Sunteți pe pagina 1din 6

Motto:”Omul poate stapani natura, atat timp cat tine seama de legile ei” (Grigore Antipa)

Proiect de activitate integrata

“Natura ne invata…”

Profesor invatamant prescolar:Diaconescu Liliana

Gradinita cu Program Normal Rediu-Vaslui

Nivel: I-II (grupa combinata);

Tema anuala:”Cum este/A fost si va fi aici pe Pamant?”

Tema zilei:”Natura ne invata...”

Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte;

Forma de realizare: Activitate integrata ADE:DS(Activitate de matematica-joc didactic’’Micii ecologisti


+Rutine(depr.de autonomie personala)+DOS(Activitate gospodareasca “Sorteaza deseurile’’&Abilitati
practice’’Cuibul randunelelor”);

Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte;

Mijloc de realizare:Joc-concurs cu caracter interdisciplinar;

Scopul activitatii: Verificarea cunostintelor despre primavara ,a numeratiei in limitele1-8 cat si a


deprinderilor gospodaresti si practic- aplicative.

Obiective operationale:

1. Sa recunoasca si sa denumeasca aspecte specifice primaverii;


2. Sa-si exerseze deprinderile de autonomie personala Rutine;

3.Sa cunoasca notiuni prematematice si sa la aplice in conditii practice ;

4.Sa numere crescator\descrescator in limitele1-8,asociind corect numarul la cantitate si invers,sa


foloseasca corect numeralul cardinal\ordinal;

5.Sa sorteze corect deseurile ;

6.Sa realizeze o lucrare estetica folosindu-se de abilitatile practice insusite ,folosind materiale
reciclate.
Strategii
Evenimentul Continutul stiintific didactice
didactic Forme
Metode Material de
e organiz
are
Asigurarea unui climat psiho-afectiv corespunzator bunei
1.Momentul desfasurari a activitatilor educative .
organizatori Intrarea copiilor in sala de grupa intonand cantecelul “Vine,vine
c Primavara!”.
Decor cu Frontal
2.Captarea Copiii se opresc in fata unui decor ce reprezinta o imagine Expuner element O
atentiei sugestiva anotimpului de primavara.Observa decorul si ea e
converseaza pe baza acelor imagini.Educatoarea le spune o specifice
ghicitoare la care ei raspund, recunoscand anotimpul de primave
Primavara. rii
Aceasta se face vorbind despre ce anume observa copiii in acel “Explozia
decor, pe baza unei conversatii euristice si folosind anumite stelara”
intrebari specifice metodei “Explozia stelara”.

- “Ce imagini vedeti in acest tablou?” (Pomi Stelute O


inmuguriti/infloriti, flori de primavara, gaze, pasari cu a
3.Reactualiz calatoare..); intrebari Frontal c
area - Cand natura ne incanta cu asemenea imagini ale
cunostintelo prospetimii, a tineretii, a verdelui crud-proaspat?( In Imagini E
r anotimpul de primavara); specifice r
- Unde au fost plecate pana acum pasarile calatoare?(In anotimp
tarile calde): ului de
- De ce au plecat ele de la noi?(fiindca a fost iarna si ele sunt Primavar
pasari mai gingase, mai putin rezistente la frig); a
- Cum trebuie sa ne comportamfata de ele odata ce s-au
intors?( sa le protejam , nestricandu-le cuiburile si ouale);
- Ce fel de activitati au oamenii , primavara?(activitati de
curatenie a casei, curtii, gradinilor, livezilor, plantare de
pomi, insamantare de legume…)
4.Anuntarea Deoarece am observat ca sunteti foarte incantati de frumusetea
temei si a mediului inconjurator in anotimpul de Primavara si pentru ca
obiectivelor oamenii au obligatia morala de a proteja mediul cu tot ce tine de el
urmarite (padure, apa, animale, pasari, gaze..) astazi vom desfasura un joc Explicati Frontal O
didactic numit “Micii ecologisti” fiindca ecologisti se numesc a a d
oamenii care se ocupa de sanatatea mediului, a naturii.Prin joc va
veti consolida deprinderea de autonomie personala Rutine, prin
faptul ca veti intinde o masa cu obiecte si alimente reale dar nu
oricum ci respectand niste sarcini matematice.Apoi in cadrul
activitatii practic-gospodaresti DS1 , veti invata sa sortati
deseurile ramase…
dupa care ca buni ecologisti ce sunteti veti incerca sa reciclati o
mica parte din deseuri, asa ca in cadrul activitatii de abilitati
practice, voi veti refolosi materiale, veti mototoli si lipi diferite
elemente din hartie sau alte materiale cu ajutorul carora veti
putea realiza un tablou frumos de primavara numit “Cuibul
randunelelor”.Am ales sa realizati acest tablou deoarece maine
este ‘Ziua internationala a Pasarilor”.Oamenii iubesc pasarile
salbatice pentru frumusetea lor,
cantecul unora foarte frumos, de exemplul al ciocarliei, dar mai
ales pentru faptul ca sunt “Doctorii padurilor”, acestea consumand
viermi si gandaci mentin sanatatea padurii, padurea fiind atat de
folositoare omului, mai ales pt aerul curat ce ni-l ofera.
Dintr-un bol, copiii extrag cate un jeton ce simbolizeaza o “Mana -Bol
insecta.Apoi se grupeaza in doua grupe in functie de jetonul oarba” Jetoane
ales.Fiecare grupa isi desemneaza un conducator.Le Insecte
prezint”elementul surpriza”, adica un cos in care se afla o fata de -Cos cu O
masa,farfurii si pahare de unica folosinta, alimente, suc Explicati alimente
natural.Explic copiilor regulile jocului.Ei vor trebui sa intinda “O a si suc… Frontal
5.Desfasurar masa de picnic” respectand indicatiile educatoarei care -Silueta Grup
ea activitatii sunt”Sarcini matematice” ,dar in acelasi timp sa demonstreze fluturas Individu
faptul ca si-au insusit deprinderi de autonomie personala.Pentru mare al
fiecare sarcina indeplinita corect grupa va primi o bulina pe care o -Silueta
vor lipi pe “Aripioara fluturasului” (o silueta de fluturas mare).Jocul Demonst floare
se prelungeste si in activitatea gospodareasca(DOS) in care copiii ratia mare E
vor sorta deseurile.Castiga echipa ce are mai multe buline pe Exercitiul -Jetoane c
aripioara specifica grupei sale. insecte in
Jocul de proba: vaza cu s
- Numara in sir crescator de la 1 la 10; ghiocei
- Numara in sir descrescator; -Silueta
- Aseaza atatea albine pe floare cat indica cifra de pe ea; floare
- Lipeste pe vaza cifra care indica nr de ghiocei. mare
Farfurii Frontal-
Executarea jocului: Pahare individu
Se intinde fata de masa jos, pe panza care simbolizeaza iarba, dupa Exercitiul plastic al
care se aseaza obiectele si alimentele respectand sarcinile Paine si
urmatoare: salam
1. Aseaza farfuriile in ordine crescatoare respectand feliate
cifrele de pe ele; pt copii
2. Denumeste care farfurie lipseste si completeaza Problem si
sirul(a-V-a farfurie, numeralul ordinal) atizarea cascaval
3. Aseaza in dreptul fiecarei farfurii cate un pahar care Tocator
are pe el atatea gazulite cat indica cifra de pe farfurie; Cutit de
4. Pe 5 farfurii aseaza cate 3 felii de paine , cate 2 felii de plastic Grup-
salam peste paine,cate o(1) felie de cascaval peste cele Rosii Individu
de salam. Castrave al
Complicarea jocului: ti
5. Aseaza pe o farfurie patru rosii taiate in sferturi( copiii Cutie cu
stiind ca jumatatea lui jumatate este un sfert).Pe o prajiture
farfurie aseaza patru castraveti taiati in jumatate; le
6. Pe o farfurie aseaza 4 prajiturele rotunde/3 patrate/2 Frontal
triunghiulare.
Incheierea jocului:Se numara bulinele de pe fiecare aripa si se Dramatiz
desemneaza echipa castigatoare . area
Dupa care copiii servesc “masa de picnic” in liniste si pe fundal
sonor ciripit de pasarele.Resturile de alimente si obiectele folosite
5.Desfasurar sunt stranse intr-un sac menajer ce este lasat la intamplare. Costum
ea activitatii Surpriza(Captarea atentiei pt urmatorul moment al activitatii): de
In acel moment intra un iepuras care se plange ca oamenii care iepuras
servesc “masa de picnic” in padure,lasa resturi, gunoaie si polueaza
mediul, astfel animalele se imbolnavesc.El a fost atras de mirosul Explicati O
unor alimente ce le-a gasit intr-o punga, a mancat din ele si acum a d
este bolnav si se teme ca nu o sa poata sa ajunga de Paste cu Expuner Frontal e
cadouri la copii. ea m
Introducerea in activitatea practic gospodareasca DOS: c
Anuntarea temei si a obiectivelor:Astazi in cadrul activitatii Containe e
practic-gospodaresti veti invata sa sortati deseurile.Va trebui sa le re Grup- s
grupati pe sortimente si sa le puneti in containerele Demonst ecologic Individu
corespunzatoare. ratia e al
Desfasurarea activitatii:Copiii vor invata ca deseurile sunt de mai Exercitiul
multe feluri dupa natura lor.Resturile de alimente sunt deseuri bio practic
si vor fi depozitate in containerul maro(culoare provenita de la Sorturi
pamant, ce asigura hrana) ,hartia in containarul verde(deoarece verzi
sunt taiati arbori pt a o produce),plasticul in containerul Conversa
galben(culoare tipatoare care avertizeaza ca este un deseu foarte tia
5.Desfasurar toxic,ce face rau mediului),iar sticla in containerul albastru (de la Expuner
ea activitatii culoarea raurilor,ele sunt folosite pt obtinerea energiei cu ajutorul e
careia ard cuptoarele in care se coace sticla).Li se demonstreaza
modul de a sorta deseurile dupa care se trece la activitatea propriu Frontal
zisa,executata de catre copii.
Este apreciata munca copiilor si sunt felicitati de catre iepuras.Le
spun copiilor ca adevaratii ecologisti sunt oameni cumpatati, care
incearca sa nu cumpere alimente mai mult decat consuma si care Expuner
incearca sa refoloseasca -recicleze unele dintre deseuri in scopuri e
practice.Le ofer exemplu o vaza pictata de mine dintr-o sticla de Conversa Lucrare
suc, un tablou real pe un suport de cutie, un suport pt creioane tie model
real dintr-o galetusa de plastic.Intreb copiii daca vor si ei sa Explicati Material Individu
recicleze macar farfuriile de plastic, lipind pe ele anumite elemente e e pt al
prin care sa redea un tablou de primavara “Cuibul randunelelor”. lucrare
Se invita copiii la masute:
- Se recunosc si denumesc materialele;
- Se prezinta lucrarea model;
- Se explica modul de lucru (lipire,mototolire,modelare).
- Se executa miscari de activizare a muschilor mici ai
mainilor. “Turul
Copiii executa lucrarile tinand cont de instructiunile educatoarei galeriei”
care lureaza odata cu ei pe etape la panou.Sunt folosite materiale
cat mai diverse.
Sunt sprijiniti copiii ce intampina dificultati.
Obtinerea performantei:Lucrarile sunt expuse iar copiii formeaza
un sir al pasarelelor, observa toate lucrarile si desemneaza
lucrarea castigatoare argumentand alegerea facuta.
6.Incheierea Se reactualizeaza cunostintele printr-o serie de intrebari gen:
activitatii si - “Ce am facut noi astazi?”;
realizarea - “Ce am invatat?”; Ou E
feedback- - “Cum ati sortat?”; kinder Frontal- v
ului - “Ce ati reciclat?”; Conversa Surprise Individu
Iepurasul felicita copiii si le ofera cate un ou kinder cadou, apoi le tia Diplome al
promite ca e Paste va vizita fiecare copil ce are grija de mediul Medalii
inconjurator.Educatoarea premiaza copiii acordandu-le cate o
Diploma de “Micul Ecologist” si cate o medalie (confectionata
dintr-un banut de ciocolata legat cu un snur tricolor).
Strategii didactice:

Metode si procedee:conversatia, explicatia,explozia stelara, expunerea, exercitiul, jocul


dirijat,problematizarea, Turul Galeriei , etc…

Mijloace didactice: Fundal cu elemente specifice primaverii, stelute cu intrebari,fata de masa,cos


mare,bol, silueteinsecte, silueta fluturas mare, buline zambarete, vaza cu ghiocei,vesela unica folosinta
(farfurii, pahare,cutit) , alimente reale( paine, salam pt copii,cascaval feliat, suc natural din fructe de
padure,rosii,castraveti ,prajiturele bio), costum iepuras, containere( maron,verde, galben, albastru),
elemente pt lipit…

Forme de organizare:Frontal, pe grupe, individual.

Bibliografie:”CURRICULUM PENTRU INVATAMANT PRESCOLAR”.

S-ar putea să vă placă și