Sunteți pe pagina 1din 7

TEMA ZILEI: APOLODOR ȘI PRIETENII LUI

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cum este/ a fost și va fi aici pe pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Au fost și sunt în jurul nostru”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Apolodor și prietenii lui”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ADP+ ALA1+


ADE (DLC- memorizare+DS- activitate matematică: joc didactic: Consolidare
numerație 1-7 crescător și descrescător)+ALA2

ADP – ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:


Întâlnirea de dimineață: „Ce animale trăiesc la Poli?”, Prezența, Calendarul naturii,
Noutatea zilei – vizita musafirului nostru, Activitatea de grup- predicții despre viața la
Poli.
ALA- ACTIVITĂȚI LIBER ALESE I:
Artă: „Ursul”- pictură
Nisip și apă: „Urme pe zăpadă”
Joc de rol: „De-a vânătorii”
ADE- ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE: „Apolodor și
prietenii lui”
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE: Ed. limbajului: „Pinguinul” - memorizare
DOMENIUL ȘTIINȚĂ: Activitate Matematică: „Apolodor își numără prietenii”- joc
didactic- Consolidare numerație 1-7 crescător și descrescător
ALA- ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II: Dansul pinguinului- euritmie

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


- Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
- Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat;
- Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor.

COMPORTAMENTE VIZATE:
- Exersează cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi receptării
lui (comunicare receptivă);
- Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, acţiuni,
emoţii proprii (comunicare expresivă);
- Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr, numeraţia, compunere și
descompunere a numărului.

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea deprinderii de a memora și reproduce voluntar


și logic poezia; Formarea și consolidarea competențelor de calcul în limitele 1-7
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
- Să utilizeze formule specifice de salut;
- Să schimbe impresii, opinii, păreri despre întâmplări la care au fost martori, legate de
tema activității;
- Să identifice simboluri pentru modificările petrecute în natură, în vederea înregistrării
în calendarul naturii.

 ALA 1:

- Artă: „Ursul”- pictură


- Să picteze imaginile cu culorile potrivite, folosind furculița;
- Nisip și apă: „Urme pe zăpadă”
- Să lase amprentele animalelor de la poli pe zăpadă sau nisip;
- Joc de rol: „De-a vânătorii”
- Să caute și să găsească animalele ascunse prin sală.

 ADE: „Apolodor și prietenii lui”


DLC: „Pinguinul” - memorizare

- Să asculte cu atenție poezia, demonstrând apoi înțelegerea mesajului transmis de


text;
- Să memoreze poezia logic, reproducând-o clar și expresiv cu intonație;
- Să-și însușească sensul cuvintelor și expresiilor noi;
- Să formuleze propoziții simple sau dezvoltate folosind un cuvânt dat;

DS: „Apolodor își numără prietenii”- joc didactic- Consolidare numerație 1-7
crescător și descrescător
- Să recunoască cifrele de la 1-7;
- Să compună cifrele și să le descompună crescător și descrescător de la 1-7 și de la 7-1;
- Să precizeze cele 7 zile ale săptămânii, 7 animale de la Poli, 7 animale domestice.

 ALA 2: Dansul pinguinului- euritmie


- Să respecte pașii de dans și mișcările propuse.

STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode și procedee: conversația, observația, jocul, explicația, demonstrația,
exercițiul, joc exercițiu, brain- stormingul.
b) Mijloace de învățământ:
- laptop, panou, planșe, jetoane, fișe de lucru.
c) Materiale didactice:
Artă: pensule, acuarele, pahare pentru apă, furculițe, carton colorat, planșă model,
panou pentru expoziția lucrărilor.
Nisip și apă: zăpadă sau nisip, animale de la poli de jucărie, lupă.
Joc de rol: puști de jucărie, veste de vânători, animale polare.
ADE: - DLC: cărți cu animale de la poli, fișă cu poezia, macheta cu elemente din poezie.
- DS: jetoane și planșe cu animale de la poli, panou, fișe de lucru, creioane grafice
și colorate.
6. Joc de mișcare: laptop și coronițe de pinguin.

FORME DE ORGANIZARE A COPIILOR: frontal, pe grupuri și individual;


EVALUAREA: observare curentă, aprecieri laudative, produsele activității.
DURATA: O ZI

BIBLIOGRAFIE:
1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,Bucureşti,2009
2. „Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie”, 2019.
3. Liliana Ezechil,Mihaela Păişi Lăzărescu-„Laborator preşcolar”, Ed.V&I Integral
Bucureşti, 2001

SCENARIUL ZILEI
Copiii intră în sala de grupă intonând cântecul „Bună dimineața dragă grădiniță” având
în piept medalioane cu imagini reprezentând diferite animale de la poli: urs polar, morsă,
pinguin și se așază în semicerc pe perne. Întâlnirea de dimineaţă începe cu salutul „Bună
dimineața ursule polar (morsă, pinguin, în funcție de ecusonul purtat), mă bucur să te văd! Se
trece apoi la completarea prezenţei, apoi se va completa calendarul naturii. După completarea
calendarului naturii educatoarea îi va întreba pe copiii: - „Ce animale trăiesc la Poli?”, copiii
dau răspunsuri diferite, precizând și culorile, mărimile pe care le au aceste animale.
Educatoarea va fi întreruptă de apariţia pinguinului Apolodor, care a fost găsit la centrul
tematic. Pinguinul Apolodor este foarte trist deoarece în ţinutul de gheaţă a fost o furtună de
zăpadă şi în urma ei și-a pierdut prietenii.
Astfel că Pinguinul Apolodor îi roagă foarte mult pe copii să îl ajute să-și recupereze
prietenii, iar dacă îl vor ajuta, el îi va răsplăti pe măsură.
Educatoarea îi întreabă pe copii dacă vor să îl ajute pe Apolodor? Copiii sunt foarte
încântaţi să-l ajute.
Apolodor va şopti educatoarei fiecare sarcină pe care copiii trebuie să o realizeze pentru
a-și găsi prietenii din ţinutul de gheaţa.
ALA 1: Copiii se duc la centre și se așază în funcție de jetonul din piept.
- La sectorul „Artă” vor picta urși polari pe cartoane colorate, cu ajutorul furculițelor
și al acuarelelor;
- La sectorul „Nisip și apă” copiii vor face urme pe zăpadă sau nisip, cu ajutorul
animalelor de jucărie;
- La sectorul „Joc de rol” copiii vor căuta animalele polare pentru hrana lui Apolodor,
se vor juca „De-a vânătorii”.
Educatoarea supraveghează activitatea tuturor centrelor, dând indicaţiile necesare. După
ce copiii au realizat sarcinile de la centre, lucrările realizate le vor duce în ţinutul de gheaţă
pentru a-l face pe Pinguinul Apolodor mai fericit.
Copiii împreună cu educatoarea vor vizita ţinutul de gheaţă şi îl vor aşeza pe Apolodor
alături de prietenii lui urșii polari. Vor merge păşind pe gheţari şi intonând cântecul
„Pinguinul Willy”, luând apoi drumul spre toaletă.

Tranzitie: Copiii se întorc cântând cântecul “Pinguinul Willy”.


DLC: Educatoarea le prezintă următoarea sarcină, cea de a învăța o poezie despre
Apolodor și familia lui. Copiii sunt așezați în semicerc, în fața lor macheta cu ținutul de gheață.

Educatoarea recită poezia „Pinguinul”, respectând intonația, accentul, pauzele, tonul,


nuanțarea vocii:

„Pe întinderea de gheață,


Din sudul îndepărtat,
Vine-un pinguin agale
Cu frac negru îmbrăcat
Printre sloiurile albe
El pășește legănat,
Pare un bătrân savant,
De gânduri preocupat.
Iar din cerul clar ca sticla,
Cad perdele de lumini
Care-nvăluie familia
Miilor de pinguini.”

Familiarizarea cu textul poeziei se face printr-o scurtă expunere narativă, se explică


cuvintele necunoscute și se formulează propoziții cu ele.
Învățarea poeziei se va realiza pe unități logice. Se recită prima strofă, se repetă cu 2-3
copii, se recită prima și a doua strofă, apoi se repetă cu 3- 4 copii, iar la final cele trei strofe se
repeta cu întreaga grupă de câteva ori. Se recită individual pentru urmărirea corectitudinii
pronunției cuvintelor. Se propune jocul „Săgeata”- un copil începe să recite poezia, după câteva
versuri, educatoarea bate din palme, apoi arată cu mâinile întinse (ca o săgeată) către alt copil,
copilul care recită de oprește, iar cel spre care e îndreptată săgeata, continuă recitarea poeziei.
Se fac aprecieri asupra comportamentului copiilor la activitate.

Tranzitie: Copiii se prind perechi și fac câteva exerciții de mișcare: „Leagănul”, „Sus-
jos pe ghețar”, „Fierăstrăul de gheață”.

DȘ: Pinguinul Apolodor șoptește educatoarei următoarea sarcină. Copii sunt așezați la
măsuțe pe care se află fișe și creioane colorate. În fața măsuțelor se află un panou cu o fișă
mare albă, marker, jetoane. Apolodor scrie pe fișă la panou, cifrele de la 1 la 7, copiii recunosc
și denumesc aceste cifre aranjate crescător. Educatoarea va scrie cifrele descrescător. Copiii
scriu și ei pe fișele lor cifrele crescător și descrescător.
Câte un copil va veni în față la panou și va grupa jetoane cu animale de la Poli, în
funcție de cifra aleasă de Apolodor.
Un copil va ține în mână jetonul cu cifra 7, iar lângă el vor veni alți doi copii care vor
alege jetoanele cu cifre care adunate vor face 7, realizând astfel compunerea cifrei 7 (1-6, 2-5,
3- 4).
Jocul continuă la fel pentru descompunere, copiii aleg jetonul cu 6, iar lângă el se
așează copii cu jetoanele 7 și 1, etc.
Copiii rezolvă sarcinile de pe fișă, scriind cifrele potrivite, încercuind sau colorând
elementele date.
Li se propune copiilor să-l ajute pe Apolodor să-și amintească cele 7 zile ale săptămânii,
7 animale de la Poli, 7 animale domestice.
Se fac aprecieri colective și individuale.
ALA 2: Euritmie
La finalul activităților copiii sunt invitați la dans. Apolodor le mulțumește că l-au ajutat
să-și găsească prietenii, de care i-a fost tare dor și le oferă o coroniță de pinguin și îi învață
pașii de dans din „Dansul pinguinilor”.
„Pinguinul”

Pe întinderea de gheață,
Din sudul îndepărtat,
Vine-un pinguin agale
Cu frac negru îmbrăcat

Printre sloiurile albe


El pășește legănat,
Pare un bătrân savant,
De gânduri preocupat.

Iar din cerul clar ca sticla,


Cad perdele de lumini
Care-nvăluie familia
Miilor de pinguini.

S-ar putea să vă placă și