Sunteți pe pagina 1din 9

Grădiniţa cu program Prelungit

Nr.1 – Tg-Jiu

Profesor învăţământ preşcolar:


Cioabă Cristina

PROIECT DIDACTIC
„ROATA ANOTIMPURILOR”
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr.1, Tg-Jiu

PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PREŞCOLAR: Cioabă Cristina

NIVEL II (5-6 ani) – grupa mare B

TEMA ACTIVITĂŢII: „Roata anotimpurilor!”

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Limbă şi Comunicare

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe şi deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

DURATA: 30-35 minute

SCOP: valorificarea cunostintelor dobandite privind sunete, silabe, propozitii; fixarea deprinderii de a
pronunţa corect sunetele, cuvintele şi de a formula propoziţii, de a identifica cuvintele dintr-o propoziţie
şi a le despărţi în silabe, de a alcătui propoziţii simple sau dezvoltate corecte din punct de vedere
gramatical.

COMPETENŢE GENERALE (OBIECTIVE CADRU):


1. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor
structurilor verbale orale;
2. Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic;
3. Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral.
COMPETENŢE SPECIFICE (OBIECTIVE DE REFERINŢĂ):

 Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi
în calitate de auditor.
 Să înţeleagă şi să transmită mesaje simple; să reacţioneze la acestea.
 Să distingă sunetele ce compun cuvintele şi să le pronunţe corect.
 Să recunoască literele alfabetului şi alte convenţii ale limbajului scris
 Să înţeleagă semnificaţia cuvintelor, literelor şi cifrelor, învăţând să le traseze.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitiv:
1. să descrie elementele specifice fiecărui anotimp precum şi unele asemănări;
2. să numească imaginea de pe jeton, formând propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;
3. să sorteze imaginile în funcţie de categoria din care fac parte (specifice fiecărui anotimp);
4. să precizeze sunetul iniţial al cuvântului respectiv;
5. să despartă cuvântul în silabe şi să specifice numărul acestora;
6. să găsească alte cuvinte care încep cu acelaşi sunet;
b) psiho-motorii:
1. să reprezinte grafic unele cuvinte;
2. să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
c) afectiv-volitive:
1. să-şi coordoneze acţiunile în colectiv;
2. să recepteze afectiv regulile jocului;
3. să respecte regulile şi partenerii de joc;
4. să participe la activitate, manifestând interes si disponibilitatea de a îndeplini sarcinile propuse;

SARCINA DIDACTICĂ : descrierea ilustratiilor care reprezinta aspecte semnificative celor patru
anotimpuri, stabilirea legaturii dintre conţinutul ilustratiei şi anotimp, motivarea acesteia, recunoaşterea şi
denumirea corectă a imaginilor şi realizarea analizei fonetice a respectivelor cuvinte (despărţirea în silabe,
identificarea sunetului iniţial), formularea unor propoziţii corecte din punct de vedere gramatical,
precizarea numărului de cuvinte din propoziţie.

ELEMENTE DE JOC : surpriza, mănuirea materialului, întrecerea, aşteptarea, aplauze.

REGULI DE JOC :  Copiii respectă precizările educatoarei, respectă ordinea de intrare în joc, cei numiţi
reprezintă grafic la panou propoziţia, cuvintele, silabele şi anumite sunete, aplaudă răspunsurile corecte,
îşi încurajează echipa.

Pe rând copiii numiţi din cele patru grupe (Primavara, Vara Toamna Iarna), vor învârti Roata
Anotimpurilor, vor recunoaşte şi denumi imaginea dată şi vor forma o propoziţie pe care o vor împărţi în
cuvinte şi mai apoi cor despărţi în silabe unul din cuvinte, ales de educatoare. Vor trebuie apoi să
recunoască sunetul cu care începe cuvântul şi să aşeze la panou litera corespunzătoare. Fiecare raspuns
corect va fi apreciat şi recompensat cu o bulină colorată, iar la sfârşit va fi aleasă echipa câştigătoare.

STRATEGII DIDACTICE :

a. Metode si procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea,


algoritmizarea, munca independentă, jocul;
b. Material didactic: jetoane-imagini reprezentative pentru fiecare anotimp, jetoane cu litere, plicuri,
panou, jetoane pentru evidenţierea punctajului, coşuleţe, fişe de lucru, ecusoane, stimulente.
c. Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual;
d. Locul de desfăşurare: sala de grupă;
e. Evaluare: continuă prin aprecieri; verificare orală, observarea permanentă a comportamentui,
aprecieri stimulative, analiza răspunsurilor şi a produselor activităţii, corectarea imediată a
răspunsurilor.
BIBLIOGRAFIE :

- ***, Metoda proiectelor la vârstele timpurii, Ed. Miniped, București, 2002;


- ***, Activitatea integrată din Grădiniţă – Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
Preuniversitar, Didactica Publishing House, 2008;
- Dumitrana,M.,-Activităţi de educarea limbajuui în grădiniţă- Editura Compania, Bucureşti, 2002.
- M.E.C.I. -Curriculumul pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), Bucureşti,2008;
- Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Ed.V&I Integral, 2005;

 
SCENARIU DIDACTIC
MOMENTELE Ob. STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂȚII Op. CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC (Instrumente şi
Metode şi Mijloace de  Forma de indicatori)
procedee învăţământ  organizare

I. Asigurarea climatului psiho-afectiv necesar desfăşurării   Observarea


Moment activităţii - pregatirea materialului didactic necesar Conversaţia   Frontal comportamentului
organizatoric activităţii.       iniţial al copiilor;
3’      
II. Se prezintă scrisoarea surpriză ce conţine câteva ghicitori, Conversaţia Plic Frontal Stimularea
Captarea iar copiii vor trebui să recunoască despre ce este vorba: interesului pentru
atenţiei “Toate patru sunt surori, activitate;
2’ Dar nu seamăna-ntre ele,
Deşi toate ne dau flori:
Una ne dă voirele,
Alta crini şi trandafiri,
De te face să te miri.
Ce-a de-a treia-crizanteme
Zugrăvite prin poeme.
Ultima, cea mai batrâna,
Ne dă hainele de lâna
Şi ne pune drept în faţă
Dealuri albe, flori de gheaţă.
Pentru fiecare-n parte,
Vreau un nume, ca la carte.
(primăvara,vara,toamna,iarna)
Patru fete la un loc
Ce împart aceeaşi viaţă:
Una-i firavă, isteaţă,
Alta e fierbinte foc.
Cea de-a treia e bogată,
Iar a patra-i îngheţată ,
Deşi poartă alb cojoc.
(Anotimpurile)

Ştiţi voi oare, copilaşi,


Cine lasă pomi golaşi?
Cine-aduce ploi mărunte
Şi nespus de multe fructe?
(Toamna)
Primii fulgi de nea
Stau în palma mea.
Te întreb, că sunt grăbit,
Ce anotimp a venit?
III. Copiii sunt anunţaţi că astăzi, la activitatea de limbă şi Conversaţia Frontal Observarea
Anunţarea comunicare se vor juca jocul „Roata anotimpurilor”. comportamentului
subiectului copiilor
1’

IV. a) Explicarea jocului:


Dirijarea Împart copiii în 4 grupe: Primăvara, Vara, Toamna, Iarna. Conversaţia Roata Observarea
învăţării Le prezint Roata Anotimpurilor şi le explic regulile jocului. Explicaţia Anotimpuri- Pe grupe comportamentului
15’ Fiecare echipa va căuta câte o fată urmând drumul indicat Jocul lor copiilor
de indiciile descoperite prin răspunsurile corecte la sarcinile didactic
primite. Plic
Grupa care rezolvă corect sarcina va primi o bulină
colorată. Câştigă echipa care a acumulat cele mai multe Jetoane
„buline” şi care a reuşit să o găsească pe fiica Bătrânului
Moş An. Panou Aprecierea verbală;
b)Jocul de probă:
Se va desfăşura un joc de probă pentru a verifica dacă toţi Individual
copiii au înţeles regulile jocului.
c)Executarea jocului:
Copiii continuă jocul, respectând şi îndeplinind fiecare
sarcină. Individual
VARIANTA I
Fiecare echipă îşi va desemna cate un copil care va trebui să
rezolve sarcina. Roata Aprecierea
Secventa1: Exerciţiul Anotimpuri- Pe grupe rezolvării corecte a
Învârte roata! Denumeste imaginea şi alcătuieşte cu acel lor sarcinilor date
cuvânt o propoziţie şi spune din câte cuvinte este formată.  
Secvenţa 2: Jetoane Aprecierea verbală,
Învârte roata! Denumeşte imaginea şi împarte cuvântul în aplauze
silabe. Numeşte sunetul cu care începe. Panou
Secvenţa 3: Eu spun una,tu spui multe !
Învârte roata! Denumeşte imaginea şi uneşte-o cu imaginea Marker
cu mai multe elemente.
Rezolvarea corecta a fiecărei sarcini aduce ehipei câte un
punct şi conduce echipa la următorul indiciu şi în final la
găsirea fetelor.
d)Complicarea jocului: Panou Pe grupe
Jetoane
VARIANTA A II-A
Coşuleţ
Se lucrează la panou. Un copil din fiecare grupă va trebui să
învârtă roata, să numească imaginea, să despartă cuvântul în
silabe şi să spună din câte silabe este format. Va trebui apoi
să găsească printre jetoanele din coşuleţ o imagine care să
conţină un cuvânt format din tot atâtea silabe.

V. Obţinerea Copiii vor lucra pe fişe, individual, respectând sarcina de Exerciţiul Fişe de lucru Individual Aprecierea
performanţei lucru. rezolvării corecte a
sarcinilor date

VI.
Asigurarea
retenţiei

VII. Evaluarea se face prin aprecieri individuale şi colective


Evaluarea asupra modului de desfăşurare a activităţii, prin raportare la
activităţii respectarea sarcinii de lucru, critic şi autocritic.
Se formulează concluzii asupra modului de respectare a
regulilor şi sarcinilor de joc.
VIII. Încheierea Se prezintă panoul cu buline pentru evidenţierea punctajului Conversaţia Panoul Frontal Aprecieri
activităţii şi desemnarea câştigătorului. stimulative, aplauze
1’

S-ar putea să vă placă și