Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Instituția : L.T.,,M. Eminescu”


Învățător: Motruc Angela
Clasa a II-a ,,E”
Data:____________________
Disciplina : limba română
Tipul lecției : de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Subiectul lecției: Textul „Piţigoii” după Eugen Jianu. Prelectura, citirea textului,
vocabularul. Exerciții de înțelegere a textului. Planul de idei, mesajul textului
Timpul : 90 min

Subcompetențe:
- Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură coerentă, conștientă și fluidă în scopul
extinderii cîmpului vizual și a ritmului de citire.
- Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului oral sau scris .

Obiective operaționale:

O1 să citească corect, coerent, conștient și expresiv textul literar;


O2 să desprindă informațiile esențiale din text;
O3 să identifice cuvintele și expresiile noi din text;
O4 să evidențieze necesitatea căsuțelor pentru păsări;
O5 să identifice în text semnele iernii și ale primăverii;
O6 să formuleze întrebări în baza textului;

Strategii :

a) Metode și procedee: Conversația, Lectura explicativă, explozia stelară, diamantul,


exercițiul, Graficul T, ghiozdanul

b) Forme de organizare:frontal, individual, în grup, în perechi

c) Mijloace de învățămînt:tabla, carioci, ilustrații, manualul, PPT.


Momentele Dozare Activitatea învățătorilor și elevilor Metode și
lecției procedee
Moment organizatoric.
Evocarea Captarea atenției
Maxima lecției:
5' Ascultă, privește și taci.. Conversația
Ascultă, (de ce?)...сa să înveți să vorbești.
Privește, (de ce?) ... ca să înveți să clădești. Explicația
Taci, (de ce?) ... ca să-nțelegi ce să faci.
Reactualizarea cunoștințelor
- În ce anotimp ne aflăm?
- Cine regretă că pleacă iarna? De ce? Conversația
- Prin ce este important anotimpul iarna?
- Dar cine este fericit că pleacă iarna? De ce?
- Ce poate fi? Problematzarea
Se analizează desenul unei căsuțe pentru păsări. Evaluare non-
- De ce oamenii pun căsuțe pentru păsări? istrumentală
- Ce foloase aduc păsările omului?
- Cum ar fi lumea noastră fără păsări? De ce?

Descoperind cuvintele din careu, veți afla cuvintele-cheie ale


lecției de astăzi:
R L I M N O P
Z F A U R A R
G E R J S B F Careu de
T M N E A U T cuvinte
F H A S F M P
-Ce au comun aceste cuvinte? (denumesc obiecte.)
- Care este cuvântul cheie din acest șir? (iarna)
-Alcătuiți un enunț unde să folosiți cuvântul iarna și
cuvântul păsări.(În timpul iernii păsările au nevoie de Generalizarea
ajutorul omului.)
Realizarea 20 ' Anunțarea subiectului și a obiectivelor lecției.
sensului Astăzi la lecție vom afla cum trăiesc păsările în această
perioadă nefavorabilă a anului și cum le putem ajuta.

Reconstruiți puzzlele.
- Ce pasăre ați descoperit?
- Unde și când ați mai întâlnit pițigoiul? Puzzle
- Ce cunoașteți despre pițigoi? (unele informații sunt
scrise pe verso – pentru diferite puzzle diferit) Conversația
Pasăre mică şi vioaie, cu pene negre pe piept, albastru-
verzui şi cenuşii pe spate, galbene pe pântece;
Aceasta pasăre se găsește aproximativ oriunde în țară.
Ele au nevoie de ajutorul nostru în timpul iernii.
Pițigoiul mare se deosebește de ceilalți pițigoii prin
dunga neagră de pe piept.
Pițigoiul mare e considerat printre speciile de păsări cel
mai folositor.
E folositor omului, deoarece într-o vară mănâncă 200 000
de insecte dăunătoare agriculturii.
Într-o zi pițigoiul consumă o cantitate de insecte egală cu
greutatea sa.
Pițigoiul albastru are un aspect atractiv. El prezintă
împortanță în educația ecologică a populației.
Se cunosc 200 specii de pițigoi, dintre care 14 au
dispărut.
- Ce alte păsări sedendare cunoașteți?
- Cum se simte o pasăre sedentară în luna februarie?
- Ce le putem oferi de mîncare păsărilor iarna?

Predarea temei noi

În continuare vom lectura un text unde veți afla alte


lucruri despre viața pițigoilor.
*Date biografice despre autor.
* Vocabular: strașnic- nemaipomenit
Făurar – numele popular al lunii Februarie Explicația
căciulițe – aici: floricele
dobândă – câștig mare

* Includerea în enunțuri a cuvintelor noi.


* Lectura ghidată.
* Lectura textului în gând. (se subliniază cuvintele
necunoscute)
* Lectura în lanț, ștafetă. Lectura ghidată
* Lectura selectivă.
 Citiți fragmentul unde se povestește că bunicul a
atârnat în pomi felioare de slănină.
 Citiți fragmentul unde este descris sfârșitul iernii. Lectura
 Citiți fragmentul unde se demonstrează cum explicativă
pițigoii își întorc datoria.
 Citiți fragmentul în care pițigoii apar în livada
bunicului.
Să înțelegem textul!
- Prin ce se caracterizează luna februarie?
- Care este denumirea populară a lunii februarie?
- Care sunt personajele acestui text?
- Ce făcea bunelul? Conversația
- De ce lega slăninuța în copaci?
Reflecția 3' - Cum arătau păsările ce au umplut copacii?
- Cum se numesc ele?
- Unde trăiau pițigoii cînd a venit primăvara?
- Cu ce se hrăneau ei acum?
- Cum își plăteau păsările datoria față de bunic?
- Cîte omizi poate mînca zilnic un pițigoi?
- Ce mesaj ne transmite acest text?
- Ce beneficii vă aduce citirea acestei povestiri?

Lectura pe roluri

Lucrul în grup mic


Gr. I Selectați din text cuvinte și îmbinări de cuvinte
care se referă la cele două anotimpuri.

Iarna Primăvara Graficul T

Gr. II Ordonați ideile textului. Povestiți textul.


__ Bunicul înșiră slăninuța.
__ Pițigoii întorc datoria.
__ Iarna nu se dă bătută.
__ Pițigoii vin la slăninuță. Ordonare
Gr. III Descrieți pițigoii cu ajutorul tehnicii Diamant./ Exercițiul
Îmbrăcați în diamant cuvântul pițigoi.

Pițigoii
Mici înghețați Diamant
Ciuguleau veneau cercetau
Pițigoii cercetau scoarța copacilor.
datorie
Gr. IV.Elaborați întrebări în baza textului pentru
colegii voștri, cu ajutorul Exploziei stelare
Ce?

Cum? Cînd?
Explozia
stelară

Unde? De ce?
10' Gr. V Formați comparații:
• Păsări mici cât ................
2' • Scufițe albastre ca ..............
• Ochișori negri precum.............
• Pene galbene asemeni .............
Ghiozdanul
Gr. VI Imaginează-ți că ești un pițigoi. Ce mesaj ai
transmite oamenilor pentru a opri cruzimea lor față
de păsări?
2'
Evaluarea sarcinilor

Evaluarea lecției. Tehnica Ghiozdanul


- De la acestă lecție pun în ghiozdanul meu ideea.......

Cuvântul învățătorului: În speranța că această lecție va


sensibilizat în problema protecției mediului înconjurător
vă îndemn...
 Oferă o mână de ajutor
Fă o ferestruică într-o butelie de plastic. Pune în interior
fărâmituri, semințe. Agață butelia într-un loc unde
păsările vor veni fără teamă.

 Știai că: Cântecul pițigoiului e diferit: când


prevestește vremea friguroasă cântă într-un fel, când
prevestește vara altfel. În cuibul pițigoilor putem
întâlni pînă la 16 puișori la o singură pereche de
pițigoi.
Temă pentru acasă: Man. pag. 130 (cit. expresivă,
povestire) Ex. 3,4 pag. 131-132
De ilustrat un fragment din text.

R L I M N O P
Z F A U R A R
G E R J S B F
T M N E A U T
F H A S F M P
R L I M N O P
Z F A U R A R
G E R J S B F
T M N E A U T
F H A S F M P
R L I M N O P
Z F A U R A R
G E R J S B F
T M N E A U T
F H A S F M P
R L I M N O P
Z F A U R A R
G E R J S B F
T M N E A U T
F H A S F M P
R L I M N O P
Z F A U R A R
G E R J S B F
T M N E A U T
F H A S F M P
Fișă de autoevaluare
Lucrul cu vocabularul Lectura textului

Lucrul în perechi Lucrul în grup mic

Tindeți să fiți mereu în zbor ca pasărea!

Fișă de autoevaluare

Lucrul cu vocabularul Lectura textului

Lucrul în perechi Lucrul în grup mic

Tindeți să fiți mereu în zbor ca pasărea!

S-ar putea să vă placă și