Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROPUNĂTOR : Profesor ȋnvăţământ primar Naghi Ana
CLASA: a III-a
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Educaţie civică
UNITATEA DE ȊNVĂȚARE: ,,Raporturile noastre cu animalele şi plantele”
SUBIECTUL: Atitudini faţă de plante şi animale
TIPUL LECȚIEI : fixare şi sistematizare de cunoştinţe
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: Ştiinţe ale naturii, Limba română
SCOPUL LECȚIEI: fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre comportamentele omului
faţă de plante şi animale

COMPETENȚE SPECIFICE:
• 2.1. Recunoașterea unor atitudini în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele;
• 2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele

La finalul lecției, elevii vor fi capabili:

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să numească atitudini ale omului faţă de plante şi animale, precizând care


sunt cele potrivite ;

O2 - să exemplifice atitudinile pozitive ale omului faţă de plante şi animale, interpretând rolul
indicat;

O3 – să îşi exprime propria părere despre situaţiile prezentate, argumentând;


STRATEGIA DIDACTICĂ:
-METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, exerciţiul, jocul didactic, jocul de rol
-MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ghiveci cu flori, manual digital, fişe de lucru, laptop,
videoproiector
-FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi.
-RESURSE TEMPORALE: 45 de minute
-RESURSE UMANE: 18 elevi

BIBLIOGRAFIE:
-MECTS- Programa pentru disciplina Educaţie civică, aprobată prin ordin al ministrului nr.
5003/02.12.2014, Bucureşti, 2014;
- Manual digital: https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IIIa/Educatie%20Civica/
Uy5DLiBBUlMgTElCUkkg/
Anexa
Nume : ………………………………………… Data : …………………

Fişă de lucru

1. Joc: Ştii ce sunt?


Subliniază cu o linie verde denumirile de plante şi cu una roşie pe cele de animale:

masă, vultur, ghiocel, porc, penar, lalea, tablă, pisică.

2. Alege, din chenar, cuvântul care exprimă fiecare atitudine desprinsă din următoarele
enunţuri:
Ana udă florile.
Câţiva colegi au astupat scorbura veveriţei.
Ionuţ a luat acasă o pisicuţă rănită.
Irina a fugit când a auzit răcnetul leului.
frică compasiune grijă sinceritate lipsă de respect

3. Joc: Aşa da! / Aşa nu!


Notează în tabel câte trei exemple de atitudini ale omului faţă de plantele şi animalele din
jurul său.
Atitudini pozitive + Atitudini negative -
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. Momentele Ob. Conținutul activității Strategii didactice Evaluare


crt. lecţiei op. Metode/ Mijloace de Forme de
tehnici/ învățământ organizare
procedee a activității

1. Moment Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în Conversaţia Frontal Observarea


bune condiţii a activității: sistematică a
organizatoric
-asigurarea liniştii; elevilor
2 min. -aşezarea elevilor ȋn bănci;
-asigurarea materialelor didactice necesare.

2. Captarea și Le prezint elevilor un ghiveci cu flori. Conversația Ghiveciul cu Frontal Observarea


orientarea flori sistematică
Ce fel de vieţuitoare vedeţi în acest ghiveci ? De ce
atenției
avem plante în sala de clasă ? Plantele ne pot
3 min. satisface şi alte nevoi ? Exemplificaţi !
3. Anunţarea Precizez subiectul lecţiei şi obiectivele operaţionale Conversaţia Tabla Frontal Observarea
temei zilei şi a urmǎrite, în termeni accesibili elevilor. sistematică
Laptop
obiectivelor
Ȋmpart elevilor fişele de lucru. (Anexa 1)
operaționale Videoproiector
Proiectez pe tablă fişa de lucru. Fişe
2 min.
4. Recapitularea  Spargerea gheţii Conversaţia
şi
Joc didactic : Ştii ce sunt? (fişă, exerciţiul 1) Jocul didactic Fişa de lucru Individual
sistematizarea Subliniază cu o linie verde denumirile de plante şi
cunoştinţelor cu una roşie pe cele de animale:
masă, vultur, ghiocel, porc, penar, lalea,
tablă, pisică.
36 min.
Observarea
Variantă: Voi citi denumirile, iar elevii vor bate din
sistematică
palme o dată pentru cuvintele care denumesc plante
şi ridică mânile pentru cele care denumesc animale.
 Adresez elevilor următoarele întrebări :
Conversaţia
Cum trebuie să ne comportăm faţă de planta din
clasa noastră? Care sunt comportamentele pe care Frontal
o persoană le poate avea faţă de plante şi animale ?

 Alege, din chenar, cuvântul care exprimă


fiecare atitudine desprinsă din următoarele Autoevaluare
enunţuri (fişă, exerciţiul 2):
O1 Ana udă florile. Conversaţia

Câţiva colegi au astupat scorbura veveriţei. Exercițiul Manual digital Individual

Ionuţ a luat acasă o pisicuţă rănită. Fişa de lucru

Irina a fugit când a auzit răcnetul leului.

frică; compasiune; grijă; sinceritate; lipsă de respect

O2  Joc de rol: Ȋn perechi


Imaginează-ţi că eşti Ionuţ şi că pisicuţa salvată de Joc de rol
tine ar putea vorbi. Ce aţi discuta? Interpretaţi
rolurile în perechi.
Numesc 2-3 perechi care vor interpreta rolurile.
* Pot cere fiecărei perechi să scrie pe fişă dialogul
dintre Ionuţ şi pisicuţă.
Manual Frontal Observarea
 Vizionarea filmuleţului “Vreau să trăiesc digital sistematică
într-un mediu sănătos!” (manual digital,
Videoproiector Autoevaluare
pagina 56)
Pe baza imaginilor vizionate se vor purta discuţii Laptop
O3 despre comportamentele şi atitudinile pozitive / Individual
negative ale oamenilor asupra plantelor şi Conversaţia
animalelor şi se va concluziona cu Aşa da! / Aşa nu!

 Exprimă-ţi propria părere despre situaţiile


prezentate.
Eu cred că... / Sunt de părere că... / Consider că...

O1  Joc didactic “Aşa da! / Aşa nu!” (fişă, Conversaţia Individual


exerciţiul 3)
O2
Notează în tabel câte trei exemple de atitudini ale Fişa de lucru
omului faţă de plantele şi animalele din jurul său. Jocul didactic

Atitudini pozitive + Atitudini negative –

Suplimentar, dacă sunt elevi care termină repede,


vor putea scrie mai multe exemple în tabel.
Activitate recreativă: Elevii vor colora imaginile de
pe fişă.
5. Ȋncheierea Precizez şi scriu pe tablă tema pentru acasă: Conversația Tabla Frontal Aprecieri
activității şi verbale
Realizează un afiş Aşa da! / Aşa nu!
aprecieri Autoevaluare
Explic sarcina de lucru şi ofer informaţii
2 min.
suplimentare elevilor care le solicită.
Apreciez global și individual implicarea elevilor în
desfășurarea activității, oferindu-le feedback în
legătură cu ceea ce au reușit pe parcursul activității.

S-ar putea să vă placă și