Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

"La Polul Nord"

Grădinița:Grădiniţa cu Program Prelungit, “Neghiniță”, Cluj-Napoca

Prof.înv.preșc.: Cornea Ligia Daniela

Data: 22.02.2021

Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program


Prelungit,,Neghiniță”, Cluj-Napoca
Grupa: Mijlocie,,Albinuțe”

Activități de dezvoltare
personală (ADP)ADP Întâlnirea
ADP+ALA1+DLC( Pov.Educa Bibliotecă: de dimineață: ,,Bună dimineața,
toarei-,,Povestea ursului ,,Răsfoim enciclopedii cu grupa
cafeniu de Vladimir Colin) Animalele de la Polul mijlocie,,Albinuțe!”Tranziția: ,,De
+DOS2(Activitate Nord;Știință: ,,Animale vrem lucruri noi să știm, de
practică):,,Ursulețul polar”- polare”-puzzle; ,,Ajută Ursul expediție ne pregătim, 1-2,-12,
lipire;+ ALA 2: ,,Ursul cafeniu să ajungă acasă”- cu animale de departe, toate
doarme”-joc de labirint; sunt deosebite, au blănițe
mișcare; diferite, și trăiesc printre
Artă: ,,Ursulețul”-colorare; zăpezi… Haide iute să le vezi!”

Tema anuală de studiu: ,,Cum este, a fost si va fi aici pe pamant?”

Tema proiectului: ,,Prietenele mele necuvântătoare”

Subtema proiectului: ,,Viața la poli…”

Tema activității: ,,Poveste de la Pol”

Forma de realizare: Activitate integrată

Categorii de activitate: ADP+ALA1+DLC( Pov.Educatoarei-,,Povestea ursului cafeniu de Vladimir Colin)


+DOS2(Activitate practică):,,Ursulețul polar”-lipire+ ALA2: ,,Ursul doarme”-joc de mișcare;

Forma de realizare: Activitate integrată

Tipul de activitate: mixt

Durata: o zi;

Dimensiuni ale dezvoltării:


-comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;

-mesaje orale în diverse situații de comunicare;

-finalizarea sarcinilor și a acțiunilor(persistență în activități);

-activitare și manifestare a potențialului creativ;

Comportamente vizate: Obiective operaționale:

A.1.1.Manifestă deprinderi de păstrare a igienei O1: Preșcolarul va fi capabil să formuleze


personale; propoziții corecte din punct de vedere
gramatical, pe baza imaginilor date cu animalele
polare;

O2: Preșcolarul va fi capabil să formuleze


propoziții corecte din punct de vedere
C.2.2.Integrează ajutorul primit, pentru realizarea
gramatical, pe baza imaginilor date cu animalele
sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți;
polare;

O3:Preșcolarul va fi capabil să reconstituie


C.3.1.Manifestă creativitate în activițăți diverse; animalele de la Polul Nord, utilizând piesele de
puzzle;

O4.Preșcolarul va fi capabil va trebui să rezolve un


labirint;

O5.Preșcolarul va fi capabil să coloreze cu


creioane colorate fișa data, ,,Ursulețul”;

06.Preșcolarul va fi capabil să recunoască


animalele de la Polul Nord și să descrie imaginea,
apoi să o așeze în jurul imaginii centrale,
alcătuind ciorchinele animalelor de la pol.

C.3.2. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor O7: Preșcolarul va fi capabil să asambleze bucățile
activități diversificate, specificate vârstei; de hârtie care formează imaginea ursulețului,
respectând indicațiile educatoarei și utilizând
tehnicile de lucru învățate;

D2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a O8: Preșcolarul va fi capabil să identifice


unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii; personajele principale din ,,Povestea ursului
cafeniu” pe baza textului audiat;
E.1.3.Construiește noi experiențe, pornind de la O9: Preșcolarul va fi capabil să redea cel puțin
experiențe trecute; două momente din poveste, având ca sprijin
întrebările ajutătoare, folosind cuvintele noi:
ex.: moviliță, lespede, trosnet, primejdie, și a
disprețui, cumsecade;

Scopul activității:

Exersarea deprinderii de a asculta o poveste și de a reda ideile acesteia, îmbogățindu-și vocabularul cu


cuvinte și expresii noi, pecum și exersarea unor deprinderi practice însușite anterior.

STRATEGII DIDACTICE

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: elementul surpriză de la ursulețul Martinel pentru captarea atenției ,siluete
animale polare din polistiren, cutiuță, material albastru (decor specific zonelor polare) enciclopedii, jetoane,
planșe cu imagini din povestea „Ursul Cafeniu”, imagini cu diferite animale polare, fișe de colorat,
creioane colorate, planșă mare A3 cu ghețar, jetoane cu diverse animale polare (vulpe polară, urși polari,
morsă, balenă, focă, eschimoși, iglu, iepure polar), puzzle, fișe de lucru cu labirint, ghețar, lipici, hârtie
colorată albastră A3, ochișori mobili, pom-pom negru, model ,,Ursul polar”- lipire, bulinuțe.

METODE ȘI PROCEDEE: explicația, exercițiul, povestea, demonstrația, conversația, demonstrația, ciorchinele,


aprecierea verbală, problematizarea, turul galeriei;

FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: frontal, individual, pe grupe;

Durata:1 zi (tura I);

Evaluarea:

-calitatea și acuratețea produselor activității ( puzzle, fișa labirint, fișa de colorat);

-acuratețea răspunsurilor verbale oferite de copii, referitoare la poveste;

-gradul de manifestare general al comportamentelor și atitudinilor urmărite și nivelul de autonomie


demonstrate prin activitățile de dezvolate personală;

BIBLIOGRAFIE

 M.E.N. ,,Curriculum pentru educație timpurie ” , septembrie 2019, București;


 Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș ,,Piramida cunoașterii”-repere metodice în aplicarea
curriculumului preșcolar ,Editura Diamant, Pitești, 2014;

 M. Lespezeanu- ,, Tradițional și modern în învățământul preșcolar” – O metodică a activităților


instructiv- educative, Ed. S. C. Omfal Esențial S.R.L , București , 2007;

SCENARIUL ZILEI

I.Momentul organizatoric
În vederea unei bune desfășurări a activităților de învățare au loc: aranjarea mobilierului, stabilirea liniștii și
asigurarea unei atmosfere de lucru adecvate.

II. Întâlnirea de dimineață: aranjarea scaunelor în formă de semicerc, copiii fiind așezați în semicerc.

Momentul de mișcare: ,,Dacă vreau să cresc voinic/ Fac gimnastică de mic/ Merg în pas alergător/ Sar
apoi într-un picior/ Mă opresc, respir ușor/ Întind brațele să zbor/ Toată lumea e a mea/ Când mă așez
iute pe podea/ Acesta e un început/ Ia priviți cât am crescut!”

Salutul: porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi membrii grupei. În această dimineaţă ne vom
saluta cu salutul grupei:

,,Dimineața a sosit,

Toți copiii au venit,

În semicerc să ne adunăm,

Cu toții să ne salutăm!

Bună dimineața grupa mijlocie ,,Albinuțe”,

Mă bucur că sunteți aici,

A-nceput o nouă zi,

Bună dimineața, copii!”

Vom completa Calendarul naturii. Adresez copiilor câteva întrebări despre vremea de afară și ziua în
care suntem : ,,În ce anotimp suntem?”, ,,Ce zi este astăzi?”, ,,Cum este vremea azi?” , ,,Cum ne îmbrăcăm în
această perioadă a anului?”. Vom purta o mică discuție referitoare la tema săptămânii. Împărtășirea cu
ceilalți: ,,Ce ți s-a întâmplat recent?” ,,Cum te simți tu azi?”. După ce fiecare copil împărtășește celorlalți
emoția personală, se face prezența.

Prezența se realizează, strigând fiecare copil pe rând din condica de prezență.

,,După ce ne-am adunat,

Și frumos ne-am salutat,

Colegii ne-am întâlnit,

Cine oare nu a venit?”

Rutine: ,,Împărțim ne înțelegem!”- deprinderea de a împărți un spațiu comun, de a folosi aceleași


obiecte;
Tranziție: ,,De vrem lucruri noi să știm, de expediție ne pregătim, 1-2,-1-2, cu animale de departe,
toate sunt deosebite, au blănițe diferite, și trăiesc printre zăpezi… Haide iute să le vezi!”

Noutatea zilei:

Se atrage atenția copiilor asupra centrului tematic, aici copiii sunt invitați să ,,citească” imaginile
expuse. Se aude o bătaie în ușă, educatoarea găsește în fața ușii un ursuleț de jucărie, pe care îl cheamă
ursulețul Martinel, care a venit cu frigul tocmai de la polul Nord, aducându-ne un pachet cu surprize la
grădiniță, pe care îl deschide în fața copiilor, să descopere împreună ținuturile de unde vine el, adică
ținuturile de gheață, unde tot timpul este frig, dar este viață, trăiesc animale și chiar și oameni.

III. Captarea atenției pentru activitățile de învățare:

Iar pentru a le spune copiilor povestea sa, în pachet se află o poveste despre cum s-a ratacit pe la
polul Nord și aceasta le-a pregătit preșcolarilor mai multe surprize pentru că a auzit cât de multe lucruri
cunosc ei despre animalele de la Polul Nord. Ursulețul jucărie Martinel, participă în continuare la derularea
activităților zilei.

-Copii, doriți să îl primim azi pe ursulețul Martinel la noi?

Trecerea spre scenă, pentru a asculta povestea se realizează prin tranziția diferitelor tehnici de mers.
Ex: , ,,Mergem prin vânt”, ,,Mergem pe gheață”.

Copiii se vor așeza pe scăunele în semicerc, pe scenă pentru a asculta povestea. Se va citi povestea
concomitent cu prezentarea imaginilor. După desfășurarea activității, realizată frontal , copiii vor face câteva
exerciții de încălzire prin tranziția: ,,De vrem lucruri noi să știm, de expediție ne pregătim, 1-2, 1-2, cu
animale de departe, toate sunt deosebite, au blănițe diferite, și trăiesc printre zăpezi… Haide iute să le vezi!”

IV.Anunțarea temei și obiectivelor

Ne vom desfășura activitățile în compania ursulețului Martinel, care după cum putem vedea
insistă să petreacă o zi cu noi la grădinită. Cu siguranță vom avea parte de multe surprize pe parcursul
acestei zile, tocmai de aceea haideți să o facem specială. Astăzi dragi copii, pe parcursul zilei,veți avea
de ,,citit” imagini din planșe, cărți, enciclopedii, vor identifica jetoanele cu diferite animale polare, vor avea
de realizat un puzzle cu ,,Animale polare, vor avea de colorat pe fișa, ,,Ursulețul” și vor asculta și
povestea ,,Povestea ursului cafeniu” de Vladimir Colin și vor realiza prin tehnica lipirii un urs polar.

Copiii își continuă ziua cu centrele de interes prin tranziția: „De vrem lucruri noi să știm, de expediție
ne pregătim, 1-2,1-2, cu animale de departe, toate sunt deosebite, au blănițe diferite, și trăiesc printre
zăpezi… Haide iute să le vezi!”

ALA I - ACTIVITĂȚI LIBER ALESE:


Vor fi prezentate explicațiile necesare, realizării obiectivelor menționate și mijloacele de învățământ
ce vor fi folosite.

Bibliotecă: ,,Răsfoim enciclopedii cu Animalele de la Polul Nord;

Știință: „Animale polare”- puzzle; „Ajută Ursul cafeniu să ajungă acasă”- labirint;

Artă: „Ursulețul”-colorare;

Le voi prezenta copiilor materialele și sarcinile de lucru pentru fiecare. La centrul Bibliotecă vor avea de „citit”
imagini din planșe, cărți, enciclopedii, vor identifica jetoanele cu diferite animale polare si vor formula
propoziții corecte din punct de vedere gramatical, pe baza imaginilor date;

La Știință vor avea de realizat un puzzle cu „Animale polare”.Tot aici copii vor primi o fișă de lucru în care
va trebui să rezolve un labirint, să-l ajute pe ursul cafeniu să ajungă acasă;

iar la Artă vor avea de colorat pe fișa, „Ursulețul ”. Se repetă explicațiile pentru fiecare centru pentru a fi
sigură că s-a înțeles de către copii.

După prezentarea centrelor, copiii își aleg locurile unde vor lucra pentru început urmând să se rotească
pe la toate centrele. Rotația grupurilor se va face astfel încât toti copiii să participe la sectorul Bibliotecă și
Artă.

Dupa finalizarea sarcinilor la centrul Artă, copiii își vor așeza lucrările pe o machetă.

Se fac aprecieri individuale și colective despre modul în care aceștia au participat la activitate. După ce
fiecare echipă finalizează sarcina primită se va realiza ,,Turul galeriei”.

Copiii vor face trecerea pe scăunele în semicerc pe tranziția cântecului:

Tranziția: ,,De vrem lucruri noi să știm, de expediție ne pregătim, 1-2,1-2, cu animale de departe, toate sunt
deosebite, au blănițe diferite, și trăiesc printre zăpezi… Haide iute să le vezi!”

V. Reactualizarea cunoștințelor

Se desfășoară activitatea de grup: La mijlocul unui panou se așează o planșă cu ghețari.Pe rând
educatoarea, numește câte un copil care să scoată pe rând câte un jeton, din cutiuța adusă de ea. Copilul
denumește și descrie imaginea, apoi o așează în jurul imaginii centrale, alcătuind ciorchinele animalelor
de la pol.

VI. Prezentarea conținutului și dirijarea învățării

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE: ADE DLC(Educarea limbajului)- ,,Povestea ursului cafeniu” de


Vladimir Colin- povestea educatoarei + DOS(Activitate practică) - ,,Ursul polar”-lipire;
Explicându-le copiilor că Martinel, dansează de fericire pentru că micii lui prieteni au reușit să
îndeplinească primele sarcini de lucru. Drept răsplată pentru hărnicia lor, copiii sunt invitați să se așeze
într-un semicerc de scăunele, urmând ca ursulețul Martinel să le povestească pățaniile prin care a trecut
el. Se expune copiilor ,,Povestea ursului cafeniu” de Vladimir Colin, folosindu-se de planșele
aferente.Accentul cade pe momentul în care Ursul cafeniu, s-a rătăcit într-o bună zi, la Polul Nord.Se
accentuează emoțiile prin care trece ursul cafeniu, atunci când focile râdeau de el, de blana lui închisă și
murdară și urșii polari care îi spuneau că e urât și de supărare el s-a apucat de plâns stând pe un sloi de
gheață.Și se întreba ce caută el acolo, a bătut atâta drum , ca să fie batjocorit? Și cum plângea el așa, a venit
la el un pinguin care i-a dat un săpun să se spele pentru a deveni alb și curat. Viața unui pui de urs era în
pusă în pericol de un bloc de gheață, care izbi sloiul unde se jucau toți urșii. Urșii polari se uitau unul la altul,
dar nimeni nu îndrăzni să se întoarcă. Acesta reprezintă un moment din povestea expusă:

Doar ursul cafeniu nu se pierdu cu firea și căută puiul.Îl găsi după o grămadă de zăpadă. Îl luă în brațe,
dar chiar în acel moment blocul uriaș de gheață izbi sloiul și-l sfărmă în bucăți. Ursul se chinuia printre bucățile
imense de gheață, protejând puiul în brațele lui. După minute bune, sleit de puteri, ursul reuși să se cațăre pe
sloiul cel mare și ajunse la adăpost, lângă ceilalți urși. Cum el și-a făcut acolo prieteni cât a rămas printre ei, iar
când s-a întors acasă a povestit întâmplarea.Nu a contat cum arătat el, ci felul în care s-a comportat.
Pe parcursul expunerii poveștii, se vor explica cuvintele necunoscute întâlnite, precum și expresii
(moviliță, lespede, trosnet, primejdie, a disprețui, cumsecade).
După încheierea poveștii Ursulețul Martinel, împreună cu educatoarea le va adresa copiilor următoarele
întrebări:
1. Cum se numește povestea pe care ați ascultat-o astăzi? (Povestea se numește ,,Povestea ursului
cafeniu”)
2. Unde a ajuns ursul cafeniu? (Ursul cafeniu a ajuns la Poul Nord)
3. De cine râdeau focile? (Focile râdeau de ursul murdar)
4. Cu ce urși se întâlnește ursul Martin? (Martin se întâlnește cu urșii albi)
5. Ce soluție găsește pinguinul? (Pinguinul îi propune lui Martin să își facă blănița cu săpun)
6. Pe cine salvează ursul Martin?(Ursul Martin salvează puiul de urs polar)
7. Ce am învățat noi din această poveste?Cum trebuie să ne comportăm noi cu ceilalți?(Nu ne alegem
prietenii după culoare, ci după suflet, trebuie să îi acceptăm și pe cei care poate sunt diferiți față de
noiși să fim prieteni unii cu alții.)

Tranziția: ,,Dacă vesel se trăiește bate așa!” după care copiii se îndreaptă spre măsuțe.Copiilor le
vor fi prezentate materialele precum și modelul de realizat.Se va demonstra realizarea ursului cafeniu de
către educatoare și se vor executa exercițiile de încălzire a mușchilor mâinilor: ,,Mișcăm degețelele și
batem pălmuțele pumnișorii îi rotim și apoi îi învârtim”. Copiii realizează sarcina dată, utilizând tehnica lipirii.

VII. Obținerea performanțelor:

Ursulețul Martinel, a adus o surpriză pentru că ați fost foarte activi, ne-a adus personajul din poveste, iar voi
va trebui să îl confecționați. Copiilor le vor fi prezentate materialele precum
și modelul de realizat. Educatoarea le precizează copiilor de ce materiale vor avea nevoie: hârtie albă,
lipici, pom-pom negru, marker negru,ochișorii mobili, hârtie de culoare albastră, fișa
pe care le vom lipi și se vor executa Exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor: ,,Mișcăm
degețelele și batem pălmuțele pumnișorii îi rotim și apoi îi învârtim/ ,,Bate vântul,
Închidem și deschidem pumnii;”

Explicația și demonstrația:
Educatoarea prezintă planșa model, explică și demonstrează modul de lucru: Fiecare copil va lipi pe
foaia de culoare albastră, capul ursului polar cu hârtia albă, apoi se vor lipi
urechile, ochișorii mobili, nasul-pom pom negru, iar apoi gura se va desena cu o carioca de culoarea neagră.
Se va demonstra realizarea ursului cafeniu de către educatoare.
Li se amintește copiilor care este poziția corectă în timpul lucrului: spatele drept, scăunelul cât mai
aproape de măsuță, picioarele sub scăunel.
Copiii vor începe să lucreze iar educatoarea îi încurajează pe cei care au nevoie, le răspunde la întrebări
și păstrează o atmosferă calmă pe tot parcursul derulării activității. După terminarea activității practice,
copiii vor avea posibiltatea de a vedea lucrările colegilor, iar aceștia vor avea ocazia să se autoevalueze
și să evalueze lucrările colegilor, în felul acesta se poate realiza ,,Turul galeriei.”Copiii vor preciza care
lucrare cred ei că a fost realizată corect. Ursulețul Martinel îi felicită pe copii și le mulțumește pentru că
au reușit să realizeze sarcinile propuse de ea.

VIII.Încheierea activității:

Copiii sunt întrebați ce sentimente au față de Ursul cafeniu, și cum s-ar fi simțit ei dacă ar fi fost în locul
pinguinului din poveste.De ce e important să ai prieteni? Concluzionăm că este foarte important cum ne
comportăm cu prietenii noștri, să nu-i supărăm, să vorbim civilizat, și indiferent de cum arată, să fim
prietenoși.
După finalizarea sarcinilor, copiii își vor prezenta lucrările, iar Martinel, le mulțumește copiilor pentru că l-au
ajutat pe ursul cafeniu să-și facă prieteni, și pentru activitatea desfășurată la centre,
pentru că au participat și au fost atenți la poveste, au lipit foarte frumos ursul. Cum credeți că se simt animalele
acum? Ele sunt fericite și ca răsplată pentru că sunteți buni prieteni veți primi drept
recompense bulinuțe.
După terminarea activității practice, copiii vor avea posibiltatea de a vedea lucrările colegilor, iar aceștia
vor avea ocazia să se autoevalueze și să evalueze lucrările colegilor, în felul
acesta se poate realiza ,,Turul galeriei.”Copiii vor preciza care lucrare cred ei că a fost realizată corect.

ALA 2: ,,Ursul doarme”-joc de mișcare;


Printr-o numaratoare, se alege „ursul”. Acesta sta ghemuit si legat la ochi, in jurul lui, ceilalti copii
formeaza o hora si se rotesc usor cantand. La sfarsitul cantecului, „ursul” se ridica si merge spre cercul
de copii, prinde un copil si, prin atingere, incearca sa il recunoasca. Daca l-a recunoscut, atunci i se
dezleaga ochii si alearga dupa copilul recunoscut. Daca reuseste sa il prinda, atunci ii va ceda locul de
„urs” pentru urmatorul joc, daca nu va ramane tot el.

Ursul doarme, doarme


Si-a uitat de foame.
Ce sa-i dam noi de mancare
Lapte dulce sau cafea,
Sa prinda pe cineva.
 

ANEXE
Povestea ursului cafeniu
de Vladimir Colin

Urşii care trăiesc la Polul Nord sunt albi. Cred că din pricina asta le spune urşi albi (dar, fireşte, dacă vreunul
dintre voi a aflat că li se spune albi din alte pricini, îl rog să-mi dea de ştire şi să nu mă mai lase să scriu
minciuni ). Aşa...

Ei, şi iată că printre urşii cei albi de la pol s-a rătăcit într-o bună zi un urs cafeniu, un urs mare şi frumos, care
venea tocmai din munţii noştri. Cum a ajuns el la pol să nu mă întrebaţi, că nu ştiu. Ce ştiu e că s-a pomenit
acolo şi că a început să caşte ochii la munţii de gheaţă şi la focile care se zbenguiau pe ei.

- Ia te uită!... Un urs murdar! strigă o focă, şi toate surorile ei începură să chicotească, să hohotească şi să se
prăpădească de râs.

- E mânjit tot!

- De la gheare pân' la bot!

- Vai, vai, ce caraghios!

- Parc-a fost muiat în sos!

Uite-aşa râdeau focile, râdeau de nu mai puteau. Ursul nostru se uită în jur gata să râdă şi el de ursul cel
murdar (pentru că urşii, se ştie, se spală pe dinţi în fiecare dimineaţă şi seară, ba mai fac şi baie) când, spre
marea lui mirare, nu văzu niciun urs.

- Nu cumva râdeţi de mine? întrebă el supărat.

- Păi de cine, măi Martine?

- Eu sunt curat, spuse şi mai supărat Martin. M-am spălat chiar azi dimineaţă.

Dar focile nu-l crezură şi râseră mai departe, aşa că bietul urs îşi luă tălpăşiţa, mormăind.

Şi nu merse el cine ştie cât, că se întâlni cu nişte urşi albi.

- Fraţilor! strigă bucuros Martin. Ah! Ce bine-mi pare că vă văd...

- Cine-i urâtul ăsta care se crede frate cu noi? spuse cu dispreţ un urs alb.

- Ia te uită ce neobrăzare! vorbi un altul.


De ciudă, bietul Martin simţi că-i dau lacrimile.

- Dar bine, fraţilor, nu vedeţi că sunt urs, ca şi voi?

-Urşii cumsecade sunt albi, răspunse primul urs alb, şi fără a-1 mai învrednicii cu o privire, toţi urşii albi
plecară, legânându-şi îngâmfaţi blănurile.

Martin se aşeză pe un sloi şi începu să plângă.

- Făcea să bat atâta cale până la pol, ca să găsesc aici numai batjocură? se întreba el. Vai, ce urşi răi trăiesc
printre munţii de gheaţă!

Şi cum plângea aşa, un pinguin se apropia încetişor.

- De ce plângi, ursule? întrebă pinguinul.

- Cum să nu plâng, pinguinule, dacă urşii albi mă dispreţuiesc şi râd de mine? Eu sunt cafeniu, la noi toţi urşii
sunt cafenii.

Pinguinul era o pasăre tare isteaţă.

- Şi numai pentru atâta lucru plângi? Hai, vino cu mine!

Îl duse pinguinul într-un loc ferit şi, cât ai bate din palme, aduse o bucată de săpun.

- Ia săpuneşte-te bine, de sus şi până jos! îl îndemnă el pe Martin.

- Şi tu? se supără ursul. Le-am spus şi focilor că sunt curat. M-am spălat chiar azi-dimineaţă!

- Nu-i nimic, răspunse pinguinul. Fă-mi mie plăcerea asta....

Bombănind, Martin se muie într-un ochi de apă şi prinse a se săpuni. De mânios ce era se frecă bine, bine,
bine, şi - iată - curând toată blana îi era plină de clăbuci albi şi strălucitori.

- Aşa, destul, spuse pinguinul.

Martin lăsă jos săpunul şi voi să se vâre în ochiul de apă, dar pinguinul îl opri.

- Stai! Rămâi aşa!

Apoi îl luă de mână şi-l duse în mijlocul urşilor albi.

- Vai, ce urs frumos! strigă un urs alb.

- Ce blană albă! se minună al doilea.


- Şi ce mândru străluceşte în soare! şopti al treilea. Bietul Martin nu mai înţelegea nimic. Dar era atât de
bucuros de primirea care i-o făceau urşii albi, că nici nu-şi bătu capul să înţeleagă. Ii mulţumi pin guinului şi
rămase printre urşii albi cu care jucă „bâz" şi „baba-oarba", uitând de toate.

Deodată însă, un munte de gheaţă se apropie de sloiul pe care se jucau.

- Fugiţi! Fugiţi! strigă un pui de urs şi se aruncă în apă, înotând voiniceşte.

Urşii se opriră din joacă, văzură muntele şi pricepură că se va ciocni de sloiul lor, strivindu-i sub greutatea
lespezilor de gheaţă. Speriaţi, săriră în apă şi se depărtară degrabă, în vreme ce Martin - neobişnuit cu viaţa de
la pol- rămase pe sloi. Când înţelese ce primejdie îl paşte voi să sară şi el în apă. Chiar în clipa aceea răsună
glasul înspăimântat al unei ursoaice:

- Puiul! Puiul meu!... A rămas pe sloi!

Nici unul dintre urşii care se depărtaseră nu scoase nicio vorbă, nici unul nu cuteza să se întoarcă pe sloi.
Martin se repezi şi începu să caute ursuleţul.

Îl află pe o movilită de zăpadă şi-l luă în braţe, dar în clipa aceea se auzi un troznet cumplit şi muntele de
gheaţă izbi sloiul.Totul pârâia, se prăbuşea, valurile ţâşniră înalte cât muntele. Cu puiul în braţe şi ferindu-l de
bucăţile de gheaţă, mari cât o casă, Martin se pomeni în apă. Fusese rănit de suliţele de gheaţă. Dar puiul era
nevătămat.

O lespede grea îl împiedica acum pe Martin să iasă la lumină. Cu chiu, cu vai sparse lespedea şi, înotând, se
ridică pe un sloi ce plutea, la adăpost de alte primejdii.

Mama ursuleţului se repezi să-i mulţumească, dar, când ajunse lângă Martin, încremeni. Şi la fel încremeniră şi
ceilalţi urşi albi. Clăbucii de săpun din blana lui Martin se topiseră în apă, şi ursul nostru era din nou cafeniu ...

- Alb sau cafeniu, eşti un urs bun şi viteaz, spuse mama ursuleţului, văzâd cum puiul se prinsese cu lăbuţele de
gâtul lui Martin. Îţi mulţumesc...

Niciunul dintre noi n-a cutezat să rămână pe sloi...

- Nu blana îl face pe urs, încuviinţară şi ceilalţi urşi albi, adunându-se în jurul lui Martin şi strângându-i care mai
de care laba.

Din ziua aceea, Martin n-a mai fost nevoit să-şi împodobească blana cu clăbuci de săpun (treabă care l-a
bucurat straşnic căci săpunul uscat îi pricinuia mâncărimi cumplite şi-l silea să se scarpine cu toate cele zece
gheare, ceea ce nu era deloc frumos şi nici plăcut nu era).
Cât a rămas printre urşii albi s-a bucurat de cinste şi prietenie, iar când s-a întors acasă a alergat la prietenul
meu, care scrie toate poveştile pentru copii, şi a povestit întâmplarea. De atunci mai cântă Martin şi-n ziua de
azi:

Crezi că-mi pasă că te ştiu

Negru, alb sau cafeniu?

Inima să-ţi fie dreaptă.

Eu te judec după faptă!

S-ar putea să vă placă și