Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA

„VIAŢA LA POLI”

-GRUPA MARE B-

FEBRUARIE 2021 Educatoare:

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.1, TG-JIU


EDUCATOARE: Cioabă Cristina
DATA: 23.02.2021
NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: nivel II, Grupa MARE B
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum a fost, este şi va fi aici pe pământ?
TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNII: „PRIETENII NOŞTRI”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Viaţa la Poli”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
- ADP: Întâlnirea de dimineață ,,Ursuleţul Fram ne povesteşte”- povestirea educatoarei
- ALA: Bibliotecă – „Trasăm solzii peştişorilor” - exerciţiu grafic
Joc de masă – „Aşază animalele la mediul de viaţă corespunzător” - sortare jetoane
Artă – „Foca” - pictură
- ADE: ,,Fram şi prietenii lui” (DLC – joc didactic; DOS – tăiere/decupare şi lipire)
- ALA: „Cât e ora, Eschimosule?” - joc de mişcare
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
 Conceptul de sine
 Activare și manifestare a potențialului creativ
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
 Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva/ pe cineva sau
pentru a executa o mișcare (a merge, a alerga, a prinde/a arunca o minge etc.).
 Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaţionale.
 Manifestă creativitate în activități diverse.
 Finalizează proiecte simple.
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă).
 Asimilează unele elemente ale scrisului și folosește diferite modalități de comunicare grafică
și orală pentru transmiterea unui mesaj

SCOPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la animalele polare;


consolidarea deprinderii de recunoaştere şi diferenţiere fonetică a cuvintelor, silabelor, sunetelor şi
îmbinarea cuvintelor în propoziţii enunţiative şi interogative; consolidarea deprinderilor şi abilităţilor
specifice activităţii practice (tăiere/decupare, lipire, asamblare); dezvoltarea simţului practic şi
estetic, a creativităţii.

2
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADE:
DLC: Joc didactic: ,,Fram şi prietenii lui”
Cognitiv-informaţionale
- Să se exprime clar, coerent şi corect gramatical;
- Să recunoască imaginile date;
- Să denumească sunetul iniţial al unor cuvinte;
- Să despartă corect în silabe cuvintele date reprezentând grafic silabele prin liniuţe;
- Să identifice numărul silabelor dintr-un cuvânt;
- Să alcătuiască propoziţii simple sau dezvoltate, enunţiative sau interogative;
- Să precizeze numărul cuvintelor dintr-o propoziţie
- Să găsească pluralul cuvintelor date;
- Să găsească diminutivele cuvintelor date;
- Să răspundă corect la ghicitori.
Afectiv-motivaţionale:
- Să participe cu plăcere la joc, manifestându-se liber, creativ.
Psihomotrice:
- Să coreleze numărul de silabe cu bătaia ritmică din palme;
- Să mânuiască cu uşurinţă materialul didactic folosit la activitate.

DOS: „Pinguinul – prietenul lui Fram” – tăiere/decupare, lipire


Cognitiv-informaţionale
- Să intuiască materialele puse la dispoziţie;
- Să decupeze pe contur părţile componente ale pinguinului;
- Să îmbine corect părţile componente şi să le lipească.
Afectiv-motivaţionale:
- Să aprecieze obiectiv lucrările colegilor.
Psihomotrice:
- Să mânuiască cu uşurinţă materialul didactic folosit la activitate.

ALA
ARTĂ: „Foca” – pictură
Cognitiv-informaţionale
- Să redea prin pictură tema dată.
Afectiv-motivaţionale:
- Să emită aprecieri referitoare la lucrarea proprie şi a colegilor.
Psihomotrice:
- Să folosească adecvat instrumentele de lucru.

JOC DE MASĂ: „Aşază animalele la mediul de viaţă corespunzător” - sortare jetoane


Cognitiv-informaţionale
- Să sorteze animalele pe categorii;
- Să aşeze animalele la mediul de viaţă corespunzător.
Psihomotrice:
- Să mânuiască cu uşurinţă jetoanele.

BIBLIOTECĂ: „Trasăm solzii peştişorilor” - exerciţiu grafic


Cognitiv-informaţionale
- Să traseze solzii peştilor pe linia punctată.

3
Psihomotrice:
- Să mânuiască instrumentele de scriere corect.

ALA: „Eschimosul” – joc de mişcare


Afectiv-motivaţionale:
- Să respecte regulile jocurilor de mişcare;
- Să manifeste spirit de echipă, atitudini de cooperare, spirit de competiţie şi fair-play.
Psihomotric:
- Să răspundă motric la o sarcină dată.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: piramida, turul galeriei, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia,


exerciţiul, descoperirea, problematizarea.

Resurse materiale: ursuleţul Fram şi prietenii lui de la Poli; piramida pe trei nivele (fiecare nivel
reprezentând câte o sarcina de lucru), diverse jetoane cu animale şi obiecte de la Poli; plicuri cu
sarcini; diverse jetoane cu animale domestice, sălbatice, marine, polare; planșe cu mediul desenat;
medalioane cu pinguin, focă, urs pentru centre; coli cartonate cu foca, beţişoare de urechi, acuarele,
suport acuarele, fișă cu elemente grafice, creioane, creioane colorate; ecusoane cu pinguini şi urşi
pentru împărţirea pe echipe la jocul didactic; buline pentru recompense; tablă magnetică, magneţi,
marker, calendarul naturii.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici.

LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă.

DURATA: 1 zi
BIBLIOGRAFIE:
1.Breben, S., Gongea, E., Fulga, M., 2002, Metode interactive de grup - ghid metodic - 60 de metode
şi 200 de aplicaţii practice pentru învăţământul preşcolar, Craiova, Editura Arves;
2.Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., N., Anghel, N., 2008, Activitate
integrată în grădiniţă, Ghid pentru cadrele didactice din învăţătmântul preuniversitar: Editura
Didactica Publishing House;
3.Glava, A., Polcol, M., Tataru L., 2009, Educaţia timpurie. Ghid metodologic pentru aplicarea
curriculumului şcolar, Piteşti: Editura Paralela 45;
4. “Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6 ani, 2008”.
5.*****MECT.(2008). Curriculum pentru învăţământ preşcolar (3-6/7 ani).
6.***** MEC.(2002). Metoda proiectelor la vârstele timpurii, Ed. Miniped, Bucureşti
7.***** MECT.(2008). Revista pentru învăţământ preşcolar (2008), Ed.C.N.I „Coresi” S.A.,
Bucureşti

4
Scenariul activității

Copiii vor intra în sala de grupă în rând câte unul, aşezându-se în formă de semicerc,
intonând versurile:

Dimineaţa a sosit, Bună dimineaţa, pici!


Noi la grădi am venit. Mă bucur că sunt aici.
Pe scăunele ne-aşezăm A-nceput o nouă zi
Şi frumos să ne salutăm. Bună dimineaţa, copii!

Educatoarea le transmite un salut, însoţit de o apreciere: ,,Bună dimineaţa, copii isteţi și


frumoşi! Mă bucur că suntem şi astăzi împreună!” Aceştia vor răspunde salutului adresat de
educatoare: ,,Bună dimineaţa, doamna educatoare!”. Copiii se salută unul pe altul, de la stânga la
dreapta, cu glas tare, clar, uitându-se unul la celălalt folosind formula de salut ,,Bună dimineaţa!”şi
numele colegului pe care îl salută.

Li se cere copiilor să identifice ziua din săptămână în care se găsesc. În acest context, se trece
la completarea calendarului naturii: anotimpul, vremea. În continuare, copiii sunt invitaţi să
completeze tabela de prezenţă.

Copiii vor fi invitaţi într-o călătorie imaginară, pentru a-i găsi pe prietenii lui Fram. Fiind
„invitaţi la drum”, este important să cunoască cum este vremea pentru a se pregăti.

Subliniindu-se faptul că, atunci când se pleacă la drum, este nevoie să se respecte nişte
reguli, se vor accentua câteva dintre acestea, printr-o formulă specifică: ,,Mă aştept astăzi de la voi
să fiţi buni colegi, să vă ajutaţi între voi în caz de nevoie, să vorbiți pe un ton potrivit, pentru a nu
deranja persoanele din jur”. Pentru a sesiza prin ce se deosebeşte această zi de grădiniţă de celelalte,
educatoarea sprijină copiii în evidenţierea noutăţilor zilei: surprizele pregătite în sala de grupă (pe
măsuţă), modificarea aspectului centrului tematic (un colţ de la Pol). Educatoarea îl prezintă pe
ursuleţul Fram şi le spune povestea acestuia citind o scrisoare.

Povestea lui Fram şi a prietenilor lui

Bună ziua, dragii mei! Sunt ursuleţul Fram şi vin tocmai de la Polul Sud. Acolo mă jucam cu
prietenii mei: Foca Mimi şi Pinguinul Apolodor, când, deodată a apărut clownul Riki. Am alergat,
am alergat, dar Riki a reușit să-i prindă pe prietenii mei Aceştia sunt acum închişi în spatele
gratiilor, într-un tren în drum spre circ. Îi putem elibera dacă rezolvăm corect sarcinile din acest
plic, de la acest joculeţ. Doar că… singur nu mă descurc. Am mare nevoie de ajutorul vostru. Ştiu că
sunteţi copii isteţi şi că mă puteţi ajuta. Trebuie să vă mai spun ceva…pe parcursul jocului trebuie
să facem linişte pentru ca Riki clownul să nu ne audă. El nu trebuie să ştie că noi îi vom elibera pe
Foca şi Pinguin. Mă ajutaţi? Haideţi repede să începem jocul!

După audierea conţinutului expus de educatoare, copiii vor fi provocaţi la discuţii legate de
ceea ce s-a întâmplat în poveste, de sentimentele prin care a trecut Fram de-a lungul poveştii noastre.
Prin întrebarea ,,Ce-am învăţat din această istorioară?”, copiii, cu ajutorul educatoarei, vor identifica

5
mesajul zilei: „prietenii la nevoie se cunosc”. Lângă ursuleţ, educatoarea găseşte ecusoanele de pus
în piept şi o serie de materiale necesare activităţii.

Se trece astfel, cu ajutorul tranziţiei: „Bat din palme,/ Clap, Clap, Clap!”, la activitatea de
Educarea Limbajului. Li se explică preşcolarilor cerinţele jocului: să denumească anumite animale și
să menţioneze sunetul iniţial, să despartă în silabe cuvintele, să formeze propoziţii cu aceste cuvinte
şi să le reprezinte grafic, să formeze propoziţii interogative, să alinte cuvintele şi să formeze pluralul
unor substantive şi să răspundă corect la ghicitori. Sunt expuse, apoi, regulile jocului: răspunsurile
bune vor fi apreciate prin aplauze, iar cele incorecte sau incomplete, prin bătăi scurte cu picioarele în
parchet. Copiii vor fi atenţi la cerinţă şi vor fi solicitaţi să găsească exemple corespunzătoare. Se
realizează un joc de probă, după care, copiii împărţiţi în două grupe, Pinguinii şi Focile vor trece la
varianta 1 de joc. Complicarea jocului se va realiza în varianta a doua a acestuia. La final, copiii vor
rezolva fişa de lucru.
Rutina : “Unu, doi, unu, doi
Înspre baie repejor
Nu în pas alergător,
Dăm cu apă și săpun
Mai curaţi suntem acum”.
Cu ajutorul tranziţiei - cântecelul „Culorile se ceartă” cu următoarele versuri, se va trece la
următoarea activitate: DOS: „Pinguinul – prietenul lui Fram” – tăiere/decupare, lipire.

Culorile se ceartă Culorile îndată


Că vor să ştie bine Răsuflă uşurate
Care-i mai importantă Le este clar de-acuma
Şi mă-ntreabă pe mine. Cât sunt de importante,
Eu răspund: Pentru că:
Soarele e galben, Soarele e galben
Verde este frunza, Verde este frunza
Cerul e albastru, Cerul e albastru
Roşie-i buburuza, Roşie-i buburuza,
Orange este polenul, Orange este polenul
Violeta-o floare, Violeta-o floare
Indigo- fluturaşul Indigo-fluturaşul
Totul e culoare!  Totul e culoare!

Copiii vor tăia părţile componente, îmbinându-le şi lipindu-le pentru a realiza tema dată:
„Pinguinul – prietenul lui Fram”. Se va purta o discuție de intuire a materialelor: „Ce v-a pregătit
pe măsuţe ursuleţul Fram?” (o coală cu diferite figuri geometrice, părţile componente ale corpului
unui Pinguin). „Ce va trebui să facem?” (să decupăm şi să lipim). „Pe ce le vom lipi? (o coală albă,
pe care este conturat un pinguin şi care are pe fundal un ice-berg)” „De ce materiale vom avea
nevoie?” (foarfece şi lipici).
Le voi prezenta planşa model finală. „Ce reprezintă ovalul mare negru? (corpul)” „Dar cele
două ovale negre mai mici şi cel alb? (aripile şi burtica)” „Ce trebuie să lipim în afară de acestea?
(ochii, nasul şi picioarele)”.
Le voi arăta cum decupăm şi lipim. „Ţinem foaia cu mâna stângă, iar cu cealaltă executăm
mişcări uşoare de tăiere pe contur. După ce am finalizat decuparea tuturor elementelor, vom asambla
piesele. Începem cu corpul, continuăm cu aripile şi burtica, ochii, ciocul şi picioarele. Vom avea grijă
să nu ne tăiem, să decupăm pe contur şi să nu murdărim lucrarea cu lipici. Vom lucra cât mai curat.
V-am pregătit şi şerveţele cu care vă puteţi şterge.”

6
Copiii efectuează exerciţiile de încălzire a muşchilor mâinii (cântecul „Degeţele” ) ”Ce vom
realiza astăzi? ( Noi vom decupa şi lipi „Pinguinul – prietenul lui Fram”).
Voi da semnalul de începere a lucrului: „Puteţi începe!” „Vă rog să lucraţi frumos şi îngrijit
pentru că doar aşa îl vom ajuta pe Fram să-şi elibereze prietenii.”
În timp ce copiii lucrează voi trece pe la ei şi le voi da indicaţii individuale, acolo unde este
cazul. De asemenea voi urmări poziţia copiilor pe scaune: să nu fie prea aplecaţi peste lucrare şi să
nu-şi deranjeze colegii. La finalizarea lucrărilor, copiii vor face turul galeriei, alegând lucrările
realizate de colegii care au respectat cerinţele. Lucrările vor fi expuse la panou. Voi fixa criteriile de
analiză a lucrărilor: „Au terminat lucrarea? Au respectat tema? Lucrarea este îngrijită, curată? Care
este cea mai frumoasă lucrare?” La final voi aprecia fiecare lucrare în parte. Toți copiii vor fi
aplaudați.

Cu ajutorul tranziţiei
“Bat din palme
clap, clap, clap
Din picioare
trap, trap, trap
Ne-nvârtim ne răsucim
Și spre centre noi pornim”, se trece la ALA, pe centre.
Împărţirea copiilor pe cele trei centre de interes deschise se realizează cu ajutorul
ecusoanelor primite în piept (artă- pinguin, joc de masă- urs polar și bibliotecă- focă).

Copiii vor lucra la :


-sectorul Bibliotecă - „Trasăm solzii peştişorilor” - exerciţiu grafic (semicercul)
-sectorul Artă - „Foca” – pictură cu ajutorul beţişoarelor - foca şi gheţarul pe care stă;
-sectorul Joc de masă - „Aşază animalele la mediul de viaţă corespunzător” - sortare jetoane
cu diferite animale şi aşezarea acestora pe planşa corespunzătoare mediului de viaţă corespunzător.
La finalul activităţii se realizează o expoziţie a tuturor fişelor realizate la zonele Bibliotecă şi
Artă. Se va pune accent pe autoevaluarea copiilor.
Cu ajutorul Tranziţiei: cântecul „Peştişorul năzdrăvan” se va trece la următorul moment.
1,2,3,4,5,
Eu am prins un peşte-n clinci
6,7,8,9,10
L-am lăsat din nou să plece
Dar de ce drumul i-ai dat?
Căci el tare m-a muşcat!
Te-a muşcat de degeţel?
Da! Chiar de cel mititel!

Copiii vor fi recompensaţi, în continuare, cu apariţia Eschimosului, care le propune un joc de


mișcare „Cât e ora, Eschimosule?” (ALA): Educatoarea, jucând rolul Eschimosului, se va
poziţiona în mijlocul clasei, iar copiii, care joacă rolul peştişorilor, de o parte şi de alta a clasei.
Aceştia îl vor întreba din când în când „Cât e ora, Eschimosule?”, Dacă răspunsul lui este, spre
exemplu – „Este ora 9!”, peştişorii (copiii) trebuie să facă tot atâţia paşi spre Eschimos cât indică
numărul. Când Eschimosul răspunde: „Este ora mesei!”, acesta alege oricare dintre peştişori şi îl
cheamă la el. Astfel peştişorul devene la rândul lui Eschimos. Jocul se reia până când majoritatea
copiilor devin, pe rând Eschimoşi.
Ursuleţul Fram bucuros le mulţumește, la final, copiilor pentru ajutor şi le ofera câte o faţă
zâmbitoare.

7
8
Desfășurarea activității
ADP
Nr. Etapele activității Conţinut științific Strategii didactice Evaluare/
Crt. Metode și
Metode și Mijloace de indicatori
procedee învățământ
1. Momentul Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a Mobilierul
organizatoric activităţii: se va aerisi sala de grupă, se vor pune perne pe covor. grupei
2. Salutul Copiii așezați frumos pe perne vor răspunde la salutul adresa de Convorbirea Aprecieri
educatoare. verbale
3. Calendarul Se va completa calendarul naturii cu data zilei,luna,anul și se va Conversaţia Calendarul Aprecieri
naturii purta o scurtă convorbire despre vremea de afară. naturii verbale
Explicația Perne

4. Noutatate/ În sala de grupă se va descoperi ursuleţul Fram care le va aduce la Expunerea Ursuleţ Observarea
Surpriza zilei cunoștiință că vor avea activități cu tema “Animale de la Poli”. comportamen-
Conversaţia telor copiilor
5. Activitatea de Li se va citi scrisoare lui Fram, în care li se spune despre cât de Povestirea Scrisoarea Observarea
grup trist este acesta pentru că prietenii lui sunt captivi şi li se cere educatoarei comportamen-
ajutorul pentru a-i elibera. telor copiilor
6. Încheierea Voi face o scurtă analiză a activității copiilor, după care vom Convorbirea Aprecieri
activității realiza tranziția către activitatea de educarea limbajului. verbale

Desfășurarea activității
9
ADE(DLC+DOS)
Nr. Etapele activității Conţinut științific Strategii didactice Evaluare/
Crt. Metode și
Metode și Mijloace de indicatori
procedee învățământ
1. Momentul Se asigură coondițiile necesare unei bune desfășurări a activității: Mobilierul
organizatoric -aerisirea sălii de grupă; grupei
-aranjarea mobilierului ;
-pregătirea materialelor;
-intrarea copiilor în sală.
2. Captarea atenției Ursuleţul Fram le dezvăluie că are pentru ei pregătit un joc Conversaţia Ursuleţul Observare
didactic interesant şi interactiv, iar la sfârşitul lui vor putea să-i Fram comportamen-
elibereze pe prietenii lui. tului copiilor
3. Anunțarea temei și La Domeniul Limbă și comunicare vom desfășura un joc didactic Conversația Observare
a obiectivelor numit ,,Fram şi prietenii lui” în cadrul căruia vom recunoaşte comportamen-
sunetul iniţial, vom despărţi în silabe, vom alcătui propoziţii, iar la Explicația tului copiilor
Domeniul Om și societate vom desfăşura o activitate de tăiere şi
lipire ,,Pinguinul – prietenul lui Fram”.
4. Dirijarea învăţării Se va desfășura jocul didactic: “Fram şi prietenii lui”.
Copiii sunt împărţiţi în două grupe. Grupa pinguinilor și grupa
focilor. Vor avea atât sarcini comune cât și diferite.
Sarcina didactică: să denumească anumite animale și să Conversația
menţioneze sunetul iniţial, să despartă în silabe cuvintele, să
formeze propoziţii cu anumite cuvinte şi să le reprezinte grafic, să Explicația
formeze propoziţii interogative, să alinte cuvintele şi să formeze
pluralul unor substantive şi să răspundă corect la ghicitori.
Regulile jocului: să extragă și să denumească materiale la
semnalul educatoarei (sunetul clopoţelului). Tablă
Elemente de joc: așteptarea, sunetul clopoţelului, aplauzele,
recompense. Imagini
Jocul didactic se va desfăsura în două variante:
Varianta 1: copiii vor veni pe rând şi vor extrage câte o imagine,
o denumesc și menţionează sunetul iniţial. Vor despărţi în silabe şi Clopoţel
10
vor forma propoziţii pe care le vor reprezenta grafic.
Varianta 2: prin metoda piramidei, în care jocul se complică și
copiii vor trebui să formeze propoziţii interogative cu diverse
cuvinte, să alinte cuvintele şi să formeze pluralul unor substantive Observarea
și să răspundă corect la ghicitori. comporta-
mentului
DLC: Saricinile sunt: nonverbal al
Varianta 1: copiilor
 Alege o imagine! Denumește-o! Menţionează care este Observaţia Scrisoare
sunetul iniţial! Analiza
Copilul care va scoate o imagine, o va denumi și va menţiona Exerciţiul Imagini răspunsurilor
sunetul iniţial.
De exemplu: morsă, bufniţă, urs, ren, zăpadă, focă.

 Desparte în silabe şi spune câte silabe are!


 Formează propoziţii cu cuvântul dat! Reprezintă grafic Analiza
propoziţia formată! Tablă răspunsurilor
Exerciţiul
Varianta 2: Piramida Marker

 Formează propoziţii interogative cu cuvintele date! Metăda Burete


(pinguin, eschimos, iglu) Piramidei Analiza
 Alintă cuvintele (diminutive) (peşte, iepure) răspunsurilor
 Spunem mai multe/mulţi (pluralul) (sanie, vulpe) Cuburi
 Răspunde corect la ghicitori: Exerciţiul
Şade domnul pe un banc
Doar în cizme şi în frac. (pinguinul) Problematizarea

La fel de şireată
Ca şi cea roşcată, Analiza
La pol trăieşte răspunsurilor
Pe noi ne uimeşte. (vulpea polară)

Când e pui e albă toată Aprecieri


11
Şi pufoasă ca o vată verbale
Iar când creşte, pete poartă
Sare-n apă şi înoată. (foca)

Alb, greoi, cu părul fin, Observarea


Seamănă cu moş Martin. (ursul polar) comporta-
mentului
Nu e peşte, nici vapor, nonverbal al
E uriaşul mărilor. (Balena) copiilor

Nu e cerb, dar ţi se pare


Când îl vezi în depărtare. (ren) Fişa de lucru
La final, copiii vor rezolva fişa de lucru. Feţe
zâmbitoare
5. Obţinerea Îi felicit pentru ajutor și le ofer recompense. Sunt
performanţei aplaudaţi toţi pentru efortul depus. Cu ajutorul tranziţiei „Culorile
se ceartă” se va trece la următoarea activitate:
DOS: „Pinguinul – prietenul lui Fram”
Copiii se vor așeza la măsuţe și vor observa și denumi
materialele puse la dispoziţia lor pe măsute. Explicaţia
„Ce v-a pregătit pe măsuţe ursuleţul Fram?” (o coală cu
diferite figuri geometrice, părţile componente ale corpului unui Tablă Observare
Pinguin). „Ce va trebui să facem?” (să decupăm şi să lipim). „Pe comportamen-
ce le vom lipi? (o coală albă, pe care este conturat un pinguin şi Fişe de lucru tului copiilor
care are pe fundal un ice-berg)” „De ce materiale vom avea
nevoie?” (foarfece şi lipici). Foarfece
Se explică etapele de lucru şi se demonstrează modul de Demonstraţia
realizare a lucrării. Se arată lucrarea finalizată pe etape. Se oferă Lipici
ajutor copiilor care au nevoie. Exerciţiul
Înainte de a începe să lucrăm, ne vom încălzi musculatura
mâinii:
“Umerii îi vom mişca
Spatele vom îndrepta
Degetele-mi sunt petale
12
Se deschid ca la o floare
Vântul bate ne-ncetat
Vârful degetelor bat
Iar apoi le răsfirăm
Şi la pian noi cântăm .
Lebedele-n jur privesc ,
Mâinile mi le rotesc
Morişca o învârtesc Conversaţia
Şi la lucru eu pornesc.”
Se precizează faptul că după ce lucrarea va fi terminată se
va obţine „Pinguinul”. Sunt prezentate produsele finite şi aşezate
pe panou.
6. Evaluarea La finalizarea lucrărilor, copiii vor face turul galeriei, Conversația Tablă Aprecieri
activității alegând lucrările realizate de colegii care au respectat cerinţele. verbale
Lucrările vor fi expuse la panou. Voi fixa criteriile de analiză a Explicația
lucrărilor: „Au terminat lucrarea? Au respectat tema? Lucrarea
este îngrijită, curată? Care este cea mai frumoasă lucrare?” La Turul galeriei
final voi aprecia fiecare lucrare în parte. Toți copiii vor fi
aplaudați.

7. Încheierea Se fac aprecieri individuale şi generale asupra desfăşurării


activităţii activităţii. Ursuleţul Fram apreciază munca depusă și le promite Conversația Aprecieri
copiilor că surprizele continuă. Copiii părăsesc sala de grupă prin colective și
tranziția. individuale
“Bat din palme
clap, clap, clap
Din picioare
trap, trap, trap
Ne-nvârtim ne răsucim
Și spre baie noi pornim.”

Desfășurarea activității

13
ALA
Nr. Etapele activității Conţinut științific Strategii didactice Evaluare/
Crt. Metode și
Metode și Mijloace de indicatori
procedee învățământ
1. Momentul Se organizează spațiul și climatul afectiv într-un mod optim Mobilierul
organizatoric desfășurării activității. grupei
Materialul va fi distribuit pe arii de stimulare.
2. Captarea atenției Se va realiza prezentarea celor trei centre de interes, iar Ursuleţul Conversaţia Observare
Fram le pune câte un ecuson cu câte o focă, un pinguin şi un urs Expunerea comportamen-
polar și fiecare se îndreaptă către centrul care are aceeași imagine. tului copiilor
3. Anunţarea temei şi La centrul Bibliotecă, veţi avea de trasat pe spaţiile
a obiectivelor punctate, solzii peştilor.
La centrul Artă veţi picta cu beţişoarele foca şi gheţarul pe Observare
care stă; Conversaţia comportamen-
La centrul Joc de masă veţi sorta jetoane cu diferite tului copiilor
animale şi le veţi aşeza pe planşa corespunzătoare mediului de
viaţă corespunzător.

4. Prezentarea noului După ce le-au fost prezentate centrele de interes,copiii se vor Observația Fişă de lucru
conținut și îndrepta către cel indicat de inimioara avută și vor aștepta cuminți Creioane
conducerea să primească indicații. Explicația Acuarele Observare
învățării La centrul Bibliotecă trebuie să trasaţi corect semicercul pentru a Beţişoare comportamen-
reprezenta solzii peştilor. Conversaţia Jetoane tului copiilor
La centru Artă trebuie să pictaţi prin amprentare cu ajutorul Planşe
beţişoarelor pentru a reda culoare focii şi gheţarului pe care se Exerciţiul reprezentative
află.
La centru Joc de masă trebuie să sortaţi imaginile cu animale
domestice, sălbatice, marine şi polare şi să le aşezaţi pe planşa care
reprezintă mediul de viaţă corespunzător.
5. Evaluarea După ce fiecare a trecut pe la centrele de interes, lucrările vor fi Analiza
expuse, iar copiii vor porni în șir unul după altul să privească Turul galeriei Lucrărilor
lucrările executate și să le analizeze.
14
Se vor lua în considerare următoarele criterii: Aprecieri
- respectarea tehnicilor de lucru; verbale
- creativitatea și originalitatea;
- finalizarea lucrărilor.
6. Încheierea Ursuleţul Fram va aprecia munca depusă și le promite copiilor că Conversaţia Observare
activităţii surprizele continuă și se va face tranziția. comportamen-
tului copiilor

Desfășurarea activității

15
Nr. Etapele activității Conţinut științific Strategii didactice Evaluare/
Crt. Metode și
Metode și Mijloace de indicatori
procedee învățământ
1. Momentul Pentru buna desfășurare a activității se vor lua următoarele măsuri
organizatoric organizatorice:
- aerisirea sălii de grupă;
- copii vor intra în ordine și disciplină în sala de grupă.
2. Captarea atenției Fram le propune să desfăşoare împreună un joc.

3. Anunțarea temei Jocul propus este unul de mişcare şi se numeşte: “Cât este ceasul, Conversația
Eschimosule?”
4. Desfăşurarea Educatoarea, jucând rolul Eschimosului, se va poziţiona în Explicaţia Observare
activităţii mijlocul clasei, iar copiii, care joacă rolul peştişorilor, de o parte şi Demonstraţia comportamen-
de alta a clasei. Aceştia îl vor întreba din când în când „Cât e ora, Exerciţiul tului copiilor
Eschimosule?”, Dacă răspunsul lui este, spre exemplu – „Este ora
9!”, peştişorii (copiii) trebuie să facă tot atâţia paşi spre Eschimos
cât indică numărul. Când Eschimosul răspunde: „Este ora mesei!”,
acesta alege oricare dintre peştişori şi îl cheamă la el. Astfel
peştişorul devene la rândul lui Eschimos. Jocul se reia până când
majoritatea copiilor devin, pe rând Eschimoşi.

5. Încheierea După terminarea jocului, se vor face aprecieri asupra modului cum Conversația Aprecieri
activităţii s-au comportat copiii. Se vor împărți recompense în formă de feţe globale
zâmbitoare.
ALA

16

S-ar putea să vă placă și