Sunteți pe pagina 1din 24

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.01.2020
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 9 Iași
PROPUNĂTOR: Volentiriu Sandra
PROFESOR METODIST: Lungu Elena
NIVEL/GRUPĂ:I/ Mică B ,,Năzdrăvanii”
TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI: ,,Magia iernii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Prin zăpadă ne jucăm”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Omul de zăpadă”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: : consolidarea și sistematizarea unor cunoștințe despre anotimpul
de iarnă, prin valorificarea situaţiilor de învăţare interactivă, aparţinând unor domenii diferite ale
cunoaşterii
-Consolidarea deprinderilor matematice de clasificare a obiectelor după criteriile date: formă
(rotund/cerc/pătrat) și culoare ( roșu, albastru, galben, negru).
-Consolidarea deprinderii de lipire şi utilizare a instrumentelor corespunzătoare unei teme date.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


1.ADP: Întâlnirea de dimineață ,,Jocul copiilor iarna’’
 Rutine: „ Mă îmbrac corespunzător anotimpului iarna”
-”Suntem harnici! ” - exersarea unor deprinderi de ordine pe măsuțe după
activități.
Tranziţii: -,,Dansul oamenilor de zăpadă”-exercițiu de grupare
-,,Omul de zăpadă”
- ,,Bat din palme clap, clap, clap”-joc cu text și cânt
2.ALA 1- ARTĂ: ,,Brăduți”-pictură
CONSTRUCȚII: ,,Gard pentru patinoar!-asamblare piese lego
NISIP ȘI APĂ: ,,Bulgări de zăpadă”-modelaj
3.ADE: DȘ2/Activitate matematică+DOS/Activitate practică : ,,Omul de zăpadă”-joc
didactic+lipire
4.ALA2: ,,Ne jucăm și cu bulgări aruncăm” – joc de mişcare;
Dimensiuni ale dezvoltării:
 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
 Autocontrol și expresivitate emoțională;
 Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
 Activare și manifestare a potențialului creativ ;
 Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare ;
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare ;
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat.

Comportamente vizate:
 explorează și utilizează texturi și suprafețe diferite când se joacă (nisip, apă, frunze, pluș,
plastic, burete etc.) ;
 își coordonează mișcările în funcție de stimuli vizuali, ritm, cadență, pauză, semnale
sonore, melodii;
 exersează, cu sprijin, asumarea unor responsabilități specifice vârstei, în contexte variate;
 demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;
 demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii;
 demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă;
 evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător.

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, expunerea, explicaţia, observarea, jocul,
problematizarea, conversaţia euristică.
Mijloace didactice: planşe ilustrând iarna şi jocurile copiilor iarna, macheta ,,Jocurile copiilor
iarna”, ,,Om de Zăpadă” din polistiren,mingi colorate, braduți 3D din carton, acuarele, pensule,
piese lego, zăpadă ecologică, lipici, imagini cu oameni de zăpadă, ochi mobili, nasturi, hârtie
colorată, buline colorate.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri;
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă.
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
 Antologie de proiecte tematice pentru activităţi integrate – Ed. Diana 2009
 SUPORT PENTRU EXPLICITAREA ȘI ÎNȚELEGEREA UNOR CONCEPTE ȘI
INSTRUMENTE CU CARE OPEREAZĂ CURRICULUMUL PENTRU EDUCAȚIE
TIMPURIE, 2019

SCENARIUL DIDACTIC
Activitatea debutează cu “Întâlnirea de dimineaţă” unde copiii sunt așezați în
semicerc pe pernuțe. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de către toţi copiii
grupei cu o formulă specifică: “- Bună dimineaţa, dragi omuleţi de zăpadă!”
Prezenţa: “După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit;
Cine oare a venit?”
Calendarul naturii: Se lucrează pe panou:
-În ce anotimp suntem?
-Ce zi a săptămânii este astăzi?
-Ce zi a fost ieri?
-Cum este vremea?
-Cum ne îmbrăcăm?
Educatoarea va antrena copiii într-o scurtă conversaţie referitoare la anotimpul iarna, la obiectele
de vestimentaţie potrivite şi necesitatea utilizării acestora pentru prevenirea îmbolnăvirii.
Împărtășirea cu ceilalți : Ne vom aminti care sunt jocurile de iarnă ale copiilor prin prezentarea
machetei ,,Jocurile copiilor iarna”, unde copiii vor observa jocurile practicate iarna și își vor
exprima părerea despre jocul preferat.
Noutatea zilei:
În continuare, educatoarea anunță copiii că a sosit în vizită la ei un personaj surpriză care
este cam trist...
Apare omul de zăpadă, se prezintă (sau îl recunosc copiii) îi salută pe copii și îi va ruga pe
aceștia să îl ajute să devină vesel.
,,-Dragi copii, sunt tare trist pentru că aş ieși afară la joacă, dar nu știu cum să mă îmbrac. Iată
cum arăt! Nu sunt deloc pregătit. Mă puteți ajuta să mă îmbrac corect și să ies afară? –DȘ1
Eu știu că nu a nins pe-aici și că nu este zăpadă decât la munte. Am văzut însă, că la voi e
tare frumos, e aproape la fel ca la munte (omul de zăpadă privește macheta). Am auzit că sunteți
tare pricepuți și că reușiți împreună să faceți lucruri minunate. De aceea, eu am venit la voi ca să
vă rog să îmi îndepliniți câteva dorințe și să mă înveseliți. După ce mă ajutați să mă îmbrac
corect, aș vrea să mă joc. Dar mi-ar place să vad niște brăduți, un patinoar cu gărduț, bulgări de
zăpadă..Credeți că puteți să faceți toate acestea pentru mine? (ALA1).
Desigur, ultima mea dorință este să mă întâlnesc cu alți oameni de zăpadă care să devină
prietenii mei (DOS). Credeți că mă puteți ajuta? Ce ziceți, copii?”
,, Ca să-i îndeplinim toate dorințele omului de zăpadă, astăzi vom juca la matematică un joc,
prin care vom reuși să-l îmbrăcăm corect pe omul de zăpadă, apoi vom lucra pe grupuri și vom
picta brăduți, vom construi gărduțuri și vom realiza bulgări de zăpadă. Și ca să-l înveselim și
mai mult pe omul de zăpadă vom realiza prin lipire alți oameni de zăpadă, cu care să se joace și
care să devină prietenii lui.”
Tranziție: ,,Omul de zăpadă”-
,,Omulețul de zăpadă
Singurel stă în ogradă;
Hai copii, să-l luăm la joacă,
Fiindcă tare o să-i placă”
DȘ2/Activitate matematică, copiii prin joc vor pune mingile de culoare roșie, albastră și
galbenă în forma de cerc al hainii omului de zăpadă, corespunzător culorii indicate. Apoi,
formele de pătrat în locurile corespunzătoare ( pe capul omului de zăpadă-pătratul mare,
buzunarele- pătratele mici).Pentru fiecare răspuns corect copilul va primi o bulinuță cu un om de
zăpadă .
Sarcina didactică: descrierea obiectelor selectate din cutie specificând forma, culoarea și
mărimea lor și plasarea corectă a acestora pe silueta omului de zăpadă.
Regulile jocului:
Fiecare copil va veni și va extrage din cutie o minge/ un pătrat, numind culoarea și mărimea
acestuia și o va așeza în locul corespunzător culorii ei de pe omul de zăpadă. Fiecare răspuns
corect va fi recompensat printr-un stimulent –omuleț de zăpadă.
Elementele de joc: închiderea și deschiderea ochilor, aplauze, stimulente.

După ce toți copiii au realizat sarcina jocului, ,,Omul de zăpadă” le cere iar ajutorul.
,,Dragii mei, pe pârtie nu sunt brazi, patinoarul nu are gard de protecție și nu știu cum să fac
bulgării de zăpadă cu care să mă joc.Mă ajutați voi, copii?”

Tranziție: ,,Dansul oamenilor de zăpadă”-exercițiu de grupare


Astfel copiii, în funcție de culoarea bulinii primite la activitate anterioară vor fi direcționați la
activitățile pe centre de interes:
Centrul Artă (bulina roșie): ,,Brazi”-pictură, unde copiii vor picta brăduții 3 D și îi vor așeza pe
machetă.
Centrul Construcții (bulina galbenă): ,,Gard pentru patinoar”,unde copiii vor construi cu
ajutorul cuburilor lego un ,,gărduț” pentru patinoarul de pe machetă.
Centrul Nisip și Apă ( bulina albastră): ,,Bulgări de zăpadă”, unde copiii vor modela din zăpadă
artificială bulgări de zăpadă pe care îi vor așeza pe machetă.
Copiii se vor roti la centre astfel încât toți să lucreze la toate centrele.
Tranzitii: Merg copiii voinicei
În pași mari și mititei
Și se-adună imediat
Lângă omul cel de nea.
Unde vor așeza pe machetă produsele realizate la centrele de interes.
Tranziție: ”Haideți să ne adunăm,
La spălat noi să plecăm,
Unu doi, unu doi,
Hai și tu în rând cu noi!”.
Copiii servesc gustarea.
După gustare copiii se așează la măsuțe și se pregătesc pentru cea de-a doua activitate pe domenii
experiențiale:
DOS/Activitate practică: ,,Omul de zăpadă!”-lipire. ,,Omul de zăpadă” le cere iar ajutorul
copiilor .
,,Bun, sunt pregătit de joacă, dar cu cine mă joc? Vreau să mă joc cu prietenii mei, alți oameni de
zăpadă.Ei sunt aici, dar nu au viață. Hai să le dăm viață punându-le ochi, gură, și nasturi la haină
să iasă cu mine la joacă.” Astfel, la activitatea de lipire copiii vor lipi pe un ,,om de zăpadă”
șablon ochii, gura și nasturii hainii.
Rutine: ”Suntem harnici! ” - exersarea unor deprinderi de ordine pe măsuțe după activități.
Cu ajutorul tranziției voi trece la următoarea etapă:
Bat din palme clap, clap, clap,
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și cu toți un cerc formăm.

ALA2: ,,Ne jucăm și cu bulgări aruncăm!”-joc de mișcare


Jocul se va desfășura afară, unde copiii se vor juca cu ,,bulgări de zăpadă” formați din hârtie,
aruncând unul în altul la semnalul educatoarei. Fiecare copil va primi un ,,bulgăre de zăpadă” și îl
va arunca către alt copil. La semnalul educatoarei (fluierat de două ori) copiii se vor opri din joc.
În încheierea jocului fiecare copil va ținti ,,bulgărele de zăpadă” într-un coșuleț.
Încheierea activității: Copiii își exprimă părerile și sentimentele cu privire la activitatea
desfășurată. Educatoarea, apreciază activitatea copiilor pe parcursul întregii zilei. Aceștia primesc
PREMII (stimulente).

PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățământ : Grădinița cu program prelungit nr. 9 Iași
Educatoare: Volentiriu Sandra
Profesor metodist: Lungu Elena
Grupa : Mică B ,, Năzdrăvanii” (nivel I)
Tema anuală: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: ,,Magia iernii”
Tema săptămânii: ,,Prin zăpadă ne jucăm”
Categoria de activitate: Activtate complementară
Tema activității: ,,Jocul copiilor iarna”
Tipul activitătii : Consolidarea
Scopul : Consolidarea cunoștințelor despre iarnă

Elemente componente ale activității:


-Întâlnirea de dimineață:Salutul, prezența, calendarul naturii, noutatea zilei, împărtășirea cu
ceilalți,
-Rutine: „ Mă îmbrac corespunzător anotimpului iarna”
-”Suntem harnici! ” - exersarea unor deprinderi de ordine pe măsuțe după activități
-Tranziții: -,,Dansul oamenilor de zăpadă”-exercițiu de grupare
-,,Fulgul de zăpadă!”-euritmie
-,,Bat din palme clap, clap, clap”-joc cu text și cânt

Obiective operationale:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
Ob.1:să-şi salute colegii şi educatoarea;
Ob.2:să identifice anotimpul și starea vremii;
Ob.3:-să selecteze jetoanele corespunzătoare de pe panoul ,,calendarul naturii”;
Ob.4:-să-și exprime dorințele, satisfacțiile, emoțiile prin utilizarea mijloacelor de
comunicare verbală și non-verbală;
Ob.5:să manifeste încredere în forțele proprii prin angajarea în rezolvarea sarcinilor.

Strategii didactice:
 Metode si procedee: conversația, explicația, exercițiul;
 Mijloace de învățământ: planşe ilustrând iarna şi jocurile copiilor iarna,
panoul ,,calendarul naturii”, macheta ,,Jocurile copiilor iarna”, ,,Om de Zăpadă” din
polistiren.
 Durata: 15 min.
Bibliografie:
 SUPORT PENTRU EXPLICITAREA ȘI ÎNȚELEGEREA UNOR CONCEPTE ȘI
INSTRUMENTE CU CARE OPEREAZĂ CURRICULUMUL PENTRU EDUCAȚIE
TIMPURIE, 2019
ETAPELE Ob CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE/
ACTIVITĂȚII Op DIDACTICE Metode și
Metode și Mijloace Forma de indicatori
procedee didactice organizare
Moment Se creeaza condiții optime pentru
organizatoric desfășurarea activității:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea materialului
didactic și a mobilierului
Captarea și “Întâlnirea de dimineaţă” Observația Observarea
orientarea Copiii sunt așezați în semicerc pe reacțiilor
atenției Ob pernuțe. Salutul porneşte de la - -frontal copiilor
1 educatoare şi este continuat de toţi panou ,,cal
copiii grupei cu o formulă specifică: endarul
“- Bună dimineaţa, dragi omuleţi de naturii”
Ob zăpadă!”
2
Prezenţa: “După ce ne-am adunat -individual
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit;
Cine oare a venit?”
Calendarul naturii: Se lucrează pe
panou:
-În ce anotimp suntem?
-Ce zi a săptămânii este
astăzi?
-Cum este vremea afară?
-Cum ne îmbrăcăm?

Reactualizarea Educatoarea va antrena copiii într- o -planşe Observarea


cunoștințelor scurtă conversaţie referitoare la ilustrând -frontal comporta-
anotimpul iarna, la obiectele de iarna şi mentului
vestimentaţie potrivite şi necesitatea Conversatia jocurile copiilor
utilizării acestora pentru prevenirea –Explicația copiilor
îmbolnăvirii. iarna

Anuntarea Noutatea zilei: Conversația -,,Om de -frontal Observarea


temei si a În continuare, educatoarea le va Zăpadă” comporta-
obiectivelor spune copiilor că vor avea parte de din mentului
o surpriză foarte plăcută, prin polistiren. copiilor
apariţia unui personaj surpriză-
Om de zăpadă.

Prezentarea Împărtășirea cu ceilalți : Ne vom Capacitateade


noului conţinut Ob aminti care sunt jocurile de iarnă ale Observația - a
şi dirijarea 3 copiilor ,prin prezentarea macheta ,, -frontal saluta
învăţării machetei ,,Jocurile copiilor iarna”, Explicatia Jocurile
unde copii ivor observa jocurile Conversatia copiilor
practicate iarna și își vor exprima iarna” -Observarea
părerea despre jocul preferat. sistematică a
comportament
Planul de întrebări: ului copiilor
 În ce anotimp suntem?
(iarna)
 Cum ne dăm seama că -Capacitatea
suntem în anotimpul iarna? copiilor de a
 Ce fac copiii din imagine? răzpunde la
(se dau cu sania)
întrebările
 Ce credeți că fac acești
-frontal date
copii? (un om de zăpadă)
 Cum facem un om de
zăpadă? (din 2 bulgări mari
-Observarea
și unul mai mic, îi punem o
-planşe sistematică a
căciulă, un morcov în loc de
Ob ilustrând comportament
nas, îi punem o mătură în loc
iarna şi ului copiilor
4 de mână, ochii din 2
pietricele, iar nasturii și gura jocurile
tot din pietricele) copiilor
 Ce formă au bulgării? iarna
(formă rotundă).

Evaluarea Activitatea se încheie cu Conversația -frontal -Aprecieri


specificarea a fiecărui copil ce sport verbale
de iarnă și-ar dori să facă?
PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ : Grădinița cu program prelungit nr. 9 Iași


Educatoare: Volentiriu Sandra
Profesor metodist: Lungu Elena
Grupa : Mică B ,, Năzdrăvanii” (nivel I)
Tema anuală: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: ,,Magia iernii”
Tema săptămânii: ,,Prin zăpadă ne jucăm”
Categoria de activitate: Activitate complementară
Tema activității: ,,Jocul copiilor iarna”
Tipul activitătii : Consolidare
Scopul Consolidarea unor cunoștințe și deprinderi practice

- ARTĂ: ,,Brăduți”-pictură
- CONSTRUCȚII: ,,Gard pentru patinoar!-asamblare piese lego
- NISIP ȘI APĂ: ,,Bulgări de zăpadă”-modelaj
Obiective operationale:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
Artă:
 Ob.1:Să numească culoarea specifică bradului;
 Ob.2:Să picteze brăduții din carton folosind corect instrumentele de lucru și utilizând
culoarea potrivită;
Construcții:
 Ob.3:Să ansambleze piesele de construcţii pentru a realiza tema propusă;
 Ob.4:Să lucreze în grup pentru a obţine tema propusă.
Nisip și apă:
 Ob.5Să numească materialele puse la dispoziție;
 Ob.6:Să modeleze după indicațiile educatoarei forma unui bulgăre de zăpadă.

Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversatia, explicatia, demonstrația, exercitiul;
 Mijloace de învățământ:brăduți 3D din polistiren, acuarele, pensule, apă, cuburi lego,
masă pentru nisip și apă, zăpadă artificială.
 Forma de organizare: frontal, individual, grup
 Durata: 15-20 min.
Bibliografie:
SUPORT PENTRU EXPLICITAREA ȘI ÎNȚELEGEREA UNOR CONCEPTE ȘI INSTRUMENTE
CU CARE OPEREAZĂ CURRICULUMUL PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE, 2019
ETAPELE Ob. CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE
ACTIVITĂȚII Op. DIDACTICE /
Metode și Mijloace Forma de Metode și
procedee didactice organizare indicatori
Moment Se creează condiții optime
organizatoric pentru desfășurarea activității:
 aerisirea sălii de grupă;
 aranjarea materialului
didactic și a mobilierului
Captarea și Se va face prin Observația -frontal Observarea
orientarea tranziția ,,Dansul oamenilor de reacțiilor
atenției zăpadă”-exercițiu de grupare a copiilor
copiilor la măsuțele de lucru.
Anunțarea temei După ce toți copiii s-au așezat la Conversația Observarea
si a obiectivelor măsuțe, ,,Omul de zăpadă” le -frontal comporta-
cere iar ajutorul. mentului
,,Dragii mei, pe pârtie nu sunt copiilor
brazi, patinuarul nu are gard de
protecție și nu știu cum să fac
bulgări de zăpadă cu care să mă
joc. Mă ajutați voi copii?”
Astfel, copiii, în funcție de
culoarea bulinii primite la
activitatea anterioară vor fi
direcționați la activitățile pe
centre de interes:
Prezentarea Ob1 Centrul Artă (bulina -brăduți 3D Observarea
noului conţinut şi Ob.2 roșie): ,,Brazi”-pictură, unde Observația din carton, sistematică a
dirijarea învăţării copiii vor picta brăduții 3 D și îi -acuarele, -individual comportamen
vor așeza pe machetă. Explicația -pensule, tului copiilor
Centrul Construcții (bulina Conversația -apă,
Ob.3 galbenă): ,,Gard pentru -Observarea
Ob.4 patinoar”,unde copiii vor Exercițiul -cuburi -grup copiilor și a
construi cu ajutorul cuburilor lego, modului de a
lego un ,,gărduț” pentru -individual lucra
patinoarul de pe machetă. individual.
Ob.5 Centrul Nisip și Apă ( bulina -grup
Ob.6 albastră): ,,Bulgări de zăpadă”,
unde copiii vor modela din -masă
zăpada artificială bulgări de pentru nisip
zăpadă pe care îi vor așeza pe și apă, -Evaluarea
machetă. -zăpadă abilităților
Copiii se vor roti la centre astfel artificială practice a
încât toți să lucreze la toate copiilor
centrele.
Obținerea Tranziții: Merg copiii voinicei
performanței În pasi mari și mititei -Observația -Aprecieri
Și se-adună imediat - -frontal verbale
Lângă omul cel de - macheta ,,Jo
nea. Conversatia curile -individual
Unde vor așeza pe machetă copiilor
produsele realizate la centrele de - Explicatia iarna”,
interes.
Evaluarea Produsele realizate și expuse Conversatia -frontal -Evaluarea
vor fi analizate de către Exercitiul lucrărilor
preșcolari. copiilor și
- Ce am realizat noi la activitate? autoevalua
- Am reușit să-l ajutăm și să-l rea muncii
bucurăm pe omul de zăpadă? depuse.

-Aprecieri
verbale
PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ : Grădinița cu program prelungit nr. 9 Iași


Educatoare: Volentiriu Sandra
Profesor metodist: Lungu Elena
Grupa : Mică B ,, Năzdrăvanii” (nivel I)
Tema anuală: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: ,,Magia iernii”
Tema săptămânii: ,,Prin zăpadă ne jucăm”
Categoria de activitate: Activitate complementară
Tema activității: ,,Ne jucăm și cu bulgări aruncăm”
Forma de realizare: Joc de mişcare
Scopul: Crearea unei bune dispoziţii şi activizarea copiilor; destinderea și recreerea a copiilor,
prin jocul – distractiv.
Obiective operationale:
Pe parcursul si la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
Ob.1 - să răspundă motric la o sarcină simplă dată;
Ob.2 - să manifeste spirit de cooperare, de competiţie şi fair-play.
Ob.3 - să aştepte într-o sarcină ce implică aşteptarea;
Ob.4 - să respecte regulile jocurilor de mişcare.

Strategii didactice:
 Metode si procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
 Mijloace de invatamant: : bulgăre de zăpadă din hârtie, coșuleț.
 Forma de organizare: frontal, individual, grup
 Durata: 15-20 min.
Bibliografie:
 SUPORT PENTRU EXPLICITAREA ȘI ÎNȚELEGEREA UNOR CONCEPTE ȘI
INSTRUMENTE CU CARE OPEREAZĂ CURRICULUMUL PENTRU EDUCAȚIE
TIMPURIE, 2019
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
ETAPELE Ob. CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/
ACTIVITĂȚII Op. Metode și Mijloace Forma de Metode și
procedee didactice organizare indicatori
Moment Se creează condiții optime
organizatoric pentru desfășurarea activității:
 Îmbrăcarea
corespunzătoare a
copiilor pentru vremea de
afară;
 pregătirea materialului.

Captarea și Copiii părăsesc sala de grupă, Observația -frontal Observarea


orientarea cântând cântecul ”Hai la joacă reacțiilor
atenției afară!” copiilor
Anuntarea ,,Omul de zăpadă” le spune să se Conversația Observarea
temei si a joace împreună: -frontal comporta-
obiectivelor ,,Pentru că nu este zăpadă să ne mentului
jucăm cu ea, eu v-am pregătit copiilor
acesti ,,bulgări” din hârtie cu
care ne vom juca împreună,
aruncându-i unul în altul , cu
grijă să nu ne lovim la ochișori.
Prezentarea Explicarea și executarea
noului jocului de probă: Observația -frontal
conţinut şi Copiii vor primii fiecare câte -bulgăre de - Observarea
dirijarea un ,,bulgăre de zăpadă” din Explicatia zăpadă din -individual modului de
învăţării hârtie și educatoarea, împreună Conversatia hârtie colaborare al
cu un copil va arunca bugărele mototolită copiilor.
unul în altul, respectând regulile Exercițiul
Ob1 jocului.
La semnalul educatoarei (fluierat
o singură dată) copiii încep jocul.
Bulgării aruncați sunt recuperați -individual
Ob. de către copii.
2 La semnalul educatoarei (fluierat
de două ori) jocul încetează.
Desfășurarea propru-zisă a
Ob. jocului
3 Jocul începe la semnalul
educatoarei (un fluierat), iar
copiii vor arunca bulgării unul
Ob. către altul după indicațiile date.
4 La semnalul educatoarei (fluierat
de două ori) copiii se opresc din
joc.
Evaluarea După ce toți copiii au aruncat Conversația
bulgării și s-au jucat, fiecare va Exercițiul
veni și va arunca ,,bulgărele” în Aprecieri
coșulețul omului de zăpadă. -frontal verbale
Toți copiii sunt felicitați de
educatoare și de musafirul
grupei, ,,Omul de zăpadă” și apoi
sunt invitați să se pregătească
pentru masa de prânz.

Tranziție: ”Haideți să ne adunăm, / La spălat noi să plecăm, /Unu doi, unu doi, /Hai și tu în
rând cu noi!”.

PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățământ :Grădinița cu program prelungit nr. 9 Iași
Educatoare: Volentiriu Sandra
Profesor metodist: Lungu Elena
Grupa : Mică B ,, Năzdrăvanii” (nivel I)
Tema anuală: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: ,,Magia iernii”
Tema săptămânii: ,,Prin zăpadă ne jucăm”
Domeniul experiențial: Științe
Disciplina: Activitate matematică
Tema activității: ,, Omul de zăpadă”
Forma de realizare: Joc didactic
Tipul activitătii : Consolidare
Scopul: Consolidarea deprinderilor matematice de clasificare a obiectelor după criteriile date:
formă marime și culoare .

Dimensiuni ale dezvoltării:


 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare ;
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat
Comportamente vizate:
 demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii;
 -demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime;
 evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător.

Obiective operationale:
Pe parcursul șla sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
 Ob.1:Să numească culorile de bază: roșu, galben și albastru;
 Ob.2:Să recunoască formele geometrice, denumindu-le corect;
 Ob.3:Să completeze spațiile date cu obiectele ce au forma și mărimea potrivită;
 Ob.4:Să identifice în grupă obiecte de formă rotundă și pătrată de culoare roșie, albastră și
galbenă;
 Ob.5:Să respecte regulile jocului.
Sarcina didactică: descrierea obiectelor selectate din cutie specificând forma, culoarea și
mărimea lor și plasarea corectă a acestora pe silueta omului de zăpadă.
Regulile jocului: Fiecare copil va veni și va extrage din cutie o minge/ un pătrat, numind
culoarea și mărimea acestuia și o va așeza în locul corespunzător culorii ei de pe omul de zăpadă.
Fiecare răspuns corect va fi recompensat printr-un stimulent –omuleț de zăpadă.
Elementele de joc: închiderea și deschiderea ochilor, aplauze, stimulente.
Strategii didactice:
 Metode si procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul.
 Mijloace de invatamant: : om de zăpadă din polistiren, mingi mari și mici
colorate,pătrate mici și mari negre, cutiuță cu buline culorate,buline cu omuleți de culoare
albastru, roșu și galben, cutie de carton colorată.
 Forma de organizare:frontal, individual
 Durata: 15-20 min.
Bibliografie:

 Aplicarea noului Curriculum pentru educatie timpurie – o provocare, Editura Diana,


Pitesti, 2009;
 SUPORT PENTRU EXPLICITAREA ȘI ÎNȚELEGEREA UNOR CONCEPTE ȘI
INSTRUMENTE CU CARE OPEREAZĂ CURRICULUMUL PENTRU EDUCAȚIE
TIMPURIE, 2019
Etapele Ob. CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/
activității Op. Metode și Mijloace Forma de Metode și
procedee didactice organizare indicatori
Moment Se creează condiții optime
organizatoric pentru desfășurarea activității:
 aerisirea sălii de grupă;
 pregătirea materialului
didactic
Captarea și Educatoarea le va reaminti Observarea
orientarea copiilor ceea ce i-a rugat omul -om de reacțiilor
atenției de zăpadă. -Observația zăpadă din -frontal copiilor
,,-Copii, care este prima pilistiren
dorință a Omului de zăpadă? -Conversația
(Să îl ajutăm să se îmbrace
corect pentru a ieși afară)
Anunțarea ,,La activitatea matematică Conversația Observarea
temei și a vom juca jocul ,,Omul de comporta-
obiectivelor zăpadă”. -om de mentului
Prin joc va trebui să zăpadă din -frontal copiilor
completăm corect nasturii pilistiren
omului de zăpadă, respectând
culoarea indicată, să căutăm
formele potrivite pentru
pălărie, buzunare. ”
Reactualizarea ,,Înainte de desfășurarea Conversația -cutiuță cu -frontal -Capacitatea
cunoștințelor Ob. jocului vreau să știu dacă toți buline copiilor de
1 copiii știu culorile pentru a mă colorate -individual denumi corect
ajuta să îmi aleg nasturii hainii culorile indicate
potriviți.” -cutie de Capacitatea de a
Ob. Educatoarea va arăta câteva carton identifica forma
2 obiecte și îi va întreba pe copii colorată obiectelor.
ce formă,culoare și mărime
obiectele indicate.
Prezentarea Intuirea materialului didactic
noului conţinut ,,Pentru a juca acest joc avem Observația -Cutie de
şi dirijarea în această cutie niște obiecte carton -frontal -Capacitatea
învăţării care ne vor ajuta să îl Explicatia copiilor de a
îmbrăcăm corect pe omul de Conversatia -om de numi corect
zăpadă. zăpadă formele
-Ce îi lipsește omului de Exercițiul geometrice
zăpadă? (nasturii, pălăria și -mingi
buzunarele). colorate,
-În cutie avem tot ce ne
trebuie? Ce obiecte avem? -pătrate
(mingi mari și mici de culoare mici și
roșie, galbenă și albastră, mari negre
pătrate mari și mici de culoare
neagră).” Observația -Observarea
capacității de a
Explicatia înțelege o cerință
Explicarea și executarea Conversatia dată.
jocului de probă:
Educatoarea prezintă regulile Exercițiul -frontal
jocului și sarcinile acestuia:
Regulile jocului:
- Fiecare copil va veni și va
extrage din cutie o minge/ un
pătrat, numind culoarea și
mărimea acestuia și o va așeza -individual
în locul corespunzător culorii
ei de pe omul de zăpadă.
-Fiecare răspuns corect va fi
recompensat printr-un
stimulent –omuleț de zăpadă.

Sarcina didactică: Fiecare


copil va veni și va extrage din
cutie o minge/pătrat și va numi -Cutie de
forma, culoarea și mărimea carton
obiectului extras. Apoi va
-Capacitatea
așeza mingea/ pătratul în locul
copiilor de a
corespunzător culorii și
așeza
dimensiunii, pe omul de -individual
corespunzător
zăpadă. om de
mingea/ pătratul
Executarea jocului de probă: zăpadă din
Se va realiza de către un copil pilistiren
ajutat de educatoare.
-Cutie de
Desfășurarea propriu-zisă a carton
jocului: -mingi
Fiecare copil va veni în față și colorate -individual
Ob. va extrage din cutie un obiect. -pătrate
1 Va numi obiectul, specificând mici și
forma, mărimea și culoarea mari negre
Ob. acestuia.Apoi o va poziționa
2 corect pe silueta omului de -Buline cu
zăpadă, Pentru fiecare răspuns omuleți de
Ob. și poziționare corectă, copilul culoare
3 va primi o bulinuță cu un om albastră,
roșie și
de zăpadă de culoarea mingii galbenă.
extrase.
Ob. Complicarea jocului:
5 La semnalul educatoarei
copiii vor închide ochii.
Educatoarea va acoperi unele
elemente din vestimentația
omului de zăpadă.
,,-Ce vedeți schimbat la omul
de zăpadă? (este acoperit
nasturele roșu) .
-Ce formă are nasturele?
-Ce este acoperit acum la
omul de zpadă? ; (este
acoperită pălăria).
- Ce formă are pălăria lui?
-Dar culoarea? ”
Asigurarea ,,Acum vom juca un joc care se -frontal
retenției și a Ob. numește ,,În jur privește!”.Eu -Conversația -Capacitatea
transferului 4 am să vă spun niște cuvinte -Explicația copiilor de a
magice.Voi să vă uitați în jur identifica
cu atenție și să găsiți obiectul obiectele după
potrivit.În jur privește, un anumite criterii
obiect roșu(galben saul
albastru) rotund sau pătrat
găsește!”Copiii vor căuta în
grupă obiectele cerute și le vor
indica.
Evaluarea ,,Cum s-a numit jocul ?L-am Conversația -frontal -Aprecieri
îmbrăcat corect pe omul de -individual verbale
zăpadă?Este mai vessel
acum?”
,,Omul de zăpadă” le
mulțumește și îi felicită pe
copii.
PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ :Grădinița cu program prelungit nr. 9 Iași


Educatoare: Volentiriu Sandra
Profesor metodist: Lungu Elena
Grupa : Mică B ,, Năzdrăvanii” (nivel I)
Tema anuală: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: ,,Magia iernii”
Tema săptămânii: ,,Prin zăpadă ne jucăm”
Domeniul experiențial: Om și Societate
Disciplina: Activitate practică
Tema activității: ,, Omul de zăpadă”
Forma de realizare: lipire
Tipul activitătii : Consolidare
Scopul: - Consolidarea deprinderii de lipire şi utilizare a instrumentelor corespunzătoare unei
teme date.

Dimensiuni ale dezvoltării:


 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
 Autocontrol și expresivitate emoțională;
 Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
 Activare și manifestare a potențialului creativ
Comportamente vizate:
 demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii;
 demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice.
Obiective operationale:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
 Ob.1:Să recunoscă materialele de lucru de pe măsuțe ;
 Ob.2:Să denumească elementele lipsă ale omului de zăpadă prezentat:ochi,gură și nasturi
 Ob.3:Să asambleze corect ,,Omul de zăpadă” cu ajutorul materialelor date;
 Ob.4:Să mânuiască corect materialele pentru realizarea temei;.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația,exercițiul;
 Mijloace de invatamant: : oameni de zăpadă șablon, elemente componente pentru om de
zăpadă(ochi mobili, gură,nasturi), lipici.
 Forma de organizare:frontal,individual
 Durata: 15-20-min.
Bibliografie:-SUPORT PENTRU EXPLICITAREA ȘI ÎNȚELEGEREA UNOR CONCEPTE ȘI
INSTRUMENTE CU CARE OPEREAZĂ CURRICULUMUL PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE,
2019

ETAPELE Ob CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/


ACTIVITĂȚII Op ȘTIINȚIFIC Metode și Mijloace Forma de Metode și
procedee didactice organizare indicatori

Moment Se creează condiții


organizatoric optime pentru
desfășurarea activității:
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea și distribuirea
materialelor de lucru
Captarea și Copiii vor fi așezați în Observația - -frontal Observarea
orientarea fața machetei ,, Jocurile macheta: ,,J reacțiilor copiilor
atenției copiilor iarna”, ocul
unde ,,omul de zăpadă” copiilor
le va spune ce vor face iarna”
pentru următoarea
activitate.
Anuntarea ,,Omul de zăpadă” le Conversația -Om de -frontal Observarea
temei si a cere ajutorul copiilor : zăpadă din comporta-
obiectivelor ,,Bun, sunt pregătit de polistiren mentului copiilor
joacă, dar cu cine mă
joc? Vreau să mă joc cu
prietenii mei, alți oameni
de zăpadă. Ei sunt aici,
dar nu au viață. Hai să le
dăm viață punându-le
ochi, gură și nasturi la
haină, să iasă cu mine la
joacă.”
Astfel, la activitatea
practică ,, Omul de
zăpadă”, copiii vor lipi
pe un ,,om de zăpadă”
șablon ochii, gura și
nasturii hainii.
Reactuali- Înainte de desfășurarea - -frontal Capacitatea
zarea Ob.2 activității ,,Omul de Conversația copiilor de
cunoștințelor zăpadă” vrea să se denumi corect
asigure că toți copii știu sunt părțile
care sunt părțile component ale
component ale unui om unui om de
de zăpadă. zăpadă.
Prezentarea Ob.1 Intuirea materialelor: -om de -frontal
noului ,,Ce aveți pe măsuțe? Observația zăpadă
conţinut şi -Avem doi ochi șablon
dirijarea colorați, o gură și Explicația
învăţării câțiva nasturi” Capaciatea
Prezentarea și Conversația copiilor de a
explicarea procedeului numi materialele
de lucru: Exercițiul avute pe măsuțe
,,Ce vom face cu aceste -ochi, -frontal
materiale? -nas
-Va trebui să le lipim pe -nasturi
acest om de zăpadă -lipici
șablon ca să îi
dăm ,,viață”.
-Cum vom proceda?
Mai întâi vom lipi ochii
omului de zăpadă pe
șablonul dat. Atenție,
ochișorii sunt așezați
puțin mai sus decât
locul unde se află
năsucul. -Observația
Punem lipici pe spatele -
ochilor și îi poziționăm Conversatia
la locul lor.Apoi cu -Explicația
gura și nasturii
procedăm la fel. -Exercițiul
-Înainte să ne apucăm de
lucru trebuie să ne
pregătim.”

Exerciții pregӑtitoare
pentru muṣchii fini ai Capacitatea de a
mâinii: -frontal executa exerciții
“Mișcӑ degeṭelele de mișcare
Ob.3 Bate bine palmele senzorio-motorie
Învârtim moriṣca a motricității fine
Zboarӑ rândunica
Ṣi la spate mâinile
Sӑ se facӑ liniṣte!”
Ob.4 Lucru independent -om de
Spun copiilor că pot zăpadă -individual
începe să lucreze, șablon
folosind instrumentele şi
materialele distributive. ” -ochi,
,,-Spor la lucru, copii! -gură
În acest timp eu îi voi -nasturi - evaluarea
supraveghea, -lipici abilităților practice
îndrumându-i pe cei care a copiilor
întâmpina dificultăţi, cu
explicaţii suplimentare.
Îi voi anunţa să se
pregatească să încheie
lucrarea.
Evaluarea După ce au terminat Conversația recompense -Frontal Aprecieri verbale
lucrul, fiecare copil va
veni și va așeza omul de
zăpadă realizat pe
machetă.
Fac aprecieri asupra
corectitudinii realizării
lucrării şi împart
recompense.

S-ar putea să vă placă și