Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA:
GRUPA : MARE
EDUCATOARE:
GRĂDINIŢA

ACTIVITATE INTEGRATĂ: Domeniul limbă şi comunicare (Educarea limbajului – Joc didactic) şi


Domeniul Om şi societate ( Activitate practică);
TEMA: “ La Poli, în lumea gheţurilor!”
TIPUL ACTIVITĂŢII : transmitere, verificare şi consolidare de cunoştinţe , priceperi şi deprinderi
DURATA: 3 ore

I. ACTIVITĂŢI DE GRUP - A.D.E.( - pe domenii experienţiale –)


● DLC (LIMBĂ ŞI COMUNICARE)
DENUMIREA ACTIVITĂŢII : Joc didactic
TEMA: Ne mirăm şi ne bucurăm!
OBIECTIVE VIZATE:
 Să construiască propoziţii simple şi dezvoltate folosind exclamaţia;
 Să utilizeze corect modul de rostire a exclamaţiei;
 Să denumească animalele reprezentate pe jetoanele extrase din plicul surpriză exprimându-se
corect gramatical;
 Să asocieze sunetul iniţial al cuvintelor cu litera;
 Să reprezinte grafic propoziţia exclamativă şi semnul mirării;
 Să numere cuvintele propoziţiei şi să le despartă în silabe;
 Să poată face aprecieri asupra propoziţiilor construite de ceilalţi copii;
SARCINA DIDACTICĂ: sesizarea vorbirii exclamative în exprimarea curentă;
REGULILE JOCULUI: Cu ajutorul ilustraţiilor, copiii construiesc propoziţii exclamative în care-şi
exprimă mirarea sau admiraţia , utilizând o intonaţie specifică unei exclamaţii.
Sunt selectate cele mai frumoase propoziţii şi notate pe o listă a propoziţiilor
alese .
ELEMENTE DE JOC: surpriza, competiţia, semnale sonore, aplauze;

●DEC ( DOMENIUL ESTETIC –CREATIV)


DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Activitate practică
TEMA : Animale polare
OBIECTIVE VIZATE:
 Să recunoască, să denumească şi să utilizeze corect materialele şi instrumentele de lucru;
 Să ansambleze şi să lipească elementele , exersând deprinderile tehnice ;
 Să trateze suprafeţele realizând colaje estetice;
 Să-şi poată autoevalua lucrarea si aprecia corect creaţiile colegilor;
 Să-şi dezvolte gustul estetic;

II. ACTIVITATI LIBER ALESE –A.L.A./ SECTOARE/ZONE/


ŞTIINŢA : Ne jucăm cu peştişori şi pinguini!
- fişă matematică
- rezolvare de probleme cu ajutorul calculatorului
Comportamnete urmărite:
● să numere obiectele din coşuleţe şi să descompună grupele de pinguini şi peşti în 2 subgrupe
verbalizând corect acţiunea;
● să rezolve problemele reprezentate grafic pe fişa matematică;
1
● să realizeze exerciţii de calcul matematic cu ajutorul calculatorului;
CONSTRUCŢII :Casele eschimoşilor!
Comportamnete urmărite :
 Să construiască case şi igluuri ansamblând materiale variate (Cuburi ARCO; Lego; Micul
arhitect;Combino; Vitocomb;);
 Să se integreze în grup pentru realizarea temei, dezvoltând relaţii de cooperare ;
 Să participe afectiv la activitate manifestându-se liber, creativ;
NISIP ŞI APĂ: Peşti pentru puiul de focă!
Comportamnete urmărite:
 Să traseze cu ajutorul beţişorului pe nisipul umed peşti şi să realizeze solzii prin linii curbe;
 Să păstreze curăţenia în sectorul respectiv;

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE:
Brainstorming-ul; conversaţia; explicaţia; demonstraţia;exerciţiul; problematizarea; munca în echipă;

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
-plic cu jetoane reprezentând animale polare; coşuleţe cu grupe de obiecte (peştişori, pinguini);2 tipuri de
fişe de lucru (matematică, ed. limbajului); siluete de animale decupate, hîrtie glasată, lipici, vată,
beţişoare, CD, casetofon, PC şi soft educaţional;coşuleţ şi jetoane cu obiecte de îmbrăcăminte pentru
jocul distractiv;panouri pentru expunerea lucrărilor;

FORME DE ORGANIZARE:
Frontal ; individual; în perechi ; lucrul în grup;

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T.-2008
 Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari.
Editura Humanitas Educaţional, 2005;
 Jocuri didactice pentru educarea limbajului, Editura Tehno-Art,1999;
 Metodica activităţilor de educarea limbajului în învaţământul preşcolar, Editura Humanitas;Buc.,
2005;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă, în cadrul căreia ,copiii aşezaţi în semicerc
participă la următoarele momente:
 Salutul - copiii îşi aleg un animal polar preferat şi se adresează colegului alaturat cu expresia
”Bună dimineaţa, eu sunt....renul”, salutul curgând firesc de la la o margine la alta a semicercului
într-o atmosferă de relaxare şi bună dispoziţie;
 Împărtăşirea cu ceilalţi - o fetiţă prezintă colegilor o jucărie de pluş – pui de focă – pe care l-a
primit în dar şi colegii îi adresează întrebări despre relaţia ei cu noua jucărie;
 Activitatea de grup, copiii ascultă cântecul vesel, ritmat, “Polul Nord” interpretat de actorul
Mihai Mălaimare şi un grup de copii, după care se poartă o sumară conversaţie despre
posibilităţile de a călători sugerate de conţinutul cântecului;
 Noutăţile zilei, educatoarea conversează cu copiii despre tema săptămânii (Viaţa la poli!) şi îi
invită să întrprindă o călătorie imaginară în lumea gheţurilor alături de ....puiul de focă al colegei
lor, să-i arate câte lucruri au învăţat ei despre aceste ţinuturi şi să afle cu toţii lucruri noi!

2
Etapele Strategii Evaluare
activităţii Conţinutul activităţii didactice
1. Captarea - se realizează prin invitarea copiilor în călătoria virtuală .
atenţiei

2. Anunţarea - călătoria noastră m-am gândit s-o numim ,, La poli, în -explicaţia


temei şi a lumea gheţurilor!”
obiectivelor
frontală
3.Reactualizarea - printr-o sumară conversaţie despre lucrurile interesante -conversţia
cunoştinţelor aflate până acum despre viaţa în aceste ţinuturi îndepărtate
-brainstor
şi sugerarea posibilităţilor de completare a acestora;
mingul
4.Enunţarea
În călătoria noastră de azi;
Obiectivelor - vom privi imagini noi cu animalele de la Poli, ne - explicaţia
vom mira admirându-le şi vom construi propoziţii
exclamative;
- veţi confecţiona câteva din animalele polare care
vouă vă sunt dragi;
- veţi construi locuinţele eschimoşilor cu
materialele alese de voi ;
- veţi număra peştişorii şi pinguinii, îi veţi grupa şi
aşeza ,,pe banchize de gheaţă” şi ,,în apă”, o să
rezolvaţi fişe matematice,puteţi pescui peştisori
pentru puii de focă socotind numărul lor, cu
ajutorul calculatorului;

- În semicerc, se explică frontal desfăşurarea jocului


5. Dirijarea
didactic .
Învăţării Mai întâi am să vă explic cum vom desfăşura jocul ,,Ne
mirăm şi ne distrăm!”. Din plicul surpriză, fiecare copil va -explicaţia
extrage o imagine, o priveşte şi denumeşte animalul
exprimându-se corect, în propoziţii, pronunţănd clar şi Exerciţiul
precis cuvintele; precizează cu ce sunet începe cuvântul ce
denumeşte animalul şi alege litera potrivită sunetului
respectiv; construieşte o propoziţie exclamativă despre
animalul din imagine şi-şi invită colegii să facă acelaşi
lucru. Stabilim împreună care a fost cea mai frumoasă,
interesantă propoziţie şi o scriem pe o fişă a propoziţiilor
alese.
Se execută jocul de probă şi se precizează că se va desfăşura
la sectorul bibliotecă.
Apoi, copiii sunt invitaţi să urmărească cum va decurge
călătoria lor pe la fiecare sector!
La ,,Bibliotecă” , se expliplică cum grupe de 4-5
copii desfăşoară jocul explicat şi rezolvă sarcinile fişei de
- indivi
evaluare .
duală
- La ,, Construcţii”, se intuiesc materialele de lucru şi se -intrecerea
sugerează construirea unor case şi igluuri ale eschimoşilor ,

3
realizate individual, în perechi sau grup, ansamblându-se în
final într-o mică aşezare umană.
- La ,,Ştiinţă”, se precizeză că vor lucra în perechi –
fiecare copil va verifica modul de lucru al partenerului - , se -problemati
intuiesc materialele de lucru, se prezintă sarcinile de lucru ( zarea - pe
numără peştişorii, spun câţi sunt , descompun grupa în grupuri
două subgrupe aşezându-le pe suprafaţa apei, la fel -lucrul în
procedează şi cu pinguinii, grupându-i pe banchize de perechi
gheaţă ) şi se verifică reciproc dacă au procedat corect, ce
variantă de descompunere a numărului au ales.
Individual, lucrează câte un copil la calculator pescuind
peştişori pentru puiul de focă şi socotind câţi sunt. -indivi
- La ,, Nisip şi apă” , se explică că, lucrează câte un copil duală
( poate avea suporteri, privitori), trasând cu beţişorul peşti
pentru animalele polare şi se discută despre tehnica de
lucru, menţinerea curăţeniei la acest sector.
După trecerea în revistă a tuturor centrelor active în
această zi, se face precizarea că toţi copii se vor roti pe la
aceste centre în funcţie de interesul lor, dar la artă şi
bibliotecă ( unde se realizează activităţile pe domenii
experienţiale) va trebui să lucreze fiecare component al
grupei.
6.Obţinerea
performanţelor - copiii îşi îndeplinesc sarcinile de lucru. Se reuşeşte
implicarea fiecărui component al grupei în derularea conversaţia
jocului didactic şi realizarea unui animal polar, în general -indivi
se respectă sarcinile specifice activităţilor desfăşurate în duală
fiecare sector de activitate. Atmosfera în care decurge
călătoria virtuală este plăcută, relaxantă.

7. Feedback-ul - fiecare copil se poate autoevalua prin raportare la -problemati


rezultatele obţinute de colegii lui, participă la analizarea zarea
acţiunilor desfăşurate în sectoare, face aprecieri despre
activităţile celorlalţi şi poate exprima predicţii despre
posibile activităţi viitoare.

8. Evaluarea - amenajarea unei miniexpoziţii cu lucrările zilei, - -exerciţiul


- aprecierea rezultatelor fişelor de lucru aplicate , - -lucrul în frontală
- citirea celor mai interesante propoziţii consemnate pe fişa grup
educatoarei, conversaţia
- formularea de către copii a unor concluzii referitoare la - pe
călătoria virtuală efectuată. grupuri
-indivi
9.Încheierea duală
Pentru finalizarea activităţilor zilei într-un mod relaxant se
activităţii organizează
- jocul distractiv ,, Mi s-a rupt coşul!”
- apoi reaudiind cântecul ,,Polul nord” prezent şi în prima
parte a zilei, copiii se pregătesc pentru plecarea acasă.

4
5

S-ar putea să vă placă și