Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

A) Introducere:
1. Data: 17.11.2023
2. Clasa: a VII- a B, Zlătunoaia.
3. Profesor: Tomniuc Adrian
4. Școala: Șc. Gim. Nr.1, Lunca, Botoșani.
5. Aria curriculară: Matematică și Științe ale Naturii
6. Disciplina: Biologie
7. Unitatea de învățare: Funcțiile organismului uman
8. Tema: Reflexe involuntare si voluntare
9. Tipul lecției: mixtă: verificarea cunoștințelor anterioare – predare și învățare (comunicare – însușire de noi conținuturi)
10. Scopul lecției: cunoașterea organelor responsabile de reflexele involuntare si voluntare si exemplificare
11. Locul desfășurării: sala de clasă
12. Competențe specifice:
1.1. identificarea și observarea alcătuirii și funcțiilor organelor și sistemelor de organe ale corpului uman
1.2.Stabilirea relațiilor între funcțiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman și influența factorilor de mediu
1.3.Utilizarea metodelor și a mijloacelor adecvate studierii organismului uman
3.1. Reprezentarea structurii și funcțiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.1.Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situații de comunicare
13. Competențe derivate – la sfârșitul lecției elevii vor fi capabil să:
C1.Să identifice organele responsabile de reflexele involuntare si voluntare
C2: Să defineasca reflexele involuntare si reflexele voluntare
C3: Să argumnteze diferenta dintre cele doua tipuri de reflexe
C4: Să cunoasca informatiile legate de realizarea si producerea de reflexe cat si insusirea acestora
C5: Să exemplifice reflexe involuntare si reflexe voluntare
14. Resurse educaționale: a) Procedurale: - Metode și procedee: conversația euristică, demonstrația, învățare prin descoperire, descrierea,
observația, explicația
Forme de activitate: frontală, individuală, în perechi
b) Materiale: tablă, cretă, planse, imagini, manual, caiete, scheme
c) Umane: 11 elevi
15. Durata: 50 minute
16. Bibliografie:
Marcu-Lapadat Mihaela, Macovei Florica, Dobran Floarea, 1999, Biologie- Manual pentru clasa a VII-a, Editura: Teora, București
B - Scenariu didactic

Momentele lecției CS Activități de predare – învățare Metode și Res.Mat. Forme Eval.


CD procedee activ.
I. Moment -notarea absențelor Conversația Catalog Front. Orală
organizatoric -organizarea colectivului de elevi euristică Indiv. Scrisă
3min. -stabilirea liniștii pentru desfășurarea lecției Urm. Sist. a
elevilor
II. Reactualizarea 1.1 -verificarea cunoștințelor legate de Functiile Sistemului Conversație Catalog Front. Orală
cunoștințelor 1.2 nervos, se va realiza prin chestionare orală euristică Indiv. Scrisă
anterioare 1.3 Urm. Sist. a
3.1 elevilor
II.Captarea și 4.1 -pregătirea materialului didactic necesar desfășurării Conversație Manual Front. Orală
orientarea atenției lecției euristică Caiete Individ. Scrisă
3min. -solicitarea deschiderii manualelor Tablă Urm. Sist. a
-formulare și adresare de întrebări: Cretă elevilor
IV.Enunțarea -anunțarea temei Conversație Tablă Front. Orală
temei și a -notarea titlului pe tablă și în caiete euristică Cretă Indiv. Scrisă
competențelor -anunțarea obiectivelor urmărite caiete Urm. Sist. a
vizate – 3min. C1 C1,C2,C3,C4, C5, elevilor
V. Fixarea și -recunoasterea unor reflexe involuntare si voluntare Conversație Tablă Front. Orală
sistematizarea C2 -formularea de întrebări şi răspunsuri adecvate euristică Indiv. Scrisă
cunoștințelor noi -descoperirea si analizarea unor relatii organism uman- Explicația În perechi Urm. Sist. a
20min. C3 mediul inconjurator si informatiile transmise Învățare prin Cretă elevilor
-executarea si analizarea unor reflexe descoperire
C4 -stabilirea de relaţii între funcţiile organismului şi Imagini
integrarea în mediu a animalelor Descriere Manual
C5 -definirea reflexelor Demonstrație
-identificarea organelor responsabile de realizarea Caiete
reflexelor Observația scheme
-exemplificare de reflexe si argumentare privind
realizarea acestora in viata noastra
-explicarea rolului acestor reflexe pentru om
VI.Transferul Prin chestionare orală Conversație Manual Front. Orală
cunoștințelor și recunoasterea unor reflexe involuntare si voluntare euristică Caiete Indiv. Scrisă
asigurarea -formularea de întrebări şi răspunsuri adecvate Învățare prin În perechi Urm. Sist. a
conexiunii inverse -descoperirea si analizarea unor relatii organism uman- descoperire elevilor
– 7min. mediul inconjurator si informatiile transmise Descriere
-executarea si analizarea unor reflexe Demonstrație
-stabilirea de relaţii între funcţiile organismului şi Observația
integrarea în mediu a animalelor
-definirea reflexelor
-identificarea organelor responsabile de realizarea
reflexelor
-exemplificare de reflexe si argumentare privind
realizarea acestora in viata noastra
-explicarea rolului acestor reflexe pentru om
VII. Sarcini de Fisa de activitate/pag.70 – 1,3,4 Conversație Manual Front. Orală
lucru pentru acasă euristică caiete Indiv. scrisă
– 4min.
Prescurtări folosite în tabelul desfășurării lecției
CS = Competențe specifice prelevate din Programa de Biologie / Indiv. = Individuală
CD = Competențe derivate / Activ. = Activitate (Forme de Activitate)
Urm. Sist. a elevilor = Urmărire sistematică a elevilor / Mat. = Materiale (resurse)
C - Schema lecției – Reflexe involuntare(neconditionate) și reflexe voluntare(conditionate)
Reflexe involuntare(neconditionate)
Răspunsuri simple la anumiți stimuli
În măduva spinării și în trunchiul cerebral se inchid reflexele involuntare.
Reflexele inchise in maduva spinarii se numesc reflexe medulare sau reflexe involuntare.
Reflexe involuntare inchise in maduva spinarii: reflexul rotulian, reflexe cutanate, contractia vaselor de sange, accelerarea batailor inimii,
dilatarea pupilei.
Reflexe involuntare inchise in trunchiul cerebral: supt, masticatie, deglutitie, salivatia, voma, tusea, sughitul, clipitul, respiratia.
Tusea, strănutul și voma sunt considerate reflexe de aparare.
Reflexele involuntare sau neconditionate sunt caracteristice tuturor oamenilor.
Ele sunt reflexe innascute.
Instinctele sunt tot reflexe involuntare: instinct alimentar, de apărare, de reproducere.
La OM instinctele sunt controlate de scoarța cerebrală(subst.cen. la creierul mare). Acestea sunt subordonate omului și regulilor acestora.

Reflexe voluntare(conditionate)

Pe baza reflexelor involuntare apar reflexele voluntare(conditionate)


Aceste reflexe asigură integrarea organismului in mediu.
Acestea se dobandesc pe parcursul vietii unui om prin procese de invatare.
Scoarta cerebrala este responsabila de reflexele voluntare.
Reflexe voluntare: utilizarea unor obiecte, insușirea limbajului, scrisul, mersul pe bicicleta, conducerea unui vehicul, manuirea unui instrument
muzical.
Reflexe voluntare se realizează printr-o inlantuire de reflexe involuntare.
Acestea necesita timp, repetitie si cheltuiala nervoasa pentru o insusirea lor corecta.
REPETIȚIA ESTE MAMA ÎNVĂȚĂTURII

Reflexe involuntare(necondiționate) Reflexe voluntare(condiționate)


 SUNT INVOLUNTARE  SUNT VOLUNTARE
 SUNT INNASCUTE  LE DOBANDIM PE PARCURSUL VIETII
 APARTIN UNEI SPECIEI  APARTIN INDIVIDULUI, FACAND PARTE
 SUNT PERMANENTE, SE MENTIN DIN EXPERIENTA VIETII SALE
TOATA VIATA  TEMPORARE, SE POT STERGE PRIN
 ARCUL REFLEX SE INCHIDE IN NEEXERSARE
MADUVA SPINARII SI IN TRUNCHIUL  ARCUL REFLEX SE INCHIDE IN
CEREBRAL SCOARTA CEREBRALA
Reflexe voluntare și involuntare de dezbătut în cadrul orei:

Reflexul Caracteristicile reflexului :


Reflexul rotulian

Dilatarea pupilei

Strănutul

Salivația

Tusea

Clipitul

Respirația

Sughițul

Limbajul
Mersul/ mersul pe bicicletă

A cânta la un instrument muzical

Scrisul

A calcula

A alege

A asculta muzică și învăța în


același timp

A conduce bicicleta și a scrie


mesaje

A conduce o mașină și a vorbi la


telefon

S-ar putea să vă placă și