Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Genericul lecției: Anul Recunoștinței 


Subiectul lecției: 
„Să fie pace-n lume. Lecția
Păcii și a Patriotismului”
  Data: 1 septembrie 2022 
    Clasa: a III-a
Disciplina: Managementul clasei 
 Tipul lecției: Lecție mixtă 

Obiectivele activității.
La finele activității elevul va fi capabil:
 să conștientizeze rolul climatului de pace;
 să-și consolideze sentimentul patriotic și dragostea de țară;
 să manifeste recunoștința față de eroii  care au luptat pentru independența și integritatea
țării.
Strategii didactice
Forme de activitate: frontală, individuală, perechi
Metode, tehnici și procedee didactice: Conversația euristică, Explozia stelară, interviul,
descoperirea, exercițiul, expunerea, joc didactic, audiția, interpretare

Secvențe Activități Metode, Form Mijl.de 


le procedee e de instruire
lecției lucru

Evocare Activitate de energizare Joc fronta observ.


 (copiii stau în picioare la marginea băncii. Se ”Soarele l
așează în bănci pe rând copiii… ) zâmbitor
 Soarele îi zâmbește  celora care au ”
consumat multe fructe și legume.
 Soarele îi zâmbește  celora care au fost
la mare sau la tabără în vacanța de
vară.
 Soarele îi zâmbește  celora care au fost
omagiați în vacanță.
 Soarele îi zâmbește  celora care au citit
măcar o carte.
 Soarele îi zâmbește  celora care vor să-
mi zică: ”Bun găsit, doamnă
învățătoare!”
 Soarele îi zâmbește  celora care le-a
fost dor de școală. Salutul
Salutul 
 - Bună ziua! Timpul a zburat repede ca
gândul. Ați revenit din nou, plini de energie
și curiozitate în Țara Cunoștințelor.
     Fiecare din noi s-a născut alături de cele
mai dragi ființe și vorbește o anumită limbă.

 Sună clopoțelul

Realizar Anagrame
ea     Sunt ferm convinsă, că v-a fost dor de Anagram Perec PPT
sensului exerciții de logică, creare de texte, de lectură. e hi
Așa este?
   În continuare, pe fiecare bancă, am pregătit Descoper
niște anagrame, cuvintele cărora ne vor ajuta ire
astăzi la lecție.
   Priviți fișa de pe bancă și lucrăm cât mai Anexa Slaid
isteț în perechi.
 Elevi, ce cuvinte ați descoperit pe Interogar
orizontală/verticală? ea
 Cum credeți, care este cuvântul-cheie
al lecției de astăzi? fronta
 Ce este Pacea? l

Hulubașul mișcător
 Dragi elevi, la ce vă gândiți când Hulubul
spuneți  mișcător
”SĂ FIE PACE ÎN LUME”
(Transmiteți hulubul din mână în mână,
răspunzând printr-un singur cuvânt)
EX: (liniște, armonie, înțelegere, calm, tihnă,
împăcare, prietenie, bucurie….)
Audiț
Acuma,vreau să ascultați  o pezie. ie
Poezie: Poezie
          Ce este pacea?
    Pacea-i cel mai scump cuvânt
    Dintre toate pe pământ,
    Fără ea nu-i nimica,
    Fără ea ne crește frica.
          Fără pace nu e soare
          Nu e muncă pe ogoare
          Nu e zbor de ciocârlii
          Nu e râset de copil. fronta
Ghicitoar l
Ghicitoare: e
   Duce vestea ca-n poveste,
   Și oricui el știe-a spune,
   Că e semnul  Păcii-n lume  (porumbelul)

Cuvântul învățătorului: 
   Porumbelul cu ramură de măslin este un
simbol al păcii și al iubirii. El a fost
dintotdeauna aducător de vești bune. O pasăre
atât de mică, după cum spune o legendă veche,
a oprit un război, făcându-și cuib în coiful Slaid
împăratului.
Cântec
Cântecul ”Hulubul păcii”
https://www.youtube.com/watch?
v=w8BG1cl2k4U 

   Pe tablă se scrie  FIE  PACE  ÎN  LUME


Vizionare
Cuvântul învățătorului: Eu îmi doresc să
avem pace în țară, în lume și fiecare să o aibă fronta
în inimioară. l
 Cum credeți, Ce culoare are PACEA?
(albă)

Vizionarea Videoclipului ”Basarabie, nu


plânge!”
https://youtube.com/watch?v=AgokDE59lhQ 

Explozia stelară Slaid


 Ce emoții v-a transmis acest cântec? explozia
 Unde se desfășoară evenimentele? stelară
 Cand se desfășoară acțiunea?
 Cum am putea caracteriza acele interogar
timpuri? e
 De ce considerați, că R. Moldova a
plâns în acea perioadă de timp?
R.Moldova, casa noastră, este o țară pașnică.

(s) PACE - ……… (RĂZBOI)


 Elevi, dar de ce nu este bine să fie
război? Cine are de suferit?
 Cine poate schimba situația?

Slaid
  Și R Moldova a dobândit cu greu PACEA.
Probabil ați auzit de la părinți, bunei. În urmă
cu 31 ani, în țara noastră a avut loc un conflict
armat, numit Războiul de la Nistru, deoarece a
avut loc în regiunea de lângă Nistru.
  https://www.youtube.com/watch?
v=p3lOzG1AQEs

   În acest conflict și-au dat viața mulți oameni.


În țară sunt aproximativ 20 000 de veterani ai
acestui război. Acești eroi au dat dovadă de
bărbăție și curaj atunci când au plecat să apere
țara. 
https://www.youtube.com/watch?
v=rNCr3NSb-CE

https://www.youtube.com/watch?
v=5eAiLqhICYQ

Unii au apărat patria cu prețul vieții, de aceea


e de datoria noastră să cinstim memoria și
curajul lor.
 Cum slăvesc oamenii curajul și
dârzenia eroilor căzuți pe câmpul de
luptă? (depunere de flori, minut de
reculegere) Păianjen
Un minut de reculegere

 Când sărbătorim Ziua Independenței


RM?
 Când a avut loc Conflictul de pe
Nistru? 
 Câți ani au trecut de atunci?

https://www.facebook.com/watch?
v=1031559070894342
 Ce conflict militar este acum în
apropierea țării noastre?
 Cum vă simțiți atunci când auziți
cuvântul RĂZBOI?
 Ce cuvinte vă vin în gând, când auziți
acest cuvânt?

Reflecție Gr.I   Completați enunțurile cu cuvintele


potrivite / sau cu cuvintele din paranteze.          Acrostih în
(Anexa 2) grup fișe
Gr.II   Mesaj-acrostih                     (Anexa 3) Clepsidra
Gr.III   Jurământul PĂCII              (Anexa 3)
Gr.IV   Clepsidra cu proverbe        (Anexa 4)
Gr.V    Restabiliți versurile          (Anexa 5)

Evaluarea grupurilor

Cuvântul învățătorului:
 - Dragii mei, avem o țară mică, dar 
frumoasă. Avem un plai cu oameni Expunre fronta
harnici,frumoși la suflet și la port, inimile și l
casele cărora sunt deschise pentru prieteni și
cei dragi.
    Suntem un popor ce ține la pământ, istorie,
limbă și cultură.Iubiți țara și faceți totul
pentru a o păstra și  apăra.
     Datoria noastră este să păstrăm acest sfânt
pământ, transmis de strămoșii noștri și să
exclamăm: Audiție
 ”Dacă e un rai pe lume, / E-n Moldova
mea anume”

Lecția se încheie cu cântecul ”Cât trăim pe-


acest pământ” (în timpul cântecului elevii
decupează hulubașul păcii)

https://www.youtube.com/watch?
v=TokisKy86MQ

Anexa 1

P A C E R L U M E H
O M O L D O V A S Ș
P A T R I E O L F T
O R A Ș K M P I Â E
R Ă Z B O I L M N F
C U L T U R A B T A
G R A I M N I A P N

P A C E R L U M E H
O M O L D O V A S Ș
P A T R I E O L F T
O R A Ș K M P I Â E
R Ă Z B O I L M N F
C U L T U R A B T A
G R A I M N I A P N
Anexa 2
Gr.I   Completați enunțurile cu cuvintele potrivite / sau cu cuvintele din paranteze

    Ca să fie liniște în lume, trebuie ca popoarele să trăiască în _________________ .


Pentru ca popoarele să trăiască în pace, orașele nu trebuie să se ridice unele
________________ altora.
Pentru a fi pace, oamenii trebuie să se ___________________ . Ca să fie pace între
vecini, trebuie ca ________________________ să domnească în familie. Ca să fie
___________ în casă, trebuie s-o găsești în propria.
                         (pace, casă, liniște, împotriva, împace, armonia, inimă), etc.

Anexa 3
Gr.II   Mesaj-acrostih    
      P _____________________________________________________________
      A _____________________________________________________________
      C ______________________________________________________________
      E ______________________________________________________________

Anexa 4 
Gr.III     Jurământul PĂCII  / Eu încep, voi continuați:
       
     Jurământul PĂCII

    Eu, jur să păstrez ___________________________________ și să-mi îndemn


__________________________________________________________________________.
       Promit că
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
___ 

Anexa 5
Gr.IV    Clepsidra cu proverbe (colorează cu aceeași culoare)
  
Cine vrea să trăiască în pace, libertate fără grijă.

Orice ceartă e bună aude,vede și tace.

Trăiește-n Pace nu bate la poarta războiului.

Pacea înseamnă cu oamenii.

Cât timp poți trăi în pace când se termină cu pace

Răspunsul corect:
1 - 2            2 - 5          3 - 4        4 - 1           5 - 3

Anexa 6
Gr.V    Restabiliți versurile   
(elevii primesc versurile decupate, o foaie, clei)

Titlul poeziei ______________________________


Autorul _________________________________

Mama  albă coace, 


…………………………… 
Noi zburdăm voios, 
…………………………… 
Pentru pace, pentru pace
…………………………….
Mulțumim frumos. 
……………………………

Tata  ne face,  
……………………………
Noi cântăm duios.
…………………………… 
Pentru pace, pentru pace  
…………………………… 
Mulțumim frumos. 
……………………………

în jur
……………..,  
…………………………….
.  luminos.
……………………………
….  
Pentru pace, pentru pace
……………………………
…   Mulțumim frumos.

   

S-ar putea să vă placă și