Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
EDUCATOARE: UJICA PETRONELA
TEMA ANUALA: ,,Cum a fost,este si va fi pe Pamant?”
TEMA PROIECTULUI: ,,Impreuna exploram si experimentam”
TEMA SAPTAMANALA: ,,lU”
DOMENIUL DE ACTIVITATE:Stiinte-Activitate matematica
TEMA ACTIVITATII:,,Pestii inapoi in acvariu”
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITATII:verificarea /evaluarea cunostiintelor dobandite
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
E 2. Cunostiinte si deprinderi matematice elementare pentru rezolvarea de probleme si cunoasterea mediului apropiat.
COMPETENTE VIZATE:
E.2.2. Demonstreaza familiarizarea cu informatii despre marime,culoare si forma
E 2.3. Identifica si numeste formele obiectelor din mediul inconjurator
E 2.4. Efectueaza operatii de seriere, grupare, clasificare, masurare a obiectelor.
E 2.5. Rezolva situatii problema, pornind de la sortarea si reprezentarea unor date.
SCOPUL ACTIVITATII: verificarea cunostintelor copiilor referitoare la forma, marimea si culoarea pieselor geometrice ( cerc, triunghi si
patrat) dar si pozitionarea spatiala (sus,jos, fata,spate)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-sa recunoasca,sa denumeasca si sa utilizeze corect pozitiile spatiale( in fata, in spate, sus, jos, deasupra, dedesupt)
O2-să efectueze operatii si deductii logice in cadrul jocului cu pestii,identificand formele geometrice ( cerc, patrat, triunghi);
O3-să constituie multimi de pesti, pe baza unor insusiri comune ( culoare, marime si forma) ;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: explicatia,demonstratia,exercitiul,problematizarea.
Materiale didactice: acvariu, pesti -jetoane de diverse forme, marimi, culori,forme geometrice (cerc, patrat, triunghi), cutie
SARCINA DIDACTICĂ:
- aseaza pestii de forma, marime, culoare identice in multimea potrivita
- denumeste formele geometrice ( cerc, patrat, triunghi)
- denumeste pozitia spatiala corecta a pestelui ( sus,jos, deasupra, dedesupt, in fata, in spate)

1
-recunosc pestele asezat in multimea gresita
REGULILE JOCULUI:
Educatoarea le arata copiilor un peste, apoi il da unui copil care il denumeste si il aseaza in interiorul acvariului formeaza multimea pestilor
identici.
ELEMENTE DE JOC: acvariu cu animale marine, jetoane pesti, cutie
Durata activitatii:30’
Bibliografie:
o Curriculum pentru educatia timpurie ,MEN, 2019;
o „„Curriculum pentru invatamantul prescolar”, 2008;
o Tataru L.,Glava A.,Chis O. “Piramida cunoasterii”,Ed.Diamant Pitesti,2014;
o Berescu A., Nistor V., Petre M., Taiban M., 1976, „Jocuri matematice pentru gradinita de copii”, EDPBE;
o Breben S., Gongea E., Matei E., Ruiu G., 2001, „Activitate matematica – ghid pentru invatamantul prescolar”,Editura Radical;

2
Nr. Evenimentul Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare
didactic
1 Moment Se asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii:
organizatoric -aerisirea salii de grupa
-asezarea mobilierului tip semicerc respectand regulile de igiena
si distantare sociala
-pregatirea materialului de lucru
-intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa respectand regulile
de distantare
2 Captarea Se realizeaza cu ajutorul unei cos de la „Calutul de mare”. -expunerea -frontala
atentiei Educatoarea le va arata ce se afla in cos ( jetoane cu pesti
diverse forme, marimi, culori, forme geometrice-(cerc, patrat si
triunghi) .
”Oare ce o fi in cutie?Sa fie niste bomboane?Pare plina. Se pare
ca e ceva mai mult.Sunt mai multi pesti de diferite
forme,marimi,culori,forme geometrice–cerc, patrat si triunghi.
Oare ce sa facem cu ele?”
3 Anuntarea Educatoarea le spune copiilor ca, „Calutul de mare”,va trebui sa - explicatia -capacitatea copiilor
temei ajunga acasa la el in ocean,dar noi va trebui sa-l ajutam sa de a recunoaste
asezam toti pestii din cutie la locul lor ,in multimea potrivita vietuitoarele dupa
dupa forma, marime, culoare sau forma geometrica. forma, marime si
Azi noapte fiindca a fost furtuna pe mare,pestii s-au speriat si au culoare si de a forma
plecat fiecare in multe parti. Calutul de mare a reusit sa-i stranga multimi
in aceasta cutie, dar va trebui sa-i punem la loc,in multimea
corecta,cat mai repede,ca sa nu moara,prin intermediul jocului „
Pestii inapoi in acvariu”.
Voi trebuie sa recunoasteti pestele din acvariu, sa spuneti ce
forma,culoare si marime are ,apoi sa -i gasiti pestii asemanatori
si sa formati multimea potrivita.

3
4. Desfasurarea Explicarea si demonstrarea jocului.
jocului Se precizeaza regulile jocului, stabilindu-se criteriile de reusita
si sistemul de evidenta al rezultatelor.
Din pestii din acvariu,educatoarea alege un peste mare
albastru,il denumeste(Acesta este un peste mare albastru),cauta
ceilalti pesti mari albastri formand astfel o multime si ii aseaza
in interiorul acvariului formand multimea pestilor mari
albastri. - explicatia
Joc de proba. Se realizeaza jocul de proba, oferindu-se
explicatii suplimentare in cazul in care se constata ca regulile
sau modul de desfasurare a activitatii nu au fost intelese.
Aceasta proba se desfasoara cu intreaga grupa de copii. - conversatia
Acesta se realizeaza cu ajutorul unui copil.Doamna educatoare - explicatia
arata un peste rosu mare si numeste un copil care va veni ,va
denumi pestele,ii va spune atributele sale(marime si -capacitatea copiilor
culoare) ,va alege celelalti pesti identici si ii va aseza in de a recunoaste
multimea lor ,denumind-o dupa numele ei( Multimea pestilor formele geometrice ;
mari rosii). - exercitiul
Jocul propriu-zis-
Varianta I. Jocul continua pana cand asezam toti pestii in -capacitatea de
multimea potrivita. exprimare
Varianta II. Educatoarea arata un peste intr- o forma
geometrica(patrat, cerc, triunghi) si denumeste un copil care sa
spuna “Cum nu este pestele”.
Varianta III Educatoarea arata un peste si denumeste un copil
care sa spuna “ Unde se afla pestele?”( in fata, in spatele,
deasupra, sus,jos,dedesupt).
5. Obtinerea Complicarea jocului. La semnalul educatoarei,copiii inchid - problematizarea -deprinderea de a gasi
performantei ochii, iar aceasta muta un peste din multimea potrivita in alta solutii creative la o
gresita. Copiii vor deschide ochii si vor trebui sa recunoasca problema ..
unde s-a strecurat greseala. Copiii care dau raspunsul corect vin
la acvariu si aseaza pestele in mod corespunzator,apoi muta si el

4
un peste in alta parte in timp ce colegii stau au ochii inchisi.
6. Incheierea Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitati si -explicatia
activitatii asupra modului de participare al copiilor.

S-ar putea să vă placă și