Sunteți pe pagina 1din 20

Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv.

Primar Teodorescu Nicoleta

Proiect didactic
Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta
PROF.ÎNV. PRIMAR: PROF.ÎNV. PRIMAR: PROF.ÎNV. PRIMAR:
TEODORESCU NICOLETA TEODORESCU NICOLETA TEODORESCU NICOLETA
Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta
UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT:
Școala Gimnazială Ciocile, Brăila Școala Gimnazială Ciocile, Brăila Școala Gimnazială Ciocile, Brăila
CLASA: Pregătitoare CLASA: a II-a CLASA: a IV-a
DATA: 11 martie 2021 DATA: 11 martie 2021 DATA: 11 martie 2021
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și ARIA CURRICULARĂ: Limbă și ARIA CURRICULARĂ: Limbă și
comunicare comunicare comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română DISCIPLINA: Comunicare în limba română DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA TEMATICĂ: UNITATEA TEMATICĂ: UNITATEA DE ÎNVĂTARE:
„Salutare primăvară” „Bun venit, primăvară” „A ști, a face împreună”
SUBIECTUL LECŢIEI: SUBIECTUL LECŢIEI: Textul narativ SUBIECTUL LECŢIEI: Textul narativ
Cuvinte,propoziții Text suport: „Cei trei prieteni” Text suport: „Cei trei prieteni”
Text suport: „Cei trei prieteni”
FORMA DE REALIZARE: FORMA DE REALIZARE: FORMA DE REALIZARE:
Activitate integrată Activitate integrată Activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea TIPUL DE ACTIVITATE: Predare-învățare TIPUL DE ACTIVITATE: Predare-
literelor învățate învățare

DISCIPLINE INTEGRATE: DISCIPLINE INTEGRATE: DISCIPLINE INTEGRATE:


Arte vizuale și abilități practice Arte vizuale și abilități practice
Dezvoltare personală Dezvoltare personală Educație civică
COMPETENŢE SPECIFICE: COMPETENŢE SPECIFICE: COMPETENŢE SPECIFICE:
Comunicare în limba română Comunicare în limba română Limba și literatura română
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, 1.1 Identificarea unui mesaj oral din texte
un text informativ sau literar accesibil
pe teme familiare, rostit clar şi rar accesibile variate;
2.5. Adaptarea vorbirii la diferite situaţii de
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de 1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de
comunicare în funcţie de partenerul de dialog
Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta
mesaje orale, în contexte de comunicare mesaje orale, în contexte de comunicare 3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din
cunoscute cunoscute; texte informative sau literare
2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la 2.2 Transmiterea unor informatii printr-o suită de 4.5. Manifestarea disponibilităţii pentru
sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte enunțuri înlănțuite logic; transmiterea în scris a unor idei
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor 3.2. Identificarea mesajului unui text în care se 3.5 Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza
imagini care prezintă întâmplări, fenomene, relatează întâmplări, fenomene din universul textului citit
evenimente familiare cunoscut; Educație civică
Dezvoltare personală Dezvoltare personală 2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-
2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi 2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi civice din viața cotidiană
obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu
Arte vizuale și abilități practice
acestea
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin
Arte vizuale și abilități practice
utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în
aplicaţii simple, specifice artelor vizuale
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: OBIECTIVE OPERAȚIONALE: OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi
capabili: capabili: capabili:
Cognitive: Cognitive:
Cognitive:
OC1- să răspundă întrebărilor vizând OC1 -să citească corect, fluent și
conţinutul textului; OC1 - să citească corect, fluent și
expresiv textul dat;
OC2-să identifice numărul de silabe expresiv textul dat;
OC - să identifice elementele
dintr-un cuvânt; OC2 - să identifice elementele esențiale
esențiale ale textului ( titlu, autor, timpul, locul);
OC3-să folosească cuvântul în contexte ale textului ( titlu, personaje, timpul, locul);
diferite; OC3 - să formuleze întrebări şi
OC3 -să formuleze întrebări şi
răspunsuri referitoare la text;
răspunsuri referitoare la text, având ca suport
OC4 - să ordoneze ideile date,
întrebări date;
conform desfășurării evenimentelor din text;
OC4- să scrie corect și îngrijit cuvinte și
OC5 -să analizeze elemente din text care duc la
propoziții, respectând cerințele date;
înțelegerea lecturii;

Afectiv-atitudinale:
OA1 - să participe activ și cu Afectiv-atitudinale: Afectiv-atitudinale:
Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta
interes la conversaţiile pe marginea textului; OA1 - să participe activ și cu interes OA1 - să participe activ și cu
Psiho-motrice: la conversaţiile pe marginea textului; interes la conversaţiile pe marginea textului;
OP1 - să își poziționeze corect Psiho-motrice: Psiho-motrice:
corpul pe parcursul activităților; OP1 - să își poziționeze corect corpul OP1 - să își poziționeze corect
pe parcursul activităților; corpul pe parcursul activităților;

STRATEGIA DIDACTICĂ : STRATEGIA DIDACTICĂ : STRATEGIA DIDACTICĂ :


Metode, procedee, tehnici: conversația, Metode, procedee, tehnici: conversația, exercițiul, Metode, procedee, tehnici: conversația,
exercițiul, explicația, observarea dirijată, explicația, observarea dirijată, lectura explicativă, exercițiul, explicația, observarea dirijată, lectura
conversația euristică, , metoda Explozia Stelară; conversația euristică, , metoda Explozia Stelară, explicativă, conversația euristică, , metoda
cadranele; Explozia Stelară, cadranele;
Mijloace de învățământ : prezentare ppt,
videoproiector, planșă cu fluturele curios, Mijloace de învățământ : prezentare ppt, Mijloace de învățământ: prezentare ppt,
scrisoare de la flori, fișe de lucru; videoproiector, planșă cu fluturele curios, scrisoare videoproiector, planșă cu fluturele curios,
de la flori, fișe de lucru; scrisoare de la flori, fișe de lucru;
Forme de organizare: activitate frontală,
activitate individuală, în pereche; Forme de organizare: activitate frontală, activitate Forme de organizare: activitate frontală,

Forme de evaluare: evaluare formativă, individuală, în pereche; activitate individuală, în pereche;

evaluare orală, observarea sistematică, temă în Forme de evaluare: evaluare formativă, evaluare Forme de evaluare: evaluare formativă,
clasă. orală, observarea sistematică, temă în clasă, temă evaluare orală, observarea sistematică, temă în
acasă. clasă, temă acasă.
RESURSE : RESURSE : RESURSE :
Umane: 5 elevi; Umane: 7 elevi; Umane: 6 elevi;
Spațiale: sala de clasă Spațiale: sala de clasă Spațiale: sala de clasă
Temporale: 45 min Temporale: 45 min Temporale: 45 min
BIBLIOGRAFIE : BIBLIOGRAFIE : BIBLIOGRAFIE :
1.Curs formare: “Organizarea interdisciplinară 1. Mihăilescu, C., Pițilă, T. – Comunicare în 1. Vasile Molan : ,,Didactica disciplinei Limba
a ofertelor de învăţare pentru formarea Limba română română – manual pentru clasa a II- şi literatura română în învăţământul primar,
competenţelor cheie la şcolarii din clasele I-IV” a, Editura Didactică și Pedagogică,Bucureşti, Editura Miniped,Bucureşti ,2010
- program de formare continuă de tip “blended 2018 2. Sofia Dobra ,Mariana Mogoş – Limba şi
Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta
learning” pentru cadrele didactice din 2.Programa şcolară, clasa a II a, M.E.C.S, literatura română -modalităţi de lucru
învăţământul primar. Bucureşti, 2013; diferenţiate –,Editura Paralela 45 , Ploieşti ,2016
2. Programa școlară pentru clasa pregătitoare, 3. www .didactic.ro
Comunicare în limba română, aprobată prin
OM Nr. 3418/ 19.03.2013, București, 2013;;
3. www .didactic.ro
Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta
SCENARIUL DIDACTIC

1. Moment organizatoric

Se amenajează spaţiul clasei într-o manieră optimă desfăşurării activităţilor propuse.


Se stabileşte ordinea şi se pregătesc materialele necesare pentru lecţie.
Întâlnirea de dimineaţă
Astăzi este o zi mai specială pentru noi. Avem oaspeţi de seamă:
Haideţi să ne ridicăm
Musafirii-i salutăm: Bună ziua!
Şi un gând bun noi, le urăm: Bine aţi venit!
În ce anotimp suntem? În ce lună? În ce dată ne aflăm, potrivit calendarului ?

2.Captarea atenției

Activitate directă (activitate comună cu cele trei clase)


Se va realiza cu ajutorul unei scrisori aduse de un musafir misterios. Scrisoarea vine din partea florilor ( laleaua roșie, narcisa galbenă și margareta),
care cer iertare fluturașilor, deoarece nu s-au comportat ca niște adevărați prieteni cu aceștia. (Anexa 1)

3. Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor operaționale


Se anunță titlul lecției și obiectivele într-o Se anunță titlul lecției și obiectivele într-o Se anunță titlul lecției și obiectivele într-o
formă accesibilă elevilor. formă accesibilă elevilor. formă accesibilă elevilor.
Astăzi vă voi citi povestea ,,Cei trei Astăzi veți asculta povestea, veți citi și voi Astăzi veți asculta povestea, veți citi și voi
prieteni,, fragmentul, veți formula întrebări și veți răspunde textul, veți formula întrebări și veți răspunde cu
iar voi trebuie să ascultați și să țineți minte cele cu atenție la ele, veți rezolva multe sarcini în atenție la ele, veți rezolva multe sarcini în
citite, pentru a formula răspunsuri la întrebări, legătură cu textul. legătură cu textul.
pentru a lucra exerciții în legătură cu textul
audiat.
4. Dirijarea învățării
Activitate directă (activitate comună cu cele trei clase)
Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta
Se prezintă materialul PPT cu ajutorul retroproiectorului.
Se citește povestea, folosind vocea și tonul potrivit.
Se adresează elevilor următoarele întrebări Cum se numește povestea? Care sunt personajele?
Sunteți de acord cu comportamentul florilor?
Acum ați aflat povestea florilor care a trimis scrisoarea și de ce au ele nevoie de voi pentru a le ajuta să își recapete prietenia fluturilor.
Activitate directă Activitate indirectă Activitate indirectă
Cei trei fluturi din poveste îi roagă pe elevi să Elevii vor primi o fișă cu un fragment din textul Elevii vor primi o fișă cu textul ,,Cei trei
rezolve următoarele exerciții: ,,Cei trei prieteni,,. Îndrum elevii să citească prieteni,,. Îndrum elevii să citească textul în
Flururele alb –Alcătuiți propoziții cu ajutorul fragmentul în șoaptă și să rezolve următoarele gând și să rezolve următoarele sarcini de pe fișă:
unor cuvinte întâlnite în text: primăvară, soare, sarcini de pe fișă: 1.Formuleză răspunsuri la întrebări.
prieteni, ploaie. 1.Formulează răspunsuri la întrebări. 2. Scrie ideile în ordinea desfășurării întâmplă-
Fluturele galben – Spune cuvinte cu sens 2.Completează enunțurile date cu informații din rilor.
opus pentru încet, mult, departe, mare text. (Anexa 3) 3. Scrie câte trei însușiri potrivite, care reies
Fluturele roșu – Alintă cuvintele: fluture, din text, pentru- fluturi
grădină, flori, aripă. (Anexa 2) -flori
Activitate indirectă Activitate directă (Anexa 4)
Elevii vor primi o fișă cu următoarea sarcină Se verifică enunțurile completate și răspunsurile
de lucru: scrise de elevi.
Înlocuiește cifrele din dreptul pătratelor cu Solicit elevii să citească textul integral, selectiv.
literele din chenar și vei descoperi cuvintele
reprezentate de imaginile alăturate. Desparte în Activitate indirectă Activitate directă
silabe cuvintele și scrie cifra corespunzătoare Elevii vor avea de rezolvat următoarele exerciții Se verifică răspunsurile la întrebări. Se citește
numărului de silabe pe săgeată. Colorați propuse de cei trei flururași: textul în lanț. Se citesc ideile în ordinea corectă.
imaginile! (Anexa 5) Flururele alb –Desparte în silabe următoarele
cuvinte: soare, fluture, lalele.
Fluturele galben – Alintă cuvintele: fluture,
grădină, flori.
Fișele lucrate de elevi vor fi afișate în clasă. Fluturele roșu – Eu spun una, tu spui multe!
. (Anexa 6)

Activitate directă (activitate comună cu cele trei clase)


Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta
În continuare voi afișa imaginea cu „Fluturele curios” (Anexa 7). Numesc elevi care vor formula întrebări pe baza textului și la rândul lor, aceștia vor
numi colegi (din toate cele trei clase) care să le răspundă. Se pune accentul pe formularea corectă a întrebărilor și a răspunsurilor date
5.Obținerea performanței

Activitate indirectă ( activitate recreativă ) Activitate indirectă Activitate directă


Elevii vor primi o fișă cu cei trei fluturași și Prezint în continuare imaginea unui cadran care Prezint în continuare imaginea unui cadran care
sunt rugați să îi ajute să-și recapete culorile pe conține patru sarcini de rezolvare. conține patru sarcini de rezolvare.
care le au în poveste. Colorați imaginea!
Elevii vor completa fiecare rubrică din cadran, Elevii vor completa fiecare rubrică din cadran,
(Anexa 8)
după cum urmează: după cum urmează:
I cadran are ca sarcină găsirea unor cuvinte cu I cadran are ca sarcină să scrie ce a văzut citind
sens opus pentru încet, se trezea, au început; textul;
al II-lea cadran are ca sarcină formarea de perechi al II-lea cadran are ca sarcină să scrie ce a
a unor cuvinte cu sens asemănător pentru poznași, simțit citind textul;
prieteni, superb; al III-lea cadran îi solicită pe elevi să numească
al III-lea cadran îi solicită pe elevi să găsească personajul preferat din textul citit și să motiveze
câte trei însușiri pentru cuvintele fluturi, soare, alegerea;
grădină; al IV-lea cadran are ca sarcină să găsească alt
al IV-lea cadran are ca sarcină să deseneze un titlu potivit textului.
fluture. (Anexa 9)

6. Asigurarea retenției și a transferului

Activitate directă (activitate comună cu cele trei clase)


Se vor alege 7 elevi pentru desfășurarea jocului de rol: un povestitor, 3 fluturi și trei flori.
Elevii vor primi măști și coronițe specifice personajelor textului.
7.Încheierea activității
Se fac aprecieri verbale colective și Se fac aprecieri verbale colective și individuale, Se fac aprecieri verbale colective și
individuale, cu privire la activitatea elevilor, cu privire la activitatea elevilor, precum şi asupra individuale, cu privire la activitatea elevilor,
precum şi asupra comportamentului lor pe comportamentului lor pe parcursul orei. precum şi asupra comportamentului lor pe
parcursul orei. Se dă temă tentru acasă. parcursul orei. Se dă tema pentru acasă.

Anexa 1- Scrisoarea florilor


Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta

Anexa 2 ( CP-activitate orală frontală)


Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta

Anexa 3 (clasa a II-a- activitate independentă)


Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta
Cei trei prieteni
Este o dimineaţa superbă de primăvara . Totul se trezeşte încet la viaţă. Grădina arată fantastică sub razele soarelui.
Trei fluturi poznaşi apar de nicăieri. Unul e alb, altul e galben iar cel de al treilea are aripi roşii. Toată ziua zboară. Nu obosesc deloc, atât de mult
le place jocul acesta.
Deodată a început să plouă. Fluturele alb vine cu ideea de a ruga florile să îi găzduiască cât timp va ploua. Zburară repede la prima
floare. Era o frumoasă lalea roșie, cu cupa mare cât să încapă în ea toţi cei trei fluturi. Laleaua roșie a refuzat să îi primească. Astfel fluturaşii au zburat
mai departe şi au întâlnit o narcisă galbenă ,dar aceasta a oferit adăpost doar fluturelui care avea aripile de culoarea petalelor sale. La fel s-a întâmplat
și cu margareta.
Fluturaşii au refuzat să se despartă. Soarele, care era ascuns dupa perdeaua norilor, ii vedea pe cei trei fluturasi si se bucura sa vada cat de
uniti erau acestia. Se vedea ca erau legati intre ei de sentimente puternice de iubire și prietenie. De aceea, el ieși dintre nori si alungă ploaia.
În scurtă vreme aripile fluturilor s-au uscat, iar trupul lor cel firav s-a încalzit. Au zburat acasă, împreună, fericiți!

1. Formulează răspusuri la întrebări:


Cum arăta grădina ?

Ce fac cei trei fluturi toată ziua?

Ce căutau cei trei prieteni?

2. Completează enunțurile cu cuvinte potrivite:

Anexa 4 ( clasa a IV-a-activitate independentă)


Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta
Cei trei prieteni

Este o dimineaţa superbă de primăvara . Vântul bătea lin şi cerul era senin. Totul se trezea încet, încet la viaţă. Grădina arăta fantastic sub
razele soarelui. Florile strălucesc sub roua dimineţii.
Trei fluturi poznaşi apar ca de nicăieri. Sunt minunaţi! Unul e alb, altul e galben iar cel de-al treilea are aripi roşii. Se joacă, dansând fantastic în
lumina soarelui, zboară şi se cufundă în cupele florilor. Nu obosesc deloc, atât de mult le place jocul acesta.
   Pic, pic ... începe ploaie venită pe neaşteptate. Cei trei fluturi şi-ar fi dorit să zboare până acasă, dar din păcate aceasta era mult prea departe iar
picăturile de ploaie erau din ce în ce mai dese.
Fluturele alb vine cu ideea de a ruga florile să îi găzduiască cât timp va ploua. Zburară repede la prima floare. Era o frumoasă lalea roșie,
cu cupa mare cât să încapă în ea toţi cei trei fluturi.
-    Dragă lalea, eşti bună să ne deschizi cupa ta, să ne ascundem în ea, că altfel ne omoară ploaia?
Laleaua se uită la fluturi şi apoi le răspunse:
-    Il pot primi în cupa mea pe fluturele roşu, dar pe cel alb şi cel galben nu îi voi primi pentru că nu seamănă cu mine.
-   Iţi mulţumim de aşa primire, dar dacă nu îi primeşti şi pe fraţii mei, nu intru nici eu în cupa ta, a răspuns fluturele roşu.
Grăbiţi au alergat la alta floare. Era un margaretă albă, mare şi tare frumoasă.
-  Dragă margaretă, deschide-ne floarea ta, ca sa ne adapostim în ea de ploaie!
-   Pe cel alb in primesc cu mare bucurie, ca este alb ca mine, dar pe ceilalți nu vă primesc, a răspuns margareta.
-   Daca nu îi primești şi pe fraţii mei, atunci nici eu nu vin la tine. Mai bine să fim udaţi de ploaie toţi trei decât să ne părăsim unul pe altul, a zis
fluturaşul cel alb.
Astfel fluturaşii au zburat mai departe şi au întâlnit o narcisă galbenă, dar aceasta a oferit adăpost doar fluturelui care avea aripile de culoarea
petalelor sale.
Fluturaşii au refuzat să se despartă. Soarele, care era ascuns după perdeaua norilor, îi vedea pe cei trei fluturași și se bucura să vadă cât de
uniți erau aceștia. Se vedea că erau legați între ei de sentimente puternice de iubire și prietenie. De aceea, el ieși dintre nori si alungă ploaia.
În scurtă vreme aripile fluturilor s-au uscat, iar trupul lor cel firav s-a încalzit. Au zburat acasă, împreună, fericiți!

1.Formulează răspunsuri la întrebări:


Unde se jucau cei trei fluturi ?
Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta
De ce nu i-au primit cele trei flori?
Cine le-a oferit găzduire ?
De ce erau fericiţi fluturaşii când au zburat spre casă?

2. Scrie ideile în ordinea desfăşurării întâmplărilor din povestire.

Cireşul le-a oferit găzduire .


Fluturii au cerut găzduire florilor.
Grădina se trezeşte la viaţă.
Pe neaşteptate a început ploaia.
Fluturaşii au zburat acasă fericiți .
Fluturii dansau în lumina soarelui .
Laleaua ,margareta şi narcisa au refuzat fluturaşii .
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
3. Scrie câte trei însușiri potrivite, care reies din text, pentru
- fluturi _________________________________________
-flori _________________________________________

Anexa 5 (CP-activitate independentă)


Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta
Înlocuieste cifrele din dreptul patratelor cu literele din chenarul roşu şi vei descoperi cuvintele reprezentate în imaginea
alăturată . Desparte în silabe cuvintele și scrie cifra corespunzătoare numărului de silabe pe săgeată. Colorează imaginile!

0= A 1=E 2=L 3=T 4= S 5=R


6=O 7=N 8=U 9 =I 10=F 11=C
4 6 0 5 1 7 0 5 11 9 4 1

2 0 2 1 2 1 10 2 8 3 8 5 1

Anexa 6 (clasa a II-a –activitate independentă)


Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta
Fișă de lucru
Ajută-i pe fluturași să rezolve următoarele cerințe:

Anexa 7 (activitate frontală cu cele trei clase)

,,Fluturele curios,,
Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta

Anexa 8 (CP-activitate independentă)


Colorați imaginea!
Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta

Anexa 9 (clasa a II-a-activitate independentă)


Fișă de lucru
Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta

1. Găsește cuvinte cu sens opus pentru 2. Formează perechi de cuvinte cu sens asemănător pentru
încet ________________ poznași minunați
se trezea _______________ prieteni jucăuși
au început _____________
superb amici

3. Găsește însușiri potrivite pentru cuvintele 4.Desenează un fluture!


fluturi __________________
soare ___________________
grădină __________________

Anexa 10 (clasa a IV-a-activitate frontală)

Fișă de lucru
Școala Gimnazială Ciocile, jud. Brăila Prof. pt. înv. Primar Teodorescu Nicoleta

1.Scrie ce ai văzut citind textul 2.Scrie ce ai simțit citind textul


_____________________________________________ _____________________________________________
_____________________________________________ _____________________________________________
_____________________________________________ _____________________________________________
_____________________________________________ _____________________________________________
_____________________________________________ _____________________________________________
_____________________________________________ _____________________________________________

3.Numește personajul preferat. Motivează alegerea! 4.Găsește un alt titlu potrivit textului.
_____________________________________________ _____________________________________________
_____________________________________________ _____________________________________________
_____________________________________________ _____________________________________________
_____________________________________________ _____________________________________________
_____________________________________________ _____________________________________________
_____________________________________________

S-ar putea să vă placă și