Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

LA
DISCIPLINA: DEZVOLTARE PERSONALĂ
CLASELE: pregătitoare H, I H și a II-a H

Prof. înv. primar: Pristavu Anca – Florentina


31.03.2021
PROIECT DIDACTIC

CLASA PREGATITOARE CLASA I CLASA a II-a

Data: 31.03.2021 DATA: 31.03.2021 DATA: 31.03.2021


Unitatea de învățământ: Unitatea de învățământ: Unitatea de învățământ:
Liceul Tehnologic „Al. Vlahuță” Șendriceni Liceul Tehnologic „Al. Vlahuță” Șendriceni Liceul Tehnologic „Al. Vlahuță” Șendriceni
Structura: Școala Primară „Ștefan Airinei” Structura: Școala Primară „Ștefan Airinei” Horlăceni Structura: Școala Primară „Ștefan Airinei” Horlăceni
Horlăceni Număr elevi: 4 Număr elevi: 10
Număr elevi: 6 Prof. înv. primar: Pristavu Anca - Florentina Prof. înv. primar: Pristavu Anca - Florentina
Prof. înv. primar: Pristavu Anca - Florentina Aria curriculară : Consiliere și orientare Aria curriculară: Consiliere și orientare
Aria curriculară: Consiliere și orientare Disciplina: Dezvoltare personală Disciplina: Dezvoltare personală
Disciplina: Dezvoltare personală Unitatea tematică: Uilizarea abilităților și a Unitatea tematică: Explorarea meseriilor
Unitatea tematică: Explorarea meseriilor atitudinilor specifice învățării în context școlar Subiectul: Meserii cunoscute
Subiectul: Despre meserii Subiectul: Meserii cunoscute Tipul lecţiei: mixtă;
Forma de realizare: activitate integrată Forma de realizare: activitate integrată Discipline integrate: Dezvoltare personală
Tipul lecţiei: mixtă Tipul lecţiei: mixtă - Comunicare în limba română
Discipline integrate: Dezvoltare personală Discipline integrate: Dezvoltare personală - Arte vizuale și abilități practice
- Comunicare în limba română d) Comunicare în limba română
- Arte vizuale şi abilităţi practice e) Arte vizuale și abilități practice Motivație: este o lecție importantă deoarece elevii
învață despre cele mai importante meserii;
Motivație: este o lecție importantă deoarece Motivație: este o lecție importantă deoarece elevii
elevii vor învăța despre cele mai importante învăța despre cele mai importante meserii; Obiectivul fundamental:
meserii; Explorarea meseriilor, hobby-urilor și activităților
Obiectivul fundamental: Explorarea meseriilor, preferate în vederea valorizării abilităților personale;
Obiectiv fundamental: Explorarea hobby-urilor și activităților preferate în vederea
meseriilor, hobby-urilor și activităților preferate valorizării abilităților personale; Competențe generale:
în vederea valorizării abilităților personale;
Competente generale: 2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu
Competenţe generale: copii şi adulţi cunoscuţi;
2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în 3. Explorarea meseriilor, hobby-urilor și activităților 3. Explorarea meseriilor, hobby-urilor și activităților
interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi; preferate în vederea valorizării abilităților personale; preferate în vederea valorizării abilităților personale;
3. Utilizarea abilităţilor şi a atitudinilor specifice
învăţării în context şcolar;
Competenţe specifice: Competente specifice: Competențe specifice:

Dezvoltare personală Dezvoltare personală Dezvoltare personală


2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi 3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în 2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă;
obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu contexte variate; 3.3. Prezentarea utilităţii unor meserii/profesii
acestea; 3.3. Explorarea unor meserii cunoscute sau preferate; cunoscute;
3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor şi a
activităţilor preferate, talentelor/ Comunicare în limba română Comunicare în limba română
predispoziţiilor; 3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu 2.1. Formularea unor enunțuri proprii în contexte
litere de tipar sau de mână; concrete de comunicare;
Comunicare în limba română 4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din 4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea
1.3. Identificarea sunetului inițial și/sau final cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale convențiilor de bază;
dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din diverse;
propoziții rostite clar și rar; Arte vizuale și abilități practice
3.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din Arte vizuale și abilități practice 2.6. Participarea la activități integrate adaptate
universul apropiat, scrise cu litere mari și mici 2.3. Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte, nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de
de tipar; construcții simple, pe baza interesului direct; exprimare vizuală, muzicală, verbal, kinestezică;

Arte vizuale şi abilităţi practice Obiective operaționale: Obiective operaționale:


2.3. Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte, a) Cognitive: a) Cognitive:
construcții simple, pe baza interesului direct; OC1: - să identifice meseriile prezentate cu ajutorul OC1: - să identifice meseriile prezentate cu ajutorul
ghicitorilor; ghicitorilor;
Obiective operaţionale OC2: - să rezolve sarcini de lucru care presupun OC2: - să rezolve sarcini de lucru care presupun
a) Cognitive: înțelegerea unui text audiat; înțelegerea unui text audiat;
OC1: - să identifice meseriile prezentate cu OC3: - să realizeze obiecte personale care exprimă cel OC3: - să realizeze obiecte personale care exprimă cel
ajutorul ghicitorilor; mai bine activitățile preferate; mai bine activitățile preferate;
OC2: - să rezolve sarcini de lucru care presupun OC4: - să realizeze corespondenţa între cuvânt și OC4: - să realizeze corespondenţa între cuvânt și
înțelegerea unui text audiat; imaginea corespunzătoare; imaginea corespunzătoare;
OC3: - să realizeze obiecte personale care
exprimă cel mai bine activitățile preferate; b) Psiho - motorii : b) Psiho - motorii :
OC4: - să realizeze corespondenţa între cuvânt OPM1:- să îşi păstreze poziţia corectă în bancă; OPM1:- să îşi păstreze poziţia corectă la masa de
și imaginea corespunzătoare; OPM2:- să execute mişcări sugerate de textul lucru;
cântecelor; c) Afective:
b) Psiho - motorii: c) Afective: OA1:- să manifeste interes pentru înţelegerea şi
OPM1:- să îşi păstreze poziţia corectă în bancă; OA1:- să manifeste interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate;
aplicarea cunoştinţelor învăţate; OA2:- să participe activ în cadrul activității;
c)Afective: OA2:- să participe activ în cadrul activităţii,dând
OA1:- să manifeste interes pentru înţelegerea şi dovadă de iniţiativă,cooperare şi respectare a regulilor
aplicarea cunoştinţelor învăţate; de joc.
OA2:- să participe activ în cadrul
activităţii,dând dovadă de iniţiativă,cooperare şi
respectare a regulilor de joc; Strategii didactice:
Strategii didactice:
Strategii didactice: a)Metode şi procedee:conversaţia euristică,
a)Metode şi procedee:conversaţia euristică, explicaţia, exercițiul, jocul didactic;
a)Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exercițiul, jocul didactic; b)Mijloace didactice : table, manualul, creioane
explicaţia, exercițiul, jocul didactic; b)Mijloace didactice : tabla, caietul elevului, colorate, fișă de lucru;
b)Mijloace didactice : tabla, caietul elevului, creioane colorate, fișă de lucru; c)Forme de organizare: activitate frontală și
creioane colorate, fișă de lucru; c)Forme de organizare: activitate frontală și activitate individuală.
c)Forme de organizare: activitate frontală și activitate individuală. d)Forme şi strategii de evaluare: apreciere verbală,
activitate individuală. d)Forme şi strategii de evaluare: apreciere verbală, observare sistematică.
d)Forme şi strategii de evaluare: apreciere observare sistematică. Resurse temporale: 30 min., 15 min. Activitate liber
verbală, observare sistematică. Resurse temporale: 30 min., 15 min. Activitate liber aleasă;
Resurse temporale: 30 min., 15 min. aleasă; Resurse spaţiale: sala de clasă
Activitate liber aleasă; Resurse spaţiale: sala de clasă
Resurse spaţiale: sala de clasă Bibliografie:

Bibliografie: Bibliografie: - Constantin Cucoș, Pedagogie, Ed. Polirom,


- Alexandra Manea, Liliana Ioan, Ghid - Constantin Cucoș, Pedagogie, Ed. Polirom, București, 2006-
practic pentru clasa pregătitoare,Ed. Delta București, 2006 - Constanța Cuciinic, Dezvoltare personală, -
Cart Educational, Călinești, 2019 - Constanța Cuciinic, Dezvoltare personală, - manual pentru clasa a II-a, Ed. Aramis, București,
- Constantin Cucoș, Pedagogie, Ed. Polirom, caietul elevului, Ed. Aramis, București, 2015; 2015;
Iași 2006 - Curriculum Naţional. Programa şcolară - Curriculum Naţional. Programa şcolară pentru
- Curriculum Naţional. Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală, aprobată disciplina Dezvoltare personală, aprobată prin
pentru disciplina Dezvoltare personală, prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013 ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
aprobată prin ordin al ministrului Nr. - www. didactic.ro - www. didactic.ro
3418/19.03.2013; - www.youtube.com - www.youtube.com
- Alexandra Manea, Clara Ruse, Dezvoltare - https://lectiiaijbt.wordpress.com - https://lectiiaijbt.wordpress.com
personală- caiet de lucru, Ed. Delta Cart
Educațional, Călinești 2018;
- www.youtube.com
c) https://lectiiaijbt.wordpress.com
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

CLASA PREGATITOARE Strategii CLASA I Strategii CLASA a II-a Strategii


didactice didactice didactice
1.Moment organizatoric 1.Moment organizatoric 1.Moment organizatoric
(3 min.) (3 min.) (3 min.)
a)conversația a)conversația
Pregătirea materialelor a)conversația Se asigură climatul adecvat Asigur climatul necesar
necesare desfăşurării lecţiei. desfăşurării lecţiei şi se pregătesc desfăşurării, în condiţii optime, a
Asigurarea cadrului organizatoric materialele necesare. c)activitate lecţiei la Dezvoltare personală
necesar desfăşurării în condiţii Pentru ca activitatea să se frontală română (pregătirea materialului c)activitate
optime a lecţiei. c)activitate desfăşoare în bune condiţii voi didactic necesar, stabilirea frontală
Verific dacă elevii sunt frontală verifica dacă elevii sunt pregătiți liniştii, îndrumarea elevilor în
pregătiți pentru lecție, dacă au tot pentru oră. activitatea de pregătire)
ce au nevoie pentru ora de Le împart fișele de lucru pe Le împart fișele de lucru
Dezvoltare personală; care vom lucre în această oră; d)Apreciere pe care vom lucre în această oră; d)Apreciere
Le împart fișele de lucru pe d)Apreciere verbală verbală
care vom lucre în această oră; verbală

2.Reactualizarea cunoștințelor 2.Reactualizarea cunoștințelor a)Explicația, 2.Reactualizarea cunoștințelor a)Explicația,


(5 min.) a)Explicația, (5 min.) (5 min.)
Le propun elevilor să coloreze de Le propun elevilor să coloreze de pe Le propun elevilor să coloreze
pe fișa de lucru (Anexa nr. 1) o fișa de lucru (Anexa nr. 1) o b)Fișa de lucru, de pe fișa de lucru (Anexa nr. 1) b)Fișa de lucru,
activitate pe care o preferă ei să o b)Fișa de lucru, activitate pe care o preferă ei să o creioanele o activitate pe care o preferă ei creioanele
facă foarte des pentru că le place creioanele facă foarte des pentru că le place și îi colorate să o facă foarte des pentru că le colorate
și îi relaxează. colorate relaxează. place și îi relaxează.
Elevii colorează activitatea și prin Elevii colorează activitatea și prin c)Activitate Elevii colorează activitatea și c)Activitate
sondaj, 3 elevi vor argumenta c)Activitate sondaj, 3 elevi vor argumenta individuală prin sondaj, 3 elevi vor individuală
alegerea făcută; individuală alegerea făcută; argumenta alegerea făcută;
3. Captarea atenţiei 3. Captarea atenţiei 3. Captarea atenţiei
(3 min.) a)Conversația (2 min) (2,5 min.)
OC1 introductivă, OC1 OC1
Îi voi invita să dezlege câteva explicația Îi voi invita să dezlege câteva îi voi invita să dezlege
ghicitori cu tema „Ghicește ghicitori cu tema „Ghicește cine câteva ghicitori cu tema a)Conversația
cine este!”. Fiecare ghicitoare este!”. Fiecare ghicitoare este a)Conversația „Ghicește cine este!”. introductivă,
este urmată la un interval urmată la un interval scurt de introductivă, Fiecare ghicitoare este explicația
scurt de timp de o imagine timp de o imagine sugestivă și explicația urmată la un interval scurt
sugestivă și de răspuns. de răspuns. (Anexa nr.2) de timp de o imagine
(Anexa nr.2) b)laptop, ppt, sugestivă și de răspuns.
video- Cine își câștigă banul (Anexa nr.2)
Cine își câștigă banul proiector Mânuind atent volanul?
Mânuind atent volanul? Cine își câștigă banul b)laptop, ppt,
b)laptop, ppt, Mânuind atent volanul? video-
Ne învață să citim, Ne învață să citim, video- proiector
Să scriem să socotim, Să scriem să socotim, proiector
De-ascultăm a sa povață De-ascultăm a sa povață Ne învață să citim,
c)Activitate Oameni buni vom fi în viață. Să scriem să socotim,
Oameni buni vom fi în viață. frontală De-ascultăm a sa povață
Orice rol interpretează Orice rol interpretează Oameni buni vom fi în viață. c)Activitate
Publicul impresionează Publicul impresionează c)Activitate frontală
Și primește deseori Și primește deseori frontală Orice rol interpretează
Vii aplauze și flori. Vii aplauze și flori. Publicul impresionează
d)Apreciere Te consultă și-ți prescrie Și primește deseori
verbală Potrivita doctorie. Vii aplauze și flori.
Te consultă și-ți prescrie Observare
Potrivita doctorie. Cum să nu fii bucuros Te consultă și-ți prescrie d)Apreciere
sistematică Când te face sănătos? Potrivita doctorie.
Cum să nu fii bucuros d)Apreciere verbală
Când te face sănătos? verbală Cum să nu fii bucuros Observare
Toată ziua el tot sapă Observare Când te face sănătos? sistematică
Toată ziua el tot sapă Din adâncuri ca să scoată sistematică
Din adâncuri ca să scoată Pentru țară mult cărbune Toată ziua el tot sapă
Pentru țară mult cărbune Cine știe cum îi spune? Din adâncuri ca să scoată
Cine știe cum îi spune? Pentru țară mult cărbune
Animalele iubește, Cine știe cum îi spune?
Animalele iubește, De-s bolnave, le-ngrijește,
De-s bolnave, le-ngrijește, E un medic special Animalele iubește,
E un medic special Îi spunem…………….. De-s bolnave, le-ngrijește,
Îi spunem…………….. E un medic special
Când te duci la magazin Îi spunem……………..
Când te duci la magazin Se uită în coșul plin,
Se uită în coșul plin, Îți spune cât să plătești Când te duci la magazin
Îți spune cât să plătești Și ce rest ai să primești. Se uită în coșul plin,
Și ce rest ai să primești. Îți spune cât să plătești
Și ce rest ai să primești.
4..Anunţarea subiectului şi a a)Conversația 4..Anunţarea subiectului şi a a)Conversația 4..Anunţarea subiectului şi a a)Conversația
obiectivelor obiectivelor obiectivelor
(2 min.) (2 min.) (2 min.)
Anunț tema: „Despre meserii” b) planșa cu Anunț tema: „Despre meserii” c)Activitate Anunț tema: „Despre c)Activitate
și obiectivele acestei lecții; litera F/f și obiectivele acestei lecții; frontală meserii” și obiectivele frontală
acestei lecții;
c)Activitate
frontală

5. Dirijarea învățării 5. Dirijarea învățării 5. Dirijarea învățării


(25 min.) a)Explicația, (25 min.) a)Explicația, (25 min.)
conversația conversația a)Explicația,
conversația
Propun elevilor să le citesc o Propun elevilor să le citesc o Propun elevilor să le citesc o
lectură despre un aligator mai lectură despre un aligator mai lectură despre un aligator
deosebit. Îi rog să urmărească deosebit. Îi rog să urmărească mai deosebit. Îi rog să
cu atenție, deoarece vor avea cu atenție, deoarece vor avea de urmărească cu atenție,
de răspuns la câteva întrebări răspuns la câteva întrebări la deoarece vor avea de
la final. Textul este redat cu final. Textul este redat cu răspuns la câteva întrebări la
ajutorul aplicației Bookcreator ajutorul aplicației Bookcreator b)Laptop, PPT, final. Textul este redat cu
(link 1), sub forma unei (link 1), sub forma unei videoproiector ajutorul aplicației
cărticele cu text și ilustrații. cărticele cu text și ilustrații. Bookcreator (link 1), sub
b)Laptop, PPT,
Meseriile prezentate în text și videoproiector Meseriile prezentate în text și forma unei cărticele cu text
zilele săptămânii sunt scrise zilele săptămânii sunt scrise și ilustrații. Meseriile b)Laptop, PPT,
îngroșat pentru a le atrage îngroșat pentru a le atrage prezentate în text și zilele videoproiector
atenția elevilor. (Anexa nr.3) atenția elevilor. săptămânii sunt scrise
⚜ Alie este un aligator ⚜ Alie este un aligator îngroșat pentru a le atrage
atenția elevilor.
american, drăguț, de vreo american, drăguț, de vreo șase
șase anișori. Locuiește
împreună cu familia sa într-o c)Activitate
anișori. Locuiește împreună cu
familia sa într-o căsuță pe ⚜ Alie este un aligator
căsuță pe malul apei. Este frontală malul apei. Este tare curios din american, drăguț, de vreo
c)Activitate șase anișori. Locuiește
tare curios din fire și pune fire și pune mereu întrebări frontală c)Activitate
mereu întrebări tuturor celor tuturor celor pe care îi împreună cu familia sa într-
frontală
pe care îi întâlnește: „De ce întâlnește: „De ce plutesc o căsuță pe malul apei. Este
plutesc norii ? Unde a norii ? Unde a dispărut ziua? tare curios din fire și pune
dispărut ziua? Cine ține d)Apreciere Cine ține atârnate stelele și mereu întrebări tuturor
atârnate stelele și luna? Cum verbală luna? Cum de zboară avionul? celor pe care îi întâlnește:
de zboară avionul? Cine a Cine a inventat televizorul?” d)Apreciere „De ce plutesc norii ? Unde
verbală a dispărut ziua? Cine ține
inventat televizorul?” Cât Cât este ziua de lungă
este ziua de lungă meșterește meșterește câte ceva : un zmeu atârnate stelele și luna?
câte ceva : un zmeu din din hârtie, un automobil din Cum de zboară avionul?
hârtie, un automobil din plastilină, o bărcuță din coji de Cine a inventat
plastilină, o bărcuță din coji nucă, o scară din sfori și câte și televizorul?” Cât este ziua
de nucă, o scară din sfori și mai câte... de lungă meșterește câte
câte și mai câte... ⚜ În fiecare zi Alie visează ceva : un zmeu din hârtie,
⚜ În fiecare zi Alie să aibă câte o meserie. Îi plac un automobil din plastilină,
visează să aibă câte o cam toate, deoarece fiecare o bărcuță din coji de nucă, o
meserie. Îi plac cam toate, meserie are frumusețea și scară din sfori și câte și mai
deoarece fiecare meserie are importanța ei, și cum Ali este câte...
frumusețea și importanța ei, pasionat de multe lucruri, îi ⚜ În fiecare zi Alie d)Observare
și cum Ali este pasionat de c)Activitate este foarte greu să își aleagă visează să aibă câte o sistematică
frontală meserie. Îi plac cam toate,
multe lucruri, îi este foarte una singură.
greu să își aleagă una E tare, tare nehotărât ..... deoarece fiecare meserie
singură. ⚜ Luni își dorește să fie are frumusețea și
E tare, tare nehotărât ..... medic pentru că i-ar ajuta să importanța ei, și cum Ali
⚜ Luni își dorește să fie d)Observare se facă bine pe toți cei bolnavi. este pasionat de multe
medic pentru că i-ar ajuta să sistematică Mama sa suferă de dureri de lucruri, îi este foarte greu să
se facă bine pe toți cei dinți îngrozitoare (el crede că a își aleagă una singură.
bolnavi. Mama sa suferă de mâncat cam multe dulciuri în E tare, tare nehotărât .....
dureri de dinți îngrozitoare copilărie, deși nu recunoaște), ⚜ Luni își dorește să fie
(el crede că a mâncat cam iar tatăl de dureri de spate. Așa medic pentru că i-ar ajuta
multe dulciuri în copilărie, că, se apucă de studiat pentru să se facă bine pe toți cei
deși nu recunoaște), iar tatăl că toată lumea știe că un medic bolnavi. Mama sa suferă de
de dureri de spate. Așa că, se învață mereu. dureri de dinți îngrozitoare
apucă de studiat pentru că ⚜ În zorii zilei de marți a (el crede că a mâncat cam
toată lumea știe că un medic auzit sirena mașinii de poliție. multe dulciuri în copilărie,
învață mereu. Atunci a pornit și el, la fel ca deși nu recunoaște), iar
⚜ În zorii zilei de marți a polițiștii, în căutarea tatăl de dureri de spate. Așa
auzit sirena mașinii de răufăcătorilor. Toată ziua a că, se apucă de studiat
poliție. Atunci a pornit și el, supravegheat cartierul și pe pentru că toată lumea știe
la fel ca polițiștii, în căutarea verii săi, aligatori, a dat câteva că un medic învață mereu.
răufăcătorilor. Toată ziua a amenzi unora mai gălăgioși și a ⚜ În zorii zilei de marți
supravegheat cartierul și pe fugărit un câine care încerca să a auzit sirena mașinii de
verii săi, aligatori, a dat intre fără invitație într-o curte poliție. Atunci a pornit și el,
câteva amenzi unora mai părăsită. la fel ca polițiștii, în
gălăgioși și a fugărit un câine ⚜ Miercuri era decis: se va căutarea răufăcătorilor.
care încerca să intre fără face aviator. De acolo de sus, Toată ziua a supravegheat
invitație într-o curte părăsită. din înaltul cerului, va pilota cartierul și pe verii săi,
⚜ Miercuri era decis: se avionul peste mări și țări și va aligatori, a dat câteva
va face aviator. De acolo de vedea întreaga lume: piramide, amenzi unora mai gălăgioși
sus, din înaltul cerului, va zgârie-nori, păduri întinse, și a fugărit un câine care
pilota avionul peste mări și oceane uriașe și multe alte încerca să intre fără
țări și va vedea întreaga minunății. invitație într-o curte
lume: piramide, zgârie-nori, ⚜ Obosit după călătoria din părăsită.
păduri întinse, oceane uriașe nori, joi și-a propus să ⚜ Miercuri era decis: se
și multe alte minunății. exploreze mările și oceanele va face aviator. De acolo de
⚜ Obosit după călătoria pământului. Marinar pe un vas sus, din înaltul cerului, va
din nori, joi și-a propus să imens i-ar plăcea! Ar pluti lin pilota avionul peste mări și
exploreze mările și oceanele pe ape atunci când nu sunt țări și va vedea întreaga
pământului. Marinar pe un curenți puternici, s-ar scufunda lume: piramide, zgârie-nori,
vas imens i-ar plăcea! Ar în adâncimi după peștișori păduri întinse, oceane
pluti lin pe ape atunci când colorați și ar opri în porturi uriașe și multe alte
nu sunt curenți puternici, s-ar pentru a cunoaște orașe și minunății.
scufunda în adâncimi după oameni noi. ⚜ Obosit după călătoria
peștișori colorați și ar opri în ⚜ Vineri, trezit prea din nori, joi și-a propus să
porturi pentru a cunoaște devreme din somn de frățiorii exploreze mările și oceanele
orașe și oameni noi. lui care citeau dintr-o carte, a pământului. Marinar pe un
⚜ Vineri, trezit prea hotărât că se va face profesor. vas imens i-ar plăcea! Ar
devreme din somn de frățiorii Va învăța toți copiii să pluti lin pe ape atunci când
lui care citeau dintr-o carte, a citească, să scrie și să nu sunt curenți puternici, s-
hotărât că se va face socotească, iar pe frățiorii lui ar scufunda în adâncimi
profesor. Va învăța toți copiii cum să se comporte pentru a fi după peștișori colorați și ar
să citească, să scrie și să oameni buni în viață. opri în porturi pentru a
socotească, iar pe frățiorii lui ⚜ Sâmbătă și duminică cunoaște orașe și oameni
cum să se comporte pentru a Alie se odihnește. Încă nu știe noi.
fi oameni buni în viață. ce meserie să-și aleagă. ⚜ Vineri, trezit prea
⚜ Sâmbătă și duminică Credeți că ați putea să-l devreme din somn de
Alie se odihnește. Încă nu știe ajutați? frățiorii lui care citeau
ce meserie să-și aleagă. Vouă ce meserie v-ar plăcea? dintr-o carte, a hotărât că se
Credeți că ați putea să-l va face profesor. Va învăța
ajutați? Solicit elevilor să răspundă la toți copiii să citească, să
Vouă ce meserie v-ar plăcea? următoarele întrebări, formulate scrie și să socotească, iar pe
a)Conversația, pe rând : frățiorii lui cum să se
Solicit elevilor să răspundă la  De ce era nehotărât Alie comporte pentru a fi oameni
următoarele întrebări, în alegerea unei buni în viață.
formulate pe rând : meserii ? ⚜ Sâmbătă și duminică
 De ce era nehotărât  Ce sfat i-ați putea da ? Alie se odihnește. Încă nu
Alie în alegerea unei  Voi știți ce vreți să știe ce meserie să-și aleagă.
meserii ? deveniți atunci când veți Credeți că ați putea să-l
 Ce sfat i-ați putea da ? crește mari ? ajutați?
 Voi știți ce vreți să  În care dintre zilele Vouă ce meserie v-ar
deveniți atunci când săptămânii Alie a plăcea?
veți crește mari ? muncit ? Când s-a
 În care dintre zilele odihnit ? Solicit elevilor să răspundă
săptămânii Alie a Presupun că elevii vor formula la următoarele întrebări,
muncit ? Când s-a unele din răspunsurile formulate pe rând :
odihnit ? următoare :  De ce era nehotărât
Presupun că elevii vor  Alie era nehotărât Alie în alegerea unei
formula unele din deoarece îi plăceau mai meserii ?
răspunsurile următoare : multe meserii .  Ce sfat i-ați putea
 Alie era nehotărât  Alie știe că toate da ?
deoarece îi plăceau meseriile sunt frumoase  Voi știți ce vreți să
mai multe meserii . și importante. deveniți atunci când
 Alie știe că toate  Ar trebui să se facă pilot veți crește mari ?
meseriile sunt sau polițist, poate medic  În care dintre zilele
frumoase și sau profesor, fotbalist, săptămânii Alie a
importante. muzician sau altă muncit ? Când s-a
 Ar trebui să se facă meserie îndrăgită. Am odihnit ?
pilot sau polițist, poate putea să-l sfătuim să-și Presupun că elevii vor
medic sau profesor, aleagă o meserie în formula unele din
fotbalist, muzician sau funcție de calitățile pe răspunsurile următoare :
altă meserie îndrăgită. care le are și care îi vor  Alie era nehotărât
Am putea să-l sfătuim fi necesare în deoarece îi plăceau
să-și aleagă o meserie desfășurarea acesteia. mai multe meserii .
în funcție de calitățile De exemplu, dacă îi  Alie știe că toate
pe care le are și care îi place să împartă meseriile sunt
vor fi necesare în cunoștințele cu ceilalți, frumoase și
desfășurarea acesteia. să îi învețe lucruri noi și importante.
De exemplu, dacă îi iubește copiii, poate  Ar trebui să se facă
place să împartă deveni profesor; dacă pilot sau polițist,
cunoștințele cu este pasionat de poate medic sau
ceilalți, să îi învețe construirea diverselor profesor, fotbalist,
lucruri noi și iubește obiecte, poate ajunge muzician sau altă
copiii, poate deveni inginer; să devii medic meserie îndrăgită.
profesor; dacă este și să ajuți oamenii să se Am putea să-l
pasionat de construirea însănătoșească este o sfătuim să-și aleagă o
diverselor obiecte, meserie foarte grea, dar meserie în funcție de
poate ajunge inginer; deosebit de importantă. calitățile pe care le
să devii medic și să  Mulți dintre voi v-ați are și care îi vor fi
ajuți oamenii să se gândit la o meserie necesare în
însănătoșească este o pentru viitor, unii poate desfășurarea acesteia.
meserie foarte grea, vreți să urmați meseria De exemplu, dacă îi
dar deosebit de părinților sau a unei place să împartă
importantă. rude, alții ați ales cunoștințele cu
 Mulți dintre voi v-ați inspirându-vă din ceilalți, să îi învețe
gândit la o meserie filmele pentru copii sau lucruri noi și iubește
pentru viitor, unii din jocurile preferate. copiii, poate deveni
poate vreți să urmați  Alie a muncit : luni, profesor; dacă este
meseria părinților sau marți, miercuri, joi și pasionat de
a unei rude, alții ați vineri. El s-a odihnit construirea
ales inspirându-vă din sâmbătă și duminică. diverselor obiecte,
filmele pentru copii Formulez o concluzie pentru poate ajunge inginer;
sau din jocurile elevi : fiecare dintre noi avem să devii medic și să
preferate. activități pe care ne face mare ajuți oamenii să se
 Alie a muncit : luni, plăcere să le desfășurăm, ne însănătoșească este o
marți, miercuri, joi și oferă bucurie și bună dispoziție. meserie foarte grea,
vineri. El s-a odihnit Aceste activități exprimă cel dar deosebit de
sâmbătă și duminică. mai bine talentul și interesele importantă.
Formulez o concluzie pentru noastre personale și pot sta la  Mulți dintre voi v-ați
elevi : fiecare dintre noi avem baza alegerii unei meserii gândit la o meserie
activități pe care ne face mare viitoare. pentru viitor, unii
plăcere să le desfășurăm, ne poate vreți să urmați
oferă bucurie și bună meseria părinților sau
dispoziție. Aceste activități a unei rude, alții ați
exprimă cel mai bine talentul ales inspirându-vă
și interesele noastre personale din filmele pentru
și pot sta la baza alegerii unei copii sau din jocurile
meserii viitoare. preferate.
 Alie a muncit : luni,
marți, miercuri, joi și
vineri. El s-a odihnit
sâmbătă și duminică.
Formulez o concluzie pentru
elevi : fiecare dintre noi
avem activități pe care ne
face mare plăcere să le
desfășurăm, ne oferă bucurie
și bună dispoziție. Aceste
activități exprimă cel mai
bine talentul și interesele
noastre personale și pot sta
la baza alegerii unei meserii
viitoare.
6. Obţinerea performanţei (5 a)Explicația, 6. Obţinerea performanţei (5 min) 6. Obţinerea performanţei (5 a)Explicația,
min) demonstrația a)Explicația, min) demonstrația
Propun elevilor un joc creat pe Propun elevilor un joc creat pe demonstrația Propun elevilor un joc creat pe
aplicația Wordwall – b)Laptop, aplicația Wordwall – Recunoaște aplicația Wordwall – b)Laptop,
Recunoaște meseria!, prin care videoproiector meseria!, prin care li se cere b)Laptop, Recunoaște meseria!, prin care videoproiector
li se cere elevilor să identifice și elevilor să identifice și să grupeze videoproiector li se cere elevilor să identifice
să grupeze obiectele specifice Activitate obiectele specifice unor meserii și să grupeze obiectele Activitate
unor meserii frontală Activitate specifice unor meserii frontală
frontală
7.Temă acasă (3 min.) Jocul didactic 7. Tema acasa (3 min) Jocul didactic
Solicit elevilor să aleagă câte trei Solicit elevilor să aleagă câte
obiecte personale care le plac și le Activitate trei obiecte personale care le Activitate
utilizează cel mai des, apoi să le frontală plac și le utilizează cel mai des, frontală
prezinte familiei motivând apoi să le prezinte familiei
alegerea făcută. motivând alegerea făcută.

8. Încheierea activităţii (2 min.) 8. Încheierea activităţii (2 min.) Conversația 8. Încheierea activităţii (2min.) Conversația
Se adresează aprecieri asupra Se adresează aprecieri asupra Se adresează aprecieri asupra
modului de participare la lecţie, modului de participare la lecţie, Activitate modului de participare la lecţie,
asupra fişelor realizate şi al asupra fişelor realizate şi al frontală asupra fişelor realizate şi al Activitate
comportamentului. comportamentului. comportamentului. frontală
Fac aprecieri frontale cu privire la Fac aprecieri frontale cu privire la Fac aprecieri frontale cu privire
modul de participare a elevilor la modul de participare a elevilor la la modul de participare a elevilor
lectie. Se apreciază munca și lectie. Se apreciază munca și la lectie. Se apreciază munca și
activitatea elevilor în această oră. activitatea elevilor în această oră. activitatea elevilor în această
oră.

S-ar putea să vă placă și