Sunteți pe pagina 1din 19

GRĂDINIȚA CU P. P. „BOBOCEII”, nr.

19 BRAȘOV

ACTIVITATE INTEGRATĂ
ADP+ALA1+ADE(DS+DOS)+ALA2

NIVEL II

”SURPRIZELE
IEPURAȘULUI”
Prof.Înv. Preșcolar: Bularca Florentina

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Nivel: II, Grupa mare „Fluturașii”


Propunător: prof.înv.preșc. Bularca Florentina
Tema anuală: CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE
SIMŢIM?
Tema săptămânii: „VIN FLORIILE CU SOARE, ÎN
AŞTEPTAREA SĂRBĂTORILOR PASCALE”-săptămână independentă
Tema zilei: „Surprizele Iepurașului! ”
Forma de realizare: Activitate integrată ALA+ADE( DS+DOS)+ADP
Tipul activităţii: consolidare de cunoștințe priceperi și deprinderi;
Domenii experiențiale: DS: - activitate matematică
DOS: – activitate practică
Mijloc de realizare: – joc didactic
- lipire
Forma de organizare: frontal, individual și pe echipe
Durata: O zi
Scopul:
 Dezvoltarea capacității de a înțelege și utiliza numerele, întrebuințând un
limbaj adecvat;
 Consolidarea unor deprinderi practice manuale necesare realizării unor lucrări
practice, verbalizarea acțiunilor specifice,folosirea unui limbaj adecvat.
Elemente componente ale activităţii integrate
I. Activități de dezvoltare personală ( ADP )
 Întâlnirea de dimineaţă: „Ce aș vrea să îmi aducă iepurașul de
Paște”
o Salutul: exercițiul salutului: „Bună dimineața, dragi iepurași”
o Prezenţa: „Copiii prezenți, copiii absenți”
o Împărtășirea: „Despre normele de comportare în preajma
sărbatorilor pascale”
2
o Activitate de grup: „O zi din viața iepurașului”
o Calendarul naturii: „Vremea în anotimpul primăvara”
o Mesajul zilei: „Iepurași politicoși”
 Rutina
o Igiena : „Mâinile-s mereu curate” - deprinderi de igienă
personală
o Micul dejun/masa de prînz,gustarea : „Ne hrănim frumos și
sănătos” - deprinderi de autoservire si de păstrare a sănătății .
 Tranziții: „ Iepuraș drăgălaș”
-„Iepurașul fuge , fuge”
- „Iepurașul Puf-Alb”
- „Noi sărim ca iepurașii”

II. Activităţi liber alese ( ALA 1) – centre de interes


o Ştiinţă: „ Ajutor pentru Puf-Alb ” - fisă de lucru
o Artă: „Daruri pentru Iepuraș” - decupare
o Nisip si apa :„ Ouă decorate” urme pe nisip
o Constructii : „Casuța iepurașului ” - lego

III. Activităţi pe domenii experienţiale ( ADE )


o DŞ – Activitate matematică
▪ Cosuletul iepurasului - numerația în limitele 1-10
o Joc didactic;
o DOS– activitate practică
 Iepurași fericiți
o Lipire;

IV. Activitate complementară / ALA II


Joc de mișcare „Oul la concurs ”
Joc muzical: „Iepurașii dansatori”

Obiective operaţionale
3
 ALA 1
 Ştiinţă
o „ Ajutor pentru Puf-Alb ”” fisă de lucru
 să recunoască cifrele;
 să asocieze numărul de elmente cu cifra corespunzătoare prin
raportarea numărului la cantitate;

 Artă
o „Daruri pentru Iepuraș” –decupare după contur
 să folosească în mod corect instrumentele de lucru;
 să decupeze după conturul dat;

 Construcții
o „Casuța iepurașului”- piese lego
 să respecte toate etapele „de proiectare” în realizarea
construcţiei;
 să asambleze piesele de Lego pentru a realiza tema propusă;
 să utilizeze corect materialele puse la dispoziţie;
 Nisip și apă
o „ Ouă decorate” urme pe nisip
 să traseze cu degetul aratător urme pe nisip;
 să încondeieze ouăle cu ajutorul unor simboluri grafice;

 ADE
DŞ – Activitate matematică – exerciţii cu material individual
Cognitiv-informaționale
- să numere corect în limitele 1-10, crescator și
descrescător
- să recunosca cifrele și vecinii acestora în limitele 1-10;
- să raporteze numărul la cantitate și invers;
- să utilizee numeralul ordinal în situații adecvate;
- să verbalizeze acțiunile întreprinse utilizând un limbaj
matematic adecvat;

4
Afectiv - motivaţionale:
- să dea dovadă de implicare în rezolvarea sarcinilor;
- să-și păstreze atenția pe întregul parcurs al activității;
- să aprecieze răspunsurile corecte prin aplauze și să
observe răspunsurile greșite, corectându-le/ajutându-și
colegii atunci când este cazul
- să respecte regulile jocului;

Psihomotorii
- să manipuleze corespunzător materialul didactic
distribuit;
- să precizeze poziţii spațiale și să se orienteze
corespunzător în spațiul educațional.

DOS – Domeniul Om și Societate – Activitate practică


 Cognitiv – informaţionale:
- să denumească materialele și uneltele de lucru specifice
activității practice;
- să verbalizeze acțiunile întreprinse în timpul lucrului.
 Afective-motivaționale:
- să manifeste implicare în realizarea lucrării propuse;
- să ducă la bun sfârșit lucrarea începută manifestând
stabilitate și perseverență;
- să exprime aprecieri cu privire la propria lucrare cât și a
colegilor raportate la itemii precizați (acuratețe, așezarea
elementelor date în spațiul propus,încadrarea în timpul
de lucru alocat);
- să exprime opinii de tip estetic cu privire la lucrările
realizate;
- să trăiască bucuria reușitei și a recompensei;

5
 Psihomotorii
- să utilizeze corect uneltele de lucru;
- să aplice pasta de lipit conform indicațiilor date ;
- să respecte poziția corectă a corpului în timpul lucrului;
Activitate Complementară ALA II
Subiectul activităţii:
Joc de mișcare:„Oul la concurs”
Joc muzical: „Iepurașii dansatori”
Obiective:
- să manifeste în timpul activităţii atitudini de cooperare,
spirit de echipă şi de competiţie.;
- Să respecte regulile jocului;
- Să participe cu interes la joc, păstrând ordinea şi
disciplina;
- Să manifeste interes în participarea efectivă şi afectivă;
- Să își dezvolte spiritul de echipă;

DS – activitate matematică
Joc didactic: „Coșulețul Iepurașului”
Sarcina didactica
- Recunoașterea cifrelor în limitele 1-10, raportarea cantității la număr,
compararea a două mulțimi de
Elemente de joc:
- Mânuirea materialului, mișcarea, bagheta magică, aplauze, închiderea și
deschiderea ochilor.
Sarcina didactică:
- Copilul ales prin intermediul baghetei magice va așeza pe panou tot atâtea
jetoane cat va sugera cadrul didactic prin diferite modalități. (bătăi din palme,
planșă, etc.). Un alt copil va număra jetoanele și va așeza cifra
corespunzătoare numărului acestuia. În mod asemănător se va proceda și
pentru alcătuirea celei de-a doua mulțimi de elemente. În continuare
educatoarea va solicita un alt copil care să compare cele două mulțimi de
elemente și să așeze semnul grafic corespunzător.
6
Regulile de joc:
- Pe rând, câte un copil ales, va ieși în față și va îndeplini sarcina (găseste cifra
corespunzătoare, numără crescător și descrescător, gaseste vecinii unei cifre).
Vor răspunde doar atunci când le este solicitat, răspunsurile corecte sunt
aplaudate; nu vom întrerupe colegii care răspund la întrebări.

Strategii didactice:
a) resurse umane: copiii grupei mari, educatoarea;
b) metode și resurse procedurale: - Conversația, explicația, exercițiul, jocul,
demonstrația, turul galeriei;
c) resurse materiale: calendarul naturii, panoul de prezență, Iepurașul Puf-Alb, fișă
de lucru, piese lego, creioane de scris, foarfece, plașe, pastă de lipit, hârtie colorată,
jetoane cu cifre, jetoane cu ilustrații, tablă magnetică, minge;
d) modalități de evaluare:
- continuă (prin observarea comportamentului, analiză asupra corectitudinii
îndeplinirii sarcinilor);
- finală (apreciere verbală asupra întregii activități desfășurate);
LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupă;

Bibliografie:
1. Curriculumul pentru învățământul preșcolar, (2008), București;
2. Revista învățământul preșcolar (vol. 1 – 2/ 2011), Editura Arlequin,
București;
3. Someșanu, E. (coordonator) et al.– Jocuri didactice matematice pentru
grădinițele de copii; Tipografia Succea va
4. Andreescu, F. (coordonator) et al. – Îndrumător pentru aplicarea programei
activității instructiv educative din gradinița de copii. Editura Didactică și
pedagogică București

7
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață. Copiii sunt așezați în


semicerc pentru a se stabili contactul vizual cu toți membrii grupei.
Dimineața a sosit
Toții copii au venit
În semicerc să ne adunăm
Și frumos ne salutăm
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei cu o
formulă specifică:„Bună dimineaţa, dragi Iepurași.....”
Prezenţa se face prin citirea numelor din catalog, iar copiii prezenți îşi vor aşeza
poza la panoul Șoriceilor, după care vor identifica şi copii absenţi. O fetiță va număra
baieții prezenți iar un băiat va număra fetițele prezente.
Calendarul naturii, va fi completat în urma discuţiilor purtate cu peşcolarii,
referitoare la anotimpul în care ne aflăm dar şi a stării vremii din această zi.
Împărtăşirea cu ceilalţi constituie momentul în care se va lansa tema de
discuţie de către educatoare prin elementul surpriză, un iepuraș, apoi discuţia va
continua printr-un schimb de impresii, aducându-se în prim plan experienţe proprii.
Acest moment al activităţii, solicită întreaga grupă şi contribuie la realizarea unei
intercunoaşteri, la exprimarea liberă în faţa celorlaţi, copiii învăţând să îi asculte pe
cei din jur.
„Copil drag, cum te simți astăzi? Îți plac sarbatorile pascale? Ce anume îți place
cel mai mult? Te-ai gandit la ce ai vrea sa iti aducă Ipurașul? Dar oua, va place sa
încondeiați?
Noutatea zilei: „Puf Alb ”- se va realiza cu ajutorul unui iepuraș care își
doreste să își găsească familia, deoarece s-a ratacit, a ajuns la noi în grupa, iar acum
ne roagă să îl ajuăm rezolvând sarcinile de la activități cât mai bine.
Tranziţie: „Iepuraș Coconaș”
Activitatea didactică va continua cu ALA I, copiii se îndreaptă spre centrele
de interes; fiecare copil îşi alege centrul, se precizează sarcinile de lucru pe care
trebuie să le îndeplinească. La centrul Stiinţă- copiii vor rezolva o fișă de lucu, în
care li se solicită să facă corespondența numar-cantitate, Artă -copiii vor decupa ouă
după un contur dat, la centrul Construcții – vor realiza din piese Lego casuța

8
iepurașului, iar la centrul Nisip și apă preșcolarii vor decora ouă lasând urme pe
nisip cu degetul arătător..
După îndeplinirea sarcinilor de la centrele de interes, educatoarea împreună cu
copiii vor trece pe la fiecare centru pentru a observa corectitudinea îndeplinirii
sarcinilor, dar şi pentru a aprecia rezultatele finale.
Trecerea la desfăşurarea activităţilor pe domenii experienţiale se va face prin
Tranziția „Iepurașul Puf-Alb ...!”
ADE – Atenția copiilor se îndreaptă înspre următoarele activități (DȘ + DOS). În
cadrul activităţii matematice copiii vor desfășura jocul didactic „Coșulețul Iepurașului”
urmând ca în a doua parte să realizeze o lucrare practică cu titlul „Iepurași fericiți”
ALA II – După finalizarea și aprecierea lucrărilor, copiii se vor recreea prin
intermediul unui joc de mișcare numit „Oul la concurs”

Activitatea se încheie prin aprecieri verbale dar și prin oferirea recompenselor.

9
Desfăşurarea activităţii

Strategii didactice Evaluare


Nr. Evenimente Forma
Conţinutul ştiinţific Metode şi Resurse Indicatori de
crt didactice de
procedee materiale performanţă
realizare
1. Asigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a
activităţii.
Pregatirea materialului necesar pentru activitatile propuse.
Observarea
Întâlnirea de dimineață.
comportamentului
1. Dimineaţa a sosit,
- scăunele; verbal și nonverbal
La grădiniţă am venit
- panou de cu privire la
Moment În semicerc ne aşezăm - conversația; - frontal;
prezență; mobilizarea pentru
organizatoric Şi cu toţii ne salutăm
- calendarul activitate;
A început o nouă zi,
naturii; Evaluarea
Buna dimineaţa copii !
deprinderilor de
Salutul
disciplină
Prezența
Calendarul naturii
Împărtășirea cu ceilalti

10
2. Evaluarea frontală
Noutatea zilei: - se va realiza prin dezvăluirea orală
elementului surpriză al activității și anume iepurașul Puf- individuală,
-iepurele Puf-
Captarea Alb care își dorește să gasească drumul spre familia lui și - conversaţia de grup a interesului
Alb - frontal;
atenţiei solicită pentru aceasta ajutorul copiilor. - explicaţia trezit, a spiritului de
Scrisoare
observație, a
atitudinilor
exprimate.
3. Se anunță tema zilei, scopul și obiectivele pe înțelesul
copiilor. - observarea
Copii ascultă cu atenție și interes explicațiile educatoarei. capacității de
Anunţarea Tranziţie: atenție voluntară
temei şi a Ca noi să incepem lucu - explicația - frontal;
obiectivelor Şi să avem mult spor - urmăresc
Azi lucreaza fiecare enunțirile și rețin
Cu ce are la sector tema anunțată

11
4. ALA - frontal;
Copiilor le sunt prezentate centrele puse la dispoziţie. - explicația; Fișă de lucru -observarea
În cadrul centrului de interes Ştiinţă copiii vor relzolva o -foarfece, sistematică a
fișă de lucru; -sablon de comportamentului
La centrul Artă copiii vor decupa ouă după contur; - execițiul; ou, - pe copiilor;
Pentru centul Nisip și Apă copiii vor avea sarcina de a -tavițe cu grupuri
Reactualizarea
face urme pe nisip; mălai, mici;
cunoștințelor
La centrul Construcții vor construi din piese lego casuta -piese lego,
iepurașului. - conversația

La finalul activităţilor pe centre educatoarea împreună cu - turul - frontal - analiza critică a


întreaga grupă de copii vor trece pe la fiecare sector galeriei nivelului de
pentru a observa corectitudinea îndeplinirii sarcinilor dar îndeplinire a
şi pentru aprecierea rezultatelor finale. sarcinilor;
Tranziție: „Noi sărim ca iepurașii”

5. Prezentarea ADE – DȘ (activitate matematică)


optima a „Coșulețul Iepurașului Puf-Alb ”- joc didactic
continutului si a) Convorbirea introductivă
dirijarea Cadrul didactic pornește o discuție cu valoarea -conversația -observarea
învățării determinării termenilor incluși în jocul propus, prin care - - frontal; sistematică a
se urmărește intuirea tipului de activitate, anunțarea comportamentului

12
sarcinilor, regulile jocului și timpul alocat rezolvării copiilor;
sarcinilor de lucru.
b) Explicarea și desfasurarea jocului. -plansă - aprecierea
Se explică și se demonstrează modul de desfășurare, reprezen- răspunsurilor
precizând sarcinile și regulile jocului. Pe masă se va afla -explicația, tativă individual copiilor,
un coș în care trebuie să așeze un număr de ouă,
corespunzător corespunzător semnalelor date de catre -corectitudinea
cadrul didactic. (bătai din palme, sunat în sonerie, bătut - jetoane indeplinirii
cu creionul în masă, etc) -sonerie sarcinilor;
c) Jocul de probă -cifre
Folosind materialele atașate se va desfășura jocul de -exercițiul
probă. Se va preciza faptul că în mod asemănător se va
derula jocul folosind și alte jetoane. -frontal -corectitudinea
d) Jocul propriu-zis - planșe îndeplinirii
În desfăsurarea jocului se vor urmarii rezolvarea corectă -conversația - jetoane sarcinilor;
a sarcinilor de lucru dar și verbalizarea acțiunilor. Se va
prezenta o plansă cu două coșuri iar în funcție de semnale - exercițiul
date se vor atașa ouă, cifra corespunzatoare și se va -explicația,
identifica mulțimea mai mare/mai mică.
e) Varianta 1
În cadrul acestei variante se prezintă copiilor o plansă cu -aprecieri verbale;

13
o poieniță. Copiii trebuie să identifice Iepurașii care
lipsesc din poieniță și să îi așeze la locul potrivit formând
astfel șirul numeric în limitele 1-10.
După formarea șirului, copii vor identifica numeralul analiza critică a
ordinal așezând un ou în dreptul iepurașului solicitat de nivelului de
către cadrul didactic în vederea recompensării acestuia. - jetoane îndeplinire a
Copiii sunt rugați să inchidă ochii, iar un Iepuras va fi sarcinilor;
luat de pe planșă urmând ca apoi să identifice al câtelea
iepuraș lipsește. -conversaţia
a) Complicarea jocului -explicația
În vedera realizării acestei variante educatoarea oferă -exercițiul;
copiilor medalioane reprezentând ouă numerotate de la
1- 10. Copilul ales prin intermediul versurilor „Iepurașul
a pornit, la tine s-a oprit” va raspunde la ghicitoare, se
va identifica cifra corespunzătoare și va face un pas în
față urmand ca apoi sa i se alature vecinul mai mic si
vecinul mai mare.
Varianta se va repeta de două trei ori
Tranzitie: „Suntem iepurasi voi”

6. Obținerea DOS – activitate practică

14
performanței a) Intuirea materialului didactic
-se denumește materialul didactic primit și instrumentele - conversația; -orală: descrierea
de lucru; materialului
b) Prezentarea și analiza modelului pragătit, a sarcinii
- se prezintă modelul educatoarei de lucru;
- se identifică ceea ce reprezintă modelul. -
c) Demonstrarea modului de lucru demonstrația;
-educatoarea demonstrează modul de execuție al lucrării -orală: observarea
explicând fiecare pas. -conversația; sistematică a
d) Exerciții de încălzire a mușchilor fini ai mâinii - comportamentului
- mâna - lebădă, individual copiilor;
-noi știm cânta la... -exercițiul; ;
e) Realizarea lucrărilor -corectitudinea
- se numește un copil care să reamintească etapele de îndeplinirii
lucru; -exercițiul; sarcinilor;
- cadrul didactic amintește câțiva itemi cu privire la
aspectul lucrărilor, acuratețea, organizarea spațiului dat, -analiza produselor
corectitudinea aplicării pastei de lipit. -conversația; individuale;
Copiii vor lucra pe un fond muzical.
După finalizarea sarcinilor, fiecare copil este invitat să își
așeze lucrarea pe tablă.

15
7. Se poartă o discuție cu privire la sarcinile de lucru pe
parcursul întregii activități.
-observarea
Se precizează cum au reușit să il ”ajute ”pe Iepuraș,
Asigurarea -converația; sistematică a
folosind metoda R.A.I ( raspunde- aruncă- întreabă).
retenției și a -explicația; -minge -frontal; comportamentului
Copiii au sarcina de a răspunde la întrebarea educatoarei,
transferului -exercițiul copiilor;
apoi de a arunca mingea unui alt copil punându-i acestuia
-aprecieri verbale;
din urmă o alta intrabare referitoare la activitatea din
această zi.
8. Evaluarea și În încheiere, activitatea este completată și de desfășurarea -conversația
încheierea jocului de mișcare „Oul la concurs”
-observarea
activității jocului de muzical „Iepurașii dansatori”
sistematică a
Se fac aprecieri globale și individuale asupra modului în -explicația;
comportamentului
care preșcolarii au îndeplinit sarcinile primite.
-recompense -frontal; copiilor;
Se acordă recompense pentru implicarea activă și pentru
corectitudinea îndeplinirii sarcinilor.
- formularea
La sfârșitul zilei se reamintește tema zilei și se precizează
răspunsurilor.
sarcinile care au fost îndeplinite -conversația

16
Anexe

Activitatea complementară ALA II

Joc de mișcare „Ouă la concurs.”


 Descrierea jocului:

 Copiii vor fi împărțiți în două echipe; echipa „Iepurașului Alb”


și echipa „Iepurașului Gri”. Vor fi organizați în două coloane,
stand pe covor unul în spatele celuilalt.
 La startul dat de educatoare primul copil din coloană va
porni pe traseul dat din sala de grupă. După ce fiecare copil va
parcure traseul se va intoarce la echipa lui și îi va da lingura cu
oul pentru a continua.
 Cărui copil îi va cădea oul din lingură se va întoarce și va repeta
traseul.

Joc muzical: „Iepurașii dansatori”

 Descrierea jocului

 Se vor seza scaunele in forma de cerc cu spatarul scaunului


în interior;
 Vor fi așezate scaune cu un număr mai putin decat
preșcolarii prezenți;
 Copiii vor dansa in timp ce va canta muzica iar atunci cand
aceasta este oprită își vor căuta un loc pe scaun;
 Cel cel care va rămâne în picioare va scoate un scaun din joc
și va urmari jocul langa cadrul didactic.

17
Anexe

Iepurașul fuge, fuge


Dimineaţa a sosit,
Iepurașul fuge, fuge
La grădiniţă am venit
Si de noi el se ascunde
În semicerc ne aşezăm
Cu privirea-l căutam
Şi cu toţii ne salutăm
Si in dreapta ne uitam
A început o nouă zi,
Ne uitam chiar si la stânga
Buna dimineaţa copii !
Poate ii vedem privirea!

Ca noi să incepem lucrul Încălzirea motricităţii


Şi să avem mult spor
Azi lucreaza fiecare Mâna lebadă o fac
Cu ce are la sectorare Care dă mereu din cap
Lebedele-n jur privesc
Iepuras dragalas Şi-apoi capul şi-l rotesc
Iepuras dragalas Mâinile nu stau deloc
A fugit peste imas Şi se pregatesc de joc
Si s-a dus colo sus Degetele-mi sunt petale
Intr-o tufa s-a ascuns! Le desfac ca la o floare
Şi apoi le răsfirăm
Si Codau caine rau Şi la un pian cântăm
L-a zgornit din cuibul sau
Si-a fugit speriat
Colo-n codru-ntunecat!

Noi sărim ca iepurașii

Noi sărim ca iepurașii


Suntem veseli si voiosi
Suntem tristi doar cateodată
Dar ne pregatim de joc”

18
Ghicitori

Este simplu de făcut


După unu e trecut
Seamănă cu un răţoi
Sigur ştiţi, e cifra ...
(doi)

Câte degete am oare


La o mână sau picioare
Sigur ştie fiecare
Care-i cifra asta oare?
(cinci)

Câţi pitici sunt în poveste


Câte zile-n săptămână
După şase poposeşte
Sigur ştiţi ce cifră este.
(şapte)

19

S-ar putea să vă placă și