Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE CU CONȚINUTURI

INTEGRATE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.18


PROPUNĂTOR: PETRIȘOR ALEXANDRA-CLAUDIA
GRUPA: MICĂ C
DATA: 5 FEBRUARIE 2020
TEMA ANUALĂ: CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMA PROIECTULUI: PRIETENI FĂRĂ GRAI
SUBTEMA SĂPTĂMÂNII: LOCUITORII PĂDURII
TEMA ZILEI: URSULEȚUL MARTINEL ȘI PĂȚANIA SA
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE CU CONȚINUTURI
INTEGRATE: ADE (DEC2, DLC)+ ALA1+ALA2
TIP DE ACTIVITATE: MIXTĂ
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
A2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
B1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
B4. Autocontrol și expresivitate emoțională;
C1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
D1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
D2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
E1. Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;
E3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.

COMPORTAMENTE VIZATE:
A. 1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate,
specifice vârstei;
1.2. Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lor de
dezvoltare;
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
2.1. Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc.) în
interacțiunea cu mediul apropiat;
2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale
sonore, melodii;

1
B. 1.1. Manifestă încredere în adulții cunoscuți, prin exersarea interacțiunii
cu aceștia;
1.3. Inițiază/participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
4.1. Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale,
texte literare, obiecte de artă etc.
C. 1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în
situații noi;
D. 1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea
înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă);
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării
ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc.(comunicare expresivă);
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite situații de
comunicare;
E. 1.1. Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/relații din
mediul apropiat;
1.4. Identifică posibile răspunsuri/soluții la întrebări, situații-problemă și
provocări din viața proprie și a grupului de colegi;
3.1. Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul aropiat;
3.2. Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale
Pământului și Spațiului.
SCOPUL ZILEI: dezvoltarea simțului ritmic prin recitarea silabisită,
ritmică a unor versuri; dezvoltarea capacității de ascultare și înțelegere a
conținutului unei povești; consolidarea priceperilor și deprinderilor practice
de utilizare a diferitelor tehnici de lucru; precum și dezvoltarea depriderilor
motrice de bază şi a atenţiei prin intermediul jocului de mișcare și a jocului
distractiv.

ADP: ALA1:
I.D.- Animale preferate din Artă- „Căsuța din oală”
DEC2- „Câte unul pe cărare” (lipire personaje)
pădure (predare joc muzical)
Rutine specifice Construcții- „Căsuță
„Graiul animalelor”(repetare pentru prietenii din pădure”
Tranziții: cântec)
Joc muzical „Luați seama Joc de masă- „Caută
DLC- „Căsuța din oală”-basm umbra animalelor!”
bine!” popular (povestirea
Recitativ ritmic „Trenul tuc, educatoarei)
tuc, tuc!”
Joc imitativ „Ne pregătim
de activități”
ALA2:
„Pe urmele vulpiței
Rița”(predare joc de mișcare)
„Ursul doarme și
visează”(consolidare joc 2
distractiv)
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

ADP:
 Întâlnirea de dimineață „Animale preferate din pădure”
 Rutine specifice
 Tranziții: „Luați seama bine!” (joc cu text și cânt)
 Recitativ ritmic „Trenul tuc, tuc, tuc!”

ALA1:
 Artă: „Căsuța din oală”- lipire personaje
 Construcții: „Căsuța pentru prietenii din pădure”
 Joc de masă: „Caută umbra animalelor!”

ADE (DLC + DEC2):


 DEC2: „Câte unul pe cărare” ( predare joc muzical)
„Graiul animalelor” (repetare cântec)
 DLC: „Căsuța din oală”- basm popular (povestirea educatoarei)

ALA2: „Pe urmele vulpiței Rița”- predare joc de mișcare


„Ursul doarme și visează”- consolidare joc distractiv

STRATEGII DIDACTICE:
Mijloace și procedee: conversația, explicația, demonstrația, povestirea,exercițiul,
expunerea, problematizarea, jocul-execițiu, turul galeriei
Mijloace didactice: panoul grupei, calendarul naturii, fotografii, ursuleț, castron, lingură,
elemente de decor, papuci, jetoane, stimulente, siluetele personajelor, plic, imagini, tablă
magnetică, decupaje cu animale sălbatice, foaie cu umbrele animalelor, coșuri, cuburi de
construit, animăluțe de cauciuc, siluete de animale, cutii, piese, lipici, jetoane cu animale,
pași de urs, vizuină, tălpițe colorate, coș, prăjituri.
Forme de organizare: : individual, frontal, grupe
Locul de desfășurare: sala de grupă
Bibliografie:
 M.E.N, Curriculum pentru educația timpurie, 2019;
 Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și intrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie;
 Dolgoșev,M.; Marinescu, E. (1997), Metodica educației muzicale în grădinița
de copii- Manual pentru liceele pedagogice de educatoare, E.D.P, București
 Daniela Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa,(2009), „Proiectarea pas cu
pas”, Îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar,Ed.
Diamant
 Hobjilă, Angelica, Didactica activităților de educarea a limbajului;

3
 Mitu, F., Antonovici, Ș., Metodica activităților de educare a limbajului în
învățământul preșcolar, ediția a II-a, Ed. Humanitas, București.
 Oprea, C.L, (2007), Strategii didactice interactive, E.D.P. Bucureşti.

Scenariul zilei

ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață, în care copiii au posibilitatea de a-și


împărtăși idei, de a-și manifesta starea de spirit, de bună dispoziție, de a adresa întrebări.

I. SALUTUL
Copiii sunt așezați în semicerc și vor fi întâmpinați de educatoare, care îi va
saluta. Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață ,copiii fiind salutați de către
educatoare cu ajutorul versurilor:
„Dimineața a sosit
Toți copiii au venit.
În cerc să ne adunăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața,
-Bună dimineața!
Mă bucur că sunt aici.
A-nceput o nouă zi,
-Bună dimineața,
-Bună dimineața!

II. PREZENŢA
Copiii îşi vor aminti tema săptămânii şi vor cânta cântecelul,,Bună dimineaţa,
animale!”. În felul acesta vor saluta toate animăluțele din pădure.
Identificarea copiilor prezenți va fi realizată de educatoare împreună cu copiii
care își vor așeza fotografia pe unul dintre crengile unui copac din pădure.
„După ce ne-am adunat/Şi frumos ne-am salutat/Colegii ne-am întâlnit/Cine oare
n-a venit?”

III. CALENDARUL NATURII


Se analizează mai întâi,cu ajutorul copiilor, imaginea reprezentativă a anotimpului
existent. Copiii denumesc anotimpul în care suntem cu ajutorul roții anotimpului. În
continuare, copiii sunt îndemnaţi să spună ce au obsevat ei dimineaţă când au veni la
grădiniţă pentru a stabili cum este vremea şi cum ne îmbrăcăm în acest anotimp si vor

4
alege din mai multe imagini pe cele specifice vremii de afară. Meteorologul de serviciu
va așeza imaginile pe panoul ,,Calendarul naturii”.

IV. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI


Se va face printr-o conversație spontană, dacă este un eveniment deosebit din viața
unui copil sau dacă se confruntă cu vro situație-problemă pe care vrea să o împărtășească
cu ceilalți colegi.
V. ACTIVITATEA DE GRUP
Gimnastică de înviorare :,, 1,2,3….Aşa copii!”
Copiii sunt bucuroși că și-au amintit de animalele din pădure, iar la sugestia
educatoarei fac câteva jocuri, exerciții de gimnastică pentru înviorare și crearea bunei
dispoziţii ,,Luați seama bine!”
VI. NOUTATEA ZILEI
Când vor intra în grupă, copii vor descoperi surpriza de la centru tematic, decorul
pădurii. În timp ce observă decorul, din pădure se aud niște zgomote:
Mor, mor, mor,
E cineva aici?
Mă aude cineva?
Unde sunteți, nu vă văd?
Apare în scenă ursulețul Martinel care îi salută pe copii. Dar ce bine că vă întâlnesc copii!
De câteva zile îmi caut prietenii prin pădure și nu îi găsesc. Din neatenție, i-am speriat și
au fugit de mine. Offf, sunt tare trist! Vreau îi găsesc ca să-mi cer iertare. Oare voi mă
puteți ajuta? Dar mai întâi, vreau să vă spun că pădurea e mare și n-aș vrea să vă rătăciți
și nici să pățiți ceva rău. Dar stați fără grijă, dacă respectați ce vă spun, totul va fi bine.
Trebuie să fie liniște ca să nu speriem animalele din pădure, trebuie să ascultați toate
indicațiile pe care vi le dau. Ridicăm mânuța atunci când vrem să spunem ceva, nu
vorbim neîntrebați, rămânem la locurile noastre. Copii, este foarte important să respectăm
aceste reguli, dacă nu vom fi alungați din pădure, să știți că dacă încălcați vreo regulă, s-
ar putea să auziți un sunet care vă avertizează că nu e bine ce faceți! (se aude sunetul
lupului). Sunteți pregătiți să pornim în aventura prin pădure?

VIII. TRANZIŢIA:
Dacă își doresc să devină ajutoarele ursulețului, copiii trebuie să promită că vor
respecta regulile și să recite următoarele versuri, așezați într-un trenuleț:
„Pe ursuleț îl ajutăm, îl ajutăm, îl ajutăm;
Regulile le repectăm, le respectăm!”

Se trece la realizarea primei ACTIVITĂȚI PE DOMENIU EXPERIENȚIAL


DEC2 –„Câte unul pe cărare”-joc muzical ( predare)
„Graiul animalelor”- cântec (repetare)

5
După finalizarea primului ADE- DEC2, urmează tranziția, ne vom îndrepta spre baie,
intonând recitativul : „Trenul tuc, tuc, tu/ La baie merg acum/ Și-apoi mă-ntorc/ Ursulețul
îl urmez”.
Copii se vor așeza pe scaun în semicerc și vor primi o surpiză de la ursuleț. Niște pași
colorați, care îi ajută să meargă pe urmele ursulețului și să-și găsească locul la unul din
cele 3 centre.
 CENTRUL JOC DE MASĂ: ,,Caută umbra animalelor!”
 CENTRUL CONSTRUCȚII: „Căsuță pentru prietenii din pădure”
 CENTRUL ARTĂ: ,, Căsuța din oală” (lipire personaje)

După finalizarea activităților pe centre, copiii se vor așeza în semicerc pe scăunele, unde
vor primi vizita ursulețului Martinel, care le face cunoștință cu prietenii săi. Lui Martinel
îi este rușine de aceștia, dar copiii vor descoperi motivul, doar după ce vor asculta
povestea. Se realizează cea de-a doua ACTIVITATE PE DOMENIU
EXPERIENȚIAL.
DLC- „Căsuța din oală” (povestirea educatoarei)

La JALA2, ursulețul le spune copiilor că vulpea l-a păcălit și i-a luat supriza pregătită
pentru ei. Ca să le-o înapoieze, copiii vor trebui să parcurgă un traseu, să realizeze jocul
de mișcare „Pe urmele vulpiței Rița” și să-i umple coșul cu pești. Surpriza nu poate fi
desfăcută decât de către ursuleț, care între timp a adormit. Ca să descopere despre ce e
vorba, se va repeta jocul distractiv „Ursul doarme și visează”.
După încheierea jocului, copiii sunt recompensați, iar ursulețul își ia rămas bun.

ANEXA 1
Bună dimineaţa, animale!

1. Ursuleţii s-au trezit,


Bună dimineaţa!
Iepuraşii s-au trezit,
Bună dimineaţa!
2. Şoriceii s-au trezit,
Bună dimineaţa!
Şi copiii s-au trezit,
Bună dimineaţa!
3. Ritmul de înviorare
Ne-a cuprins pe fiecare,
După ce ne-am făcut patul
A urmat apoi spălatul:
Pe obraji, pe ochişori,
Pe năsuc, pe dinţişori,

6
Bine e să fii curat,
Îngrijit şi pieptănat!

ANEXA 2
„Luaţi seama bine"
-joc muzical-

1. Luaţi seama bine


În picioare, drepţi!
Ochii toţi la mine
Mâinile la piept
Un, doi, trei
Un, doi, trei
Aşa copii.
2. Luaţi seama bine
După cum v-am spus:
Ochii toţi la mine
Mâinile în sus
Un, doi, trei
Un, doi, trei
Aşa copii.
3. Luaţi seama bine
Cum v-am arătat:
Ochii toţi la mine
Mâinile pe cap
Un, doi, trei
Un, doi, trei
Aşa copii.
4. Luaţi seama bine
Să ne aşezăm:
Ochii toţi la mine
Şi ne aplecăm
Un, doi, trei
Un, doi, trei
Aşa copii.

S-ar putea să vă placă și