paraverbal.
3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor și activităților preferate 2.2. Transmiterea unor mesaje verbale și non-verbale simple despre propriile
Comunicare în limba română experiențe de viață.
4.2. Redactarea unor mesaje simple, în context uzuale de comunicare 2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi un bun prieten.
Arte vizuale și abilități practice 3.3. Explorarea unor meserii cunoscute sau preferate.
1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii și a formei în ipostaze Arte vizuale și abilități practice:
familiar, în spațiul înconjurător 2.3. Realizarea de obiecte/construcții folosind materiale ușor de prelucrat și
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: tehnici simple.
O1: să numească sărbătorile; Comunicare în limba română:
O2: să descrie activitățile făcute cu ocazia sărbătorii Paștelui; 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în context de
O3: să organizeze un orar cu activitățile de Paști; comunicare cunoscute.
O4: să numească salutul de Paști. 2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la context familiar, manifestând
O5: să reprezinte momentele specifice unei zile de sărbătoare cu ajutorul interes și încredere în sine.
unor imagini (jetoane). OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
STRATEGII DIDACTICE: O1: să redea prin desen meseria visată/dorită;
a. Resurse procedurale: jocul didactic, conversaţia, explicaţia, O2: să argumenteze motivul alegerii meseriei;
exerciţiul, observația, munca independentă. O3: să recunoască persoanele de care avem nevoie în anumite situații;
b. Resurse materiale: laptop, fișe de lucru, jetoane, videoproiector, caiet O4: să vizioneze/asculte cu materialul proiectat;
de creație 3 – O călătorie prin clasa pregătitoare- Editura EDU O5: să recunoască meseriile după descrierea făcută.
c. Resurse informaţionale: STRATEGII DIDACTICE:
Programele şcolare - Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei a. Resurse procedurale: jocul didactic, conversaţia, explicaţia, exercițiul,
naţionale nr. 3418/19.03.2013) ; observația, munca independentă.
„O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare” : caiet de creație / b. Resurse materiale: laptop, fișe de lucru, jetoane, videoproiector.
Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Oana – Târgu Mureș : Edu c. Resurse informaţionale:
2016 - Caiet de creație 3.  Programele şcolare aprobate prin OMEN nr.3418/ 19.03.2013
 Dezvoltare personală – Auxiliar pentru clasa I- Editura Kreativ- Aurelia
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, în pereche Șeulean, Mărioara Minculescu, Elena Oltean
MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică a  Caiet de lucru – Lucreția Neacșu, Cristina Martin - editura Elicart
comportamentului elevilor.  www.youtube.com
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului
elevilor

DESFĂȘURAREA LECŢIEI

Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii
CLASA Pregătitoare didactice CLASA I didactice
1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare 1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare
organizatoric desfăşurării activităţii. organizatoric desfăşurării activităţii. conversaţia
 aerisirea sălii de clasă; conversaţia  aerisirea sălii de clasă;
1 min.  pregătirea materialului; 1 min.  pregătirea materialului;
 obținerea momentului de liniște;  obținerea momentului de liniște;
 pregătirea elevilor pentru lecție.  pregătirea elevilor pentru lecție.
 Întâlnirea de dimineață: completarea
calendarului naturii
Activitate directă: Conversaţia Activitate indirectă: obsevația
2.Captarea - Discuții despre sărbători: 2.Captarea Se prezintă cu ajutorul videoproiectorului ”Ce
atenției -Ce sărbători cunoașteți? Explicația atenției miros au meseriile ” de Gianni Rodari
3min. -Ce sărbătoare este primăvara? Sărbătoarea 4 min. https://www.youtube.com/watch?
Paștelui.Vorbim de Hristos, pentru a Exercițiul v=EBLGLdL-4RQ
identifica sunetul inițial.
Elevii vor primi câte un plic în care sunt
jetoane cu imagini în care sunt reprezentate
diferite activități realizate cu ocazia
sărbătorii Paștilor. Elevii trebuie să le
observe și să le ordoneze după cum
consideră ei că desfăsoară acele acțiuni în
așteptarea Paștilor.
3.Anunțarea Activitate directă: Munca 3. Anunțarea Activitate directă: Activitate
subiectului Anunțarea subiectului lecției: independentă subiectului Se anunță subiectul lecției: Avem nevoie unii frontală
lecției și a Programul unei zile de Paști Activitate lecției și a de alții. Conversația
obiectivelor Astăzi vom discuta despre o sărbătoare frontală obiectivelor Astăzi vom vorbi despre cât de importanți sunt Explicația
operaționale frumoasă de primăvară, despre programul Conversaţia operaționale oamenii din jurul nostru prin munca pe care
1 min. unei zile sau a zilelor de pregătire pentru Explicația 2 min. aceștia o fac.
această sărbătoare. Se oferă indicații pentru realizarea activității
independente
4.Prezentarea Activitate indirectă: Munca 4.Prezentarea Activitate directă:
noului conținut Ordonarea jetoanelor din plic și colorarea independentă noului Se poartă discuții dirijate cu elevii pe baza Conversația
simbolurilor reprezentative sărbătorii de conținut materialului vizionat
8 min. Paști. Conversația -Care meserie considerați că este mai Explicația
8 min. importantă?
Explicația - Care meserie considerați că miroase mai Exercițiul
frumos? Cum miroase în brutărie, la dentist, la
cofetărie..?
- Ce meserie v-ar plăcea să aveți?
Joc : „Cine mă ajută? ” Ex.Dacă mă doare un
dinte, cine mă ajută? Dacă e bolnav cățelul, Joc didactic
Activitate directă: cine îl ajută? Dacă am nevoie să învăț, cine mă
Discuții despre imaginea pe care au ajută? Se prezintă un material PPT și se
colorat-o. Conversația răspunde la întrebări din slide-uri.
10 min. Discuții despre imaginile de pe jetoane, pe - Unde vă vedeți lucrând când deveniți adulți ?
care le-au primit în plicuri, elevii vor numi Exercițiul De ce?
imaginile de pe jetoane și vor descrie Ce oameni credeți că vor avea nevoie de voi?
activitatea lor în pregătirea acestei Amintim de fata moșului din povestea „Fata
sărbători. babei și fata moșneagului” care a salvat cățelul
Cum se pregătesc copiii pentru Paște? (cine salvează animalele - veterinarul)
Se va purta o discuție despre activitățile În concluzie, avem nevoie unii de alții
făcute în acestă zi de sărbătoare, despre Activitate indirectă:
salutul pascal, despre cum ne pregătim Elevii clasei I primesc o fișă de lucru pe care
înainte de Paște. trebuie să redea prin desen meseria pe care Munca
Elevii vor desena / lipi imagini cu doresc să și-o aleagă în viață, un obiect indepedentă
momentele unei zile de Paști reprezentativ, o unealtă, orice simbol al
Elevii vor organiza un orar al zilei (Pe o 10 min. meseriei visate (Ex.1 pag.57 ) Explicația
foaie împărțită în mai multe cedrane în
care să lipească imagilie primate în plic sau
să deseneze activitățile lor din ziua de
Paști).
5.Fixarea Activitate indirectă: 5. Fixarea Activitate directă: Conversația
cunoștințelor/o Colorarea unei imagini în care copiii Explicația cunoștințelor/
bținerea vopsesc ouă alături de mama lor. obținerea Joc chestionar wordwall Joc
performanței Munca performanței https://wordwall.net/ro/resource/2482624/ multimedia
8 min independentă 8 min. meserii

6. Asigurarea Activitate directă: 6. Asigurarea Activitate indirectă: Ex.2 pag.57 Explicația


retenției și a Joc în pereche: Elevii vor prezenta Joc didactic retenției și a Trebuie să recunoască personajele care pot
transferului programul zilei lor de sărbătoare și vor transferului oferi sprijin atunci când : Munca
purta un dialog în ziua de Paști. Exercițiul - Suntem bolnavi independentă

3 min. - Cum ne salutăm la Paști? 5 min. - Suntem talentați la pictură


-Hristos a înviat ! - S-a iscat un incendiu
- Cum răspundem ?
-Adevărat a înviat!

7. Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra conversația 7. Încheierea Se vor face aprecieri verbale referitoare la conversația
lecției modului în care elevii au participat la lecției implicarea elevilor în lecție.
2min. lecţie. 3min. Ca temă pentru acasă : să întrebe părinții ce
meserie au ș să discute despre ce fac ei la locul
de muncă.
PROIECT DIDACTIC

CLASA: Pregătitoare CLASA: I


PROF. ÎNV. PRIMAR: Șteiu Mihaela Carmen PROF. ÎNV. PRIMAR: Șteiu Mihaela Carmen
DATA: 8.04.2022 DATA: 8.04.2022
ARIA CURRICULARA: Limbă și comunicare ARIA CURRICULARA: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română DISCIPLINA: Comunicare în limba română

H, h
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Sărbătoare Paștelui UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Eroi de poveste
SUBIECTUL LECȚIEI: ,,Sunetul „h” și litera „h mic și H mare” de SUBIECTUL LECȚIEI: Fata babei și fata moșneagului– Sunetul și
tipar literele „f,F” de tipar și de mână
TIPUL LECȚIEI: Lecţie de transmitere și însușire de noi cunoştinţe TIPUL LECȚIEI: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: DISCIPLINE INTEGRATE:
Arte vizuale și abilități practice - AVAP Arte vizuale și abilități practice - AVAP

COMPETENȚE GENERALE: COMPETENȚE GENERALE:


1.Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 1.Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2.Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare 2.Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
3.Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare 3.Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare
cunoscute cunoscute
4.Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare 4.Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare
COMPETENȚE SPECIFICE: COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română Comunicare în limba română:
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme familiare,rostit clar 1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu
și rar. claritate.
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit clar și rar. 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în context
1.3. Identificarea sunetului inițial și /sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a de comunicare cunoscute.
cuvintelor din propoziții rostite clar. 2.1. Formularea unor enunțuri proprii pe diverse situații de comunicare.
2.2. Transmiterea unor informații referitoare la sine și la universal apropiat, 2.2. Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple.
prin mesaje scurte. 2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de
2.4. Exprimarea propiilor idei în context cunoscute, manifestând interes comunicare.
pentru comunicare. 2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare,
3.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universal apropiat, scrise cu manifestând interes şi încredere în sine.
litere mari și mici de tipar. 3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de
3.2. Identificarea semnificației unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, mână.
fenomene, evenimente familiare. 3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări
4.1. Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse fenomene, evenimente familiare.
variate. 4.1. Scrierea literelor de mână.
Arte vizuale și abilități practice 4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de
2.3. Realizarea de aplicații/ compoziții/ obiecte/ construcții simple, pe baza mână, folosind material diverse.
interesului direct. Arte vizuale și abilități practice:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: 2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care
O1: să citească cel puțin 2 cuvinte; se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbal, kinestezică.
O2: să despartă în silabe cuvinte date; OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O3: să identifice poziția sunetului „h” în cuvinte ; O1: să recunoască personajele din povestea „Fata babei și fata
O4: să marcheze poziția sunetului „h” în cuvinte; moșneagului”;
STRATEGII DIDACTICE: O2: să despartă în silabe cel puțin 2 cuvinte;
a. Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca O3: să precizeze poziția sunetului „f” în cuvinte;
independentă, jocul didactic O4: să citească propozițiile de pe bilețele;
b. Resurse materiale: jetoane, fișe de lucru, laptop, videoproiector, Caiet 3, O5: să scrie corect cel puțin două cuvinte și o propoziție;
iepuraș de pluș STRATEGII DIDACTICE:
c. Resurse informaţionale: a. Resurse procedurale: conversaţia, demonstrația, explicaţia, exercițiul
 Programele şcolare - Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei munca independentă, jocul didactic
naţionale nr. 3418/19.03.2013) ; b. Resurse materiale: păpuși, cufăr, manual, imagini/jetoane, caiet de
 „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare” : caiet de creație / scriere, fişă de lucru, laptop.
Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Oana – Târgu Mureș : Edu 2016 - c. Resurse informaţionale:
Caiet de creație 3  Programe școlare aprobate prin OMEN nr.3418/ 19.03.2013
 Comunicare în limba română: manual pentru clasa I / Cleopatra
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual Mihăilescu, Tudora Pițilă – București: Editura Didactică și
pedagogică, 2020
MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică  Caiet de lucru : clasa I / Niculina I. Vișan, Cristina Martin, Arina
Damian – Elicart
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică, (calitatea
actului citirii), aprecieri verbale, evaluare orală, fişă de lucru,
autoevaluarea.
DESFĂȘURAREA LECŢIEI

Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii
CLASA Pregătitoare didactice CLASA I didactice
1.Moment Se asigură condiţiile optime necesare 1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare
organizatoric desfăşurării activităţii. organizatoric desfăşurării activităţii. Conversaţia
1 min.  aerisirea sălii de clasă; Conversaţia 1 min.  aerisirea sălii de clasă;
 pregătirea materialului;  pregătirea materialului;
 obținerea momentului de liniște.  obținerea momentului de liniște.
2.Reactualizare Activitate indirectă: Fișă de lucru: Explicația 2.Reactualizarea Activitate directă: Conversația
a cunoștințelor cunoștințelor Se amintește titlul lecției anterioare : Sunetul
dobândite Exercițiul dobândite și literele „f mic și F mare ” de tipar și de Explicația
anterior anterior mână, precum și titlul poveștii „Fata babei și
8 min Munca 4 min fata moșneagului ”
independentă Se prezintă planșe cu imagini din poveste.
Cum se numește povestea ?
Jetoane cu imagini care conțin în denumirea Se verifică tema, iar apoi se solicită elevilor
lor sunetul „h” să citească fragmentul din poveste, din
manual, prin diferite procedee de citire.
Se amintește când se scriu cuvintele cu literă
mare.
3.Captarea Activitate directă: Activitate 3.Captarea Activitate directă: Activitate
atenției Iepurașul a venit la noi în clasă pentru că a frontal atenției Se va realiza prin prezentarea unei păpuși frontală
2 min. aflat că în această săptămână am învățat 4 min. (fata moșneagului) îmbrăcată în costum Conversaţia
multe lucruri despre sărbătoarea Paștelui. El Conversaţia popular și a unui cufăr, în care se află:
participă la un concurs și trebuie să adune -bilete pe care sunt scrise scurte propoziții
cât mai multe ouă. El vă cere ajutorul. referitoare la faptele bune/rele săvârșite de
Rezolvând corect sarcinile pregătite pentru cele două fete din poveste;
voi, el va aduna ouă , pentru fiecare răspuns -planșe cu imagini din poveste.
corect va primi un ou. -jetoane pe care sunt imagini care conțin în
denumirea lor sunetul „f”.
Elevii vor lua din cufăr câteva jetoane, le
vor analiza și apoi vor primi indicații pentru
activitatea independentă.
4.Anunțarea Anunțarea subiectului lecției: ,,Sunetul și Activitate 4. Anunțarea Activitate directă: Activitate
subiectului litera „h,H” de tipar frontală subiectului lecției Se anunță subiectul lecției: Sunetul „f” și frontală
lecției și a obiectivelor operaționale. Conversaţia și a obiectivelor literele „f/F” – „Fata babei și fata Conversația
și a obiectivelor Explicația operaționale moșneagului ” după Ion Creangă și
operaționale 2 min. obiectivele operaționale. Explicația
1min Se explică sarcinile pentru munca
independentă
5.Prezentarea Activitate directă: Conversația 5.Dirijarea Activitate indirectă: Munca
noului conținut Joc : „ Găsește coșul potrivit oului tău! ” învățării Vor scrie în caiete propoziția scrisă pe biletul independentă
Pe tabla magnetică vor fi lipite coșuri cu Demonstrația 8 min. luat din cufăr, precum și cuvântul reprezentat
7 min. numere de la 0 la 4, reprezentând numărul în imaginea de pe jeton. Exercițiul
de silabe corespunzătoare ouălor care se vor Explicația Activitate directă:
așeza în ele. Citirea biletelor și numirea imaginii de pe Explicația
10 min. jetonane. Asocierea mesajului de pe bilet cu
personajul despre care este vorba.
Discuții pe baza poveștii „Fata babei și fata Conversația
moșneagului ” de Ion Creangă
Vor fi jetoane în formă de ou de Paști, pe Cum era fata moșneagului? Demonstrația

care sunt scrise cuvinte care conțin sunetul Unde a plecat fata moșneagului?
„h”.. Elevii vor citi cuvântul de pe ou și îl De ce nu a lipit cuptorul fata babei? Exercițiul

vor despărți în silabe, vor identifica poziția Ce a primit fata babei în cufăr?
sunetului „h” în cuvânt, iar în funcție de Scrierea pe tablă a faptelor bune și a calităților
numărul de silabe îl vor așeza în cosul fetei moșneagului : Elevii vor scrie în caiete.
corespunzător numărului de silabe. Fata moșneagului era :
Activitate indirectă: Fișă de lucru: -frumoasă; – despărțiți în silabe cuvântul fata
10 min. și frumoasă.;
Munca Unde e poziționat sunetul „f”?
independentă Dar în cuvântul cufăr unde este poziționat
Exercițiul sunetul „f”?
-harnică, bună, cuminte
-a îngrijit cățelușa bolnavă (miloasă)
-a curățat părul de omizi
-a curățat fântâna, a lipit cuptorul (harnică)
Se spune proverbul : „ Bine faci, bine găsești”
„Omul se cunoaște după faptă ”
6.Fixarea Activitate directă : conversația 6. Fixarea Activitate indirectă:
cunoștințelor/o Jetoane cu imagini pe care le aleg elevii și exercițiul cunoștințelor/ Fata babei și fata moșneagului – fișă de lucru Munca
bținerea cu ajutorul literelor magnetice vor scrie obținerea Observă imaginile și scrie în dreptul fiecărui independentă

performanței cuvântul reprezentat în imagine pe tabla performanței cuvânt numărul potrivit în ordinea în care apare exercițiul
în poveste, apoi colorați imaginea care vă place
5 min. magnetica și îl vor analiza, marcând poziția 5 min.
cel mai mult.
sunetului „h”.

Fântâna
Părul
Cățelușa
Cuptorul

7. Asigurarea Numărăm ouăle pe care le-a adunat 7. Asigurarea Se vor adresa câteva întrebări: conversația
retenției și a iepurașul în ora de comunicare în limba conversația retenției și a - Despre ce poveste am discutat astăzi? exercițiul
transferului română. transferului - Cine a avut nevoie de ajutorul fetelor?
2 min. 2 min. -Care dintre cele două fete au ajutat?

8. Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra modului conversația 8. Încheierea Se vor face aprecieri referitoare la conversația
lecției 1 în care elevii au participat la lecţie. lecției 1 min. implicarea elevilor în lecție.
min. Temă pentru acasă : Ex.7/97-manual .
Ordonarea cuvintelor în propoziții.
Fata babei și fata moșneagului – fișă de lucru
Observă imaginile și scrie în dreptul fiecărui cuvânt numărul potrivit
în ordinea în care apare în poveste:

Fântâna

Părul

Cățelușa

Cuptorul
PROIECT DIDACTIC

CLASA: Pregătitoare 0 – 20 CLASA: I


PROF. ÎNV. PRIMAR: Șteiu Mihaela Carmen PROF. ÎNV. PRIMAR: Șteiu Mihaela Carmen
DATA: 8.04.2022 DATA: 8.04.2022
ARIA CURRICULARA: Matematică și științe ale naturii ARIA CURRICULARA: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Sărbătoarea Paștelui UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Cântec, joc și voi bună
SUBIECTUL LECȚIEI: Numerele de la 0 la 20. Recapitulare SUBIECTUL LECȚIEI: Forme plane: pătrat, dreptunghi, triunghi, cerc :
TIPUL LECȚIEI: Lecție de fixare și consolidare de cunoştinţe reprezentare grafică
FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată TIPUL LECȚIEI: Lecţie de transmitere și însușire de noi cunoştinţe
DISCIPLINE INTEGRATE: FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată
Arte vizuale și abilități practice - AVAP DISCIPLINE INTEGRATE:
Comunicare în limba română - CLR Arte vizuale și abilități practice – AVAP
Comunicare în limba română - CLR
COMPETENȚE GENERALE:
1.Utilizarea numerelor în calcule elementare COMPETENȚE GENERALE:
3.Identificarea unor fenomene/ relații/ regularități/ structure din mediul 1. Utilizarea numerelor în calcule elementare
apropiat. 2. Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în
spaţiul înconjurător
COMPETENȚE SPECIFICE: 3. Identificarea unor fenomene/ relații/ regularități/ structuri din mediul
Matematică și explorarea mediului apropiat
1.1. Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31 4. Generarea unor explicații simple prin folosirea unor elemente de logică
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31.
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziționarea pe axa COMPETENȚE SPECIFICE:
numerelor Matematică și explorarea mediului:
1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, în concentrul 0-31, prin adăugare / 1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100
extragere a 1-5 elemente dintr-o mulțime. 2.1. Orientarea și mișcarea în spațiu în raport cu repere/direcții date
3.1. Descrierea unor fenomene/ procese/ structuri repetitive simple din folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în față, în
mediul apropiat, în scopul unor regularități spate, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic , interior, exterior;
Arte vizuale și abilități practice 2.2. Recunoașterea unor figuri și corpuri geometrice în mediul apropiat
1.1 Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ și în reprezentări plane accesibile (incluzând desene, reproduceri de artă,
pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflect un context familiar reprezentări schematice).
Comunicare în limba română 4.1. Formularea rezultatelor unor observații, folosind câțiva termini științifici,
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit reprezentări prin desene și operatorii logici „și”, „sau”, „nu”
clar și rar. Arte vizuale și abilități practice:
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și 2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului,
rar. culorii și formei.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Comunicare în limba română:
O1: să numere crescător și descrescător în intervalul 0 - 20; 1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu
O2: să numească vecinii numerelor în intervalul 0 - 20; claritate
O3: să rezolve cel puțin 2 exerciții de adunare și 2 de scădere; OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O4: să completeze cu numerele care lipsesc. O1: să recunoască figurile geometrice;
O5: să compare perechi de numere în intervalul 0 – 20. O2: să numească figurile geometrice: pătrat, triunghi, dreptunghi, cerc ;
O3: să traseze pe puncte/liber figurile geometrice: pătrat, triunghi, cerc,
STRATEGII DIDACTICE: dreptunghi;
a. Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, O4: să asocieze diferite obiecte din mediul înconjurător cu figurile geometrice:
munca independentă triunghi, pătrat, cerc, dreptunghi;
c. Resurse materiale: Caiet de creație 3, laptop, videoproiector, fișă de O5: să continue modele repetitive reprezentate prin șiruri de figuri geometrice:
lucru, jetoane pătrat, triunghi, cerc, dreptunghi.
d. Resurse informaţionale: STRATEGII DIDACTICE:
 Programele şcolare aprobate prin Anexa nr. 2 la ordinul ministrului a. Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstrația, observația,
educaţiei naţionale nr. 3418 / 19. 03. 2013 ) ; problematizarea, munca independentă.
 CD Editura Edu b. Resurse materiale: manual, planșe cu figure geometrice, jetoane cu obiecte
 „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare” : caiet de creație / din mediul înconjurător, fișe de lucru, laptop.
Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Oana – Târgu Mureș : Edu 2016 - c. Resurse informaţionale:
Caiet de creație 3.  Programele şcolare aprobate prin OMEN nr.3418/ 19.03.2013
 Internet: www.twinkl.com , www.clasamea.com  Matematică și explorarea mediului – Manual pentru clasa I /Tudora
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual Pițilă, Cleopatra Mihăilescu. -București: Editura Didactică și
MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică. pedagogică, 2020
 Caiet de lucru – Arina Damian, Camelia Stavre – Editura Elicart
 Internet: www.twinkl.com
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale,
evaluare orală.
DESFĂȘURAREA LECŢIEI

Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii
CLASA Pregătitoare didactice CLASA I didactice
1.Moment Se asigură condiţiile optime necesare 1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare
organizatoric desfăşurării activităţii. organizatoric desfăşurării activităţii. Conversaţia
 aerisirea sălii de clasă; Conversaţia  aerisirea sălii de clasă;
1 min.  pregătirea materialului; 1 min.  pregătirea materialului;
 obținerea momentului de liniște.  obținerea momentului de liniște.
2.Reactualizarea Activitate indirectă : Munca 2.Reactualizare Activitate directă: Activitate
cunoștințelor Puzzle cu operații de calcul și puzzle de independentă a cunoștințelor Se verifică tema pentru acasă, se oferă frontală
predate anterior ordonarea numerelor în ordine crescătoare. 2 min. explicații dacă este nevoie.
3 min. Explicația Ne amintim de ce am învățat ora trecută. Conversația
(Producerea și propagarea sunetelor)
Exercițiul -Dați exemple de obiecte care produc Exercițiul
zgomote și care produc sunete. Se dau
exemple de instrumente musicale (tobă ).
Ce formă are?
3.Captarea Activitate directă : activitate 3.Captarea Activitate indirectă:
atenției 2 min „Iepurașul de Paște, din greșeală, a spart frontală; atenției 4 min Se prezintă un material (cu ajutorul Observația
câteva ouă din coș și e tare supărat. Pentru a conversaţia; videoproiectorului) în care sunt descrise
umple coșul iar, cu ouă întregi, are nevoie explicația figurile geometrice.
de ajutorul vostru. El știe că sunteți elevi https://www.youtube.com/watch?
isteți, că știți să numărați, să calculați și se v=9i4rJXWQMUA
bazează pe voi. Îl ajutați?
4.Anunțarea Activitate directă : activitate 4. Anunțarea Activitate directă: activitate
subiectului lecției Anunțarea subiectului lecției: frontală; subiectului Se anunță subiectul lecției: frontală;
și a obiectivelor Numerele naturale de la 0 la 20. conversaţia; lecției Figuri geometrice: pătrat, dreptunghi, conversația;
operaționale Pentru fiecare exercițiu rezolvat corect, explicația și a obiectivelor triunghi, cerc : reprezentare grafică explicația
2 min. iepurașul va primi un ou de Paște. operaționale O să învățați să desenați forme geometrice,
1 min. precum cele din filmuleț, să le recunoașteți
și să le asociați cu obiecte din mediul
înconjurător.
Activitate indirectă: Activitate directă:
5.Dirijarea Caiet 6 -ex.6 pag.55 Iepurașul a împrăștiat Conversația 5.Prezentarea Vor fi prezentate elevilor planșe cu figurile Explicația
activității 20 de ouă. Descoperă-le, colorează-le. Apoi noului conținut geometrice: triunghi, pătrat, cerc și
8 min. numără puișorii pentru a vedea dacă sunt Explicația dreptunghi. Se vor analiza. Se explică din Conversația
mai mulți sau mai puțini decât ouăle. 8 min. ce sunt alcătuite fiecare din figurile
După aceea, ex.5 pag.55 - Scrie operația și Munca geometrice prezentate: Demonstrația
află câte ouă sunt în fiecare coș. independentă -Pătrat : figură geometrică cu 4 laturi egale
-Cerc: Figură geometrică cu formă rotundă, Exercițiul
alcătuit dintr-o linie curbă închisă
Explicația -Dreptunghi: Figură geometrică cu 4 laturi,
care are laturile opuse egale două câte două
Activitate directă:
10 min. Demonstrația -Triunghi : Figură geometrică cu 3 laturi care
Verificarea activității independente.
pot fi egale sau nu)
Compararea numărului de ouă (20) cu
Căutați în clasă obiecte care au formele
numărul puișorilor (11)
Exercițiul prezentate!
Un elev va așeza pe tabla magnetică
jetoanele cu puișor și ou și va pune semnul Se scrie data pe tablă și copiii vor scrie în
corespunzător, iar ceilalți elevi vor scrie în caiete, titlul : Figuri geometrice
caiete: 20 ˃ 11. Jocul didactic Voi desena figurile geometrice pe tablă, iar
Joc : „Găsește-mi perechea (jumătatea) ” elevii le vor desena pe puncte pe o fișă care
Pe jetoane în forma ouălor de Paști tăiate în apoi se va lipi în caiete.
două sunt scrise operații de calcul pe o Activitate indirectă:
jumătate, iar pe cealaltă jumătate este scris 10 min. Fișă de lucru:
rezultatul. Elevii vor primi jumătatea de ou Munca
cu operațiile de calcul, iar pe tablă vor fi independentă
lipite jumătățile cu rezultatul operațiilor.
Exercițiul

6.Fixarea Activitate indirectă: Fișă de lucru Explicația 6. Fixarea Activitate directă: Explicația
cunoștințelor/obț cunoștințelor/o Joc: „Așază-mă în căsuța mea ”
inerea Exercițiul bținerea Ce formă are obiectul din mâna mea și unde Demonstrația
performanței performanței e căsuța lui?
Munca -Elevul va numi ce formă are Exercițiul
12 min. independentă 15 min. obiectul/jetonul, îl va descrie, apoi îl va lipi
pe tablă, pe planșa cu figura geometrică Jocul didactic
potrivită.
Rezolvarea exercițiilor :
= 46 + 38 =

= 29 + 15 =
= 56 – 37 =

= 94 – 75 =
7. Asigurarea Activitate directă: 7. Asigurarea Activitate indirectă:
retenției și a Numărăm câte ouă a adunat iepurașul la Conversația retenției și a Realizați un desen folosind figurile Exercițiul
transferului sfârșitul orei. transferului geometrice învățate astăzi.
2 min. 3 min.
8. Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra modului Conversația 8. Încheierea Se va da tema pentru acasă și se vor face Conversația
lecției 1 min. în care elevii au participat la lecţie. lecției 2 aprecieri referitoare la implicarea elevilor
min. în lecție.
PROIECT DIDACTIC

CLASA: Pregătitoare CLASA: I


PROF. ÎNV. PRIMAR: Șteiu Mihaela Carmen PROF. ÎNV. PRIMAR: Șteiu Mihaela Carmen
DATA: 8.04.2022 DATA: 8.04.2022
ARIA CURRICULARA: Consiliere și orientare ARIA CURRICULARA: Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Sărbătoarea Paștelui UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Eroi de poveste
SUBIECTUL LECȚIEI: Oul de Paști SUBIECTUL LECȚIEI: Cufărul fetei moșneagului
TIPUL LECȚIEI: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi TIPUL LECȚIEI: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: DISCIPLINE INTEGRATE:
Comunicare în limba română – CLR Comunicare în limba română – CLR
Muzică și mișcare – MM
COMPETENȚE GENERALE:
1.Manifestarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii positive COMPETENȚE GENERALE:
față de sine și față de ceilalți. 1.Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de
2.Exprimarea adecvată a emoțiilor în interacțiunea cu copii și adulți context familiare.
cunoscuți. 2. Realizarea de creații funcționale și / estetice folosind material și tehnici
COMPETENȚE SPECIFICE: elementare diverse
Arte vizuale și abilități practice
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, COMPETENȚE SPECIFICE:
specifice artelor vizuale Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de aplicații/ compoziții/ obiecte/ construcții simple, pe 1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj visual simplu, exprimat
baza interesului direct printr-o varietate de forme artistice.
Comunicare în limba română 1.3. Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple,
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiar, rostit exprimate visual
clar și rar 2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului,
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: culorii, formei.
O1: să enumere / precizeze etapele de realizare a lucrării; 2.4. Transformarea unui material folosind o tehnică simplă.
O2: să folosească pensula și acuarelele, foarfeca; Muzică și mișcare
O3: să realizeze tema respectând etapele de lucru; 1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între Do1 –Do2, alcătuite din
O4: să aprecieze obiectiv lucrarile proprii și ale colegilor; formule ritmico-melodice simple și repetate.
O5: să prezinte interes în realizarea lucrării; OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
STRATEGII DIDACTICE: O1: să enumere / precizeze etapele de realizare a lucrării;
a. Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstrația, O2: să folosească corect foarfeca;
exerciţiul, activitate practică. O3: să realizeze tema respectând etapele de lucru;
b. Resurse materiale: ouă din polistire, foarfecă, lipici, acuarele, O4: să aprecieze obiectiv lucrarile proprii și ale colegilor;
pensulă, laptop. O5: să prezinte interes în realizarea lucrării;
c. Resurse informaţionale: STRATEGII DIDACTICE:
 Programele şcolare - Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei a) Resurse procedurale: conversaţia, demonstrația, explicaţia, activitate
naţionale nr. 3418/19.03.2013) ; practică.
 „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare” : mapa elevului 5 b) Resurse materiale: șablon , creioane colorate sau carioci, foarfecă, lipici,
/ Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Oana – Târgu Mureș : Edu laptop.
2016 - Caiet de creație 3. c) Resurse informaţionale:
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual  Programele şcolare aprobate prin OMEN nr.3418/ 19.03.2013
MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
verbale. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale.
DESFĂȘURAREA LECŢIEI

Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii
CLASA Pregătitoare didactice CLASA I didactice
1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare 1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare
organizatoric desfăşurării activităţii. organizatoric desfăşurării activităţii. conversaţia
2 min.  aerisirea sălii de clasă; conversaţia 2 min.  aerisirea sălii de clasă;
 pregătirea materialului;  pregătirea materialului;
 obținerea momentului de liniște.  obținerea momentului de liniște.
2.Captarea Activitate indirectă: activitate 2.Captarea Activitate directă: activitate
atenției Se prezintă „Povestea iepurașului de frontală atenției Pentru că fata cea frumoasă a moșneagului frontal
5min. Paști” https://www.youtube.com/watch? 4min. și-a ales cel mai mic și urât cufăr, haideți conversaţia
v=0RzpHK7z6go să îl împodobim,cu ajutorul figurilor
geometrice pe care le-ați învățat astăzi.
3.Anunțarea Activitate directă: activitate 3. Anunțarea Activitate directă: activitate
subiectului lecției Anunțarea subiectului lecției: frontală subiectului lecției Se anunță subiectul lecției: „Cufărul fetei frontală
și a obiectivelor Oul de Paște – decorare și a obiectivelor conversaţia și a obiectivelor moșneagului – decorare cu figuri conversația
operaționale 2 min. operaționale. explicația operaționale 1min. geometrice” și obiectivele operaționale. explicația
Activitate directă: conversația Activitate directă: explicația
4.Prezentarea Numirea materialelor, instrumentelor şi 4.Prezentarea Numirea materialelor, instrumentelor şi conversația
noului conținut tehnicilor utilizate: demonstrația noului conținut tehnicilor utilizate; demonstrația
Se vor colora ouăle de pe șablon,apoi se Prezentarea șablonului
20 min decupează pe contur, elevii care vor explicația 20 min. exercițiul
termina mai repede, vor picta ouă din
polistiren și se vor personaliza cu munca
ochișori, urechi, mustăți. independentă

Oferirea indicațiilor necesare realizării


lucrării.

prezentarea sarcinii de lucru. Colorarea


figurilor geometrice , decuparea acestora și
Activitate indirectă: lipirea lor pe cufăr.
Realizarea lucrării. Activitate indirectă:
Realizarea lucrării.
Audiție în timpul realizării lucrărilor:
5.Fixarea Activitate directă conversația 5. Fixarea Activitate directă: conversația
cunoștințelor/obți Prezentarea lucrărilor. exercițiul cunoștințelor/obți Prezentarea lucrărilor. exercițiul
nerea nerea
performanței3 performanței
min 3min
6. Asigurarea Credeți că a câștigat concursul iepurașul 6. Asigurarea Ce ați realizat astăzi? Al cui este cufărul pe conversația
retenției și a musafir? El trebuia să aibă în coș 20 de conversația retenției și a care l-ați decorat? Acum fata moșneagului exercițiul
transferului 5 min. ouă. Dacă are mai multe, înseamnă că a transferului 5min. are un cufăr frumos, așa ca ea și ca
câștigat ! bunătatea pe care a arătat-o tuturor celor pe
care i-a întâlnit în cale.
Să vă amintiți mereu să faceți fapte bune și
nu uitați proverbul „Bine faci, bine
găsești!”
7. Încheierea Se vor face aprecieri referitoare la conversația 7. Încheierea Se vor face aprecieri referitoare la conversația
lecției 2 min. implicarea elevilor în lecție. lecției 2 min. implicarea elevilor în lecție. Surpriza va fi
Recompensa : ouă de ciocolată lipită sub cufăr : un bănuț auriu de
ciocolată.

S-ar putea să vă placă și