Sunteți pe pagina 1din 12

ȘCOALA PROFESIONALĂ PERIȘANI

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PERIȘANI


PROF. ÎNV. PREȘC. ENACHE GINA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 22-02-2021
Nivel / Grupa mijlocie
Tema anuală: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: ” Au fost și sunt în jurul nostru”
Tema săptămânală:” Animale mari și mici, cunoscute de pitici”
Tema zilei : ” Carnavalul din ogradă”
Tipul activitatii: mixtă
Forma de realizare: activitate integrată (ALA1+ADP+ADE+ALA2)

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):


Rutine: sosirea copiilor la grădiniță, servirea mesei, reguli de igienă
personală, plecarea copiilor.
Jocul liber
Întâlnirea de dimineaţă:
 Salutul: ,,Buna dimineața, dragi animăluțe!”
 Prezenţa
 Calendarul naturii
 Împărtăşirea cu ceilalţi: ,,Animalul preferat”
 Gimnastica de înviorare
Tranzitii:
 ” Batem palmele ușor 1, 2, 3, / Batem palmele cu spor 1, 2, 1, 2....”
 ” Graiul animalelor”
 ” Am la țară la bunici!”
ȘCOALA PROFESIONALĂ PERIȘANI
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PERIȘANI
PROF. ÎNV. PREȘC. ENACHE GINA

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1):


 Bibliotecă: “Citim imagini cu animale”
 Știință : ” Piesele le îmbinăm, animale domestice formăm”- puzzle cu
animale
 Construcții: “Adăposturi pentru animale”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):


DLC - "Sfatul animalelor", poveste adaptată ( http//www.youtube.com) - lectura
educatoarei + DOS –activitate practică "Iepurașul" – decupare și lipire.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2):


,, Pisicuța jucăușă”

DOMENII ALE DEZVOLTĂRII:


A. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE;
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE.
D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR
CITIRII ȘI SCRIERII;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


D.1.Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
C.2. Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor (persistenţă în activităţi).

COMPORTAMENTE VIZATE:
D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării
ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate ;
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care
întâmplină dificultăți.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să rețină titlul și personajele din poveste;
 Să se exprime corect și expresiv, răspunzând la întrebările de pe bilețele;
 Să-și îmbogățească vocabularul cu cuvinte și expresii noi: trosnește,
mieros, îmbrăcați la patru ace;
 Să folosească corect tehnicile de lucru însușite anterior, pentru a realiza
lucrarea practică;
 Să respecte indicațiile educatoarei, solicitând ajutor în vederea finalizării
sarcinilor primite;
 Să participe activ la activitate;
 Să păstreze o poziție corectă pe scaune în timpul activității.
ȘCOALA PROFESIONALĂ PERIȘANI
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PERIȘANI
PROF. ÎNV. PREȘC. ENACHE GINA

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: - expunerea, conversaţia, observația, povestirea,
exerciţiul, problematizarea, demonstraţia, explicaţia, lectura educatoarei
Resurse materiale: imagini cu animale domestice, animale domestice în
miniatură, roata întrebărilor, cartonașe cu întrebări.
Forme de organizare: frontal, individual
Durata: o zi

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educaţia timpurie, Anexă la ordinul ministrului
Educației Naționale nr. 4.694/2.08.2019 2019;
 Breben, Silvia ( şi colaboratorii) – Metode interactive de grup (Ghid
metodic) , Editura Arves, 2008;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și intrumente cu
care operează curriculumul pentru educație timpurie, 2019;

SCENARIUL ZILEI

Momentul organizatoric
Se crează condiții optime pentru desfăşurarea activităților, copiii fiind
așezați în cerc, pe perne. Se reamintesc regulile necesare pentru asigurarea unei
atmosfere propice și pentru buna desfăşurare a activităţilor: păstrăm
liniștea,vorbim când suntem întrebați, suntem atenți la activitate, suntem
respectuoși.

Întâlnirea de dimineață
Întâlnirea de dimineaţă debutează cu întâlnirea de grup care are loc între
copii şi educatoare.
Salutul - Se realizeaza prin tehnica comunicarii rotative, pornind de la
educatoare si este continuat de toti copiii grupei, fiecare salutandu-și colegul din
partea dreapta, adresandu-i drept apelativ un nume al animalelor studiate anterior,
la activitatea de cunoasterea mediului: pisicuta, catelus, calut, porcusor, vitelus,
iepuras, etc.
- ,,Bună – dimineaţa, animăluţe vesele!,,
ȘCOALA PROFESIONALĂ PERIȘANI
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PERIȘANI
PROF. ÎNV. PREȘC. ENACHE GINA

- ,,Bună – dimineaţa, eu sunt un câine!,,


- ,,Bună – dimineaţa, eu sunt o pisică!,,
- ,,Bună – dimineaţa, eu sunt o văcuţă !,,
- ,,Bună – dimineaţa, eu sunt o oiţă!,, etc.
Copilul salutat de mine răspunde la salut şi continua să-şi salute
colegii.Copiii trebuie să folosească un limbaj respectuos, un ton calm, poziţie
relaxată, mimica feţei prietenoasă şi, obligatoriu, contact visual fără atingere. Se
vor utiliza formule specifice de salut, cât mai distractive, atrăgătoare şi
mobilizatoare. Salutul se propagă în cerc, de la stânga la dreapta. Pe rând,
fiecare copil o data salutat, salută, la rândul lui pe celălalt, astfel, cercul
integrator propagându-se la nivelul întregii grupe.
Prezența :
„După ce ne-am adunat,
Şi frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine azi la grădiniţă n-a venit?”
Un copil va numi colegii în funcţie de fotografiile de pe panoul de
prezenţă. Copiii care îşi aud numele, răspund „prezent”, fotografiile celor absenţi
se aşează pe panou în zona „Copiii absenţi”. Se numără copiii prezenți(
fete/băieți) și copiii absenți.
Calendarul naturii :
Se va completa calendarul naturii prin aşezarea jetoanelor potrivite astfel
încât să se stabilească anotimpul în care suntem, starea vremii, aspecte ale
anotimpului curent, luna în care suntem .
- “În ce anotimp suntem?”
- „Cum a fostvremea când aţi venit la grădiniţă?”
- „Cum ne îmbrăcăm?”
- ”În ce zi a săptămânii ne aflăm?”
Împărtășirea cu ceilalți :
ȘCOALA PROFESIONALĂ PERIȘANI
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PERIȘANI
PROF. ÎNV. PREȘC. ENACHE GINA

În această etapă copiii vor discuta despre:„Prietenii noştri animalele


domestice”.

Copiii vor spune ce animale preferă şi de ce, precum şi ce animale au acasă


şi numele acestora.
Le comunic copiilor tema săptămânii („Animale mari și mici, cunoscute de
pitici”) şi îi provoc să povestească colegilorce animale au ei acasă și care este
animalul preferat. Copiii se vor exprima clar și corect din punct de vedere
grammatical.
Gimnastica de înviorare- Se va desfășura gimnastica de înviorare, având
ca suport următoarele versuri:
” Am văzut o bunicuță, uite-așa mergea,( copiii merg în cerc aplecați cu
mâinile la spate)
O fetiță mititică iute se grăbea ( copiii grăbesc pasul),
Frățiorul ei cel mare iute alerga ( copiii aleargă ușor),
O pisică somnoroasă așa se întindea( copiii se opresc pentru a se întinde),
Calul meu e cal isteț, tropa-tropa-trop,
Eu sunt mândru călăreț, tropa-tropa-trop,
Mă opresc , respire ușor,
Întind brațele să zbor,
Ne învârtim, ne răsucim,
Până locul ni-l găsim.”
Noutatea zilei:
,,Astăzi copii, avem musafiri, dar nu se vor afla cu noi în sala de grupă, ci,
doar ne vor privi din monitor. Sunt invitații noștri și doresc să vă vadă deoarece
au auzit că sunteţi foarte isteţi şi ştiţi să răspundeţi frumos la activităţi. Copiii
împreună cu educatoarea urează invitaților bun venit.

Surprizele continua deoarece de dimineaţă am găsit în sala noastră de grupă


mai multe materiale şi jucării interesante pe care le vom folosi la activităţi.

Tranziții: Vom cânta cântecul ,,Graiul animalelor”.


ȘCOALA PROFESIONALĂ PERIȘANI
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PERIȘANI
PROF. ÎNV. PREȘC. ENACHE GINA

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE I (ALA 1)

Bibliotecă: “Citim imagini cu animale”


Știință : ,,Piesele le îmbinăm, animale domestice formăm”- puzzle cu
animale
Construcții: “Adăposturi pentru animale”

Sarcini de lucru:
 Citirea imaginilor pe baza imaginilor din carțile cu animale ;
 Îmbinarea pieselelor de puzzle pentru a obține imagini cu animale
domestice;
 Construirea adăposturilor prin alăturare, îmbinare, suprapunere utilizând
piesele de construcție;

Resurse materiale: imagini cu animale, puzzle, cuburi pentru construcții,


cărți cu povești ilustrate.
La centrul Bibliotecă, preșcolarii sunt îndrumați să răsfoiască paginile
cărților, să găsească ideea textului, urmărind indiciile imaginilor și să
împărtășească celorlalți mesajul, folosind un limbaj corect din punct de vedere
gramatical;
La activitatea ” Știintă”, copiii vor fi invitați să îmbine piesele puzzle-ui
pentru a obține imaginea completă a animalelor domestice.

La activitatea ”Construcții”, copiii vor fi îndrumați să îmbine prin


alăturare, suprapunere piesele de construcție, pentru a obține adăposturi de
animale .
După terminarea activităţii la sectoare, copiii vor prezenta rezultatul
muncii acestora.

În cadrul ADE, se desfășoară la DLC lectura educatoarei, „Sfatul


animalelor”, în timpul căreia voi prezenta imagini cu animalele implicate în
poveste. Preșcolarii vor fi încurajați să găsească un alt titlu poveștii și să spună
ce scenă din poveste sau personaj le-a plăcut cel mai mult și să argumenteze
alegerea făcută.
Folosind Roata Aleatorie a intrebarilor, copiii vor răspunde la întrebările
pe care le descoperă după ce învârt roata.
Tranziția spre următoarea activitate din cadrul ADE se va face cu ajutorul
cântecului ” Batem palmele usor 1,2,3/ Batem palmele cu spor 1,2,3 / Pumnișorii
îi desfac/ Degetele-mi fac pe plac/ La pian acum cantăm/ Degetele împreunăm /
Și cu spor acum lucrăm!”
Activitatea din cadrul Domeniului Om și Societate 2 debutează cu
ȘCOALA PROFESIONALĂ PERIȘANI
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PERIȘANI
PROF. ÎNV. PREȘC. ENACHE GINA

descoperirea și intuirea materialelor puse la dispoziție. Ei sunt îndrumați să


decupeze iepurașul, să lipească ” blana ”( vată) și ochișorii acestuia.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II

Comportamente:
- Asocierea la grup atunci când este denumit animalul de pe jetonul primit;
- Desprinderea din grup, pentru a prinde un scăunel liber, la auzirea
semnalului dat de educatoare.

Resurse materiale: imagini cu animale


În cadrul acestei activități, copiii vor juca jocul ” Pisicuța jucăușă”.
Preșcolarii vor fi așezați în semicerc pe scăunele, având în mână un jeton cu
un animal. Pisica jucăușă va fi cea care începe jocul, după care conducătorii se
vor schimba. Ea va trece prin fața fiecarui copil zicând: ,,Să vină la mine un
căluț! ” Un copil cu jeton căluț se va ridica și se va aseza în spatele pisicii. Apoi
pisica cheamă pe rând ceilalți copii, în funcție de jetoanele lor. La semnalul
”Ascunde-te de pisicuță!” copiii ies din șir și încearcă să prindă un loc liber pe
scaune (care acum sunt cu unul mai puțin) .Copilul care rămâne fără scaun este
prins de pisică și iese din joc.
Explic jocul precum și regulile acestuia executând și un joc de probă. La
final copiii vor fi felicitați și aplaudați pentru participarea lor.

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul Conținutul științific Strategii Evaluare


didactic didactice

1.Moment Se crează condiții optime pentru


organizatoric desfăşurarea în bune condiții a activităților.
Se reamintesc regulile necesare:păstrăm
liniștea, vorbim când suntem întrebați,
suntem atenți la activități, suntem
respectuoși.
ȘCOALA PROFESIONALĂ PERIȘANI
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PERIȘANI
PROF. ÎNV. PREȘC. ENACHE GINA

2.Captarea atenției Captarea atenției se realizează cu ajutorul Expunerea Observarea


unei scrisori pe care au lăsat-o protagoniștii comportamen
poveștii. Descoperind răspunsurile Conversația tului copiilor
ghicitorilor, vom afla și personajele
poveștii.

3.Anunțarea temei Se anunţă tema și obiectivele activității Explicația Observarea


şi a obiectivelor într-un limbaj accesibil copiilor: ” Astăzi comportamen
activității veți asculta povestea „ Sfatul animalelor”. tului copiilor
Vreți să aflăm care este povestea și sfatul
lor? Trebuie să ascultați cu atenție povestea
pentru a putea răspunde corect la
întrebările pe care le descoperiți după ce
învârtiți roata.Se va urmări stârnirea
interesului și a curiozitații copiilor pentru
activitate.

4.Reactualizarea Se poarta o conversație despre adăposturile


cunoștințelor animalelor domestice, despre hrana
acestora, dar și despre foloasele pe care le Conversația Orala
oferă omului.

5.Dirijarea Voi reda povestea ” Sfatul animalelor", Lectura


învățării folosind o intonaţie adecvată conţinutului educatoarei Observarea
de idei, copiii descoperind treptat imaginile comportamen
cu cele mai semnificative momente din Explicația tului
poveste. Povestea va fi expusă pe
fragmente , permițând atât explicarea unor
cuvinte, cât și comentariile copiilor. La
final, se va evidenția mesajul educativ .(

Copiii vor fi invitați, pe rând, să învârtă


Roata Întrebărilor și să răspundă la
6.Obținerea întrbările de pe bilețele.
performanței
” – Unde trăiau animalele din poveste?” Conversatia Orala

” - Care animale au participat la acțiune?” Exercițiul

” – Ce plan au făcut animalele?”

” – Care era hrana fiecărui animal?”


ȘCOALA PROFESIONALĂ PERIȘANI
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PERIȘANI
PROF. ÎNV. PREȘC. ENACHE GINA

” – Cui au cerut permisiunea de a merge în


oraș?”

”- Ce s-a întâmplat când au ajuns în oraș?”

” – Cu ajutorul cărui animal au ieșit din


oraș?”

” – Ce au hotărât animalele și care este


sfatul lor?” Problematizar
” – Cum era viața la fermă, față de viața ea
din oraș?”

”- Care animal a fost ales pentru a


cerepermisiunea?”

”- Cărui animal i-a venit idea plecării din


fermă?”

7.Evaluarea Se fixează titlul și mesajul educativ al Conversatiade Orala


povesții. verificare

Copiii sunt întrebați ce personaj sau scenă


din povestei i-a impresionat cel mai mult și
să ofere explicații pentru alegerea făcută.

8.Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra Aprecieri


activității modului de participare al copiilor la verbale
activitate.

Trecerea la a doua activitate se va face prin intermediul TRANZIȚIEi: „ Am la țară la


bunici”(joc muzical).

Evenimentul Conținutul științific Strategii Evaluare


didactic didactice
ȘCOALA PROFESIONALĂ PERIȘANI
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PERIȘANI
PROF. ÎNV. PREȘC. ENACHE GINA

1.Moment Se crează condiții optime pentru


organizatoric desfăşurarea activităților. Se
reactualizează regulile aferente
activităților: stabilirea liniştii şi
asigurarea unei atmosfere propice
pentru buna desfăşurare a activităţii.

2.Captarea Captarea atenției se realizează prin Observarea


atenției citirea unei scrisori, adresată copiilor comportamentul
de la grupă: Expunerea ui copiilor

“Dragi copii, eu sunt iepurașul Țup- Conversația


Țup și sunt foarte trist deoarece am Explicația
rămas fără blăniță când am ieșit din
tufișul unde m-am pitulat în timpul
vizitei la oraș. Mi-aș dori tare mult să
faceți o faptă bună și să mă ajutați să-
mi confecționez altă blăniță. Pentru
acest lucru, voi, trebuie să folosiți
materialele puse la dispoziție și să-mi
lipiți o altă blăniță, pentru a putea fi
din nou fericit.Trebuie să respectați
indicațiile doamnei educatoare pentru
a ieși totul foarte bine. Ce spuneți, ne
apucăm de treabă? ”

3.Anunțarea „Pentru că am primit o scrisoare așa Observarea


temei și a frumoasă și pentru că am și citit comportamen
obiectivelor povestea despre planul animalelor, Expliocația
astăzi vom realiza activitatea practică tului copiilor
cu tema – Iepurasul. Trebuie să
folosiți materialele pe care le aveți la
dispoziție să decupați iepurașul după
contur, apoi să lipiți vata pe corpul
iepurașului.

4.Reactualizarea Se poartă o discuție despre blănița Conversația Orală


cunoștințelor iepurașului. Copiii vor imita mersul
iepurașului.
ȘCOALA PROFESIONALĂ PERIȘANI
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PERIȘANI
PROF. ÎNV. PREȘC. ENACHE GINA

5.Dirijarea
învățării
Prezint copiilor modelul. Observarea
a) Prezentarea și comportamentul
analiza Voi demonstra şi explica tehnica de Explicația ui copiilor
modelului lucru. Copiii vor decupa dupa contur
iepurasul, vor aplica lipiciul pe
b)Explicarea si suprafata corpului cu ajutorul unei
demonstrarea pensule, apoi vor aplica bucățele mici
modului de lucru de vată, ținând cont de indicațiile Demonstrația
primite pentru a finaliza lucrarea.
c)Încălzirea Explicația
mușchilor mici ai Se vor executa exercitii de incalzire a
mâinilor muschilor mici ai mainilor.:

”Mana lebada o fac,/ Care da mereu


din cap,/ Lebedele-n jur privesc,/
Mainiile eu le rotesc,/ Ploaia bate-
neîncetat,/ Varful degetelor bat”

Îi voi îndruma în timpul executării Practică


temei, le voi oferi ajutor, la nevoie și
d)Executarea le voi stimula încrederea în forțele
propriu-zisă a proprii, încurajându-i.
temei
Realizarea temei se va face pe fond
muzical.
https://www.youtube.com/watch?v=3 Exercițiul
5hAjisjbO8

6.Obținerea Când lucrările sunt finalizate, copiii


performanței vor fi îndrumați să lipească ochișorii
mobili pentru ca iepurașul să fie cât Exercițiul
mai expresiv.

7.Evaluarea Se realizează analiza lucrărilor.


Solicit copiilor să-și exprime opinia
față de lucrarea personală pe baza Autoevaluarea Orala
criteriilor de evaluare enunțate la
începutul activității.
ȘCOALA PROFESIONALĂ PERIȘANI
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL PERIȘANI
PROF. ÎNV. PREȘC. ENACHE GINA

8.Încheierea Aprecieri individuale și recompense


activității pentru participare și implicare în
activitate.

S-ar putea să vă placă și