Sunteți pe pagina 1din 5

Danu Ina, Pedagogie Preșcolară, gr.

104
PROIECT DIDACTIC
DATA: 05 decembrie

GRUPA: mare 5-6 ani

DURATA: 35 min

TEMA GLOBALĂ: EU ŞI LUMEA ÎNCONJURĂTOARE

TEMA PROIECTULUI: PĂSĂRILE ÎN TIMPUL IERNII

TEMA ZILEI: CUM PUTEM AJUTA PĂSĂRILE?

DOMENIILE DE ACTIVITATE:

LIMBAJ ŞI COMUNICARE

ŞTIINŢE ŞI TEHNOLOGII

DIMENSIUNILE:

EDUCAŢIA PENTRU LIMBAJ ŞI COMUNICARE

EDCAŢIE PENTRU MEDIU

UNITĂŢILE DE COMPETENŢĂ:

2.5 Prezentarea de informaţii logice referitoare la universul imediat.


3.3 Participarea activă la îngrijirea şi protecţia mediului înconjurător.
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
La finele activităţii, copii vor fi capabili:

a) cognitive:
-să recunoască păsările sedentare;
-să realizeze observări pe parcursul zilei ce păsări vin la hrănitoare şi ce le place să ciugulească;
-să asocieze numărul cu cifra;

b) psihomotorii:
-să ajute păsările să-şi găsească numele, formînd cuvinte cu ajutorul silabelor;
- să utilizeze materialele puse la dispoziţie în realizarea sarcinilor;

c) socio-afective:
-să ia atitudine grijulie faţă de păsări;
-să manifeste atitudine de cooperare.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode didactice: conversaţie, descoperirea, observarea, descrierea, cuvîntul artistic, jocul, exercuţiul logic, surpriza, situaţie de
problemă, întrebarea, activitatea-practică, interviul.

Mijloace de învăţământ: mesajul, puzzle, căsuţe numerotate şi pe verso cu litere, planşa Păsările sedentare, hrănitoare, păsări decupate,
macheta copacilor, cutii de diferite forme şi mărimi, imagini cu păsări, căsuţe pentru păsări confecţionate, plastilină, acuarelă, beţişoare igienice,
hîrtie creponată, pene, carioci, creioane colorate, foarfece, hrană pentru păsări, un copac pentru a-şi găsi locul păsările.

FORME DE ORGANIZARE: grup mare, grup mic, în perechi, individual.

VOCABULAR: cantine, hrănitoare, ospătărie.


Etapele Conţinutul activităţii Metode Mijlace de Forme de Evaluare
activităţii didactice învăţământ organizar
e
Evocare Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a
activităţii.
Întîlnirea de dimineaţă:
Salutul:
Toată lumea în felul ei, se salută vrei nu vrei. Recitarea
Chiar şi pasărea fireşte se salută păsăreşte. expresivă a Lucrul Prezintă
Noi, însă oameni suntem, cum, deci, noi ne salutăm? poeziei frontal interes
Să ne stîngem de mânuţe, bună dimineaţa!
Să zîmbim prieteneşte, bună dimineaţa!
Şi o îmbrăţişare-să ne dăm, bună dimineaţa!
Uite aşa ne salutăm, şi succese ne urăm.

Se va completa Mesajul zilei împreună cu copii.

MESAJ Imagine cu Individual Formează


ASTĂZI ESTE O ZI FRUMOASĂ DE.... anotimpul pazzelul
(se va realiza un pazzel de iarnă) Conversaţie iarna
Educatorul: La ce vă gîndiţi cînd auziţi cuvîntul iarna?
.Iarna este anotimpul alb şi rece.
.Totul este acoperit cu zăpadă.
.Copacii se îmbracă în haină albă. Mesajul zilei

CUM PUTEM AJUTA ...............?

Realizarea *Educaía pentru limbaj şi comunicare


sensului Educatorul: Ce reprezintă acest mesaj? Căsuţe Indivi Ordonează
(o propoziţie, o ghicitoare, o întrebare) numerotate 1- dual căsuţele
Educatorul: Pentru a răspunde la această întrebare, trebuie să aranjăm 8
căsuţele în ordine crescătoare de la 1 pînă la 8. Descoperire
În fiecare căsuţă se ascunde o literă. ( Pe verso căsuţele au litere). a
Copii le vor întoarce şi vor descoperi cuvîntul: PĂSĂRILE
Educatorul: De ce iarna este un anotimp prefrat de copii?
Ce înseamnă să te pregăteşti de iarnă? Conversatie
Dar voi cum vă pregătiţi de iarnă?
Copii dar oare păsările tot iubesc iarna? Lucru
Unde trăiesc păsările? Poezia ,,Iarna frontal
Se va recita poezia Iarna la vrăbioi de Gr. Vieru la vrăbioi” de Aprecieri
Educatorul:De ce sunt supărate păsările? Lectura Gr. Vieru verbale
De ce păsările iarna nu zboară în ţările calde? poeziei
Cu ce se hrănesc păsările?
De ce iarna păsările vin mai aproape de aşezărileomeneşti? Coversaţie
*Educaţia pentru mediu
Educatorul: Deci, cum putem ajuta păsările? Aici, pe această Ospătărie cu
hrănitoare am pus cîteva fărâmituri de pâîne, seminţe de porumb, hrană pentru
scoruş şi o bucăţică de slănină. Situaţie de păsări
Exerciţiul logic-verbal: ,,Cine a luat masa la ospătăria păsărilor” problemă Individual Observă
De ospătărie s-a apropiat nişte păsărele de culoare cafenii – cenuşii şi şi găsesc
au ciugulit pâinea, dar de scoruş nu s-au atins. Cînd m-am uitat din Păsări pe păsările
nou la ospătărie au venit nişte păsări cu pieptul roşu, vîrful aripelor şi Exerciţiul cleşte ascunse
capul albastru-închis, pe crenguţă nu a rămas nimic. Si iarăşi a mai
apărut nişte păsări cu pieptul galben, care le place tare mult şi slănina. Descoperire
Iar mai tîrziu au apărut nişte păsări de culoare neagră care aveau în a
cioc o nucă şi au alungat toate păsările de la ospătărie. Ce păsări erau
acestea?
*Pauza dinamică ( în perechi) după poezia ,,Piţigoiul”
Poezia Perechi
*Momentul de surpriză la fereastră au apărut nişte păsărele care vor ,,Piţigoiul”
de mâncare. Cum putem să le ajutăm? Jocul
Hrănim păsările cu hrana pregătită. Hrana Individual Aprecieri
păsărilor verbale
Activitate
practică
Tranziţia: Soarele în pom luceşte, păsări ca ciripeşte.
Reflecţie Ciripesc cîntec de dor, pentru a mei puişori.
Iar acum trebuie să iernăm, de iarnă ne pregătim,
Vă rugăm copii să ne ajutaţi şi la centre să lucraţi,
Lucruri frumoase să arătaţi.
Ştiinţa: Numerotează căsuţele. Asociază numărul bufniţilor cu cifra
corespunzătoare de pe căsuţe. Căsuţe,
bufniţe,
Biblioteca: Formează cuvinte cu ajutorul silabelor. Ajută păsările să-şi Numărarea Individual, Aprecieri
găsească numele. Ordonarea silabele grup mic, verbale
Asociază cuvintelor în pereci
ARTA: Construieşte şi înfrumuseţează căsuţele păsărilor. Puzzle denumirilor
de păsări,
Aplicaţie cutii de
Evaluarea: metoda INTERVIUL.Copii vor fi rugaţi să răspundă la Decupare carton
întrebarea: Cum tu ajuţi păsările? Construire elemente
pentru
înfrumuseţare,
microfon
Extensie Să prezinte fiecare cîte o imagine cu păsări sedentare (pasărea ce-i
place) şi să cunoască cîteva informaţii despre ea.

S-ar putea să vă placă și