Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de activitate integrată de o

zi
„ Micii grădinari !”

Grădinița cu Program Prelungit „Căsuța poveștilor”

Cluj-Napoca
EDUCATOARE:
Machek Angela Maria

1
Data: 14.04.2022
Grupa: mare „Albinuțelor”
Tema anuală de studiu:„Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: „Zâmbet de primăvară”
Temasăptămânii: „Primăvara în grădini”
Tema activității:„Micii grădinari!”
Tipul activității:Evaluare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Elementele componenete:ALA 1 + DLC + DOS + elemente de DEC+ALA 2

Dimensiuni ale dezvoltării:


-Mesaje orale în diverse situații de comunicare,
-Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute,
-Motricitate grosieră și motricitate fină în context de viață familiar;
-Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în acțiuni);
-Activare și manifestare a potențialului creativ;
-Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;

Comportamente vizate:
-Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii(comunicare expresivă),
-Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite context de comunicare,
-Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului,
-Discriminează/diferențiază fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete cu litere,
-Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
-Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
-Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
-Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți;
-Manifestă creativitate în activități diverse;
-Demonstrează creativitate prin activități artistic-plastice,musicale și practice, în conversații
și povestiri creative;
-Identifică elemente caracteristice ale unor fenomene/relații cu mediul apropiat,
-Identifică posibile răspunsuri/soluții la întrebări, situații – problemă și provocări din viața
proprie și a grupului de colegi;

Obiective operaționale:
-copiii vor fi capabilisă execute diferite operațiuni în livada creată- greblare pământ (nisip
kinetic), adunare crenguțe de pe pământ( nisip kinetic), tăiere crenguțe din copăceii existenți
în livadă, în rolul de grădinari ;
-copiii vor fi capabilisă picteze gărdulețele de lemn, utilizând acuarele de culoare maro ,
folosind minitrafatelul;
-copiii vor fi capabilisă găsească perechi între jetoanele care reprezintă uneltele de grădinărit;
-copiii vor fi capabilisă unească punctele, urmând a afla traseul de la obiecte la
plante( grafisme);
-copiii vor fi capabilisă alcătuiască propoziții dezvoltate cu cuvintele care denumesc obiectele
specifice anotimpului primăvara;
-copiii vor fi capabilisă descrie în propoziții dezvoltate imaginile reprezentative pentru
anotimpul primăvara;
-copiii vor fi capabilisă ghicească răspunsurile la ghicitorile legate de elemente specifice
anotimpului primăvara ;

2
-copiii vor fi capabili să restrângă propoziția dezvoltată la cuvântul de bază reprezentativ
pentru imagine;
-copiii vor fi capabilisă bobineze firul de ață verde în jurul crenguțelor, apelând la procedeul
tehnic înfășurarea firului de ață prin încrucișare;
-copiii vor fi capabilisă modeleze plastelina albăprin mișcări circulare sub forma unor biluțe;
-copiii vor fi capabilisă aplice plastelina sub formă de biluțe pe crengile copăceilor, sub
forma unor muguri, conform indicaților educatoarei;
-copiii vor fi capabili să așeze în locul indicatcopăceii confecționați pentru a întregi livada ;
-copiii vor fi capabilisă reacționeze adecvat la atingerea baghetei în cadrul jocului liniștitor;
-copiii vor fi capabilisă participe activ la jocul de mișcare, respectând regulile jocului;

Strategii didactice
Metode și procedee didactice:conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul,
schimbă perechea, diamantul, turul galeriei .
Mijloace didactice:panou cu calendarul naturii ,siluete sub formă de grădinari și grădinărese
cu pozele copiilor pentru prezență, cutii cu surprize, zâna primăverii-păpușa, jetoane perechi
cu unelte de grădinărit, gărdulețe din lemn , acuarele de culoare maro, minitrafaleti, ustensile
de grădinărit de jucărie, nisip kinetic, șorțulețe pentru copii decorate cu flori și fluturi,
crenguțe din copăcei, plastelină, tabla magnetică, obiecte reprezentative pentru anotimpul
primăvara (mărțișor, ou încondeiat, cizmă de caiciuc, crenguță înflorită, umbrelă, iarbă în
pahar de plastic), jetoane cu ghicitori,baloane, jetoane cu imagini specifice anotimpului
primăvara, crengi mai mari de copaci cu ramificații, fire de ață verde, polisitren vopsit
maro, diplome;
Forme de organizare a activității: frontal, pe grupuri mici, individual;
Evaluare: educatoarea va urmări aspecte legate de :
-calitatea produselor activităților din cadrul jocurilor liber alese și activității practice;
-corectitudinea executării mișcărilor în timpul jocului de mișcare, a rutinelor și tranzițiilor, în
timpul manipulării materialelor din cadrul centrelor deschise și activităților experiențiale;
-acuratețea răspunsurilor verbale oferite de copii precum și corectitudinea realizării
sarcinilor din cadrul jocului didactic efectuat;
-calitatea și acuratețea produselor activității: artistic-plastice (copăceii înverziți și
înmuguriți).
-gradul de implicare al preșcolarilor în finalizarea lucrărilor din cadrul activității artistico-
plastice;

Bibliografie:
Breban S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M. - „Metode interactive de grup- Ghid metodic”, Ed.
Arves 2002
Tătaru L., Glava A., Chiş O. – „Piramida cunoaşterii- Repere metodice în aplicarea
curriculumului preşcolar”, Ed. Diamant, 2014
„Curriculum pentru învăţmântul preşcolar 3-6/7 ani ” – 2019

3
Biblioteca Știință
,,Unește punctele și descoperă „Facem perechi de unelte de
B traseul’’ grădinărit”
-perechi jetoane cu unelte de
-grafisme grădinărit
-grafisme

Artă Joc de rol


„Gardulgrădinii” „Miciigrădinari”
-picturăgărdulețe de lemn -munciînlivadă
cu minitrafateți

„Micii grădinari !”

ALA 1 + DȘ + DOS +Elemente de


DEC+ ALA 2

DLC „Cât de multe știu


depre anotimpul DOS+ elemente de
primăvara!” DEC „Copăcei înverziți
-joc didactic și înmuguriți”
-activitate practică

ALA II
„Zboară fluturașul meu”
-joc liniștitor
„Păsărică mută-ți cuibul”
- joc de mișcare

4
Scenariul activității

I. Moment organizatoric

În vederea bunei desfășurări a activităților de învățare au loc: aranjarea mobilierului în


semicerc și centre de interes, aerisirea sălii de grupă, stabilirea liniștii și asigurarea unei
atmosfere de lucru adecvate, pregătirea materialelor pentru activități.

II. Întâlnirea de dimineață

Salutul
Copiii vor fi invitaţisărecitecolectivurmătoarele versuri:

„Dimineața a sosit
Toți copiii au venit
În picioare ne ridicăm
Și frumos ne salutăm.
Bună dimineața, dragi colegi!
Bună dimineața, doamna educatoare!”

„A început o nouă zi,


Bună dimineața, dragi copii!”

Prezenţase va realiza folosind siluete de grădinari și grădinărese cu chipurile copiilor din


grupă pe ele, pe care fiecare copil le va așeza într-o grădină special amenajată în acest scop.
Împărtăşirea cu ceilalţi se va efectua folosind păpușile cu două fețe, una veselă și una
tristă,care se vor plimba la fiecare copil, iar acesta va indica starea lui din acestă zi cu ajutorul
lor , motivând alegerea(dacă sunt veseli sau trişti şi de ce?).
Se va completaapoi Calendarulnaturii, copiiirăspunzândurmatoarelorîntrebări :
-Înceanotimpsuntem?
-În ce lunăsuntem?
-Ce zi este astăzi?
-Ce zi a fostieri?
-Ce zi va fi mâine?
Azisuntemîn data de 14 Aprilie 2022
Unpreşcolar va fi numitmeteorologulzilei. Va merge la fereastrăsăvadă cum este vremea. Ne
va vorbidespre cum este vremeaafară, apoi va alegejetonul care ne indică cum este vremea.
Înîncheierea întâlnirii de dimineațăvom efectua câteva exerciții de înviorare,recitând
versurile:

„Dacă vreau să cresc voinic, fac gimnastică de mic


Merg în pas alergător, sar apoi într-un picior
Mă opresc, respir ușor, întind brațele și zbor!
Toată lumea e a mea, când m-așez jos pe podea
Ăsta-i doar un început, ia priviți cât am crescut! »
« Luați seama bine, în picioare drepți,
Ochii toți la mine, mâinile la piept
1,2,3,1,2,3,1,2,3,așa copii
1,2,3,1,2,3,1,2,3 așa copii.

5
Luați seama bine, cum v-am arătat
Ochii toți la mine, mâinile în lat.
1,2,3,1,2,3,1,2,3,așa copii,
1,2,3,1,2,3,1,2,3 așa copii.
Luați seama bine, după cum v-am spus
Ochii toți la mine, mâinile în sus.
1,2,3,1,2,3,1,2,3,așa copii,
1,2,3,1,2,3,1,2,3 așa copii. ”

Momentul de lectură
Dintr-un volum de poezii de Elena Farago, educatoarea va citi copiilor poezia „Bondarul
leneș” și poezia „Nelu”
Bondarul leneș
O furnică mititică,
Cât un grăuncior de mei,
Duce-n spate o greutate
De trei ori cât boiul ei.
Pe cărare-n jale mare
Plânge un bondar cipcân
-Mor de foame
Și n-am poame
Și-aș munci
Dar n-am stăpân !
-Hai și-mi cară din povară
Și sunt gata să-ți plătesc.
-Cum n-aș merge ! Dar pe lege
Jur că nu pot s- muncesc !...
-Vai de mine ! Ce rușine
Leneșule cerșetor,
Nici de milă, nici de silă
Nu ți-aș da un ajutor !...
Nelu
Dintr-un rest de prăjituri
Nelu face firmituri.
Mama-l vede și- l întreabă
-„Iar nu ești copil de treabă
Nelule, și-mi faci gunoi ?
Cum fu vorba dintre noi ?
-„Vorba noastră ? Stai să-ți spun
Ca să vezi cum o țiu minte
Să mă fac tot mai cuminte
Și mai harnic și mai bun !”
-„Și de ce îmi faci gunoi ?”
-„Pentru vorba dintre noi
Eu acum fac firmituri
Pentru puii rândunicii,
Ca să aibă și ei, micii,
Azi la masă, prăjituri ! ”

6
Noutateazilei–educatoarea va aduce copiilor niște cutii- surpriză pe care le vom descoperi
împreună.

III.Captarea atenției

Educatoarea va capta atenția copiilor prin intermediul personajului surpriză, Zâna Primăverii,
care le aduce copiilor cutii cu diferite materiale. Zânava fi prezentată de educatoare ca fiind
un personaj care s-a gândit să treacă pe la copiii de grupă mare din grădinița aceasta să vadă
câte lucruri știu ei depre anotimpul primăvara, să vadă cât sunt ei de harnici și de pricepuți.
Astfel că se hotărăște să petreacă puțin timp alături de copiii de aici, să se împrietenească cu
ei și jucându-se alături de ei, să învețe unele lucruri noi pe care cu siguranță nu le știe.
Educatoarea o va așeza pe un scăunel între copii pentru a asista la toate activitățile din această
zi. Educatoarea îi anunță pe copii că aceasta are într-una dintre cutii recompense pentru ei.

IV.Anunțarea temei și a obiectivelor

Anunțarea temei se va realiza de către educatoare printr-o scurtă discuție cu copiii grupei pe
baza conținutului cutiilor aduse de Zâna Primăverii , discuție din care vom descoperi
împreună materialele necesare activităților precum și sarcinile pentru desfășurarea jocului
didactic. Educatoarea le spune copiilor că ,pentru că Zâna Primăverii nu știe atâtea lucruri
depre anotimpul pe care îl reprezintă, astăzi ne vom juca împreună un joc didactic, iar apoi
vom realiza o livadă cu pomi pentru ea.Toată ziua copiii vor fi micii grădinari, de aceea sunt
îmbrăcați cu șorțulețe. Însă, pentru a realiza aceste activități, trebuie mai întâi să rezolvăm
corect sarcinile de la centrele deschise azi:Știință, Artă, Bibliotecă și Joc de rol.

V.Dirijarea învățării și obținerea performanței

Sub atenta observare a Zânei Primăverii, educatoarea va direcționa copiii spre centrele de
interes pregătite. Astfel, educatoarea le spune copiilor că la centrul Știință vor face perechi
de jetoane cu unelte de grădinărit, pe care apoi unele le vor așeza în livada noastră ,la centrul
Joc de rol se vor juca „De-a grădinarii” și vor avea grijă de livadă, la centrul Artă vor picta
gărdulețele cu ajutorul cărora vor completa „ Gardul livezii noastre ”, iar la centrul Bibliotecă
vor realiza traseul de la păsărele la copaci , unind punctele .
În timp ce copiii lucrează , educatoarea va dirija și îndruma activitatea, răspunzând la
întrebări și acordând sprijin preșcolarilor care au nevoie. La finalul activităților liber-alese va
aprecia modul de desfășurare a activității, precizând că Zâna Primăverii e fericităși felicită
copiii pentru munca depusă în realizarea sarcinilor.Educatoarea va trece pe la fiecare centru
împreună cu copiii pentru a aprecia munca depusă de copii ( metoda turul galeriei.)

Prin versurile
„Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap,trap trap
Ne-nvârtim ne răsucim,
Grădinarii la baie pornim”,
utilizate aici ca tranziție, copiii se îndreaptă spre baie.

Momentul logopedic
-exerciții de respirație -mirosim o narcisă-inspirăm pe ambele nări, încălzim mâinile că afară
e răcoare-suflu prelungit

7
-gimnastica aparatului fonoarticulator-am luat micul dejun și acum ne curățăm buzele
( mișcări circulare cu limba care șterge buzele), apoi curățăm dinții ( ștergerea dinților pe
exterior și pe interior cu limba)
-exerciții de ritm-când suntem fericiți cântăm lalalalalala, cade ploaia picpicpicpicpic
-dezvoltarea auzului fonematic-e rece afară brrrrrrrrrrrrrr, bate vântul încet fffff-fâșșșșșșșș,
mai tare vvvvvvvvvvvv, e vijelie jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

Domeniul Limbă și Comunicare:,,Zâna Primăverii ”-joc didactic

Copiii sunt așezați în semicerc, în fața lor fiind puse materialele necasare desfășurării jocului
didactic. Educatoarea îi anunță că, alături de Zâna Primăverii, vom desfășura jocul „Cât de
multe știu despre anotimpul primăvara !”.

Scopul jocului:
-verificarea și consolidarea cunoștințelor copiilor legate de aspectele specifice anotimpului
primăvara

Sarcina didactică:
-recunoașterea și denumirea elementelor specifice anotimpului primăvara;
-descrierea imaginilor care suprind aspecte specifice anotimpului primăvara;
-descoperirea răspunsurilor corecte la ghicitori,
-restrângerea propozițiilor dezvoltate la un singur cuvânt pentru imaginile prezentate;

Elemente de joc:
- surpriza: descoperirea materialelor didactice necesare activității;
- clopoțel;

Regulile jocului:
-un copil va veni și va scoate un obiect din cutie , pe care îl va denumi, iar apoi va alcătui o
propoziție cu acel cuvânt;
-din perechea formată copilul care are cartonașele cu imagini va arăta imaginea copilului din
fața lui, iar acesta va alcătui o propoziție dezvoltată pe baza imaginii pe care o vede;
-un copil numit de educatoare va da răspunsul la ghicitoare,
-un copil numit de educatoare va oferi un exemplu de propoziție dezvoltată , după care va
sintetiza răspunsul printr-un singur cuvânt corespunzător pentru imagine.

Materiale didactice:
-elemente reale și 3D specifice anotimpului primăvara,
-imagini reprezentative pentru anotimpul primăvara,
-jetoane cu ghicitori,
-tabla magnetică echipată cu dreptunghiuri colorate așezate sub formă de diamant.

Anunțarea temei:
-educatoarea anunță preșcolarii că în cutiile aduse de Zâna Primăvara, a găsit obiecte cu
ajutorul cărora ne vom juca jocul „Cât de multe știu despre anotimpul primăvara!”;

Explicarea jocului:

8
-educatoarea explică copiilor că împreună cu ea vor verifica cât de multe lucruri știu ei despre
anotimpul primăvara , ajutați de materialele prezentate în cutiile de la Zâna Primăverii,
folosind propoziții și cuvinte potrivite pentru realizarea sarcinilor;

Executarea jocului de probă:


-educatoarea va chema un copil la cutia cu obiecte specifice anotimpului primăvara,
-copilul va fi rugat de educatoare să scoată din cutie un obiect,
-educatoarea îl întreabă pe copil ce obiect a extras din cutie,
-copilul va denumi obiectul,
-educatoarea oferă un răspuns model în propoziție dezvoltată legat de acel obiect;

Executarea jocului de către copii:

Varianta 1
-alt preșcolar este numitde educatoare pentru a extrage un obiect din cutie,
-preșcolarul va fi rugat de educatoare să alcătuiască o propoziție dezvoltată legată de obiectul
specific anotimpului primăvara,
-un alt copil numit de educatoare va veni să extragă un alt obiect ,despre care va formula o
propoziție dezvoltată,
-varianta 1 a jocului se va repeta până cand se epuizează obiectele din cutie.

Varianta 2
-cu ajutorul metodeischimbă perechea, care stimulează comunicarea , copiii vor fi împărțiți
în două grupe de către educatoare astfel- numărăm din doi în doi 1-2 1-2-1-2, toți copiii care
au răspuns 1 vor forma un cerc, iar cei care au răspuns 2 alt cerc,
-copiii dintr-un cerc vor intra în interiorul celuilalt cerc format de ceilalți copii,
-copiii aflați în cercul din interior rămân permanent pe loc și vor primi câte 6 jetoane cu
elemente specifice anotimpului primăvara,
-copiii aflați în cercul din exterior vor sta cu fața la cîte un coleg din cercul din mijloc,
-copiii care au imaginile vor prezenta o imagine colegului-pereche,
-acesta din urmă va descrie în propoziție imaginea prezentată,
-după prezentarea a două imagini, educatoarea va suna din clopoțel, iar copiii din cercul
exterior se vor deplasa spre dreapta, schimbând astfel perechea,
-jocul se va repeta până se epuizează sarcinile de verificare a cunoștințelor preșcolarilor
legate de imaginile de primăvară prezentate,
-educatoarea va sintetiza împreună cunoștințele copiilor, repetând 5 dintre propozițiile
formulate de ei pe parcusrsul jocului.

Varianta 3
-folosind jetoane ascunze în baloane pe care sunt scrise ghicitori legate de aspecte specifice
anotimpului primăvara, educatoarea va citi pe rând câte una după ce va sparge baloanele ,
stimulând creativitatea copiilor,
-educatoarea va numi un copil care știe răspunsul la ghicitoare,
-educatoarea va cere copiilor să dea răspunsul sub forma unei propoziții dezvoltate, de
exemplu
–Este vorba despre ghiocel!
Ghioceii sunt pe câmpuri Inspectează floricele
Rândunelele în crânguri Și strânge nectar din ele
Copacii înmuguresc Hărnicuța gospodină
Pe cine vestesc? Strânge zahăr din grădină!

9
(Primăvara) (Albina)
Voinicel cu haina albă Coada ca o furculiță
Iese primul din zăpadă Roșioară sub bărbiță
Și vestește-n toată țara Toamna plec de-aici din țară
Că sosește primăvara! Primăvara mă-ntorc iară!
(Ghiocelul) (Rândunica)
El apare după ploaie Se ocupă cu răbdare
Arc de cerc multicolor De plante și de flori
E de mare încântare Grebla, sapa, stropitoarea
Tu ghicește ce e oare? Îi sunt lui de ajutor!
(Curcubeul) (Grădinarul)

Complicarea jocului:
-educatoarea va prezenta copiilor tabla magentică pe care sunt așezate dreptunghiuri de hârtii
colorate sub forma diamantului și folosind metoda diamantului va sintetiza cunoștințele
copiilor legate de anotimpul primăvara
-educatoarea va cere copiilor să descrie imaginea prezentată în propoziții dezvoltate, apoi să
numească un cuvânt pentru elementul principal care vestește primăvara-SOARELE, apoi va
așeza în dreptunghiul colorat imaginea potrivită,
-se va proceda la fel cu 2 cuvinte pentru păsări călătoare-BARZA și RÂNDUNICA, 3 cuvinte
pentru fenomene specifice primăverii- PLOAIE, VÂNT, DEZGHEȚ, 4 cuvinte pentru flori-
GHIOCEI, NARCISE, ZAMBILE, LALELE, 3 cuvinte pentru sărbători de primăvară-
MĂRȚIȘOR, MAMA, PAȘTELE, 2 cuvinte pentru insecte- ALBINĂ și FLUTURE, 1
cuvânt pentru munca grădinarilor în livadă LIVADĂ.

Încheierea jocului:
-alături de prietena noastră, Zâna Primăverii , educatoarea va aprecia verbal răspunsurile
copiilor și comportamentul acestora în timpul activității de educarea limbajului desfășurată;

După ce toate sarcinile jocului au fost finalizate, copiii se îndreaptă spre baie pe versurile
următoare:
Tranziție:„1,2, 1,2,
Mergem toți în pas vioi.
În piciaore le ridicăm,
Și spre baie noi plecăm!”

Domeniul Om şi Societate: ,,Copăcei înverziți și înmuguriți” –activitate practică


Copiii se vor îndreptaspre măsuțe pentru a realiza activitatea practică „Copăcei înverziți și
înmuguriți”.

Intuirea materialelor:
Educatoarea va denumi,împreună cu copiii, materialele necesare activității practice: crengi
naturale din copaci cu ramificații, fire de ață verde, plasetelină.

Prezentarea lucrării model:


Educatoarea îndeamnă copiii să-și îndrepte atenția către copăcelul model, pentru a-l observa
și analiza.

Explicarea şi demonstrarea modului de lucru:

10
Educatoarea explică preșcolarilor că pentru a realiza „copacul înverzit ” ei vor bobina firul de
ață în jurul crenguțelor prin mișcări circulare de jos în sus, de sus în jos, de la stânga la
dreapta și de la dreapta la stânga, apoi vor realiza din plastelină biluțe prin mișcări circulare ,
pe care le vor lipi pe crenguțele copăceilor prin presare, pentru a imita mugurii de flori.

Realizarea exerciţiilor de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor:


Pe baza versurilor:
,,Mâinile nu stau pe loc
Și se pregătesc de joc,
Degetele-mi sunt petale ,
Le deschid ca la o floare.
Ploaia cade ne-ncetat
Degetele le-am mișcat
Spre stânga și spre dreapta mea
Le mișcăm noi uite-așa,
Iar apoi le răsfirăm
Și la pian frumos cântăm,
DO DO DO DO RE RE RE RE MI MI MI MI
1,2,3,1,2,3 !” preșcolarii își vor încălzi musculatura fină a mâinilor.

Realizarea de către copii a lucrării practice:


Copiii vor realiza individual copăcelul, respectând indicațiile primite.
Educatoarea va acorda sprijin şi explicaţii copiilor care întâmpină dificultăți în realizarea
temei.
Fiecare copil va așezacopăcelul realizat în livada pregătită la centrul Joc de rol .Educatoarea
îi anunță pe copii ca vom finaliza livada noastră , așezând gărdulețele pictate la central Artă,
precum și o parte din jetoanele cu unelte de la central Știință.
Prin metoda turul galeriei , copiii vor trece pe lângă livada realizată și vor aprecia copăceii
colegilor. Zâna Primaverii , condusă de educatoare, va admira și ea rezultatul muncii
grădinarilor.

Copiii ies la baie pe tranziția„Înfloresc grădinile”.

ALA 2:„Zboară fluturașul meu”

Copiii sunt așezați pe jos , în cerc, fiecare copil reprezentând câte o floare.. Copilul-fluture va
mima zborul fluturașului în timp ce pe fundal se aude melodia cântecului ,,Fluturașul meu’’
apoi atinge cu bagheta un coleg, care va prelua rolul fluturelui.

„Păsărică mută-ți cuibul”

Copiii sunt așezați în perechi ținându-se de mână, în curte, fiecare copil reprezentând câte o
parte a cuibului.. Un copil se așează în interiorul „cuibului”.. Un copil va rămâne în exterior-
fără „cuib”. La semnalul educatoarei care spune –„Păsărică mută-ți cuibul !”., copiii care
reprezintă păsărelele ies din „cuibul lor ”și caută altul liber. Un alt copil va rămâne fără
„cuib”. Jocul se repetă de câteva ori.

11
VI.Încheiereaactivităţii

La finalul activităţii educatoarea va formula aprecieri colective şi individuale asupra


desfășurării activității .
Educatoarea va oferi copiilor diplome de merit pentru aprecierea muncii grădinarilor
iscusiți din grupa mare, din partea Zânei Primăverii.

12

S-ar putea să vă placă și