Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRĂDINIŢA NR.13 FOCSANI


GRUPA: MARE
PROPUNĂTOARE: Gheorghe Ioana, David Daria, Dinu Andra, Șovan Maria, Lupu Ștefania, Tudosă
Miruna, Ciurciumel Sorina, Susanu Luiza

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?


TEMA PROIECTULUI: „Primavară, bine ai venit!”
SUBTEMA: „Păsări și insecte”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL : Limbă și Comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea Limbajului
MIJLOC DE REALIZARE: Povestea Educatoarei
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Cei 3 fluturași
TIPUL ACTIVITĂŢII : Dobândire de noi cunoștințe

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII


- Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
- Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

COMPORTAMENTE VIZATE:
- 1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)
- 1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc.(comunicare expresivă)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE (cognitive, afective, psihomotorii):


O1 – să răspundă corect la întrebările referitoare la poveste;
O 2 – să identifice cele două categorii de personaje;
O3 - să formuleze propiile întrebări la sfârșitul lecției;
O4 - să extragă morala povestiri.

STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode şi procedee: expunerea, povestirea,conversaţia, explicaţia, explozia stelară
b) Mijloace de învăţământ: fluturaș de pluș, scrisoare, covorașul povestitor, figurine din poveste, flipchart,
steluțe (explozia stelară), stimulente
c) Forme de organizare : colectiv, individual
BIBLIOGRAFIE:
 Cele mai îndrăgite povești cu animale, Editura Roossa
 Curriculum pentru educația timpurie-2019
 Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învățământul preșcolar- editura Delta Cart
Educational- 2009
ĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DESFĂȘȘȘȘȘȘȘddddddddd DEA DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
SFFGHJKK
Ob. Strategii didactice
Etapele activității op. Conţinutul învăţării
Metode şi procedee Mijloace
învăţămâ

1. Moment Asigurarea condițiilor optime pentru


organizatoric desfașurarea activitații: Conversaţia
(1 min) - aerisirea salii de grupa;
- aranjarea scaunelelor in forma de
semicerc;
- pregătirea materialului didactic
2 .Reactualizarea Propunătoarea adresează copiilor Conversaţia
cunoştințelor ȋntrebări despre anotimp şi contextul
(5 min) desfăşurării acțiunii poveştii:
Ȋn ce anotimp suntem noi acum?
De unde ne dăm seama că a venit
primăvara? (au înflorit floricelele,
soarele e din ce în ce mai prezent pe
cer, ne îmbrăcăm mai subțire,etc)
Ce se mai ȋntâmplă primăvara?
(păsările călătoare se reîntorc în țară,
insectele și gâzele își fac apariția și
floricele de primăvară înfloresc –
Natura renaște la viață!) – Explicăm
expresia dacă e nevoie.
Ce mai facem noi primăvara?(sădim
floricele, copăcei, îngrijim grădina) –
Explicăm termenul -„a sădi”
Primavara, odată ce floricele
înfloresc, apar și insectele și gâzele,
pentru a le aduna NECTARUL.
(explic noțiunea de nectar)
Floricele și gâzele sunt foarte bune
prietene. Așa că astăzi vă propun să
ascultăm împreună povestea celor 3
fluturași, și să ascultăm împreună
pățania lor.
3.Captarea atenției Deodată, în sala de grupă apare un Conversația Scrisoare
(4 min) fluturaș, și aduce cu el o poezie Fluturaș de plu
foarte captivantă:
„Dragi copii frumoși și buni,
Am venit iute să spun,
Povestea a trei fluturași..
Ce necaz ei au mai tras.

Unul mai frumos că altul


Toți voioși și inocenți
O pățanie ce-arată
Ce înseamnă să iubești!

Să nu uiți de al tău frate


Și la greu să nu îl lași.
Doar uniți în tot și toate
Ei răzbesc și sunt salvați!”
3.Anunţarea temei şi a Astăzi vă voi spune ”Povestea celor Conversaţia
obiectivelor 3 fluturași”. Repet titlul poveștii de
(1 min) două-trei ori pentru fixarea acestuia.
Vă rog să ascultaţi cu atenţie
povestea ca să o puteți înțelege, ca
apoi să scoatem morala/învățătura
acestei povestioare.
4. Dirijarea ȋnvăţării Pentru o bună înţelegere şi receptare Conversaţia Machetă cu pe
(10 min) a textului se va ţine seama de
următoarele :
-utilizarea inflexiunilor vocii în
exploatarea textului ; Carte de po
-mimica şi gesturile vor fi adecvate
momentelor desfăşurării
evenimentelor din textul epic .
Covoraș pove
-paralel cu expunerea povestirii se
Explicaţia
explică cuvintele necunoscute: Figurine
antene, nectar, a se pleoști, a se piti, Povestirea
refugiu, orizont,a fi credincios.
Pe măsură ce voi citi povestea, voi
jongla pe covorașul povestitor cu
personajele (figurinele) din poveste.
5. Obţinerea Cu ajutorul metodei – explozia Covoraș pove
performanţei stelară, realizez un scurt rezumat al Povestirea
povestirii (pe baza întrebărilor Flipchar
specifice metodei) și evidențiez 6 steluțe
momentele importante ale acesteia, Imagine din p
cu ajutorul copiilor. Conversația
Le adresez întrebări referitoare la
poveste: Explozia Stelară
-Cum se numeşte povestea? Figurine
-Care sunt personajele din poveste?
-Care e prima floricică la care
apeleză fluturașii? Carte de po
-Ce se întâmplă când Fluturașul Alb
îi cere ajutorul Crinului Alb?
-Care e următoare floricică la care se
gândesc să meargă și să se
adăposteacă?
-Cea de-a doua floricică ce răspuns îi
oferă Fluturașului Roșu?
-În final, la cine apelează cel de-al
treilea fluturaș, Fluturașul Galben?
-Cine îi ajută pe cei 3 fluturași până
la urmă?
-Ce trebuie să înțelegem din această
poveste? (Morala care reiese din
această povestire este următoarea:
când suntem uniți, între frați sau între
prieteni, reușim să depășim orice
încercare, împreună. Prietenia
înseamnă ajutor la nevoie!)
Pentru a-şi fixa momentele principale
ale textului narativ, copiii vor relata
succint întâmplările, sprijiniţi de
întrebările cadrului didactic și vor
extrage morale povestirii.
Adresez copiilor întrebări referitoare
la poveste:
-Cum se numeşte povestea?
-Care sunt personajele din poveste?
-Care e prima floricică la care
apeleză fluturașii?
-Ce se întâmplă când Fluturașul Alb
îi cere ajutorul Crinului Alb?
-Care e următoare floricică la care se
gândesc să meargă și să se
adăposteacă?
-Cea de-a doua floricică ce răspuns îi
oferă Fluturașului Roșu?
-În final, la cine apelează cel de-al
treilea fluturaș, Fluturașul Galben?
-Cine îi ajută pe cei 3 fluturași până
la urmă?
-Care sunt personajele pozitive și
care sunt cele negative?
-Ce trebuie să înțelegem din această
poveste?
6. Asigurarea retenției Pentru a-şi fixa momentele principale Conversația Carte de po
și a transferului ale textului narativ, copiii vor relata Figurine
succint întâmplările, sprijiniţi de
întrebările cadrului didactic și vor
extrage morale povestirii. (Morala
care reiese din această povestire este
următoarea: când suntem uniți, între
frați sau între prieteni, reușim să
depășim orice încercare, împreună.
Prietenia înseamnă ajutor la nevoie!)
Se fac aprecieri generale și Stimulen
7. Încheierea individuale asupra activității și la
activității final se ȋmpart recompense.
Anexa 1
Anexa 2 -Covorașul povestitor, Explozia stelara, Fluturaș de pluș, Carte de povești

S-ar putea să vă placă și