Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

ON-LINE
DATA : 11.12.2020
GRUPA : mare
EDUCATOARE :Banica Cristina
TEMA ANUALĂ DE STUDIU : ,,Cand, cum şi de ce se intampla?”
TEMA PROIECTULUI:,, Ce ne aduce decembrie”
TEMA SĂPTĂMÂNII : ,, Ozi de iarna!”
TEMA ACTIVITĂŢII :,,Poveste de Iarna”
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrată ( ADP+ALA+ADE :DOS+DEC)- on-
line

COMPONENŢA ACTIVITĂŢII INTEGRATE :


Activităţi de dezvoltare personală:
Întălnirea de dimineaţă -,,Calendarul spiridusilor”

https://wordwall.net/ro/resource/7701802/calendarul-spiridusilor

Noutatea zilei:,, Povestea de Bradului de Craciun”

Jocuri şi activităţi didactice alese – etapa I


Arta: ,, Bradutul de craciun”
- pictura

https://www.youtube.com/watch?
v=kTHMarVOUaY&fbclid=IwAR1m3wF19SEVgDMiuRE0x-
j7ASgGmFaq_gY26fF5FS80jQM-sh7mEalgKkw

https://www.youtube.com/watch?v=AlzUR2NNO-
w&fbclid=IwAR1vD9dtR71wLGf_VzhZZpSElQITjjIJFpT5rKL2sZRW6JwSFqOnjzzi0
j0

-modelaj

https://www.youtube.com/watch?v=J2g__p2Ivik&fbclid=IwAR21k6yjRZ7PKzIiECu9--
0WbnSDd2XGpJyI5Y4_OSnvLsTFNnbn6ACuoJ0

Joc de rol:,,De-a cofetari”( Prăjiturăînformă de brăduțpentruCrăciun)


https://www.youtube.com/watch?v=-
MpViOHMGaM&fbclid=IwAR1Ho5eFTLesHp9kGwZAgrN04-
959JMAPb8uFQHEqFyT-FajZf4QzhHLNWM

Biblioteca: ,, Cu cesunetincepecuvantul?- joc de masa- Fisa 60, ex. 2.( caiet Ola)
Tranziţie :,,Luaţi seama bine!” – joc muzical
https://www.youtube.com/watch?v=8pYdYCkLAj0
Activităţi pe domenii experienţiale :
D.O.S.: Educatie pentru societate

„Bradutul necajit”- povestea educatoarei

PPT

D.E.C:Educaţie muzicala

,, Mic, dar pregatit de iarna!”(cantec, 2 strofe)

https://www.youtube.com/watch?v=rr8mLp_q8kk

Joc muzical: ,, Saniuta fuge”

https://www.google.com/search?
q=saniuta+fuge&oq=saniuta+fuge&aqs=chrome..69i57j46i131i433j0i131i433j0l5.4062j0j
7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Jocuri şi activităţi didactice alese – etapa a III-a


Joc distractiv: ,, Impodobeste bradul pe parchet”.

https://www.itsybitsy.ro/joc-asteptarea-craciunului-impodobeste-bradul-pe-parchet/?
fbclid=IwAR38sUqxmlkAYXTqBsxlSila_Q0K4i2ukTWFYh8ZgO51HiTjEaCeDNoFYQ
8
TIPUL ACTIVITĂŢII :Predare si consolidare de cunoştinţe.

SCOPUL: Dezvoltarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere fonetic,
lexical şi gramatical, precum si consolidarea unor deprinderi muzicale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili


:
O1. – să relateze cel puţin o acţiune simplă/muncă domestică din experienţa sa;
O2. – să creeze forme şi modele noi prin îmbinarea elementelor de limbaj plastic;
O3.-să modeleze prin mişcări circulare şi translatorii a palmelor faţă de planşetă, pentru
a realiza bradul;
O4. - să asculte cu atenție expunerea educatoarei pentru a reține personaje și acțiuni ale
acestora;
O5. - sărecunoască momentele principale din poveste pe baza imaginilor;
O6- să desprindă valențele educative ale povestirii;
O7- să repovestească conținutul povestirii cu ajutorul imaginilor puse la dispoziție,
folosind o exprimare corectă din punct de vedere gramatical;
O.8 - să interpreteze corect melodia cântecului, respectând durata şi înălţimea sunetelor
muzicale, ritmul şi intensitatea lor;
O9. -sa-si insuseasca versurile cantecului;
O10. - să execute corect jocul muzical, respectând linia melodică
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
DURATA: 1 zi
STRATEGII DIDACTICE:
-metode şi procedee: analitico sintetică,fonetică,explicaţia, demonstratia,munca
independentă,învăţarea prin descoperire, povestirea, problematizarea, exerciţiul
muzical, demonstraţia,expunerea, jocul.
-mijloace de învăţământ: imagini, PPT, PC., fisa de lucru( biblioteca),vase de bucatarie,
reteta prajitura, plastilina, tempera, jetoane.
BIBLIOGRAFIE:
-Ilie, M.D. – „Elemente de pedagogie generală“ (Ed. Mirton – Timişoara, 2005)
- “Metodica activităților instructive - educative în învățământul preprimar”, Editura
Didactica Nova, Craiova, 2007.
- Curriculum pentru învățământul preșcolar , M.E.C.T.,București

SCENARIUL ZILEI
Se saluta fiecare prin intermediul formulei ,,Bună dimineaţa, Spiridusi ! Bine ai venit la
grădiniţa-on-line!”. Îi voi invita să participe la :
Întâlnirea de dimineaţă ,, Eu sunt un copil cuminte!”.
Înainte de a incepe minunata noastră activitate ne vom saluta.
Voi folosi câteva versuri “: ,, Bună dimineaţa! / Bine aţi venit !/ Azi ne vom juca / Şi
ne vom distra,/ Dar mai întâi, spiriduşilor,/ Ne vom saluta!’. Voi saluta primul
copil : ,,Bună dimineaţa, suntSpiridusulKenin…. !”….. ! Eşti foarte frumos îmbrăcat
astăzi!”. Salutul se propagă în functie de deschiderea microfoanelor.
Dupa acest moment, tot prin intermediul versurilor, se realizeaza prezenţa
copiilor: ,,Acum, că s-au salutat? Spiriduşii s-au mai relaxat. / Să vedem cine-i prezent/
Iar pe calculator va aparea / Fiecare, spiridus in casa sa!. În acest timp se vor consemna
prezenţii şi absenţii grupei.
În continuare , vom completa calendarul naturii cu ajutorul intrebarilor : ,, In ce
anotimp suntem? ‘ ,
,, În ce lună suntem? “ , ,, În ce zi a săptămânii suntem ? ‘ , ,, Ce zi a fost ieri?” , ,,
Ce zi este mâine?” , ,, Cum este vremea? “, ,,Cum ne-am îmbrăcat astăzi?’. , In ce oras
locuim? Cum se numeste tara unde locuim?
Le voi prezenta copiilor obiectivele activităţii în curs.

ETAPA I – Le voi explica copiilor obiectivele ce le au de indeplinit pe parcursul


zilei,apoi le voiexplica obiectivele ce trebuie atinse în cadrul centrelor .

La centrul Arta: ,, Bradutul de Craciun”


- pictura:https://www.youtube.com/watch?
v=kTHMarVOUaY&fbclid=IwAR1m3wF19SEVgDMiuRE0x-
j7ASgGmFaq_gY26fF5FS80jQM-sh7mEalgKkw

https://www.youtube.com/watch?v=AlzUR2NNO-
w&fbclid=IwAR1vD9dtR71wLGf_VzhZZpSElQITjjIJFpT5rKL2sZRW6JwSFqOnjzzi0
j0

- vorpictabradulutilizandtehnicilepicturii;
- intuireamaterialelor: pensule, acoarele (verde, maro), fisa de lucru;
- se prezintamodeluleducatoarei.
-modelaj

https://www.youtube.com/watch?v=J2g__p2Ivik&fbclid=IwAR21k6yjRZ7PKzIiECu9--
0WbnSDd2XGpJyI5Y4_OSnvLsTFNnbn6ACuoJ0

Se trece la intuirea materialului didactic.

Avem plastilină de două culori (maro şi verde), planseta.

Se prezintă modelul realizat.

Se demonstrează tehnica de lucru:

Din culoarea maro vom modela arborele şi crengile bradului şi din cea verde
bradul.Pentru a putea modela va trebui mai întâi să încălzim plastilina,trecând-o dintr-
o mână în alta.Când este moale putem modela.Bucata de plastilină maro o vom lăsa pe
planşetă şi cu mâna dreaptă pe plastilină vom executa mişcări circulare faţă de
planşetă.Obţinem astfel unarbor pe care o vom aşeza pe bucata de carton care o aveţi,
apoi mai facem crengile.Bradul este verde.Din plastilina verde rupem două bucăţi şi
prin mişcări în faţă şi în spate (translatorii) vom obţine codiţe(voi demonstra şi explica
concomitent).Ca sarcină suplimentară(individuală)voi spune copiilor că cei care termină
pot să facă şi frunze prin aplatizarea unui bastonaş verde.Se execută câteva mişcări de
încălzire a mâinilor:

-cântăm la pian;

-ne spălăm pe mâini;


-batem din palme;

-podul din degeţele.

La centrulJoc de rol: ,,De-a cofetari”(Prăjiturăînformă de


brăduțpentruCrăciun)
https://www.youtube.com/watch?v=-
MpViOHMGaM&fbclid=IwAR1Ho5eFTLesHp9kGwZAgrN04-
959JMAPb8uFQHEqFyT-FajZf4QzhHLNWM

- Se trece la intuireamaterialelor;
- Prezentareamodului de preparare;

La centruBiblioteca: ,, Cu cesunetincepecuvantul?- joc de masa- Fisa 60, ex. 2.


( caiet Ola)
- Se explicacerintele din fisa de lucru.

Tranzitie:– Luaţi seama bine! – joc muzical


https://www.youtube.com/watch?v=8pYdYCkLAj0
ETAPA a II-a – Activităţi pe domenii experienţiale

D.O.S.:Educatie pentru societate : „Povestea Bradutului necajit”- povestea educatoarei


(PPT)

Se poartă o conversaţie despre brad, apoi se va anunta titlul povesti ,,Povestea bradului
Necajit”.
Se va expune povestea clar, accesibil si expresiv pentru a putea trezi emoţii şi pentru a
asigura motivaţia învăţării, derulând pe parcurs imaginile cu principalele momente ale
acesteia.
Expresivitatea expunerii se va realiza prin modelarea vocii, schimbarea ritmului vorbirii pe
parcursul expunerii, pauze logice, psihologice si dramaticale, accentuări şi scǎderi ale
intensitǎţii vocii, repetitii, mimică şi gestică.
Utilizând tehnica „stabilirii succesiunii evenimentelor”, copiii vor stabili succesiunea
evenimentelor din poveste pe baza imaginilor .
Prin intermediul jocului de mişcare ,,Luaţi seama bine”
https://www.youtube.com/watch?v=8pYdYCkLAj0

D.E.C:Educaţie muzicala: ,, O brad, frumos!”- (cantec).


https://www.google.com/search?
q=o+brad+frumos&oq=o+brad+frumos&aqs=chrome..69i57j46i131i433j0l6.3797j0j7&s
ourceid=chrome&ie=UTF-8

Pentru a avea o activitate cât mai reuşită va trebui să facem câteva exerciţii de încălzire şi
omogenizare a vocii.
Exerciţiidecultură muzicală:
1. Exerciţii de respiraţie:
a) „Suflăm spre frunza care cade din copac”- se trage aer adânc în piept şi se suflă uşor spre o
frunză imaginară;
b) „Umflăm baloane colorate pentu sărbătoarea de ziua Romaniei”-se trage aer adânc în piept
şi se elimină puternic aerul printr-o singură expiraţie;
c) „Facem valuri în paharul cu apă”- se trage aer adânc în piept şi se suflă uşor într-un pahar
cu apă, imaginar.
Exerciţiile se repetă ,fiecare de două ori.
2. Exerciţii de dicţie:
„Nas, pas, în balans.
Huri, turi ,ruri, muri,
Toc, poc, hai la joc.”
Pe timpul 1 se trage aer în piept , iar pe timpul 2 se spun versurile respective.
3.Exerciţii melodice:
a) de încălzire a vocii:
- sunete joase: ”Bat ciocanele”

Cio-ca, bo-ca, poc, poc!


Cio-ca, bo-ca, poc, poc!

-sunete înalte:”Clopoţelul”

Cling, cling, cling, ciing, cling,cling.

b) de omogenizare a vocilor:
-se folosesc fragmente dificile din cântecul nou cu silaba neutră „la”:

La, la,la,la,la,la,la,la,la

La,la,la,la, la, a, la , la,la,la,la.


Exerciţiile se vor face individual, pe grupe , respectându-se gesturile dirijorale .
După efectuarea acestor exerciţii se va trece la învăţarea cântecului.
Copiii vor audia cântecul integral prezentat, apoi se va purta o discuţie pe marginea textului .
Se învaţă textul pe fragmente logice, apoi se va intona linia melodică a cântecului cu silaba
neutră „la”, după care se va trece la îmbinarea textului cu melodia.
Obţinerea performanţei – se va realiza printr-o întrecere : se vor alege, anunta doi copii .
Aceştia trebuie să continuie cântecul atunci când îl voi opri. Verificarea se va face pe loc ,
realizându-se astfel o atmosferă de întrecere colegială. Va câştiga echipa care a reuşit să cânte
mai multe fragmente corecte.
Ii voi întreba dacă le-a placut cântecelul după care ii voi invita sa cante si sa execute
miscarile cantecelului:
Joc muzical: ,, Saniuta fuge”

https://www.google.com/search?
q=saniuta+fuge&oq=saniuta+fuge&aqs=chrome..69i57j46i131i433j0i131i433j0l5.4062j0j
7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Copiii vor executa jocul fiind atenţi la mişcări şi la intonarea corectă a liniei melodice, având
o ţinută veselă.
Jocuri și activități didactice alese (etapa a III-a)
Activitatea integrată se încheie cu jocul distractiv :
Joc distractiv: ,, Impodobeste bradul pe parchet”.

https://www.itsybitsy.ro/joc-asteptarea-craciunului-impodobeste-bradul-pe-parchet/?
fbclid=IwAR38sUqxmlkAYXTqBsxlSila_Q0K4i2ukTWFYh8ZgO51HiTjEaCeDNoFYQ
8

Pentru inceput gaseste un loc potrivit pentru a „impodobi” bradul: o suprafata cu parchet sau
gresie, fara multe piese de mobilier in jur. Lipeste pe suprafata de joc fasii de bada adeziva
verde, in asa fel incat sa formezi cu ele un pom de Craciun, cu trunchi si ramuri de lungimi
diferite.
Pentru joc vei avea nevoie si de cateva decoratiuni de brad – le poti confectiona decupand si
lipind bucati de hartie colorata sau poti folosi decoratiuni gata facute (evita globurile de sticla
si alege podoabe din hartie, carton sau materiale textile).
Jocul e potrivit pentru doi sau mai multi jucatori cu pofta de topait si testat echilibrul pe
crengi de brad 2D. Fiecare jucator primeste una sau mai multe decoratiuni de pom si trebuie
sa le „agate” pe diferite crengi ale pomului, avand grija sa calce doar de banda adeziva.

Evaluarea activităţii se va realiza prin activitatea: ,,Cum te-ai simţit astazi?”

S-ar putea să vă placă și