Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de activitate

Data: 07.06.2023
Propunător: Ciucanu Raluca Mihaela
Profesor grupă: Andreica Denisa și Groza Georgiana
Grupa : mijlocie
Tema anuală de studiu: „Cum este/a fost şi va fi aici pe pământ?”
Tema săptămânii: „Copilărie fericită”
Tema activităţii: „Cine a venit?”
Tipul activităţii: lecție de recapitulare și sistematizare
Categorii de activităţi de învăţare: Domeniul științe, cunoașterea mediului
Forma de realizare: joc didactic
Scopul activității: verificarea și sistematizarea cunoștințelor despre animalele domestice privind înfățișarea, hrana și foloasele aduse omului.
Obiective operaționale1:
1. Să recunoască cel puțin trei animale domestice în urma audierii onomaopeei asociate.
2. Să descrie componentele a cel puțin trei animale domestice urmărind structura propusă (cap – trunchi – membre).
3. Să asociezie cel puțin trei jetoane care reprezintă hrana necesară cu animalului indicat.
4. Să numească folosul a cel puțin trei animale indicate adus omului.

1
Anexa 1. Domeniile de dezvoltare vizate
Strategii didactice:
1. Metode și procedee didactice: descoperirea, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea.
2. Mijloace didactice: scrisoare, jetoane (animal domestic, hrană, foloase), Power Point Presentation (PPT), medalioane, recompense, bandă
izoler, eșarfă.
3. Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe.
Sarcină didactică: recunoașterea animalului domestic după onomatopee, denumirea și descrierea acestuia, precizarea hranei și foloasele aduse
omului.
Regulile jocului: recunoașterea animalului după onomatopee. Descrierea animalului ținând cont de structura cap – trunchi – membre (menținoarea
componentelor distincte). Raspunsul în propoziție la întrebările „Ce mănâncă” și „Ce foloase aduce?/De ce îl crește omul?” și alegera jetonului
asociat întrebărilor. Așezarea jetoanelor în fața animalului. Gruparea jetoanelor pe baza structurii animal – hrană – foloase.
Elemente de joc: pantomima, aplauzele, onomatoeea.
Durată: 20 de minute

Evenimentul didactic Timp Ob. Conținut științific Strategii didactice Evaluare


op.
1. Organizarea 1 Pregătirea materialului didactic necesar activității. Forme de organizare: Observarea
activității min. Copiii intră în clasă și se așează pe scăunelele în frontal. comportamentului
formă de semicerc. copiilor.
2. Captarea atenției 2 Actualizarea regulilor de conduită pentru o bună Observarea
(introducerea în min. desfășurarea a activității2. Mijloace didactice: comportamentului
joc) Prezentarea și citirea scrisorii primite3. scrisoarea. copiilor.
Forme deorganizare:
frontal.
3. Reactualizarea 3 Descoperirea animalelor domestice. Metode și procedee:
cunostințelor min. Adresarea întrebărilor cu privire la materialul descoperirea,
(prezentarea didactic: conversția.
materialului) - „Ce tip de animale sunt acestea?” Mijloace didactice: Evaluare orală a
- „Ce înseamnă animal domestic?” jetoane. formulării
- „Cum se numesc aceste animale?” și în Forme de organizare: răspunsurilor
paralel așezarea acestora în semicercul frontal, individual. copiilor.
trasat în prealabil.
4. Anunțarea titlului 1 Propunerea jocului didactic „Cine a venit? și Metode și procedee:
jocului și a scopului min. condițiile de câștig ale cadourilor4. explicația, conversția.
acestuia Repetare denumirii jocului de către copii. Mijloace didactice: Evaluare orală a
scrisoarea. formulării
Forme de organizare: răspunsurilor
frontal, individual. copiilor.

2
Anexa 2. Reguli de conduită
3
Anexa 3. Scrisoarea pentru evenimentele didactice 2 și 4
4
Anexa 3. Scrisoarea pentru evenimentele didactice 2 și 4
5. Explicarea și 1 Explicarea modului de desfășurare a jocului. Metode și procedee: Observarea
demonstrarea min. Copiii adresează întrebarea în cor „Cine a venit?”, explicația, comportamentului
jocului iar apoi vor asculta onomatoeele propuse cu demonstrația, exercițiul. copiilor.
1 palmele curbate duse la urechi. Mijloace didactice: Evaluarea orală a
Un copil va numi și va alege animalul domestic jetoane, PPT. răspunsurilor
corespunzător apoi îl va așeza cu un spațiu în fața Forme de organizare: oferite de copii.
semicercului. De asemenea, va imita animalul ales. frontal, individual.
Ulterior, un alt copil numit va fi rugat să descrie
animalul pe baza structurii cap – trunchi – membre
2 indicând trăsăturile distincte ale acestuia.
Un alt copil ales va răspunde la întrebare „Ce
mănâncă?” și va așeaza jetonul cu hrana în fața
3 animalului asociat.
Un alt copil va răspunde la întrebarea „De ce îl
crește omul/Ce foloase aduce omului?” și va așeaza
4 jetonul cu folosul adus în fața animalului asociat.
Întrebările adresate și răspunsul așteptat sunt
regăsite în Anexa 4.
Pe parcursul desfășurării activității este urmărită și
structura gramaticală corctă în funcție de întrebarea
adresată.
6. Executarea jocului 1 1–4 Exacutarea jocului de probă. Metode și procedee: Urmărirea
de probă min. Corectarea greșelilor dacă este cazul. exercițiul. respectării
Vor fi adresate întrebări suplimentare dacă este Mijloace didactice: regulilor și a
cazul. jetoane, PPT. structurii propuse.
Forme de organizare: Aprecieri verbale.
individual.
7. Executarea jocului 10 1–4 Desfășurea jocului propus. Metode și procedee: Urmărirea
de către copii min. Corectarea greșelilor dacă este cazul. exercițiul. respectării
Vor fi adresate întrebări suplimentare dacă este Mijloace didactice: regulilor și a
cazul. animale domestice, structurii propuse.
jetoane, PPT. Aprecieri verbale.
Forme de organizare:
frontal, individual.
8. Complicarea 5 Varianta a II – a. Copii vor primi câte un medalion Metode și procedee: Urmărirea
jocului min. cu animalul domestic, hrana consumată și folosele explicația, respectării
aduse omului. problematizarea, regulilor propuse
Un copil fără medalion va aduce în fața grupei exercițiul. și executarea
copii care poartă imaginea cu animalul, cu hrana și Mijloace didactice: corectă a jocului.
foloasele. medalioane. Aprecieri verbale.
Grupa de copii va urmări corectitudinea Aplauze.
grupărilor.
Forme de organizare:
frontal, individual, pe
grupe.
9. Evaluarea 2 Pe baza imaginilor digitale cu animalul domestic, Metode și procedee: Urmărirea
desfășurării jocului Min. a hranei asociate și a foloaselor aduse omului copii explicația, executării corecte
și a achizițiilor vor imita animalul la semnalul propunătorului. problematizarea, a exercițiului.
exercițiul.
Mijloace didactice:
PPT.
Forme de organizare:
frontal.
10. Retenția (fixarea 1 Aprecieri generale asupra desfășurării jocului și Mijloace didactice: Aprecieri verbale.
cunoștințelor și min. împărțirea recompenselor câștigate. recompense.
deprinderilor) Forme de organizare:
frontal.
Anexa 1. Domeniile de dezvoltare vizate

Dimensiunea dezvoltării Comportament vizat Obiectiv operațional


Conduita senzorio-motorie pentru orientarea A.2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, O1. Să recunoască cel puțin trei animale
mișcării simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu domestice în urma audierii onomaopeei
mediul apropiat. asociate.
Caracteristici structurale și funcționale ale E.3.3. Descrie unele caracteristici ale lumii O2. Să descrie componentele a cel puțin trei
lumii înconjurătoare vii, ale Pământului şi Spaţiului. animale domestice urmărind structura
propusă (cap – trunchi – membre).
Cunoștințe și deprinderi elementare E.2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de O3. Să asociezie cel puțin trei jetoane care
matematice pentru rezolvarea de probleme și la sortarea şi reprezentarea unor date reprezintă hrana necesară cu animalului
cunoașterea mediului apropiat indicat.
Caracteristici structurale și funcționale ale E.3.4. Demonstrează cunoașterea poziției O4. Să numească folosul a cel puțin trei
lumii înconjurătoare omului în univers, ca parte a lumii vii şi ca animale indicate adus omului.
fiinţă socială.
Anexa 2. Reguli de conduită

Regula trifoiului

2. Așteptăm rostirea numelui


persoanei care va răspunde

1. Așteptăm rostirea întrebării 3. Așteptăm ca persoana


numită să termine de
răspuns.
Anexa 3. Scrisoarea pentru evenimentele didactice 2 și 4

Evenimetul 2. Captarea atenției (introducerea în joc) Evenimetul 4. Anunțarea titlului jocului și a scopului acestuia
Dragi copii, Surpriză, surpriză!
Credeți că este așa ușor să primiți cadourile?
Știm că am întârizat, dar cu toate acestea dorim să vă Mai întâi trebuie să jucați corect jocul „Cine a
urăm la mulți ani cu ocazia Zilei Internaționale a venit?”
Copilului care a fost pe 1 iunie. Dorim să vă oferim Acest joc vă va ajuta să cunoașteți mai bine ce
câteva cadori care sperăm să vă placă. mănâncă și ce foloase aduc animalele domestice.
Haideți să facem cunoștinția. Raluca știe regulile, le va explica.
Sunteți gata să vă jucați cu noi?
Cu drag,
Animalele de la fermă Cu drag,
Animalele domestice
Anexa 4

Cine a venit? Cum îl descriem? Ce mănâncă? Ce foloase aduce?/


De ce îl crește omul?
A venit porcul. Porcul are urechi, ochi, rât, este Porcul mănâncă insecte, legume, Omul îl crește pentru carne.
acoperit cu păr alb și rar. Are o fructe, viermi etc.
coadă scurtă. Are picioare care se
termină cu copite.
A venit pisica. Pisica care urechi, ochi, bot, Pisica mănâncă șoareci. Pisica apără hambarele cu
mustăți. Este acoperita de blană, cereale/recolta de șoareci.
are o coadă lungă și patru picioare.
A venit oaia. Oaia are urechi, ochi, un bot Mănâncă iarbă verde și fân. Omul o crește pentru lână.
lunguieț. Este acoperită de lână și
are picioare care se termină cu
copite.
A venit calul. Calul are urchi, ochi, un bot lung, Mănâncă mere și morcovi. Calul ajută la muncile câmpului
coamă, este acopert de păr scurt și și la transport.
des. Are coadă, picioare lungi care
se termină cu copite.
A venit găina. Găina are creastă, ochi, cioc, este Mănâncă grăunțe/semințe. Omul o crește pentru ouă.
acoperită de pene. Are două aripi
și două piciare care se termină cu
degete și ghiare.
A venit vaca. Are urechi, ochi, un bot lung. Este Mănâncă iarbă verde și fân. Omul o crește pentru lapte.
acoperită de păr scurt și des. Are
uger și o coadă lungă. Are picioare
care se termină cu copite.
Bibliografie:
Glava, A., Tătaru, L., Chiş, O., & Chiș, V. (2014). PIRAMIDA CUNOAŞTERII. Repere metodice în aplicarea curriculum ului preşcolar. Pitești:
Diamant.

Taiban, M., Petre, M., Nistor, V., & Berescu, A. (1976). Jocuri didactice pentru grădinițele de copii. București: Editura Didactică și Pedagogică.

Varzari, E., Taiban, M., Manasia, V., & Gheorghian, E. (1968). Cunoașterea mediului înconjurător și dezvoltarea vorbirii. Metodica. București:
Editura Didactică și Pedagogică.

S-ar putea să vă placă și