Sunteți pe pagina 1din 8

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT

Str. Mircea cel Batran, nr.12

Tel./ Fax: 0232 247364

E-mail:gradinitapp24iasi@yahoo.com

Website : Gradinita P.P.24 Iasi’s Blog

PROIECT DIDACTIC
„Prietenii rătăciți

GRUPA MIJLOCIE „B”

Prof. Dir. Slătinaru Gheorghina


Prof. Tudose Roxana
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT

Str. Mircea cel Batran, nr.12

Tel./ Fax: 0232 247364

E-mail:gradinitapp24iasi@yahoo.com

Website : Gradinita P.P.24 Iasi’s Blog

Proiect didactic

Data: 26. 02. 2019


Unitatea de învăţământ: Grădinița cu Program Prelungit, Nr. 24, Iași
Grupa: Mijlocie B
Educatoarea: Prof. Dir. Slătinaru Gheorghina și Prof. Tudose Roxana

Tema anuală de studiu: Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?


Proiect tematic: Prieteni fără grai;
Tema activităţii integrate: “Prietenii rătăciți”
Competență generală: Identificarea unor relații, operații și deducții logice în mediul
apropiat;
Competență specifică: Identificarea elementelor caracteristice ale uor fenomene/ relații din
mediul apropiat;
Scop: Consolidarea cunoștințelor legate de animalele domestic și sălbatice din țara noastră;

Obiective operaţionale:
O1: Să denumească animalele sălbatice și domestice;
O2: Să grupeze animalele recunoscute după mai multe criterii: trăsături, adăpost, hrană, pui,
foloase, etc.
O3: Să exprime ideile în propoiții corecte din punct de vedere grammatical;
O4: Să colaboreze cu membrii echipei pentru rezolvarea sarcinilor;
O5: Să folosească vorbirea dialogată, menţinând normele de adresare pe parcursul relatării;

Strategii didactice :
 Metode: conversația, jocul, observația, diagrama Venn, metoda ciorchinelui, conversația,
elemente de problematizare;
 Tehnici: frontal, individual, de grup;
 Material didactic: Jetoane, medalioane, brățări, săculeț, siluiete de animale, laptop,
costume (lup, iepure, caine, scufiță, vulpe, urs, fermier, pădurar), cercuri, șnur, stimulente;
 Modalități de evaluare: individual, în echipe ;
 Categoriile de activităţi de învăţare abordate: Activitate pe domenii experienţiale +
Jocuri și activități liber alese ( Domeniul Stiințe- Cunoașterea mediului, JALA 2
Bibliografie: :
 „Integrarea curriculară în grădiniţă – Ghid metodologic”, Inspector învăţământ
preşcolar Souca Valentina, Ed.Şcoala noastră, Zalău, 2013;
 Metodica activităţilor instructiv- educative în grădiniţa de copii”, Viorica Preda, Ed.
Gheorghe- Cârţu Alexandru, Craiova, 2009;
 „Laborator preşcolar- ghid metodologic”, Ezechil Liliana, Păişi Lăzărescu Mihaela,
Ed. V&I integral, Bucureşti 2001;

Joc didactic CUNOAȘTEREA MEDIULUI « Prietenii rătăciți »

 Sarcina didactică : recunoașterea și gruparea animalelor după anumite criterii și însușiri,


precum și rezolvarea sarcinilor primite la nivel individual și în cadrul echipei;
 Regulile jocului:
o Copiii se împart în două echipe, cea a fermierilor și cea a pădurarilor;
o Echipele își desemnează un lider ;
o Fermierii și pădurarii vor rezolva un puzzel care se va complet ape baza
răspunsurilor celor două echipe, în jocul de întrecere ;
o Atât fermierii cât și pădurarii vor identifica animale în urma descrierii date de
cadrul didactic ;
o Echipele primesc sarcina de a găsi răspunsuri pe baza ghicitorilor ;
o Fermierii și pădurarii vor trebui să identifice urmele de animale întâlnite in
desfășurarea jocului ;
 Complicarea jocului :
a) Cu ajutorul diagramei Venn animalele de pe jetoane vor fi împărțite pe
criteriul mare/ mic/ mijlociu ;
b) Vor adersa întrebări echipei adverse de un grad de dificultate ridicat ;
c) Cu ajutorul unui șnur, fermierul șef și pădurarul șef își va aduna turma de
animale ;
 Elemente de joc: surprize, ghicitori, mânuirea jetoanelor, întâmplări hazlii,
recompense, costumare, jocul sub diferite forme ( muzical, hazliu), imitarea ;

SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă prin intermediul salutului între


educatoare şi copii, care se va realiza după recitarea versurilor „Dimineaţa a sosit,/ Toţi copiii au
venit,/ În cerc să ne adunăm, / Mâinile să ni le dăm,/ Cu toţi să ne salutăm/ Bună dimineaţa dragi
copii, /Mă bucur că sunteţi aici, / A-nceput o nouă zi, /Bună dimineaţa copii!” Salutul se propagă
în cerc de la stânga spre dreapta prin adăugarea de cuvinte.
În continuare se va face prezenţa copiilor. Copilul de serviciu va menţiona copiii absenţi
şi eventual îi va număra. Calendarul naturii va fi completat tot de către un copil de serviciu,
purtându-se o discuţie referitoare la anotimpul în care ne aflăm, ziua şi vremea de afară.
Urmează împărtăşirea cu ceilalţi, prin care copiii sunt îndemnaţi să spună la ce se
gândesc ei când spun „Prieteni fără grai”.
La activitatea de grup copiii vor interpreta jocul cu text şi cânt „Fermierul”. Prin acest
joc cu text şi cânt se creează coeziunea grupului, fiecare membru al grupului se integrează
jucându-se, cântând.
Noutatea zilei va fi anunţată cu ajutorul unei întâmplări relatate de educatoare.
Se anunță tema jocului. Jocul se numește „Prietenii rătăciți” . Preșcolarii vor fi împărțiți
în două echipe: echipa pădurarilor și echipa fermierilor. Fiecare echipă va trebui să își
desemneze un lider ( fermierul șef și pădurarul șef). Scufița Roșie a adus cu ea materialele cu
ajutorul cărora se va desfășura jocul. Pentru început aceasta le prezintă copiilor conturul a două
animale, un cal și un urs. Aceste animale trebuie să prindă culoare, si acest lucru nu se poate face
decât prin îmbinarea unor piese de puzzel (8 la număr). Fiecărei piesă a puzzelului îi corespunde
un răspuns corect la cerințele educatoarei.
În debutul jocului, educatoarea redă câteva trăsături ale unui animal, iar preșcolarii
trebuie să îl identifice. După ce membrii echipei identifică animalul, aceștia trebuie să mai
enumere și ei anumite specte legate de animalul identificat: puii lui, hrana pe care animalul o
consumă, adăpostul și foloasele pe care aceste le aduce omului. Pentru fiecare răspuns corect,
Scufișa Roșie adaugă câte o piesă în puzzelul fiecărei echipe.
Copiii vor cânta cântecul „Ursul păcălit de vulpe” pentru a sărbători întoarcerea ursului
casă, în pădure.
În cea de a doua etapă a jocului, educatoarea va adresa echipelor o serie de ghicitori în
urma cărora preșcolarii vor identifica animalele, de asemenea membrul echipei care a ghicit
animalul trebuie să îi mai atribuie acestuia aspectele legate de puii lui, de hrana pe care o
consumă, de foloasele pe care le aduce omului și de adăpostul acestuia. Pentru fiecare răspuns
corect, Scufișa Roșie adaugă câte o piesă în puzzelul fiecărei echipe.
Ursul dă nas în nas cu Vulpea, căreia are cateva lucruri să îi transmită, în urma
întâmplării sale nefericite în care și-a pierdut coada. (dramatizare „Ursul păcălit de vulpe”)
În etapa următoare, pe baza unor urme descoperite, preșcolarii trebuie să reușească să
identifice animalul. Animalelor descoperite li se adaugă puii, hrana lor, adăpostul pe care il au și
foloasele pe care le aduc omului. Pentru fiecare răspuns corect, Scufișa Roșie adaugă câte o piesă
în puzzelul fiecărei echipe.
Întră în scenă iepurașul, care și acesta este foarte supărat, căci și el are să povestească
musafirilor o întâmplare nerericită prin care a trecut, tot din cauza Vulpii. ( Dramatiare „Coliba
iepurașului”)
Se constată că probele s-au terminat, toate animalele s-au întors acasă și sunt fericite,
însă puzzelelor le lipsesc câte două piese. Educatoare descoperă un alt plic, cu alte cerințe.
Cu ajutorul diagramei Venn preșcoparii vor grupa animalele întâlnite pe jetoane în
animale ierbivore/ carnivore/ omnivore. Daca sarcina a fost realizată corect, puzzelul mai este
completat cu o piesă. Pentru a fi completata ultima piesă a puzzelului, liderul fiecărei echipe va
pune o întrebare de un grad de dificultate foarte ridicat echipei adverse. Întrebarea se va referi la
un animal ales de întreaga echipă. La final se stabilește achipa câștigătoare, iar liderul fiecărei
grupe va trebuii să își adune animalele și să le ducă înapoi acasă. Această secvență se relizează
pe pași de dans, copiii părăsind sala.
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile Evaluarea
didactic didactice
/Secvenţa
didactică
Preșcolarii vor intra în grupă pe ritmul cântecului
1.Introducerea „Ferma animalelor” iar captarea atenției se realizează prin
in activitate și relatarea de către educatoare a unei întâmpări, urmată de Conversația
captarea intarea în sală a Scufiței Roșii;
atenției

Educatoarea anunță titlul jocului: „Prietenii rătăciți”,


2.Anunţarea iar Scufița Roșie prezintă materialele necesare Conversașia
temei şi a desfășurării lui. Observareția
obiectivelor
urmărite

3.Dirijarea 1.Explicarea regulilor jocului


învățării
Pe baza medalioanelor primite, preșcolarii vor fi
împărțiți în două echipe: echipa FERMIERILOR și
echipa PĂDURARILOR.
Cele două echipe își desemnează câte un lider; Fermierii
și pădurarii vor rezolva un puzzel care se va completa pe Conversația cunoştinţelor
baza răspunsurilor celor două echipe, în jocul de
copiilor cu
întrecere ;
privire la
2.Executarea jocului de probă
animalele
Educatoarea descrie un animal domestic și unul sălbatic. sălbatice și
În baza descrierii, fiecare echipă trebuie să identifice
domestice
animalul. Echipele adaugă animalului identificat alte
trăsături noi precum: hrana pe care o consumă, adăpostul, din țara
foloasele pe care le aduce oamenilor, etc;
noastră
3.Executarea jocului propriuzis Explicația

Educatoarea redă câteva trăsături ale unui animal, iar


preșcolarii trebuie să îl identifice. După ce membrii
echipei identifică animalul, aceștia trebuie să mai
enumere și ei anumite specte legate de animalul
identificat: puii lui, hrana pe care animalul o consumă,
adăpostul și foloasele pe care aceste le aduce omului.
Elemente de
Pentru fiecare răspuns corect, Scufișa Roșie adaugă câte o
problematizare
piesă în puzzelul fiecărei echipe.
Primele patru animale rătăcite au fost găsite. Membrii
echipelor sunt foarte fericiți, drept pentru care vor cânta
Observația
împreună cântecul „ Ursul păcălit de vulpe”.
În partea a doua a jocului, educatoarea va adresa
echipelor o serie de ghicitori în urma cărora preșcolarii
cunoştinţelor
vor identifica animalele, de asemenea membrul echipei
copiilor cu
care a ghicit animalul trebuie să îi mai atribuie acestuia
privire la
aspectele legate de puii lui, de hrana pe care o consumă,
animalele
de foloasele pe care le aduce omului și de adăpostul
sălbatice și
acestuia. Pentru fiecare răspuns corect, Scufișa Roșie Jocul
domestice
adaugă câte o piesă în puzzelul fiecărei echipe. Printre
din țara
animalele găsite, se află și vulpea. Ursul se întâlnește cu
noastră
aceasta, având să îi adreseze câteva cuvinte.
Pe baza unor urme descoperite, preșcolarii trebuie să
reușească să identifice animalul. Animalelor descoperite
Elemente de
li se adaugă puii, hrana lor, adăpostul pe care il au și
problematizare
foloasele pe care le aduc omului. Pentru fiecare răspuns
corect, Scufișa Roșie adaugă câte o piesă în puzzelul
fiecărei echipe.
Întră în scenă iepurașul, care și acesta este foarte
supărat, căci și el are să povestească musafirilor o
întâmplare nerericită prin care a trecut, tot din cauza
Vulpii. ( Dramatiare „Coliba iepurașului”) .
4. Complicarea Cu ajutorul diagramei Venn preșcoparii vor grupa
jocului Diagrama capacității
animalele întâlnite pe jetoane în animale ierbivore/
Venn de a grupa
carnivore/ omnivore. Dacă sarcina a fost realizată corect, animalele
după
puzzelul mai este completat cu o piesă.
Conversația criteriul
Pentru a fi completata ultima piesă a puzzelului, liderul stabilit
fiecărei echipe va pune o întrebare de un grad de
dificultate foarte ridicat echipei adverse. Întrebarea se va capacității
Jocul de a formula
referi la un animal ales de întreaga echipă.
corect
propoziții
imterogative
5. Încheierea Se stabilește achipa câștigătoare, iar liderul fiecărei capacității
actiivității Metoda de a reliza
grupe va trebuii să își adune animalele și să le ducă
ciorchinelui mișcări ale
înapoi acasă. Această secvență se relizează pe pași de corpului
Conversația sugerate de
dans, copiii părăsind sala;
ritmul
melodic;

S-ar putea să vă placă și