Sunteți pe pagina 1din 7

1

Proiect didactic
Şcoala să nu fie nimic altceva, decât ateliere pline de activitate. Numai astfel vor putea să probeze toţi, în propria lor practică, adevărul
că: învăţând pe alţii ne învăţăm pe noi înşine. – John Amos Comenius

I .PARTEA INTRODUCTIVĂ

1. Profesor: Andrei Emilia Petronela


2. Școala: Gimnazială ElenaCuza
3. Clasa: a-VI-a B
4. Disciplina: Biologie
5. Data: 24.05.2022
6. Subiectul lecţiei: FUNCȚIILE DE NUTRIȚIE-Excreția la plante
7. Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min
8. Tipul lecției:Mixta: predare-învaţare cu experiment integrat
9. Obiectivul central (scopul) lecţiei:dobândirea de noi cunoştinţe despre procesul de excreţie
10. Competențe specifice: 1.1, 2.1, 2.2, 3.1, 4.1;
11. Obiectivele operaţionale în concordanţă cu competențele specific corespunzătoare
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
1-definirea excreția
2- precizarea restrurilor din corpul plantei care îndeplinesc funcțiile de excreție
3- identificarea importanței procesul de transpirație la plante
4-enumerea factoriior de mediu care influenţează transpiraţia

12. Resurse procedurale (metode de învăţământ): conversația, observația, expunerea, problematizarea, experimentul
13. Resurse materiale (mijloace de învăţământ: aparatură şi material didactic): manual școlar, imagini, tablă/cretă,ppt video
14. Forma de organizare a activităţii: frontală, individuală
15. Bibliografia (în ordinea alfabetică a autorilor, cu specificarea autorilor, titlului lucrării, editurii, anului apariţiei):
2

 Manual a VI-a – E. Crocnan, Editura Didactică și Pedagogică 2018 (Ord. 3393/28.02.2017)


 Manual clasa a VI-a –S. Olteanu, I. Tanur, F. Miricel, Ș. Giersch, C. Manea, E.C. Afrim , Editura Didactică și Pedagogică 2018 (Ord.
3393/28.02.2017)
 Iordache Ion, Ulpia Maria Leu- Metodica predării- învățări ibiologiei, ed. Solaris, Iași 2003

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Etapele lecției Co.. CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL AL LECȚIEI STRATEGIA DIDACTICĂ


Crt.
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Forme Resurse Metode
procedee de materiale de
organiza evaluare
re
1. Moment • Se consemnează absențele; •Răspund la întrebări Conversatia Frontal Aprecierea
organizatoric • Pregătesc climatul socio- Se pregatesc de ora euristică verbală
(3 minute) afectiv necesar actului învățării;
• Se verifică situația resurselor
material.
2. Precizarea • Anunță activitatea ce urmează să •Sunt atenți și răspund la Conversația Frontal Aprecierea
conţinutului se desfășoare; întrebări Observaţia verbala
ce urmează a • Adresează întrebări referitoare la Formativă
fi recapitulat funcțiile organismului plantelor ce orală
3

(5 minut) au fost studiate până în prezent. Din cunoștințele anterioare


enumeră funcțile
Cate functii are organismul? plantei,enumera
Care sunt aceste functii? componentele plantei si
rolul lor, explică procesul
Componentele plantelor si rolul de fotosinteză, respirație și
lor? circulație la plante.

.Ce reprezinta Precizează importanța


respiratia ,circulatia,fotosinteza. ? acestor funcții în viața
plantelor și modul lor de
Cat de important sunt aceste 3 fuctii realizare
pentru planta
3. Captarea • Cere elevilor să urmaresca un • Sunt atenți și răspund la Conversaţia Tablă, Aprecierea
atenției filmulet si sa enumere funcțiile întrebări. euristica verbală
( 5 minute) frunzei Adresează întrebări Explicaţia
referitoare la substanțele Explică ce se întâmplă cu
nefolositoare sau în exces din substanțele nefolositoare
corpul organismelor. din corp și modul lor de
eliminare.
4

4. Prezentarea • Anunță obiectivele și cu ajutorul Conversația


optimă a C1 imaginilor se face trecerea la noua euristică Frontal
conţinutului lecție. Observă experimental și Explicaţia
(30 minute) deduc rezultatul obținut. Observatia
Explică procesul de excreție la Algoritmizar
modul general (plante, animale) Precizează organul ea
principal în realizarea Explicaţia
C2 Începe schema lecției prin excreției la plante și Problematiz
definirea excreției si citirea enumeră componentele area
slidurilor. Frontal
acestuia. Descrierea
Demonstrati Telefon Observare
Prezintă etapele experimentului Își reamintesc de
C3 a mobil a
realizat și îndeamnă elevii să spună importanța stomatei și Pe grupe sistematic
C4 ce observă și cum a fost posibil desenul acesteia Experiment ăa
procesul. În Aplicație
(închisă/deschisă) elevilor,
perechi Virtuali- Formativă
Cere elevilor să numească organul Notează în caiete și Tee oral
vegetative cu rol în excreție, răspund la întrebări, din Individua
componentele acestuia și structura cunoștinlele pe care le-au l
principal în acest proces. acumulat la celelalte
funcții ale frunzei. Frontal
Solicită elevii să vorbeasca despre
stomata pe baza imaginii de pe slid. Deduc importanța
Continuă schița lecției la tablă Enumeră cei mai Individua
adresând elevilor întrebări importanți factori. l
referitoare la procesul de
transpirație la plante.

Solicită elevii să precizeze Frontal


importanța transpirației în viața
5

plantelor, făcând referire și la Observă imaginile, indică


factorii care intensifică sau reduc mediul de viață pentru
acest proces. fiecare, adaptările
frunzelor. Argumentează
Prezintă imagini cu două specii din alegerea făcută.
zone diferite și cere elevilor să
identifice mediul de viață pentru
fiecare, să descrie frunza, planta
care transpiră mai mult și Răspund la întrebări.
argumentarea alegerii. Adresează
întrebări: care plantă transpiră mai
mult, cea din apropierea unui lac
sau cea din depărtarea acestuia? De
.
ce credeți că fructele și legumele
trebuie depozitate la o anumită
temperatură și umiditate?

5. Asigurarea •Periodic realizează fixarea • Oferă răspunsuri Conversaţia Pe grupe Observare


conexiunii parțială a noțiunilor prin Explicatia Frontal a
inverse întrebari ce necesită Observatia Individua sistematic
( 5 minute) argumentare, insistând asupra Platoul cu l aa
aspectelor cu importanță majoră idei elevilor
și prin rezolvarea unei cerinte. Formativă
6

Împarte colectivul de elevi în 4 orală


grupe, astfel:
Grupa I - Evidențierea
transpirației la plante.
Grupa II - Factori care
influențează transpirația la plante
Grupa III - Frunza- rolul
stomatelor
GrupaIV - Adaptări ale
excreției la diferite medii de
viață

6. Aprecieri •Aprecierea activității Ascultă Notarea,


Sugestii •Sunt notaţi elevii care au fost aprecierea
(2 minut) activi pe tot parcursul orei. verbală
Sugestii

III. Schema tablei


7

Excreţia
-constă în eliminarea unor substanţe: toxice ,străine ,în exces (apa)

Excreția la plante

Transpiraţia:

- Elimină apă sub formă de vapori


- Se realizează prin stomate
- Se desfășoară când stomantele sunt deschise ( preponderent ziua)
- Ajută la conducerea sevei brute spre frunză
- Evită încălzirea excesivă a plantelor
- Asigură circuitul apei în natură

Factori ce influențează transpirația:


- Interni: suprafața frunzelor, nr. stomatelor
- Externi:temperatura, vântul, umiditatea solului/ aerului, lumina

S-ar putea să vă placă și