Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Grupa:Mijlocie
Domeniulexperiențial:Științe
Denumireaactivității:Cunoaștereamediului
Temaanuală: „Cum afost, este și va fi pe Pamânt?”
Temasăptămânii: “Fluturașul”
Temaactivității:Fluturele
Mijloc de realizare:Observarea
Tipulactivității:Învățare

Obiective de referință:
 Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare (obiecte, aerul, apa, solul, vegetaţia,
fauna, fiinţa umană ca parte integrantă a mediului, fenomene ale naturii), precum şi interdependenţa
dintre ele.
 Să recunoască şi sădescrie verbal şi/saugraficanumiteschimbărişitransformări din mediulapropiat.
Obiectiveoperaționale:
O1: Sădenumeascăcelpuțin 2 insectecare aparprimavăvara/vara(albină, omidă, furnică, fluture)
O2: Sărecunoascăflutureledintr-o multitudine de insecte
O3: Săprecizezecelpuțintreicomponente ale corpuluifluturelui
O4: Săenumerecelpuțintreietape ale metamorfozeifluturelui(ou-omidă-cocon-fluture)

Strategiadidactică:
 Resursemateriale: ghicitoare, film documentar-fluturele, imagini, fișe de colorat, jetoane
 Resurseprocedurale: conversațiaeuristică, apreciereaverbală, expunerea, observareadirijată,
explicația
 Resurseorganizatorice: frontal, individual
 Resurse temporale: 25 minute
Bibliografie:
 Curriculum pentruînvățământulpreșcolar
 www.youtube.com

Desfășurareaactivității
Etapele lecției Ob. Activitatea Activitatea copiilor Resurse Evaluare
op. propunătorului
procedurale materiale organiz.
1. Moment Crearea condițiilor Copiii intrăîn sala de Frontal
organizatoric necesare desfășurării grupăși se așează în
(2 min.) activității: semicerc
-aerisirea sălii
-pregătirea materialelor
-așezarea copiilor in
semicerc
2. Captarea Propunătoarea le Ascultă cu Expunerea ghicitoare Frontal Observarea
atenției vaciticopiilor o atențieghicitoareșidaurăs sistematică
(3 min.) ghicitoare(Anexa 1)ce are punsulcorect.
carezolvarecuvântul
„fluture”.
„Coloratşifrumuşel
Cu multeculoripe el
Zboarăvarapecâmpie,
Cin’ să fie, cin’ să fie?”
3. Propunătoareaanunțătema Recepteazămesajul. Conversația Frontal Observarea
Anunțareatemei șiobiectivele. euristică sistematică
și a obiectivelor „Astăzivomvorbidespreflut
operaționale ureșivomafla cum Aprecieri
(2 min.) ianaștereaceastăviețuitoar verbale
e.”
3. Dirijarea Le prezint o imagine cu Expunerea Imagini Frontal Observarea
învățării insecte(Anexa2): sistematică
(12 min.) Plan de întrebări: Posibilerăspunsuri: Conversația
1.Cevedețiînaceastă 1. euristică Aprecieriver
O1 imagine? Înimagineobservămmaim bale
ulteinsecte.
O2 2. Cum se
numeștefiecareinsectă? 2. Insectele din imagine
sunt: albină, furnică, Observarea
omidă, fluture. dirijată
3. Ceculoare are fluturele?
3. Flutureleesteviucolorat.
Le prezint un film- Privesc cu
documentardesprefluture. atențiedocumentarulșiasc Laptop
ultăinformațiilereproduse Film
de propunătoare. documenta
4. Din r
cecomponenteestealcătuitf 4. Flutureleestealcătuit
luturele? din cap(pe care
O3 suntatașatecele 2
anteneîmvărfulcărora se
găsescochii), torace, frontal explicația
aripi,picioare.
5. Care 5.
O4 suntetapelemetamorfozei( Etapelemetamorfozeiflutu
etapeletransformăriiomizii reluisunt: ou-omidă-
înfluture) fluturelui? cocon-fluture.
4. Încheierea Le dau o fișă de colorat cu Coloreazăurmărindcerința Conversația Fișe de individual
activității etapelemetamorfozeiflutur data. colorat
(7 min.) elui. Ascultă cu Aprecierea Aprecieriver
Trebuiesăcolorezeomida atențieobservațiileșiaprec verbală bale
cu verde, iarfluturele cu ierile.
diverse culori.
Oferăstimulenteși face
aprecieri la nivel de clasă. Stimulente Stimulente

Anexa 1

Coloratşifrumuşel
Cu multeculoripe el
Zboarăvarapecâmpie,
Cin’ să fie, cin’ să fie?
(fluturele)
Anexa 2
Coloreazăomida cu verde, iarfluturele cu diferiteculoricaldeșireci
Coloreazăomida cu verde, iarfluturele cu diferitecoloricaldeșireci

S-ar putea să vă placă și