Sunteți pe pagina 1din 5

Scoala Gimnaziala Nr.

144
Grupa Mijlocie Program Normal
Data:17.02.2022
Educatoare:Popovici Maria

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALA: ,,Cum a fost,este si va fi pe Pamant?”


TEMA PROIECTULUI: ,,Viata pe Pamant”
TEMA SAPTAMANALA: ,,Animale marine”
DOMENIUL DE ACTIVITATE:Stiinte-Activitate matematica
TEMA ACTIVITATII:,,Pestii inapoi in acvariu”
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITATII:verificarea /evaluarea cunostiintelor dobandite
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
E 2. Cunostiinte si deprinderi matematice elementare pentru rezolvarea de probleme si cunoasterea mediului apropiat.
COMPETENTE VIZATE:
E.2.2. Demonstreaza familiarizarea cu informatii despre marime,culoare si forma
E 2.3. Identifica si numeste formele obiectelor din mediul inconjurator
E 2.4. Efectueaza operatii de seriere, grupare, clasificare, masurare a obiectelor.
E 2.5. Rezolva situatii problema, pornind de la sortarea si reprezentarea unor date.
SCOPUL ACTIVITATII: verificarea cunostintelor copiilor referitoare la forma, marimea si culoarea pieselor geometrice ( cerc, triunghi si
patrat) dar si pozitionarea spatiala (sus,jos, fata,spate)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-sa recunoasca,sa denumeasca si sa utilizeze corect pozitiile spatiale( in fata, in spate, sus, jos, deasupra, dedesupt)
O2-să efectueze operatii si deductii logice in cadrul jocului cu pestii,identificand formele geometrice ( cerc, patrat, triunghi);
O3-să constituie multimi de pesti, pe baza unor insusiri comune ( culoare, marime si forma) ;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: explicatia,demonstratia,exercitiul,problematizarea.
Materiale didactice: acvariu, pesti -jetoane de diverse forme, marimi, culori,forme geometrice (cerc, patrat, triunghi), cutie
SARCINA DIDACTICĂ:

1
- aseaza pestii de forma, marime, culoare identice in multimea potrivita
- denumeste formele geometrice ( cerc, patrat, triunghi)
- denumeste pozitia spatiala corecta a pestelui ( sus,jos, deasupra, dedesupt, in fata, in spate)
-recunosc pestele asezat in multimea gresita
REGULILE JOCULUI:
Educatoarea le arata copiilor un peste, apoi il da unui copil care il denumeste si il aseaza in interiorul acvariului formeaza multimea pestilor
identici.
ELEMENTE DE JOC: acvariu cu animale marine, jetoane pesti, cutie
Durata activitatii:30’
Bibliografie:
o Curriculum pentru educatia timpurie ,MEN, 2019;
o „„Curriculum pentru invatamantul prescolar”, 2008;
o Tataru L.,Glava A.,Chis O. “Piramida cunoasterii”,Ed.Diamant Pitesti,2014;
o Berescu A., Nistor V., Petre M., Taiban M., 1976, „Jocuri matematice pentru  gradinita de copii”, EDPBE;
o Breben S., Gongea E., Matei E., Ruiu G., 2001, „Activitate matematica – ghid pentru invatamantul prescolar”,Editura Radical;

2
Nr. Evenimentul Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare
didactic
1 Moment Se asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii:
organizatoric -aerisirea salii de grupa
-asezarea mobilierului tip semicerc respectand regulile de igiena
si distantare sociala
-pregatirea materialului de lucru
-intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa respectand regulile
de distantare
2 Captarea Se realizeaza cu ajutorul unei cos de la „Calutul de mare”. -expunerea -frontala
atentiei Educatoarea le va arata ce se afla in cos ( jetoane cu pesti
diverse forme, marimi, culori, forme geometrice-(cerc, patrat si
triunghi) .
”Oare ce o fi in cutie?Sa fie niste bomboane?Pare plina. Se pare
ca e ceva mai mult.Sunt mai multi pesti de diferite
forme,marimi,culori,forme geometrice–cerc, patrat si triunghi.
Oare ce sa facem cu ele?”
3 Anuntarea Educatoarea le spune copiilor ca, „Calutul de mare”,va trebui sa - explicatia -capacitatea copiilor
temei ajunga acasa la el in ocean,dar noi va trebui sa-l ajutam sa de a recunoaste
asezam toti pestii din cutie la locul lor ,in multimea potrivita vietuitoarele dupa
dupa forma, marime, culoare sau forma geometrica. forma, marime si
Azi noapte fiindca a fost furtuna pe mare,pestii s-au speriat si au culoare si de a forma
plecat fiecare in multe parti. Calutul de mare a reusit sa-i stranga multimi
in aceasta cutie, dar va trebui sa-i punem la loc,in multimea
corecta,cat mai repede,ca sa nu moara,prin intermediul jocului „
Pestii inapoi in acvariu”.
Voi trebuie sa recunoasteti pestele din acvariu, sa spuneti ce
forma,culoare si marime are ,apoi sa -i gasiti pestii asemanatori
si sa formati multimea potrivita.
4. Desfasurarea Explicarea si demonstrarea jocului.
jocului Se precizeaza regulile jocului, stabilindu-se criteriile de reusita

3
si sistemul de evidenta al rezultatelor.
Din pestii din acvariu,educatoarea alege un peste mare
albastru,il denumeste(Acesta este un peste mare albastru),cauta
ceilalti pesti mari albastri formand astfel o multime si ii aseaza
in interiorul acvariului formand multimea pestilor mari
albastri. - explicatia
Joc de proba. Se realizeaza jocul de proba, oferindu-se
explicatii suplimentare in cazul in care se constata ca regulile
sau modul de desfasurare a activitatii nu au fost intelese.
Aceasta proba se desfasoara cu intreaga grupa de copii. - conversatia
Acesta se realizeaza cu ajutorul unui copil.Doamna educatoare - explicatia
arata un peste rosu mare si numeste un copil care va veni ,va
denumi pestele,ii va spune atributele sale(marime si -capacitatea copiilor
culoare) ,va alege celelalti pesti identici si ii va aseza in de a recunoaste
multimea lor ,denumind-o dupa numele ei( Multimea pestilor formele geometrice ;
mari rosii). - exercitiul
Jocul propriu-zis-
Varianta I. Jocul continua pana cand asezam toti pestii in -capacitatea de
multimea potrivita. exprimare
Varianta II. Educatoarea arata un peste intr- o forma
geometrica(patrat, cerc, triunghi) si denumeste un copil care sa
spuna “Cum nu este pestele”.
Varianta III Educatoarea arata un peste si denumeste un copil
care sa spuna “ Unde se afla pestele?”( in fata, in spatele,
deasupra, sus,jos,dedesupt).
5. Obtinerea Complicarea jocului. La semnalul educatoarei,copiii inchid - problematizarea -deprinderea de a gasi
performantei ochii, iar aceasta muta un peste din multimea potrivita in alta solutii creative la o
gresita. Copiii vor deschide ochii si vor trebui sa recunoasca problema ..
unde s-a strecurat greseala. Copiii care dau raspunsul corect vin
la acvariu si aseaza pestele in mod corespunzator,apoi muta si el
un peste in alta parte in timp ce colegii stau au ochii inchisi.
6. Incheierea Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitati si -explicatia

4
activitatii asupra modului de participare al copiilor.

S-ar putea să vă placă și