Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Data:29.01.2024
Scoala Gimnaziala nr.1 Candesti/Gradinita cu program normal nr.1 Candesti
Prof. înv. preșc. Seucaliuc Veronica
Nivel: II (grupa mare)
Tema anuală: ,,Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”
Tema proiectului: ,,Prietenii nostri”
Tema saptamanala:”Animale domestice”
Tema activității integrate: ”Micii fermieri”
Tipul activității: Verificare si consolidare de cunoștințe , priceperi și deprinderi.
Forma de organizare: pe grupuri, frontal, individual
Activități de învățare:
Categoria de activitate: ADP+ALA I+ADE (DS-CM+ DPM)+ALA 2
 A.D.P.:
ᴥ Întâlnirea de dimineață: ” La ferma bunicilor....?”
- joc
ᴥ Rutine: ”Prietenii dau ajutor/ Când este greu sau e ușor!”- deprinderi de atitudine pozitivă față de animale.
ᴥ Tranziții: ”Rățuștele mele”
- joc cu text și cânt
Intalnirea de grup:,,La ferma bunicilor”-asezarea animalelor pe macheta
 A.L.A.1:
ᴥ Artă: ”Animale domestice”- lipire,
ᴥ Joc de masă: ”Caută și potrivește”, puzzle.
ᴥ Nisip si apa: ”Animale domestice”
ᴥ Biblioteca: Citire de imagini cu animale domestice,
 A.D.E.:
ᴥ Domeniul Știinta Cunoașterea mediului-,,Ce stii despre…”
- joc didactic,
ᴥ Domeniul Psiho-Motric: Educatie fizica: Parcurs aplicativ: mers, saritura de pe ambele picioare cu deplasare inainte combinata cu
tarare cu sprijin pe palme si genunchi si alergare spre locul indicat. Joc “Stafeta”. Complex de exercitii: “Ceasul”, “Clopotul”,
“Cantarul” , “Avioanele”, “Picior – inainte, inapoi, lateral”, “Hip-hop”,
 ALA2:
ᴥ „Poftiți la masă!”- joc de mișcare
ᴥ „Gardul”-joc liniștitor
Scopul activităţii:
 Consolidarea cunoștințelor despre animale domestice.
 Consolidarea capacității de exprimare orală și de utilizare a structurilor verbale corecte din punct de vedere lexical și sintactic.
Asigurarea dezvoltării armonioase a organismului şi menţinerea sănătăţii corporale prin satisfacerea nevoii de mișcare;
Obiective operaţionale:
A.L.A. I:
 Obiective cognitive:
O1- să denumească materialele de lucru puse la dispoziție;
O2- să asocieze animalele domestice cu adăpostul, puii și hrana corespunzătoare;
O3- să reconstituie o imagine din mai multe piese;
O4- să redea prin imbinarea, alăturarea suprapunerea pieselor ferma pentru animale;
O5- să taie hârtia cu foarfeca pe linie dată;
O6- să lipească asamblând corect elementele;
O7- să respecte indicațiile primite;
O8- să lucreze curat și îngrijit;
O9-să analizeze obiectiv lucrările colegilor.
ᴥ Obiective psihomotorii:
O10- să mânuiască corect materialele pentru realizarea sarcinilor.
ᴥ Obiective afective:
O11- să coopereze cu colegii pentru rezolvarea sarcinilor primite.

 A.D.E.: D.Ș. Cunoașterea mediului


ᴥ Obiective cognitive:
O1- să denumească animalele domestice și puii lor;
O2- să identifice animalele domestice după diferite criterii (adăpost, hrană, pui și foloase);
O3- să denumeasca partile ce alcatuiesc un animal domestic, aratand corect părțile componente ale corpului;
O4- să formuleze propoziții folosind corect substantivele în cazul genitiv;
ᴥ Obiective psihomotorii:
O5 - să mânuiască corect materialele pentru realizarea sarcinilor.
ᴥ Obiective afective:
O6- să manifeste emoții și sentimente față de animalele domestice;
O7- să coopereze cu colegii pentru rezolvarea sarcinilor primite.
Domeniul Psiho-Motric: Educatie fizica
O1-Sa practice exercitiul fizic antrenandu-si principalele grupe musculare (gat, trunchi, membre superioare, membre inferioare)
O2- Sa se orienteze in spatiu cu si fara reper;
O3- Sa exerseze saritura cu desprindere de pe ambele picioare, cu deplasare inainte;
O4- Sa exerseze tararea cu sprijin pe palme si genunchi;
O5- Sa parcurga traseul indicat si sa predea stafeta colegului de echipa; participe la stabilirea echipei castigatoare:

 A.L.A.II:
O1- să participe la jocurile care se desfășoară în grup;
O2- să răspundă prin acțiune la cerințele formulate;
O3- să respecte regulile jocului și partenerii de joc.
 Sarcina didactică:
Recunoașterea și denumirea animalelor domestice, adăposturile și hrana specifică acestora.
Formularea de propoziții în care substantivul să fie în cazul genitiv.
 Regulile jocului:
Copilul răspunde cerinței doar la numirea lui de către educatoare prin formule de joc.
Fiecare copil va utiliza materialele puse la dispoziție, conform sarcinilor primite;
Se încurajează și se aplaudă răspunsurile corecte.
 Elemente de joc: surpriza, fermier- siluetă, versuri mobilizatoare, închiderea și deschiderea ochilor, mânuirea materialelor,
aplauzele,
mișcarea, recompensa.
Strategii didactice:
Material didactic: Calendarul naturii cu fotografiile copiilor, minge, medalioane cu animale, siluetă de fermier, planșă cu ferma,
siluete: adăposturi, animale domestice cu puii lor, hambar din carton, hrană pentru animale, animale domestice- părțile corpului pentru
reconstituirea animalului, tablă magnetică, planșe cu ”piramide”, animale-siluete pentru completarea piramidelor, lipiciuri, foarfece,
părți componente ale corpurilor animalelor domestice din carton (cap, urechi, ochi mobili, trunchi, coadă- de diferite culori), carioci,
puzzle cu animale domestice, animale-siluete și planșe pentru jocul ”caută și potrivește”, cuburi de lemn și de plastic, coroane cu
animale domestice, buline, diplome.
 Metode și procedee: Observația, conversația, explicația, jocul, exercițiul, metoda R.A.I., problematizarea, demonstrația, exercițiul
cu material individual, munca în echipă, “mâna oarbă”, “piramida”, “diagrama wenn”.
 Durata: o zi
 Bibliografie:
ᴥ ”Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani)” MECI, 2008;
ᴥ Ștefania Antonovici, ”Cunoașterea mediului în grădiniță” , Editura Publishing House, București, 20104
ᴥ S.Borțeanu, A. Vodiță, ” 100 de întrebări, 100 de idei reușite- documentar privind organizarea „Întâlnirii de dimineață” în
grădinița de
copii), Ed. Diamant, Pitești, jud. Argeș, 2013.
ᴥ S. Breben, E.Gongea, G. Ruiu, M. Fulga, „Metode interactive de grup- ghid metodiv”, Ed. Arves

SCENARIUL ZILEI

Se intră în clasă cântând și executând mișcările sugerate de textul cântecului ”Rățuștele mele”.
Activitatea zilei debutează cu ,,Întâlnirea de dimineață “.
 SALUTUL - “Buna dimineata”-cantec
Se formează un cerc.
”A început o nouă zi/ -Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund în cor:”Bună dimineața!” și se așază în semicerc.
 PREZENȚA “După ce ne-am adunat/ Și frumos ne-am salutat/
Colegii ne-am întâlnit/ Cine oare n-a venit?”
Un copil vine își strigă colegii privind pozele de pe panou. Copilul strigat răspunde și specifică cum se simte în ziua respectivă.
 CALENDARUL NATURII
După câteva discuţii referitoare la zi, vreme, anotimpul în care suntem, aşezăm imaginile corespunzătoare la calendarul naturii.
 ACTIVITATEA DE GRUP
Se joacă ”La ferma bunicilor?”. Copilul care este numit, trebuie să răspundă la întrebare. Dacă nu știe, i se adresează o întrebare
ajutătoare (dificultatea întrebării este în raport cu vârsta copilului). Jocul se desfășoară până când răspunde fiecare copil.
Se canta în cor cantecul ”Bună dimineața!” si se face tranzitia catre ALA I.
Copiii intră în sală și fiecare alege cu ochii închiși câte un medalion pe care se află imaginea unui animal domestic: cățel, pisică
sau pasăre de curte. Se descoperă centrele de activitate pregătite și materialele pe care le vor folosi:”Ne plimbăm printre măsuțe/ De
aproape le privim/Ce găsim pe fiecare/ Să vedem dacă ghicim.”
Se explică copiilor sarcinile de lucru, după care, se împart la centre în funcție de animalele de pe medalion: pisici, căței și păsări
de curte.
La centrul biblioteca copiii selecteaza imaginile cu animalele domestice.
La centrul joc de masă cauta si potrivesc îmbină fasiile de hartie pentru a obține imagini cu animale.
La centrul artă confecționează animale domestice (porc, vacă, rață și găină) lipind bulinele pregătite.
La centrul nisip si apa cern faina cu sita si cu ajutorul șabloanelor realizează animale domestice,
de ei. Fiecare copil va personaliza animalul confecționat desenându-i gură și copite, unde este cazul, și îl va așeza în adăpostul
construit de colegii de la construcții. Cu ajutorul unui cantecel se face trecerea la ADE -Cunoașterea mediului.
Fermierul a venit să le ceară ajutorul și le oferă ocazia de a fi pentru o zi fermieri și le promite că îi va răsplăti. Copiii hotărăsc
să-l ajute pe fermier, pentru că ei iubesc animalele.
Se anunță tema activității ”Ce stii despre…?”, precum și obiectivele pe înțelesul copiilor. Pe parcursul jocului copiii sunt aleși
pentru a rezolva sarcinile de către fermier prin expresia ritmată “Fermierul se gândește și pe…. îl numește/poftește!”. Va răspunde
doar copilul ales de fermier, iar dacă întâmpină dificultăți va fi ajutat de alt coleg. Pentru fiecare răspuns corect copiii sunt aplaudați.
Fermierul a uitat poarta deschisă și toate animalele au plecat și trebuie să le aducă înapoi la adăposturile lor. Copiii recunosc
adăposturile și identifică animalele care trebuie aduse, reconstituie un animal din piesele găsite, hrănesc animalele obținute cu hrana
găsită în hambar, duc puii pierduți părinților, și completează cu animalele corespunzătoare piramidele cu foloase colaborând cu colegii
de grup, diamantul, diagrama wenn. Se fac aprecieri generale și individuale cu privire la participarea la activitate.
Copiii sunt invitați să se ridice pentru a se pregăti următoarea activitate in timp ce cânta ,,Rățuștele mele”.
Se va organiza colectivul de copii, Aerisirea salii de grupa, adunarea copiilor, controlul ținutei, salutul, motivarea prezentei
educatoarelor in sala noastră de grupa, exerciții de front si ordine (întoarceri stânga – dreapta, cu si fără reper), pregătirea organismului
pentru efort, exersarea deprinderilor prin joc, revenirea organismului, cu ajutorul unui joc liniștitor ,,Elasticul”.
Se urmărește activitatea copiilor şi se fac aprecieri pozitive asupra modului de lucru. Se acordă ajutor acolo unde este necesar.
Copiii observă lucrările de la fiecare centru și le analizează. Vor fi apreciați pentru modul în care și-au desfășurat activitatea.
Sunt invitați să se ridice pentru a ieși din sala de clasă:
” Bat din palme: clap. clap, clap!Din picioare: trap, trap, trap!
Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și la baie noi pornim!”.
Copiii intră cântând ”Ratustele mele”. Activitatea din această zi se finalizează prin jocul cu text si cant ”Deschide urechea bine!”
și jocul liniștitor ”Gardul”. Copiii primesc ecusoane cu animale domestice. (pui, rate, vaci, oi, purcei, iepurași, căței și pisici ) și după
ce se dă startul jocului cu text si cant: ”Deschide urechea bine!”, se așază pe covor în cerc și se joacă jocul.Copii canta cantecul in
timp ce un copil sta pe scaunel in mijlocul cercului. Cel care sta pe scaunel trebuie sa recunoasca cine l-a strigat, si sa ii spuna numele
insotit de jetonul pe care il poarta (Catel Rares, pisica Elena).
Fermierul îi răsplătește cu câte o bomboană, moment în care fiecare copil spune, pe rând, ce i-a plăcut în ziua respectivă.
Se apreciază modul de lucru și comportamentul copiilor din timpul activității. Ca rasplată fiecare dintre ei va primi din partea
fermierului și o diplomă ”Micul fermier”.
DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTIC EVALUARE
DIDACTIC Metode şi E Instrumente INDICATORI
Procedee Mijloace
Didact-ice
I. MOMENT Activitatea se va desfaşura în sala de joc a
ORGANIZATORIC grădiniţei.
Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea
activităţii:
- aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic necesar
desfăşurării activităţii.
II. CAPTAREA Activitatea va debuta cu Întâlnirea de dimineață. Așază imaginile
ATENȚIEI 1.Salutul- “ Dimineaţa ne-am trezit Corespunzatoare
La grădiniţă am venit Conversația Evaluarea orală
În cerc ne adunăm
Cu toţii să ne salutăm!
Formăm un cerc.
”A-nceput o nouă zi/ -Bună dimineața, copii!”
Copiii se așază în semicerc. Aprecierea
2. Prezența : “După ce ne-am adunat, Răspunsurilor
Si frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am intâlnit, Conversa-ția
Cine oare n-a venit?” Fotografiile
Un copil vine își strigă colegii privind pozele de copiilor
pe panou. Copilul strigat răspunde și specifică Copiii
cum se simte în ziua respectivă. formulează
3.Calendarul naturii enunțuri despre
După câteva discuţii referitoare la anotimpul în animale
care suntem, la vreme, aşezăm imaginile domestice.
corespunzătoare la calendarul naturii. Copiii canta și
4. Activitatea de grup execută
Se joacă ”La ferma bunicilor”.Copilul care Observația Calenda-rul mișcările
prinde mingea aruncată spre el trebuie să naturii Observarea sugerate de text
răspundă la întrebare. Dacă nu știe, i se Explicația sistematică
adresează o întrebare ajutătoare (dificultatea Metoda R.A.I
întrebării este în raport cu vârsta copilului).
Jocul se desfășoară până când răspunde fiecare Conversatia
copil. Fermier Observarea
Se cantă în cor cantecul ”Bună dimineața!” silueta Comportamentul
5. Noutatea zilei ui co-piilor
Fermierul a venit să le ceară ajutorul, le oferă
ocazia de a fi pentru o zi fermieri și le promite
că îi va răsplăti.
III. Copiii sunt antrenați într-o discuție despre Conversația Aprecieri Copiii răspund
REACTUALIZAREA animale domestice: Ce sunt animalele verbale la întrebări.
CUNOȘTINȚELOR domestice? Ce animale îngrijesc oamenii? De ce
cresc oamenii animale?
IV. Dup ace au aflat despre dorinta fermierului, copiii Conversatia Observarea
ANUNȚAREA hotărăsc să-l ajute pe fermier, pentru că Explicația comportamentul
TEMEI ȘI A ei iubesc animalele. ui
OBIECTIVELOR Se anunță tema activității ”Micii fermieri”, nonverbal
precum și obiectivele pe înțelesul copiilor.
Voi anunta tema activitati folosind un limbaj
accesibil prescolarilor.Se face trecerea la
activitatile ALA I.
V.DIRIJAREA La artă: ”Animale domestice”- lipire, copiii vor Explicatia Siluete Aprecieri Copiii ascultă cu
ACTIVITĂȚII avea la dispozitie bulinute de pasla, lipici si siluete animale verbale atenție și rețin
de animale cu buline lipsa; Lipici Observarea regulile jocului
La joc de masă: ”Caută și potrivește”, puzzle, vor Buline de comportamentul Copiii recunosc
avea de ordonat fasiile de hartie astfel incat sa pasla ui adoposturi.
realizeze imaginile date; Fasii din copiilor
La nisip si apa: ”Animale domestice”, copiii cor imaginea Aprecieri
cerne faina peste siluetele animalelor domestice, puzzle, lipici verbale
realizand umbra lor; Faina, sita,
La biblioteca: Citire de imagini cu animale Demon-stratia forme cu opiii identifică
domestice, vor sorta imaginile cu animale animalele animalele
domestice, le vor denumi, vor desparti in silabe si domestice corespunzătoare
vor spune numarul silabelor, vor alcatui propozitii. Jetoane cu adăposturilor.
Pe parcursul activitatii copiii sunt indrumati in animale Copiii
realizarea sarcinilor de lucru,, pastrarea corecta a Problematizarea domestice formulează
pozitiei corpului, rezolvarea corecta a sarcinilor. Jocul propoziții
Se fac aprecieri globale si individuale asupra corecte din
modului in care si-au indeplinit sarcinile, prin punct de vedere
metoda :,,Turul galeriei”. gramatical.
Fermier- Copiii
Tranzitia spre urmatoarea activitate se va face siluetă reconstituie un
cu ajutorul cantecului: ,,Ratustele mele”. Planșă cu animal domestic
ferma îmbinând părțile
Se va trece la activitatea de cunoasterea Adăpostu-ri- componente ale
mediului la jocul didactic :,,Ce stii despre…?’’ Siluete corpului.
Se prezinta sarcina didactica și regulile jocului. Animale Copiii denumesc
Explicarea jocului: Siluete animalul
Copiii sunt aleși de femier pentru a rezolva realizat.
sarcinile prin expresia ritmată “Fermierul se Copiii recunosc
gândește și pe….îl numește/ poftește!”. hrana.
Răspunde doar copilul ales de fermier, iar dacă Copiii asociază
întâmpină dificultăți este ajutat de alt coleg. hrana cu
Pentru fiecare răspuns corect copiii sunt animale-le
aplaudați. corespunzătoare
Varianta I- ”Ce este și al cui adăpost este?” Copiii
Fermierul a uitat poarta deschisă și toate formulează
animalele au plecat și trebuie aduse înapoi la propoziții
adăposturile lor. corecte din
Copiii recunosc adăposturile și identifică punct de vedere
animalele care trebuie aduse. gramati-cal
Jocul de probă: se descoperă un adăpost. Ce
este și al cui adăpost este? Copilul numit de
fermier răspunde, vine la masă să aleagă
animalul denumit de el și îl așază lângă adăpost.
Executarea jocului propriu-zis
Copiii identifică animalele corespunzătoare și le Părți
așază pe planșa cu ferma până la epuizarea Explicația componente
adăposturilor. Munca în ale
Se urmărește exprimarea corectă din punct de echipă corpurilor
vedere gramatical, respectiv utilizarea corectă a Exercițiul animalelor
cazului genitiv. Copiii sunt permanent corectați Metoda ”mâna domestice
dacă e cazul. oarbă” din carton
Varianta aII-a- ”Ce este și a cui hrană este?” Demonstrația Hambar
Copiii identifică hambarul și sunt invitați să Problematizarea Hrană
mergă la măsuțe. Fiecare grup trebuie să Jocul pentru
reconstituie un animal îmbinând părțile corpului: animale
porc, cocoș și pisică. Copiii hrănesc animalele domestice-
obținute cu hrana descoperită în hambar. siluete Observarea
Joc de probă: Copilul numit de fermier vine la comportamentul
hambar, scoate un jeton și răspunde la întrebarea Explicația ui
”Ce este și a cui hrană este?” și hrănește Demonstrația copiilor
animalul identificat după hrană așezând jetonul Problematizarea Aprecieri
cu hrana în dreptul lui. Exercițiul verbale
Desfășurarea jocului Jocul Plicuri cu
Vin copiii numiți de fermier să hrănească siluetele
animalele realizate de ei. unor pui de
Se urmărește exprimarea corectă din punct de animale
vedere gramatical, respectiv utilizare corectă
acazului genitiv. Copiii sunt permanent
corectațidacă e cazul. Răspunsurile corecte sunt
aplaudate.
Varianta aII-a- ”Ce este și a cui hrană este?”
Copiii identifică hambarul și sunt invitați să
mergă la măsuțe. Fiecare grup trebuie să
reconstituie un animal îmbinând părțile corpului:
porc, cocoș și pisică. Copiii hrănesc animalele
obținute cu hrana descoperită în hambar. Explicația
Joc de probă: Copilul numit de fermier vine la Demonstrația
hambar, scoate un jeton și răspunde la întrebarea Problematizarea
”Ce este și a cui hrană este?” și hrănește Exercițiul
animalul identificat după hrană așezând jetonul Jocul
cu hrana în dreptul lui. Aprecieri
Desfășurarea jocului verbale
Vin copiii numiți de fermier să hrănească
animalele realizate de ei.
Se urmărește exprimarea corectă din punct de
vedere gramatical, respectiv utilizarea corectă a
cazului genitiv. Copiii sunt permanent corectați
dacă e cazul. Răspunsurile corecte sunt
aplaudate.
Varianta aIII-a- ”Ce sunt și ai cui pui sunt?”
Animalele aveau și pui dar s-au rătacit și
fermierul îi roagă să ducă puii la părinții lor.
Joc de probă: Primul copil primește un plic.
Plicul merge din mână în mână până la semnalul
”Stop!” Copilul la care a rămas plicul scoate
siluetele și răspunde exprimându-se corect la
întrebarea ”Ce sunt și ai cui pui sunt?”
Dacă întâmpină dificultăți este ajutat de alt
coleg. Plicuri cu
Pentru fiecare raspuns corect copiii sunt Siluetele a
aplaudați. doua animale
Desfășurarea jocului
Răspund mai multi copii. Se urmărește
exprimarea corectă din punct de vedere
gramatical, respectiv utilizarea corectă a cazului
genitiv. Copiii sunt permanent corectați dacă e
cazul. Răspunsurile corecte sunt aplaudate.
Varianta aIV-a- ”Ce animale sunt, prin ce se
aseamana si prin ce se deosebesc?”
Raspund la ghicitori si aseaza animalele pe cele
doua cercuri ale diagramei wenn.
Joc de probă: Pe rand cate un copil descrie
fiecare animal in parte, in partea comuna vor pune
ce au in comun cele doua animale.
Dacă întâmpină dificultăți este ajutat de alt
coleg.Pentru fiecare raspuns corect copiii sunt
aplaudați.
Desfășurarea jocului
Răspund la ghicitori, descriu fiecare animal in
parte si apoi ce au in comun. Se urmărește
exprimarea corectă din punct de vedere
grammatical si modul cum indeplinesc sarcinile.
VI. OBȚINEREA Copiii sunt invitați să meargă la măsuțe unde Metoda Planșe cu Observarea Copiii recunosc
PERFORMANȚEI descopera ”Piramida foloaselor”. “Piramida” “Piramida comportamentul și denumesc
Copiii completează piramidele asociind Problematizarea foloaselor” ui foloasele.
foloasele cu animalele corespunzătoare. Explicația Coșulețe cu copiilor Copiii identifică
Fiecare grup își prezintă piramida. Exercitiul siluetele Aprecieri animalele
Se fac aprecieri generale și individuale cu Munca în unor verbale corespunzătoare
privire la participarea la activitate. Echipă animale foloaselor de pe
Copiii sunt invitați să se ridice pentru a ieși din domestic piramidă.
Sală pe ritmul cantecelului: Copiii
,,Bat din palme clap clap ,clap” completează
piramida.

VII. ASIGURAREA Copii se pregatesc de urmatoarea activitate.


RETENȚIEI ȘI A
TRANSFERULUI
Organizarea Aerisirea salii de grupa, adunarea copiilor, 2 min Atentie, drepti! Se urmareste
colectivului de copii controlul tinutei, salutul, motivarea prezentei Buna ziua! pozitia corecta a
educatoarelor in sala noastra de grupa, exercitii de Atentie, mana corpului in pozit
front si ordine ( intoarceri stanga – dreapta, cu si stanga sus! de drepti.
fara reper) La stan-ga! Intoarcerile se
Atentie, la efectueaza in 2
dreap-ta! timpi.
II. Influientarea Variante de mers si alergare: mers gimnast, mers 5 minute Xxxxxxxxx Atentie, ca Se insista asupra
selectiva a aparatului X x exersarii corecte
loco-motor pe varfuri, pe calcai cu diferite pozitii de brate; xxx xx x sportivii, deprinderilor
motrice de baza,
mersul piticului, mers fandat; mergem! pozitiei corecte a
corpului in pozit
Alergare usoara, alergare cu genunchii sus, Atentie, mers pe statice si in
alergare cu pendularea gambei, alergare cu varfuri bratele miscare. Alergar
se desfasoara cu
schimbarea directiei la semnalul fluierului, sus, incepem!
alergare usoara; exercitii de respiratie. Atentie, ca corpul usor aple
inainte...
Formarea coloanei de gimnastica: din coloana cate piticii,
unul in coloana cate doi, din coloana cate doi in mergem!......
xxxx
coloana cate patru.
xxxx
xxxx
xxxx

III. 1. “Ceasul” - departat stand, bratele pe sold: 30 sec. Atentie, Se fac corectari
Pregatirea indoiri ale capului sranga – dreapta; fata – incepem! miscarilor la
organismului pentru spate. nevoie. Exercitii
efort 2. “Clopotul” – departat stand cu bratele pe 30 sec Atentie, 1,2 4, se executa
langa corp – indoirea trunchiului sranga- incepem! onomatopee; la
dreapta, genunchii intinsi, spatele drept. semnalul
3. “Cantarul” – cate doi fata in fata de maini Atentie, randul 1 fluierului in cazu
apucat – genoflexiuni; 1 min ex. 3, 5
“Avioanele” – departat stand, trunchiul aplecat si randul 2

4. la 90*, bratele intinse lateral: 1-2 – rasucirea fata in fata;


trunchiului spre stanga cu ducerea bratului incepem!
drept la piciorul stang; 3-4 aceleasi miscari
spre piciorul drept.
5. “Picior inainte – inapoi - lateral”: stand cu Atentie,
bratele pe solduri: 1- ducerea piciorului stang incepem1
inainte; 2- ducerea piciorului stang inapoi; 3-
ducerea piciorului stang lateral; 4- revenire; 5- 4><4
8 aceleasi miscari cu piciorul drept.
6. “Hip - hop” - stand cu bratele pe solduri: 1 – Atentie,
saritura pe loc cu departarea picioarelor; 2 – incepem!
saritura cu apropierea picioarelor. 4><8
Exercitii de respirati. Atentie,
Desfacerea coloanei de gimnastica. respiram!
Atentie,cate
1 min
unul pe

1 min marginea salii,

pornim!

IV. Se propune copiilor executarea catorva sarituri de 5 min Atentie, Se insista asu
Exersarea pe ambele picioare cu deplasare inainte, pe incepem! executarii sarit
deprinderilor prin latimea salii. Revenirea la locuri se va face prin pe varfuri.
exercitiu deplasare pe palme si genunchi. Se lucreaza cu Tararea se execu
fetele apoi cu baietii. cu privirea inain
V. Joc: “La ferma” – copiii sunt impartiti in doua 10 min. Atentie, pleaca
Exersarea echipe – fete si baieti – in spatele unei linii de Se va urm
deprinderilor prin joc plecare. Fiecare echipa va parcurge traseul indicat: corectitudinea
saritura de pe ambele picioare, cu deplasare executarii
inainte(din cerc in cerc), pe spatiul ramas pana la deprinderilor,
dulapuri se vor tara cu sprijin pe palme si precum
genunchi, apoi vor alerga spre colegul de echipa respectarea reg
pentru a preda stafeta. Acesta la randul lui jocului
parcurge acelasi traseu si jocul continua . Castiga
echipa care termina prima.
VI. Voi propune copiilor jocul “Hip-hop” sau dansul 5 min. Atentie, Se urmareste
Revenirea de societate “Rata” si, in functie de ce vor alege incepem! coordonarea
organismului majoritatea, ne vom juca sau vom dansa dansul,. miscarilor cu lin
dupa efort Alergare usoara, mers obisnuit insotit de exercitii melodica si cu
de respiratie. ritmul acesteia.

VII. Adunarea copiilor in linie pe un rand. Se fac 2 min. Atentie,


Incheierea aprecieri asupra participarii tuturor copiilor la Drepti!
Activitatii DPM activitate. Pe loc repaus!
Tranzitia spre ALA II se va face cu ajutorul
cantecului ,,Ferma animalelor”.
Copiii intră cântând . Activitatea din această zi se
finalizează prin jocul cu text si cant ”Deschide
urechea bine!” și jocul liniștitor ”Gardul”. Copiii Conversatia
primesc ecusoane cu animale domestice. (pui, rate, Explicatia
vaci, oi, purcei, iepurași, căței și pisici) și după ce
se dă startul jocului cu text si cant: ”Deschide
urechea bine!”, se așază pe covor în cerc și se
joacă jocul.Copii canta cantecul in timp ce un
copil sta pe scaunel in mijlocul cercului. Cel care
sta pe scaunel trebuie sa recunoasca cine l-a
strigat, si sa ii spuna numele insotit de jetonul pe
care il poarta (Catel Rares, pisica Elena).
VIII.Evaluarea Se vor face aprecieri generale si individuale conversatia Recompense Frontal,
activitatii asupra modului de lucru al prescolarilor. individual
Fermierul îi răsplătește cu câte o bomboană,
moment în care fiecare copil spune cate buline a
acumulat si care este echipa castigatoare.

IX.Incheierea Copiii parasesc sala de grupa primind recompense. conversatia Aprecieri


activitatii: verbale

S-ar putea să vă placă și