Sunteți pe pagina 1din 9

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: COLEGIUL NAŢIONAL „SPIRU HARET” TG.

JIU

CLASA: A IV-A A

DISCIPLINA: ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE

ÎNVĂŢĂTOARE: CHERTEŞ DIANA

PROPUNĂTOARE: TABACU LILIANA


PROIECT DIDACTIC

DATA: 13.05.2021

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Naţional „Spiru Haret” Tg. Jiu

CLASA: a IV-a A

ARIA CURRICULARĂ: Arte;Tehnologii

DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Unitatea 3. În lumea celor

care nu cuvântă.

SUBIECTUL LECŢIEI: Bufnița,animal-simbol(colaj)

TEMA LUCRĂRII: Confecţionare unei bufnițe din hârtie

TIPUL LECŢIEI :formare de priceperi şi deprinderi;

SCOPUL LECŢIEI: Formarea de abilităţi şi deprinderi

practice

COMPETENŢE GENERALE:

2 Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici adecvate;

COMPETENŢE SPECIFICE:

2.3 Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor


activitățidominant manuale, creative și ludice;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-Să identifice răspunsul corect al ghicitori(bufnița);
O2-Să dea răspunsuri corecte întrebărilor introductive;
O3-Să recunoască rolul fiecărui material didactic de pe
bancă în realizarea lucrării;
O4-Să decupeze corect, după contur, pentru a
putea definitiva produsul;
O5: Să asambleze părțile componente ale bufniței, corect;
O6- Să folosească tehnica ruperii hârtiei în realizarea temei propuse;
O7- Sa respecte etapele de lucru;
O8- Să-și exprime părerea despre lucrările proprii sau ale colegilor;
STRATEGII DIDACTICE:
1.Metode și procedee:conversația,explicația,exercițiul,demostrația;
2.Mijloace didactice:Manualul de Arte vizuale și abilități practice pentru clasa IV, hârtie
colorată.albă,reviste,lipici,foarfecă,marker negru;
3.Forme de
organizare:frontal,individual;
RESURSE:
Umane:26 de elevi;
De timp:40 de minute;
De loc:sala de clasă;

BIBLIOGRAFIE:
1.Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice clasele a III-a şia IV;

2.Planificare calendaristică orientativă pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practicepentru


clasa a IV-a;
3.Manualul de Arte vizuale şi abilităţi practice pentru clasa a IV-a;
Desfăşurarea lecţiei
Resur
se
Nr. Etapele lecţiei Ob. Conţinut instructiv- educativ Evaluare
Procedurale Materiale Temporale
crt

Activitatea Activitatea Metode şi Form


cadrului elevului procedee e de
didactic organi
zare
1. Momentul Salută; Salută; Conversaţia Frontal Catalog 1 minute
organizatoric
Notează absenţii; Menţionează
elevii absenţi;
Pregăteşte
materialul
Se pregătesc
didactic;
pentru începerea
lecţiei;
2. Captarea Conversaţia Frontal 5 minute Observarea
atenției O1 Se va realiza prin Elevii vor răspunde sistematică a
intermediul unei la ghicitoare Ghicitoarea comportamentului
ghicitori.(ANEXA elevilor
1) Imagini cu
bufnița
Explicaţia
3. Frontal 5 minute
Reactualizarea O2 Le adresează Elevii sunt atenti si Imagini cu Observarea
cunoştinţelor elevilor întrebări: raspund la intrebari Explicația bufnița sistematică a
-Ce fel de pasăre comportamentului
este ea?(este o Elevii vor răspunde elevilor
pasăre sălbatică, la ghicitoare
răpitoare ,de Converația analiza răspunsuri-
noapte). lor
-Unde
trăiește?(pădure,s
corburilecopacilor
,în podurile
caselor vechi,între
ruine,).
-Cu ce este
acoperit corpul
ei?(are corpul
acoperit cu pene).
-Ce simbolizează
bufnița în
mitologia
greacă?(Zeița
înțelepciuni).

4. Anunţarea Conversaţia 2 minute


temei şi a Le prezint elevilor Imagine model
obiectivelor tema lucrării de
astăzi:
„Bufnița,animal-
simbol” și de
asemenea
obiectivele
operaționale într-
o formă accesibilă
lor.

5. Conducerea Intuirea Elevii ascultă Conversaţia Frontal Imaginea 20 minute Observarea


învăţării materialelo explicaţiile, model sistematică a
r lucrează în acelaşi Explicaţia ă Hârtie colorată comportamentu
O3 Se analizează timp cu doamna galbenă lui elevilor
materialele aflate învăţătoare. Demonstraţia Individ albastră
pe bănci. Li se portocalie
explică elevilor pe uală
scurt modul de Hârtie albă
realizare a lipici
lucrării: foarfece
O4 -decuparea după marker negru
contur; reviste
-ruperea liberă a
hârtiei;
-lipire;
Se trece apoi la
confecţionarea
propriu zisă a
bufniței
O5 explicându-se
fiecare etapă
necesară realizării
O6 ei.
Doamna învăţătoare
lucrează în
acelaşi timp cu
elevii.
Pe parcursul orei:
O7 = urmăresc modul
de realizare a
lucrărilor de către
copii;
=îndrum,
corectez, încurajez.
6. Evaluarea Prezintă criteriile de Expun lucrările Conversaţia Frontală lucrările 5 minute autoevaluarea
lucrărilor O8 evaluare a lucrărilor: în faţa clasei, după elevilor
-finalizarea lucrării; care îşi vor evaluarea evaluarea
-corectitudinea aprecia fiecare reciprocă reciprocă
execuţiei, lucrările şi vor
-aspectul estetic; face observaţii
-originalitatea lucrării. acolo unde nu s-a
lucrat îngrijit.
7. Încheierea Doamna - ascultă aprecierile Conversația Frontal 2 minute Aprecieri
lecţiei învăţătoare face făcute; verbale
aprecieri cu privire
la modul de
participare a
elevilor la lecţie.
Anexa 1
E o babă supărată
Çade-n scorbură uscată/,Are ochii de motan/
Çi seamănă cu un hultan/Iar capul de și-l rotește /
Chiar și în spate ea privește(bufnița)

S-ar putea să vă placă și