Sunteți pe pagina 1din 10

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.

1 VALU LUI TRAIAN


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
,,În regatul de gheață!”

Inspecție specială pentru obținerea gradului didactic I


Propunător: Leancă Georgiana
DATA: 19.12.2022

Proiect didactic pentru o activitate integrată


NIVELUL/ GRUPA: 3 – 4 ani, Grupa mică.
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”
TEMA PROIECTULUI: ,,În regatul de gheață!”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,În împărăția iernii.”
TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Vis de iarnă.”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ADP: Întâlnirea de dimineață: ,,În regatul de gheață!’’
ALA: -sectorul ARTĂ- ,,Fulgi de nea dulci, pentru Zâna Iarnă.”
-sectorul Joc de rol - „Cu zăpadă ne--am jucat, hainele le-am udat și le punem la uscat.”
-sectorul Știință - ,,Alege și potrivește.’’ (sortare și potrivire)

ADE: DȘ: ,,Magia iernii!” Joc didactic.


DEC: ,,Rochia fermecată a Zânei” - pictură.
ALA: ,,Aruncă cu bulgări la țintă” - joc distractiv.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Finalizarea sarcinilor și acțiunilor
Activare și manifestare a potențialului creativ
Autocontrol și expresivitate emoțională
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE:
Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva/ pe cineva sau pentru a executa o
mișcare (a merge, a alerga, etc.).
Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaționale.
Manifestă creativitate în activități diverse.
Finalizează proiecte simple
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă).
Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, dimensiune, poziții spațiale.
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor matematice cu privire la sortarea
elementelor unei mulțimi în funcție de mărime și poziții spațiale , precum și utilizarea corectă a acuarelelor, pensulei
în scopul realizării temei.

OBIECTIVE:
O1 – să ordoneze obiecte după criteriul mărime;
O2 – să recunoască cele două dimensiuni: mare, mic;
O3 – să așeze corect fulgii în poziții spațiale: sus, jos, lângă;
O4 – să folosească corect pensula și acuarelele pentru umplerea spațiului plastic acordat;
O5 – să participe cu interes la activitățile desfășurate.

Scenariul activității:
Copiii vor intra în sala de grupă în rând câte unul, aşezându-se în formă de semicerc, intonând versurile:
Calendaru-i încântat
Că va fi iar completat
Cu ninsori, ploaie, furtună
Sau poate cu vreme bună.
Educatoarea le transmite un salut, însoțit de o apreciere: ,, Bună dimineața, fluturași! Mă bucur că suntem şi astăzi
împreună!”
Aceștia vor răspunde salutului adresat de educatoare: ,,Bună dimineața, doamna educatoare!”.
Copiii se salută unul pe altul, de la stânga la dreapta, cu glas tare, clar, uitându-se se unul la celălalt, folosind formula
de salut ,,Bună dimineața!” şi numele colegului pe care îl salută.

Pentru a sesiza prin ce se deosebește această zi de grădiniță de celelalte, educatoarea sprijină copiii în evidențierea
noutăților zilei: surprizele pregătite în sala de grupă (pe măsuțe), modificarea aspectului centrului tematic (multe
materiale doar cu IARNA). Copiii sunt invitați să așeze fulgii de nea cu fotografiile lor în brad și vor primi în schimb
de la aceasta cate un fulg. Se numără fulgii rămași în coș, stabilindu-se se astfel numărul absenților.

Se trece la completarea calendarului naturii: anotimpul, vremea. Copiii sunt rugați să privească pe fereastră, să
spună ce fel de vreme e afară, să aleagă jetonul potrivit şi să-l așeze la locul care indică star ea vremii. Se precizează
ziua în care ne aflăm (luni), se amintește ce zi a fost ieri (duminică), ce zi va fi mâine (marți) luna și anul în care ne
aflăm.
Bate cineva la ușă. Apare doamna educatoare costumată în Zâna Iarnă. În mână are un coşuleţ cu fulgi. Ea recită poezia:
„Ooo! Ce iarnă minunată!
Fulgii iată vin spre noi,
Și așteaptă să se aștearnă
Peste munți și peste văi.
Eu sunt Zâna din poveste
Și rămân aici la voi,

Și am să vă dau de veste
Jocuri multe, lucruri noi.”

Eu, Zâna Iarnă, rămân în grupă să văd câte lucruri știm despre anotimpul Iarna. „Eu v-am pregătit muuulte surprize
dacă: suntem ascultători, cuminți și răspundem corect la activități, vă ajutați între voi în caz de nevoie, vorbiți pe un ton
potrivit, pentru a nu deranja persoanele din jur.”
Se trece astfel la ALA, pe centre.
Împărțirea copiilor pe cele trei centre de interes deschise se realizează cu ajutorul fulgilor extrași din coșul zânei.
Copiii vor lucra la:
- sectorul Artă - ,,Fulgi de nea dulci, pentru Zâna Iarnă” (fiecare copil, redă cu ajutorul formei de prăjituri - un fulg
de nea din aluat).
- sectorul Joc de rol - ,,Cu zăpadă ne-am jucat, hainele le -am udat și le punem la uscat.” (cu ajutorul cârligelor punem
hainele pe sârmă la uscat)
- sectorul Știință - ,,Alege și potrivește.”- (copiii vor alege mănuși, le potrivesc după mărime (mici, mari) și le vor. expune

La finalul activității se realizează o expoziție a tuturor fulgilor din aluat la zona Artă, iar hainele întinse pe
sârmă de la zona Joc de rol și mănușile alese de la zona Știință vor fi fotografiate. Se va pune accent pe
autoevaluarea copiilor.
Educatoarea le spune copiilor: ”Este o zi frumoasa de iarnă, Fulgii dansează ”. În aer ....(dansăm)
Este momentul când la DȘ (domeniul știința), preșcolarii se vor juca un joc care se numește ,,Magia Iernii.” După
cum știți Zâna Iarnă are multe surprize pentru voi. Una dintre ele se află în mâinile sale. Haideți să vedem ce se află în
cutie. Am găsit o scrisoare, pe care am să o citesc
„Dragi copii,

Zâna Iarnă își dorește ajutoare. Ea vrea să fie fericită ,doar dacă răspundeți corect la câteva întrebări. Azi vă
veți juca un joc care se numește ,,Magia iernii.” Cu ajutorul baghetei magice Zâna Iarnă v-a alege un copil care v -a
extrage din plic un biletel cu o sarcina de lucru. Eu îl voi citi, cine-va da răspunsul corect v-a ajuta Zâna să zâmbească .
Credeti că o putem ajuta?”

Explicarea si demonstrarea jocului: Solicit unui copil să extragă un bilet, îi citesc sarcina. Acesta ordonează
fulgii după mărime. Jocul de probă, după ce toți copiii au înțeles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu
-
zis. Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze. Pe tot parcursul jocului sunt antrenați toți copiii. Executarea
jocului de către copii se v -a realiza prin trei probe: PROBA 1 -Alege din coșul zânei fulgii mici; PROBA 2 - Prinde
fulgul mic pe rochia zânei; PROBA 3 - Așază fulgii mari sub masă.
Complicarea jocului. Educatoarea va prezenta un tablou cu fulgi de nea care sunt așezați în ordine (mici și mari)
Apoi se rotește, eliminând fulgul mare și întreabă curioasă: Ce s-a întâmplat cu fulgii noștri din cauza vântului
puternic? După participarea 2-3 copii la fiecare probă, dorința s-a îndeplinit, zâna este foarte fericită.
Educatoarea le spune copiilor:
„Am văzut pe rochia mea
Că îi lipsește ceva,
Mici, ușori, purtați de vânt
Stele reci cad pe pământ?”
(Fulgii de nea)
Este momentul când la DEC (domeniul estetic și creativ), preșcolarii vor picta ,,Fulgi de nea” pe rochia zânei
observând modelul doamnei educatoare, nu înainte de a face exercițiile de încălzire a musculaturii fine. Aceasta le va
împărți materialele necesare (acuarele, pensulă, sclipici). Le voi ura „Spor la lucru!” prin punerea unui fond muzical,
astfel rochia Zânei va fi împodobită de fulgi.
Educatoarea le spune copiilor:
Copiii vor fi recompensați, în continuare, cu apariția ZÂNEI IARNA, care le propune un joc distractiv:
„Aruncă cu bulgări la țintă” (ALA)
Preșcolarii vor fi împărțiți în 2 echipe ce vor arunca cu bulgări din hârtie la țintă. Ținta este omul de zăpadă confecționat
din polistiren. Echipa care țintește cei mai mulți bulgări este câștigătoare.
Activitatea zilei se încheie cu adunarea copiilor în semicerc, pe scăunele. Evaluarea activității se realizează printr-
o formă de autoevaluare. La primirea stimulentului, fiecare copil, își exprimă, în termeni corespunzători nivelului de
vârstă şi de dezvoltare, părerea despre activi tatea desfășurată pe întreg parcursul zilei. Sunt recompensați cu fulgi de
nea, se emit aprecieri generale şi individuale din partea educatoarei referitoare la comportamentul copiilor și la
activitatea desfășurată.

S-ar putea să vă placă și