Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de

Activitate

TEMA ANUALA DE STUDIU:


Cand, cum si de ce se intampla?
TEMA SAPTAMANALA: Omul de zapada
EDUCATOR: Elena-Gabriela Chilianu
GRUPA: mica PITICI
Gradinita COLIBRI, Constanta

PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 29.12.2021
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita Colibri, Constanta
EDUCATOR: Elena-Gabriela Chilianu
NIVEL 1: Grupa mica, Pitici
TEMA ANUALA: Cand, cum si de ce se intampla?
TEMA SAPTAMANALA: Omul de zapada
TEMA ZILEI: „Zana cu rochia alba, tesuta din mii si mii de
fulgi de zapada”
TIPUL DE ACTIVITATE: activitate integrata
MIJLOC DE REALIZARE: joc online, lipire, incercuire multimi
LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa
SCOPUL ACTIVITATII: consoldarea cunostintelor despre
anotimpul Iarna
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
- Dezvoltarea motricitatii fine si grosiere;
- Manifestarea potentialului creativ;
- Perseverenta in activitati (finalizarea sarcinilor de lucru);
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Pozitionarea corpului si a membrelor in mod corespunzator
pentru a imita/executa o miscare;
- Manifestarea creativitatii in diverse activitati;
- Integarea ajutorului primit in realizarea sarcinilor;
- Finalizearea sarcinilor de lucru cu consecventa;
- Extinderea progresiva a vocabularului.

DESFASURAREA ACTIVITATII – SCENARIUL DIDACTIC


1. Intalnirea de dimineata:
Copiii sunt asezati pe scaunele, in semicerc. Spun: „Buna dimineata, copii!”, iar copiii ma
saluta: „Buna dimineata, doamna!”. Facem prezenta cu ajutorul unei oglinzi, cei mici se
privesc si se saluta in oglinda, apoi ii intreb: „In seminerc ne-am asezat si frumos ne-am
salutat, colegii ne-am intalnit, cine oare n-a venit?”, iar copiii spun numele colegilor care nu
sunt prezenti. Apoi uram „Buna dimineata, soare! Buna dimineata, voi pasari calatoare!
Buna dimineata vant, cu crengile la pamant! Buna dimineata, pestisori! Buna dimineata,
pitici! Buna dimineata, uriasi! Buna dimineata, copilasi!”, cei mici executand cateva miscari
simple (facem cu manutele un cerc mare, imitand soarele; dam din manute, imitand zborul;
fluturam manutele in sus si-n jos, imitand vantul; tot cu manutele imitam inotul; mergem in
jurul scaunelelor precum piticii, apoi precum uriasii, dupa care ne asezam pe scaunele si
zambim salutand copilasii). Le pun copilasilor cateva intrebari simple despre vreme,
anotimpul in care ne aflam si activitatile desfasurate ziua trecuta: „A-nceput o noua zi, cum
e vremea, azi, copii? (arat spre fereastra, iar cei mici privesc si raspund la intrebare).
Urmeaza intrebarile: In ce anotimp suntem?, Ce zi este astazi? Ieri ce zi a fost? Ce
activitate desfasurata ieri v-a placut cel mai mult?
Le arat copiilor o poza cu zana Iarna, iar ei vor raspunde la intrebari precum: „Cine credeti
ca este in imagine?”; „Cum este vremea?”; „Ce are prins pe rochita, zana Iarna?”

2. Activitati pe domenii experentiale:


- Domeniul Om si Societate (activitate practica): lipire
(materiale: fasa de lucru cu zana Iarna, stelute si fulgi de zapada, lipici)
Le prezint copiilor fisa de lucru cu zana Iarna si cateva stelute si fulgi de nea, dupa
care le explic ca ei urmeaza sa decoreze rochita zanei Iarna, lipind stelute si fulgi
de nea pe aceasta. Le arat pasii de lucru, iar copiii isi incep lucrarea. La final, expun
fisele la panou, prescolarii spunand care lucrare le place cel mai mult.

- Tranzitie: Joc online pe wordwall.net: „Zana Iarna”


https://wordwall.net/ro/resource/8084128/z%C3%A2na-iarna
-Domeniul stiinte: fisa de lucru „Alcatuieste prin incercuire grupa
fulgilor
de nea si pe cea a oamenilor de zapada”
Arat copiilor fisa de lucru si le explic sarcina pe care o au de indeplinit. Dupa ce toti au
alcatuit multimile, ii intreb cate elemente are fiecare multime.

3. Activitati liber alese 1:


In cadrul centrului CONSTRUCTII, copiii au la dispozitie cuburi lego cu ajutorul carora vor
construi „Palatul zanei Iarna”, iar la centrul ARTE, prescolarii vor colora un fulg de nea. La
centrul
BIBLIOTECA vom invata poezia „Zana Iarna”:
„Inbracata-n alb vesmant,
Zana Iarna se arata
Si asterne pe pamant
Zapada cea minunata.
Sub hainuta-i calduroasa,
Pamantul de odihneste
Si-n hainute calduroase
Copilul se veseleste.”

Activitati liber alese 2:


Vom realiza un joculet muzical pe melodia: „A, a, a, a venit Iarna, da.” Copiii vor dansa in
timp
ce melodia de aude, iar cand aceasta se opreste, se vor aseza pe scaunele. Repetam acest
lucru pana ce melodia se va termina si incheiem prin a canta impreuna acest cantecel.

Bibliografie:
- Culea, L. (2020). Îndrumător metodic 3-4 ani, Editura Diana
- Curriculum pentru Educație Timpurie, 2019

S-ar putea să vă placă și